isteria romaneasca

ma uit si nu imi vine sa cred.
in weekend s-au deshcis 2 magazine mari de haine. am vazut la TV cozi de sute de oameni, femei disperate sa cumpere orice, chiar daca preturile erau la fel de scumpe si nu era niciun fel de promotie, samd.

nu mai e criza in romania? in loc sa ne grabim sa cumparam chestiile esential,e ne batem ca chiorii la cozi in mall-uri, cand poate acasa frigiderul e 705 gol si avem restante la intretinere si telefonul pe cartela.

nu stiu, mi se pare mie, sau incepem sa devenim jenant de penibili?
cristi_iordache
Postat pe 28 Martie 2011 13:28
cristinel, ai gresit titlu' toapicului, trebuia sa ii spui: "prostia romaneasca", ca doar la noi e sport national

a dreaq criza cum loveste ea, numai pe ai mai amarasteni ca noi...sua, japan, hehehe
michelle_
Postat pe 28 Martie 2011 13:31
nu pe bune ma, cum naiba frate, nu avem bani sa trecem strada, da' avem toale de la cele mai noi magazine. pffffffff
cristi_iordache
Postat pe 4 Aprilie 2011 21:38
pai odata ce esti imbracat mai bine...parca mai uiti si de foame ,nu?
nu stiu,dar in alte tari lumea merge in PJ's la mall,necoafata,nefrezata,cu flip flopsii de casa de multe ori,dar au ce pune pe masa,au cu ce hrani copiii si bani pentru facturi...
namyi
Postat pe 4 Aprilie 2011 21:59
cristi, romanul nu vrea sa inteleaga ca educatia cere sacrificii. si cand spun sacrificii, ma refer la stabilirea si consolidarea unui sistem axiologic cu adevarat real si valid. romanul e un snob. nu toti, e-adevarat, ci toti aceia care sufera de inflamarea eu-lui. adica se cred ceea ce nu sunt si nu pot fi vreodata, fara sa stea drept ori stramb, dar sa judece drept, niste modele demne de admirat si de urmat. din pacate nu cred ca facem parte din lumea pe care o numesc civilizata. ma refer la ideea de roman, atat la forma, cat si la fond. degeaba sunt cativa care incearca din rasputeri sa reafirme adevaratele valori, sa tina piept unor neaveniti, prostia, snobismul, mediocritatea isi ingroasa randurile si castiga teren. suntem o tara care isi alege drept exemple pitipoancele si cocalarii, adica scarba, pleava,drojdia societatii. faptul ca romanul da navala ca o hoarda de barbari peste tot unde se da cate ceva, orice, crezand ca i se cuvine, nu poate decat sa starneasca sila si mila. sunt ft multi care nici macar nu cunosc demnitatea ori umilinta. cum sa faca deosebirea, daca nu stiu a citi, a scrie, a gandi si a vorbi?

iti sunt cunoscute sodoma si gomora? e o reeditare a acestor cetati, aici pe plai romanesc.
esme
Postat pe 4 Aprilie 2011 22:08
hmmm, esme... oare de ce nici acum nu te pot contrazice (nici) macar un pic (asa cum mi-ar placea)?...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 4 Aprilie 2011 22:56
ge, in general, ori doar relativ la subiectul `romanii, o tara de cersetori, de pomanagii`?

as vrea si eu sa fi fost altfel, sa nu ma simt stinghera, cand ma trezesc gandindu-ma ca sunt romanca.
esme
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:04
pai sa faca doar femeia sacrificii si barbatii sa isi puna bani deoparte...ca femeile sa ramana nevopsite dar barbatii sa mearga la bere,,sa isi puna bani deoparte...Pai daca un barbat vrea femeie,femeia este scumpa....femeia nu este buna doar sa curete si sa faca de mancare...Ea are nevoie si de lucruri care sa plateasca munca ei...Cat despre barbati,ei nu cred ca merita ceva pt ca ei nu fac aproape nimic....
ingerasulluptator
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:11
De la: esme, la data 2011-04-04 23:04:31ge, in general, ori doar relativ la subiectul `romanii, o tara de cersetori, de pomanagii`?

as vrea si eu sa fi fost altfel, sa nu ma simt stinghera, cand ma trezesc gandindu-ma ca sunt romanca.
eu cred ca barbatii sunt cersetori...Ei cersesc bani de la femei si sa le faca de manacare si sa le spele sosetele puturoase,,,
ingerasulluptator
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:13
irinooka, daca numai asemenea "barbati" ai avut "norocul" de a intalni, atunci fie ca ai meritat, fie ca esti de plans, fie ambele...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:18
De la: esme, la data 2011-04-04 23:04:31ge, in general, ori doar relativ la subiectul `romanii, o tara de cersetori, de pomanagii`?

as vrea si eu sa fi fost altfel, sa nu ma simt stinghera, cand ma trezesc gandindu-ma ca sunt romanca.


nu ma mai simt stingher, exist ca atare, si ma gandesc mai putin la astfel de "romani", esme. :)
eu_geminy
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:19
De la: eu_geminy, la data 2011-04-04 23:18:14irinooka, daca numai asemenea "barbati" ai avut "norocul" de a intalni, atunci fie ca ai meritat, fie ca esti de plans, fie ambele...:P
:)))
pai eu nu am barbat si nu vreau sa am...sunt solitara si am nevoie de linistea mea...
ingerasulluptator
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:38
apoi chiar se vede ca nu ai barbat, si ca suferi de "vitziu solitar"... nu trebuia s-o mai si spui.:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:39
De la: eu_geminy, la data 2011-04-04 23:39:46apoi chiar se vede ca nu ai barbat, si ca suferi de "vitziu solitar"... nu trebuia s-o mai si spui.:D
:)))
pai nici nu imi trebuie..pt ca eu nu ma iau dupa mintea proasta a unui barbat...si barbatul incearca mereu ca sa te prosteasca si sa faci lucruri in favoarea lui si sa profite de femei...barbatii sunt excroci
ingerasulluptator
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:43
dar la tine crezi ca mai are ce prosti?!...:O
:))))
eu_geminy
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:44
De la: eu_geminy, la data 2011-04-04 23:44:50dar la tine crezi ca mai are ce prosti?!...:O
:))))
pai nu are un barbat pe cine prosti pt ca eu nu sunt proasta si nici nu ma las prostita de un magar de barbat
ingerasulluptator
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:46
fataaaa...hellooooo...mai oameni buni,pe voi nu va iau palpitatiile la asa aberatii?
mai eu cred ca iri are un barbat acasa care face intocmai cum zice ea,altfel nu imi imaginez de unde atata imaginatie bogata...
namyi
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:46
ai dreptate, irinooka. tu nu poti fi mai "prostita". esti de-a gata.;)
:))
eu_geminy
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:48
De la: namyi, la data 2011-04-04 23:46:36fataaaa...hellooooo...mai oameni buni,pe voi nu va iau palpitatiile la asa aberatii?
mai eu cred ca iri are un barbat acasa care face intocmai cum zice ea,altfel nu imi imaginez de unde atata imaginatie bogata...


namyi, tocmai pentru ca ne da atat de des palpitatii, reactionam asa...
n-are...nimic....crezi?
dor72
Postat pe 4 Aprilie 2011 23:49
hai ma, lasati sporovaiala. ce naiba.
fiecare are deprtul la repilca, fie ca noi suntem sau nu in asentimentul persoanei respective.
eu una de exemplu, nu agreez extremismele si incerc si eu sa fiu mereu cat de echilibrata pot. asa ca atitudinea stil ingrasul bla bla nu e nicicum pe gustul meu, insa e o tara libera si un forum la fel :)

ma intreb numai daca o fi inteels de fapt despre ce era vb in topic :))
cristi_iordache
Postat pe 5 Aprilie 2011 14:47
De la: cristi_iordache, la data 2011-04-05 14:47:37hai ma, lasati sporovaiala. ce naiba.
fiecare are deprtul la repilca, fie ca noi suntem sau nu in asentimentul persoanei respective.
eu una de exemplu, nu agreez extremismele si incerc si eu sa fiu mereu cat de echilibrata pot. asa ca atitudinea stil ingrasul bla bla nu e nicicum pe gustul meu, insa e o tara libera si un forum la fel :)

ma intreb numai daca o fi inteels de fapt despre ce era vb in topic :))


pai de unde sa inteleaga?asta era si ideea...palpitatiile mele se trag de la ''fuga pe campie''...pai tu zici de unii romani ca sunt (iertate-mi fie cuvintele) kkti fuduli si ea imi zice de sosete murdare...man sunt pregnant si mi se ia de la stomac
DOR eu ma refeream la cata ''imaginatie'' are vizavi de barbati ,cand ea se bate cu pumnul in piept ca ii taie din radacina
hai ca nu vreau sa ma enervez azi ca abia ce am aflat ca o sa am o fetita
namyi
Postat pe 5 Aprilie 2011 14:59
ooooooo, FELICITARI !!!!

cat despre amica de mai sus, nici mie nu imi place radicalismul ei si atitudinea stil xena, da' e si ea mica ma :))
cristi_iordache
Postat pe 7 Aprilie 2011 15:46
De la: cristi_iordache, la data 2011-04-07 15:46:02ooooooo, FELICITARI !!!!

cat despre amica de mai sus, nici mie nu imi place radicalismul ei si atitudinea stil xena, da' e si ea mica ma :))


MERCI CRIS...da amica e mica :))))
pai de cand cei sub 18 ani au voie la net???
namyi
Postat pe 7 Aprilie 2011 16:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs 2 De la: garbo_6431 8 August 2012 14:07
de ce le place femeilor la shopping????????? 311 De la: Ciresica 12 Aprilie 2010 02:28
DE UNDE CUMPAR O BICICLETA NOUA DE DAMA FARA A-MI LUA TEAPA DE PRET 3 De la: iqart 19 Decembrie 2009 21:00
SE POARTA,,,,,UITATI-VA SI VOI !!! 0 De la: 16 Martie 2010 11:26
Concurs Garbo & La Femme 2 De la: bebelul 8 August 2012 16:17
Setari Cookie-uri