porcul normal vs porcul de mangalita

am citit despre porcul de mangalita si ma intrebam cu ce e mult mai fain decat un porc normal, deoarece faptul ca e mai paros nu inseamna ca e un avantaj pentru el. e mai sanatos porcul de mangalita? un american il importa la greu si are o parere foarte buna despre el
dana2011
Postat pe 18 Iunie 2011 12:50

Eu am auzit ca astia cu pilozitate accentuata sunt mai norocosi in viata decat cheliosii...
Dar tu, ia de intreaba la Irinuca, ea e competenta in materie de porcine.
tatoo
Postat pe 18 Iunie 2011 13:30
mai norocosi ?!!
cricat
Postat pe 18 Iunie 2011 15:09
mda.....porcul lui Procust....
ratuscaceaurata
Postat pe 18 Iunie 2011 15:19
parca e reclama la detergent topicul asta!

detergentul obisnuit si detergenul ariel
porcul normal si porcul mangalitza...
pfffffffff - in comparatzie cu porcul dumneavoastra obisnuit, porcul de mangalitza, e mai paros si asa mai departe..........

amu porcul normal e ala cu doua picioare sau la cu patru picioare?
nu ca ar conta prea mult... dar macar sa fie maxim de explicit subiectul... desi uneori porcul cu doua picioare, cand se porceshte rau de tot, ajunge in patru picioare

fiecare porc face parte dintr-o rasa sau este un hibrid...
alfheim
Postat pe 18 Iunie 2011 15:51
mai alf, numa la avantaje te gandesti....
tatoo, astia norocosii, sunt mai buni parliti sau opariti?
dor72
Postat pe 18 Iunie 2011 17:41
cata elocinta.... fii capitanul nostru!
se vede ca stii! esti in domeniu!

apropos, care-i problema ta sa-mi urmaresti postarile?
hai spune-o pe fatza, s-o citeasca tot poporul!

ti-am vazut postarea facuta la discutia cu inch, unde de inteligent ce esti, incercand sa ma contrazici ai intarit spusele mele!
si iti voi explica cultule si telectualule care esti, ca am spus diametrul se masoara in inch, pentru a face legatura cu bata ceea, care o bata, asa cum esti si tu de altfel are doar rotunjime si lungime. iar seciune ei si a tevilor, in tara asta e mai uzual masurata in inch

comparatzia ai cu monitoarele esti mai pafarnist decat iti inchipui, dar tine-o asa!
iar faptul ca vii si spui ca in industrie si etc... nu faci decat a intari ideea mea!

revenind la postarea de mai sus ca tot vrei sa-mi mushti dosul, chestia cu porcul paros este a autoarei topicului, dar creierul tau, ca si in interventzia cu inch, de atata orbire si invershunare nu poate discerne... sa nu mai zic de atat de preaplina cultura!

iar rasa aia despre care se vorbeste si zici tu ca este preferata de ardeleni, se creste foarte mult si in muntenia si in oltenia...
poate ne informezi tu prin moldova daca e crescut! eu nu detin prea mari informatii ca nu sunt cult asa ca tine... mai ales sa dau copy-paste la o portiune de articol de pe net si apoi sa fac pe cultul, ca si cum ar fi fost stiintza ta!
http://www.animalutul.ro/mamifere-mari/porcine/porci-de-rasa-mangalita/336/
sau poate ai scos si tu vreun trat de porcine, si nu stiu eu!

dorulet, daca barbatii nu s-ar gandi la avantaje, poate n-ar mai fi cu zice luptatoarea!
alfheim
Postat pe 18 Iunie 2011 20:05
rectificare

dorulet, daca barbatii nu s-ar gandi la avantaje, poate n-ar mai fi cum zice luptatoarea!
alfheim
Postat pe 18 Iunie 2011 21:55
n/est pas.....diferenta de sorici!
ratuscaceaurata
Postat pe 18 Iunie 2011 22:05
alf, te-ai dilit? du-te de ia un pumn de pastilute...esti agitat.....
si de ce esti invidios, ma rog?
iar despre avantaje...ma refeream la 4 picioare, nu doua....citeste relaxat, ca io am chef de glume...
dor72
Postat pe 18 Iunie 2011 22:33
mai..,de la oricare rasa de porc..,carnatu-i baza nene..
roby_cado
Postat pe 19 Iunie 2011 00:45

picant roby, picant...
dor72
Postat pe 20 Iunie 2011 08:50
cu picanterii taticu'..,evident..
roby_cado
Postat pe 20 Iunie 2011 16:34
io ziceam ca e bun pi cant...moldovinesti vorbind...
si picanteriile in functie de porc_ul in discutie...la momentul respectiv...
dor72
Postat pe 20 Iunie 2011 22:00
inca putin si mai ramane o piftie din topicul asta ...
pi cand sau pi strachina...
alfheim
Postat pe 20 Iunie 2011 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubirea dupa porunca Lui Dumnezeu 17 De la: anaROBERT 23 Iunie 2010 13:09
Sauna 4 De la: mihaela_miky12 10 Noiembrie 2011 21:20
Din putul gandirii Garbo - Top Five 392 De la: All_right 31 Octombrie 2010 19:27
FEMEIA VARSATOR 108 De la: icecream 3 Mai 2010 14:09
Dietoterapia n afectiunile hepato-biliare si pancreatice exocrine 1 De la: Terapii_Naturiste 15 Noiembrie 2010 10:56
Setari Cookie-uri