Sunt ultimul "samaritean"????

buna..am si eu o intrebare care ma urmareste de ceva timp..am terminat doua relatii una de 4 ani si una de 1 an din acelasi motiv..ca nu am vrut sa renunt la prieteni mei..cand a devenit chestia asta cea mai mare dovada de iubire? e normal cand incepi o relatie sa renunti la tot, prieteni, familie, la tine intr-un final?nu le poti avea pe toate intr-o relatie? am sa fac o paranteza sa specific ca nu am prieteni "dubiosi" suntem mai de moda veche bem ceaiuri la carturesti,citim, mergem la teatru etc.. sunt prietenii legate de 20 de ani de cand s-au decis parintii nostri ca odraslele lor ar trebui sa se imprieteneasca..in fine am facut un sondaj printre colegi ,cunostiinte..si am fost socata de rasp aproape de 80% din raspunsuri erau pozitive gen "e absolut normal sa renunti daca il iubesti"...si acum vine intrebarea ..voi ce a-ti face? ..sunt ultimul "samaritean"???
(nu am nevoie de raspunsuri plecate de la stereotipul "nu exista prieteni adevarati" )
vanesa87
Postat pe 13 Februarie 2011 15:32
De la: vanesa87, la data 2011-02-13 15:32:40buna..am si eu o intrebare care ma urmareste de ceva timp..am terminat doua relatii una de 4 ani si una de 1 an din acelasi motiv..ca nu am vrut sa renunt la prieteni mei..cand a devenit chestia asta cea mai mare dovada de iubire? e normal cand incepi o relatie sa renunti la tot, prieteni, familie, la tine intr-un final?nu le poti avea pe toate intr-o relatie? am sa fac o paranteza sa specific ca nu am prieteni "dubiosi" suntem mai de moda veche bem ceaiuri la carturesti,citim, mergem la teatru etc.. sunt prietenii legate de 20 de ani de cand s-au decis parintii nostri ca odraslele lor ar trebui sa se imprieteneasca..in fine am facut un sondaj printre colegi ,cunostiinte..si am fost socata de rasp aproape de 80% din raspunsuri erau pozitive gen "e absolut normal sa renunti daca il iubesti"...si acum vine intrebarea ..voi ce a-ti face? ..sunt ultimul "samaritean"???
(nu am nevoie de raspunsuri plecate de la stereotipul "nu exista prieteni adevarati" )


vad ca lumea sta inca pe ganduri la intrebarea ta... ! la cantitatea de 80%, puteai sa inchizi deja dosarul ! cea ce o sa primesti aici, la raspunsuri ma refer... poate sa fie 2% PLUS-MINUS ! neinsemnat ptr. sondajul tau ! poate locul nu e potrivit. in alta parte, poate mai gaseai si ceva petrol.... ! si cred ca cuvantul samaritean, e si de genul femini. samariteana ! de ce spun asta ? ptr. ca noi nu stim in ce relatii erai cu acei prieteni si cum vede "relatia" ta sau cu ce ochi vede... acei prieteni ! eu iti spun ca exista prieteni adevarati... da' eu mis baiat ! si poate nu stii, dar mai exista si gelozie. nu ca eu sunt neaparat de acord... dar exista ! de ex. relatia mea, nu avea prieteni, ceva prietene, 2-3... asa ca eu nu am avut probleme. acum depinde si cat "cantareste" dragostea... si a lui si a ta. si cum pe aici nu sunt samariteni... iar e o piedica sa primesti un raspuns. nu e nevoie sa renunti la prieteni "adevarati"... ci doar sa mai diluezi un pic activitatea cu ei, ptr. ca acum (sau inainte de a termina relatia) iti trebuie mai mult timp cu relatia respectiva... nu ? inainte era vorba de prietenie, caruia eu ii dau o mare cinste... dar acum (sau inainte de a termina relatia) e vorba de dragoste, eventual formarea unei familii, etc. ! si intrebarea era cu mult mai corecta daca o puneai asa: VOI CE A-TI FACUT...? ptr. ca: VOI CE A-TI FACE... inseamna tot lipsa de experientza ca si la tine ! imi cer scuze... acum am citit si paranteza cu "dubiosi"... ! si fara suparare... chiar mi se pare dubios, genul asta de relatii.... ! asa ca pe mine sa nu ma bagi in seama.... ! scuze ca m-am bagat eu.... !
barboneli
Postat pe 17 Februarie 2011 13:57
De la: vanesa87, la data 2011-02-13 15:32:40buna..am si eu o intrebare care ma urmareste de ceva timp..am terminat doua relatii una de 4 ani si una de 1 an din acelasi motiv..ca nu am vrut sa renunt la prieteni mei..cand a devenit chestia asta cea mai mare dovada de iubire? e normal cand incepi o relatie sa renunti la tot, prieteni, familie, la tine intr-un final?nu le poti avea pe toate intr-o relatie? am sa fac o paranteza sa specific ca nu am prieteni "dubiosi" suntem mai de moda veche bem ceaiuri la carturesti,citim, mergem la teatru etc.. sunt prietenii legate de 20 de ani de cand s-au decis parintii nostri ca odraslele lor ar trebui sa se imprieteneasca..in fine am facut un sondaj printre colegi ,cunostiinte..si am fost socata de rasp aproape de 80% din raspunsuri erau pozitive gen "e absolut normal sa renunti daca il iubesti"...si acum vine intrebarea ..voi ce a-ti face? ..sunt ultimul "samaritean"???
(nu am nevoie de raspunsuri plecate de la stereotipul "nu exista prieteni adevarati" )


Cred ca nu ai ales tu baietii potriviti. Trebuie sa te apropii de un om care iti seamana, care are aceleasi pasiuni, aceleasi preocupari. O matusa de-a mea tot timpul imi spunea ca niciodata nu o sa fie fericiti impreuna doi oameni care au grade diferite de cultura. Pe vremea aceea nu o credeam, acum insa, dupa ce viata m-a lovit de atatea ori, ii dau dreptate.
Trebuie sa alegi cu grija omul pe care il vrei alaturi, nu in functie de hormoni. Ei te pot insela de cele mai multe ori.
Un om intreg, care are incredere in el si care stie sigur ce-si doreste in viata, nu iti va cere sa renunti la nimeni din viata ta. Doar oamenii slabi fac asta.
Iar tu nu trebuie sa renunti la nimeni de dragul unei relatii. Pentru ca renuntarea aduce renuntare si ajungi la un momendat sa te intrebi cum de ai ajuns singura, intr-un punct mort si cine e omul de langa tine.
Lidiaolteanu
Postat pe 17 Februarie 2011 16:11
De la: barboneli, la data 2011-02-17 13:57:47
De la: vanesa87, la data 2011-02-13 15:32:40buna..am si eu o intrebare care ma urmareste de ceva timp..am terminat doua relatii una de 4 ani si una de 1 an din acelasi motiv..ca nu am vrut sa renunt la prieteni mei..cand a devenit chestia asta cea mai mare dovada de iubire? e normal cand incepi o relatie sa renunti la tot, prieteni, familie, la tine intr-un final?nu le poti avea pe toate intr-o relatie? am sa fac o paranteza sa specific ca nu am prieteni "dubiosi" suntem mai de moda veche bem ceaiuri la carturesti,citim, mergem la teatru etc.. sunt prietenii legate de 20 de ani de cand s-au decis parintii nostri ca odraslele lor ar trebui sa se imprieteneasca..in fine am facut un sondaj printre colegi ,cunostiinte..si am fost socata de rasp aproape de 80% din raspunsuri erau pozitive gen "e absolut normal sa renunti daca il iubesti"...si acum vine intrebarea ..voi ce a-ti face? ..sunt ultimul "samaritean"???
(nu am nevoie de raspunsuri plecate de la stereotipul "nu exista prieteni adevarati" )


vad ca lumea sta inca pe ganduri la intrebarea ta... ! la cantitatea de 80%, puteai sa inchizi deja dosarul ! cea ce o sa primesti aici, la raspunsuri ma refer... poate sa fie 2% PLUS-MINUS ! neinsemnat ptr. sondajul tau ! poate locul nu e potrivit. in alta parte, poate mai gaseai si ceva petrol.... ! si cred ca cuvantul samaritean, e si de genul femini. samariteana ! de ce spun asta ? ptr. ca noi nu stim in ce relatii erai cu acei prieteni si cum vede "relatia" ta sau cu ce ochi vede... acei prieteni ! eu iti spun ca exista prieteni adevarati... da' eu mis baiat ! si poate nu stii, dar mai exista si gelozie. nu ca eu sunt neaparat de acord... dar exista ! de ex. relatia mea, nu avea prieteni, ceva prietene, 2-3... asa ca eu nu am avut probleme. acum depinde si cat "cantareste" dragostea... si a lui si a ta. si cum pe aici nu sunt samariteni... iar e o piedica sa primesti un raspuns. nu e nevoie sa renunti la prieteni "adevarati"... ci doar sa mai diluezi un pic activitatea cu ei, ptr. ca acum (sau inainte de a termina relatia) iti trebuie mai mult timp cu relatia respectiva... nu ? inainte era vorba de prietenie, caruia eu ii dau o mare cinste... dar acum (sau inainte de a termina relatia) e vorba de dragoste, eventual formarea unei familii, etc. ! si intrebarea era cu mult mai corecta daca o puneai asa: VOI CE A-TI FACUT...? ptr. ca: VOI CE A-TI FACE... inseamna tot lipsa de experientza ca si la tine ! imi cer scuze... acum am citit si paranteza cu "dubiosi"... ! si fara suparare... chiar mi se pare dubios, genul asta de relatii.... ! asa ca pe mine sa nu ma bagi in seama.... ! scuze ca m-am bagat eu.... !


Iata in raspunsul asta confirmarea!!
Lidiaolteanu
Postat pe 17 Februarie 2011 16:13
.
MproF
Postat pe 26 Februarie 2011 17:22
De la: vanesa87, la data 2011-02-13 15:32:40buna..am si eu o intrebare care ma urmareste de ceva timp..am terminat doua relatii una de 4 ani si una de 1 an din acelasi motiv..ca nu am vrut sa renunt la prieteni mei..cand a devenit chestia asta cea mai mare dovada de iubire? e normal cand incepi o relatie sa renunti la tot, prieteni, familie, la tine intr-un final?nu le poti avea pe toate intr-o relatie? am sa fac o paranteza sa specific ca nu am prieteni "dubiosi" suntem mai de moda veche bem ceaiuri la carturesti,citim, mergem la teatru etc.. sunt prietenii legate de 20 de ani de cand s-au decis parintii nostri ca odraslele lor ar trebui sa se imprieteneasca..in fine am facut un sondaj printre colegi ,cunostiinte..si am fost socata de rasp aproape de 80% din raspunsuri erau pozitive gen "e absolut normal sa renunti daca il iubesti"...si acum vine intrebarea ..voi ce a-ti face? ..sunt ultimul "samaritean"???
(nu am nevoie de raspunsuri plecate de la stereotipul "nu exista prieteni adevarati" )



am si eu prietene adevarate...genul de relatie sora frate..faza e asa cind le vad ca sunt in anumite ipostaze nu insisti sa tii o legatura mai strinsa, incurci daca o faci si atunci nu mai esti un adevarat prieten..eu zic ca adevarul e undeva la mijloc si prietenii tre sa inteleaga si iubiti ca acestia exzista, cind iei un trandafir il iei cu tot cu spini...asta daca nu inteapa prea tare, ce sa zic sper sa gasesti unul caruia nu numai sa-i placa prietenii tai dar sa le si inteleaga prezenta...dar crede-ma fara un pic de gelozie, nu este dragoste
MproF
Postat pe 26 Februarie 2011 17:24
bineitneles ca nu e normal sa renunti la nimic: in principiu, o relatie e menita sa iti faca viata mai frumoasa, nu mai goala. Nu e o temnita. Dincolo de relatie, tu esti tu, el e el, si fiecare are dreptul sa mai schimbe cite o vorba si sa interactioneze cu lumea exterioara...
Asa ajung sa inteleg disperarea unora de a nu lasa don belico sa plece: pai eu cum mai ies in lume si ce sa ma fac fara el. Corect, daca era pe post de creier propriu, cum pana mea sa mai iesi...
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2011 17:59
Venesa ,prezinta-i iubitului tau prienenii!!Sa vada ca-s minunati,inofensivi,poate chiar introdu-l in grupul tau de prieteni!1Sa nu se simta stingher!Eu am si acum pritene din liceu care sunt acum si prietenele sotolui meu!Si ce bine ne simtim impreuna!Iar sotul meu mi-a prezentat pe prietenii lui..baieti de gasca,cu neveste cu tot!Si ce chefuri tragem cand ne intalnim toti!!Avem incredere unul in altul,avem acum prieteni mai multi,de calitate...dar uneori mai mergem si singuri in grupul vechi de prieteni,fara nici o zbatere ca ne-am insela,sau pacali...!Cine te accepta asa cum esti,iti accepta automat si prietenii.asta e valabil si ptr. tine!
elisabeta_boia
Postat pe 27 Februarie 2011 10:02
multumesc frumos pentru raspunsuri ..sunt de acord cu tine numai un om slab si nesigur ti-ar putea cere sa renunti la tot doar ca sa il faci pe el sa se simta special...in ceea ce priveste diferenta de cultura nu pot sa zic ca a fost izbitoare, doar domeniul de specialitate era diferit..dar intodeauna gaseam un consens felului nostru de a gandi..problema era strict legata de ei din pacate ,de prieteni ,faptul ca le permiteam sa imi dea un sfat sau sa ma ajute in caz ca aveam nevoie de ceva...incep sa cred ca aici era vb de posesivitate si cam atat..si poate ar trebui sa imi las hormonii sa faca urmatoarea alegere ca uite ce alegerii fac eu ..rationale si proaste
vanesa87
Postat pe 28 Februarie 2011 16:07
betty crede-ma ca asta am facut in prima instanta sa vada ca sunt oameni de nota 10 si foarte amuzanti..dar nu asta era problema..problema era ca existau si ca universul meu nu se invartea doar jurul lor (al fostelor relatii)...a trebuit sa aleg si am ales..pot sa iti spun ca ma bucur pt voi ca a-ti gasit o cale de mijloc incat sa le aveti pe toate ..sa nu renuntati la lucrurile care contribuie la starea voastra de bine la fericirea voastra daca pot sa zic asa..
vanesa87
Postat pe 28 Februarie 2011 16:39
De la: vanesa87, la data 2011-02-13 15:32:40buna..am si eu o intrebare care ma urmareste de ceva timp..am terminat doua relatii una de 4 ani si una de 1 an din acelasi motiv..ca nu am vrut sa renunt la prieteni mei..cand a devenit chestia asta cea mai mare dovada de iubire? e normal cand incepi o relatie sa renunti la tot, prieteni, familie, la tine intr-un final?nu le poti avea pe toate intr-o relatie? am sa fac o paranteza sa specific ca nu am prieteni "dubiosi" suntem mai de moda veche bem ceaiuri la carturesti,citim, mergem la teatru etc.. sunt prietenii legate de 20 de ani de cand s-au decis parintii nostri ca odraslele lor ar trebui sa se imprieteneasca..in fine am facut un sondaj printre colegi ,cunostiinte..si am fost socata de rasp aproape de 80% din raspunsuri erau pozitive gen "e absolut normal sa renunti daca il iubesti"...si acum vine intrebarea ..voi ce a-ti face? ..sunt ultimul "samaritean"???
(nu am nevoie de raspunsuri plecate de la stereotipul "nu exista prieteni adevarati" )


In nici un caz nu esti "ultimul samaritean", dar oricum esti printre putinii. Parerea mea este ca nu trebui sa renunti la nimic din ce ai. Este foart frumos ca ai niste prieteni adevarati; pastreaza-i pentru ca sunt foarte importanti. Sa renunti la ei sau la tine pentru o relatie nu mi se pare ceva normal. Cine te place te place asa cum esti. In primul rand nu trebuie sa renunti la tine pentru nimic. Tu esti tu si asa si trebuie sa ramai. Este adevarat ca vei petrece mai putin timp cu prietenii tai pentru ca, in definitiv, viata ta este alaturi de el, dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la ei. Parerea mea este ca inca nu ai gasit persoana potrivita pentru tine, nu ai gasit pe cineva care sa te inteleaga si sa te aprecieze pentru ce esti si nu pentru ce ar vrea el sa fii. Legat de asta gasesti ceva raspunsuri si pe blogul meu.

Have a happy 1st of March!
theloner
Postat pe 1 Martie 2011 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna. 13 De la: garbonico 8 August 2012 21:09
am facut ce am vrut 13 De la: SAL 7 Ianuarie 2012 11:21
Salut, natiune! 23 De la: marianamirela 27 Februarie 2011 01:11
Daca ai pierdut o persoana draga 2 De la: Freya__ 20 Mai 2011 18:30
prietenii,nostri romani,plecati dupa un trai mai bun 3 De la: prometeus_wife 6 Iunie 2009 18:56
Setari Cookie-uri