viata cu gust de intelepciune-pensionarea

iesirea la pensie are un impact mare asupra oamenilor.dar de ce este asa o mare diferenta ca impact ,intre barbati si femei?de pilda am constatat ca barbatii sunt mai afectati..erau obisnuiti sa fie seful familiei,ei intretineau familia.dupa iesirea la pensie,parca si-au pierdut din 'autoritate'.insa o femeie obisnuita sa fie activa,isi gaseste si dupa pensionare puncte de echilibru si de interes in viata ei.pt unii a venit vremea sa se implice in proiectele personale amanate pana atunci;nepoti,calatorii,sa isi renoveze casa,sa scrie ocarte etc. insa sa nu uitati ca si la aceasta varsta a intelepciunii, viata are cu adevarat savoare.nu deveniti bonele copiilor.faceti ce nu ati reusit in timp ce lucrati.oferiti-va timp numai pentru voi.aveti si alte opinii?
vuvuzela
Postat pe 4 Februarie 2011 12:48
Pai da...Daca femeile si-ar invata copiii sa aiba valori morale,,atunci mamele ar avea mai mult respect su ajutor din partea copiilor....Sa isi vada de treaba lor sa fie drepte....Ce inseamna o femeie dreapta...Un om drept..Un om drept inseamna a fii un om,,,care face ca lucrurile sa fie favorabile si in favoarea sa si in in favoarea altora...Adica sa ii fie si lui bine si sa le fie si la altii bine...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Februarie 2011 14:56
Irinuca,eu vb strict de cei ce ies la pensie.copiii de care vb tu au si ei parinti.de cand au bunicii obligatia,ca atunci cand ies la pensie,sa se ocupe exclusiv de nepoti?dar ei ,pensionarii nu au dreptul la timpul lor liber?
vuvuzela
Postat pe 4 Februarie 2011 15:17
De la: vuvuzela, la data 2011-02-04 15:17:03Irinuca,eu vb strict de cei ce ies la pensie.copiii de care vb tu au si ei parinti.de cand au bunicii obligatia,ca atunci cand ies la pensie,sa se ocupe exclusiv de nepoti?dar ei ,pensionarii nu au dreptul la timpul lor liber?
Pai da,,,drept vorbind,,,pensionarii ar avea dreptul la odihna daca si-ar educa copiii de mici sa fie mai competenti si sa ii invete sa se descurce singuri...Spre exemplu barbatii,,au fost crescuti si intretinuti de mame,,,care nu sunt in stare sa se descurce singuri si tot de la mama asteapta sa ii ajute..Stii copiii cum ti-i educi asa ii ai....Copiii trebuie invatati sa munceasca si sa invete sa se descurce singuri,,,daca vrei sa ai liniste la batranete si sa nu stea toata viata pe capul tau...Vina si parintii o au...Asa cum si noi oamenii avem vina ca nu avem preoti buni,,pt ca cate femei isi educa copiii cu valori morale si sa iubeasca pe Dumnezeu si pe oameni....Asa ca avem preotii povatuitori pe care ii meritam...Pt ca noi oamenii nu facem nimic,,doar asteptam uniii de la altii,,,ne judecam unii pe altii,,in loc sa facem ceva ca oamenirea sa evolueze in pozitiv si sa nu o distrugem de tot....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Februarie 2011 15:27
Iesirea la pensie este o "lovitura" pe care trebuie sa o suporti si pentru care incepi sa te pregatesti o data cu prima leafa, cand ti se opresc bani ca sa se bage in contul tau de viitor pensionar. Iesirea la pensie este un soc si pentru ca te rupi de colegi , oameni cu care relationai, apoi banii pe care-i primesti sunt mult mai putini decat ar trebui, astfel incat sa poti acuma sa faci lucruri pe care nu le-ai putut face cand erai cu program fix de munca de dimineta pana seara . Acum ai vrea poate sa calatoresti , dar nu-ti ramane decat sa visezi la asta atunci cand stai la rand ca sa intri la un medic la consult...Sunt tineri care nu stiu sa respecte pe cel de langa el indiferent daca e de varsta lui sau daca e mai in varsta (asta e in detrimentul ultimului).
Am auzit pe cineva la Tv care a afirmat ;"cui nu-i place varsta mea sa n-o apuce"(se referea la niste tineri care l-au jignit), astfel atunci cand aud vre-un needucat vorbind urat cu cei mai in varsta ma gandesc la cuvintele de mai sus si.....nu spun nimic. Noi am fost ca voi , voi veti fi ca noi , daca aveti noroc. Iesirea la pensie nu este deloc o fericire, e atat de greu sa nu mai astepti nimic stiind ca ai inceput ultimul capitol al vietii , ti se pare continuu ceva ireal!
cornelia_leia
Postat pe 9 Februarie 2011 15:04
Iesirea la pensie este o "lovitura" pe care trebuie sa o suporti si pentru care incepi sa te pregatesti o data cu prima leafa, cand ti se opresc bani ca sa se bage in contul tau de viitor pensionar. Iesirea la pensie este un soc si pentru ca te rupi de colegi , oameni cu care relationai, apoi banii pe care-i primesti sunt mult mai putini decat ar trebui, astfel incat sa poti acuma sa faci lucruri pe care nu le-ai putut face cand erai cu program fix de munca de dimineta pana seara . Acum ai vrea poate sa calatoresti , dar nu-ti ramane decat sa visezi la asta atunci cand stai la rand ca sa intri la un medic la consult...Sunt tineri care nu stiu sa respecte pe cel de langa el indiferent daca e de varsta lui sau daca e mai in varsta (asta e in detrimentul ultimului).
Am auzit pe cineva la Tv care a afirmat ;"cui nu-i place varsta mea sa n-o apuce"(se referea la niste tineri care l-au jignit), astfel atunci cand aud vre-un needucat vorbind urat cu cei mai in varsta ma gandesc la cuvintele de mai sus si.....nu spun nimic. Noi am fost ca voi , voi veti fi ca noi , daca aveti noroc. Iesirea la pensie nu este deloc o fericire, e atat de greu sa nu mai astepti nimic stiind ca ai inceput ultimul capitol al vietii , ti se pare continuu ceva ireal!
cornelia_leia
Postat pe 9 Februarie 2011 15:07
Mai am mult pana la pensie, dar tatal meu, cu care locuiesc, este pensionar de multa vreme.
Uneori il invidiez: are timp pentru orice, face lucrurile pe indelete, sau nu le face deloc - caci nu mai e conditionat de zilele lucratoare ale saptamanii.
La inceput avea tendinta de a se amesteca foarte mult in treburile si in viata mea, dar , cu multa rabdare, am reusit sa delimitam niste limite.

Cred ca viata poate fi frumoasa la orice varsta si in orice moment - pensionare sau nu.
Depinde numai de noi insine.
Pensionarea poate fi o ocazie minunata de a face mai multe ca niciodata - lucruri bune, folositoare atat tie cat si celor din jur. Sau a sta la coada la medic...si a-ti plange de mila...
E doar o chestie de alegere.

Va urez o viata frumoasa si inteleapta!

Cine nu are batrani INTELEPTI sa-si cumpere!
iza1973
Postat pe 14 Februarie 2011 06:57
eu pt iesirea la pensie,ma pregatesc de timpuriu.nu astept ultima clipa.ma pregatesc si mental ,sufleteste si ca viatasa-si urmeze cursul fara sa ma afecteze.imi voi deschide afacerea mea proprie,am de acum f multe oportunitati in domeniu.dar se mai pot ivi.nu sunt de genul sa ma transform intr-ofemeie imbatranita,ba din contra,nu voi deveni o bunica ,care creste nepoti.eu mi-am crescut copilul cu sotul,pt ca am vrut sa aibe o crestere libera,neingradita de bunici,parinti,profesori.l-am invatat pe fiul meu sa fim prieteni indiferent de situatie.deci prefer o inaintare in varsta,f .activa,distractiva,tinereasca si sa fac ce imi place.
vuvuzela
Postat pe 15 Februarie 2011 14:59
Intrersant subiect...eu mai am...3 ani si jumatate si ies la ...pensie...ma bucur si nu...Dar mi-am propus sa nu cedez...voi fii activa,voi face plimbari lungi si lente,voi privi totul in jur:pomi,flori,animalute,pasari,copii,tineri,batrani...voi manca fructe multe,multe,nu-mi voi infrana nici o placere,voi fii optimista,si voi cauta sa ocolesc cat pot de mult...medicul meu de familie!Nu ma voi amesteca in cresterea si educatia nepotilor,sper ca pana atunci voi si avea asa ceva,doar daca mi se cere ajutorul,ptr. scurta,f. scutra durata...nu-mi stric eu programul nici ptr. nepoti!Ar trebui sa putem face turul lumii,dar cu ce pensie?ca nici cu salariul decent nu se poate...!Dar turul zilnic al localitatii de origine..se poate!Apoi,poate-mi fac ceva plus si...va caut pe toti prietenii mei Garbo...si vin la voi la o cafea fara zahar,asa-mi place mie,la o barfa despre voi cele si cei care lipsiti...de-o sa-mi gasiti un job ca sa scapati de mine...dar eu nu si nu,pe capul vostru!Pazea ca imediat e septembrie 2014!I voi lua partea buna:Uite ca am prins si pensionarea,sa am parte de ea...cati ani am lucrat!Adica atunci:40 de ani!Oviata plina de satisfactii!!De copii multi,frumosi,destepti..dar nu ai mei..doar 2-3 ani,si altii la rand..Ma si bucur,ma si ..nu!!Grea..
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 00:05
Bine v am gasit scumpele mele!!
Nuuuuuuuuuuuuuuu, va speriati de intrarea in pensie!! Nuuuuuuuuuu inseamna sfarsitul vietii!!!!
Sunt in pensie din 1996. Nu m am speriat si nici nu ma plictisesc! In privinta educatiei mamelor de baieti, va rog sa nu generalizati! Daca: d vs, ati avut parte de persoane masculine , comode si dezinteresate , eu am intalnit si fete ,puturoase.,,, comode si nu cu multa tragere de inima pt, casa si famile, asa ca; sunt de toate categoriile, la ambele sexe!!
Eu n am timp sa ma plictisesc! In pensie!
Dimineata imi beau cafeaua ies la plimbare mici cumparaturi, apoi menajul, internetul, mai scriu, , ma uit la tv, si cos ,, navighez pe net si ascult si la tv,, merg in vizita la fiii ,mei in Spania, unde stau cateva luni, merg la tara, merg in statiuni deci ,,,,,,,NU MA PLICTISESC!!
DE LOC!!!!
Va doresc sanatate si multi ani sa aveti parte de pensie, sa moara, dusmanii de ciuda! :
Jojolin
Postat pe 26 Februarie 2011 11:32
De la: garbo095559, la data 2011-02-26 00:05:49Intrersant subiect...eu mai am...3 ani si jumatate si ies la ...pensie...ma bucur si nu...Dar mi-am propus sa nu cedez...voi fii activa,voi face plimbari lungi si lente,voi privi totul in jur:pomi,flori,animalute,pasari,copii,tineri,batrani...voi manca fructe multe,multe,nu-mi voi infrana nici o placere,voi fii optimista,si voi cauta sa ocolesc cat pot de mult...medicul meu de familie!Nu ma voi amesteca in cresterea si educatia nepotilor,sper ca pana atunci voi si avea asa ceva,doar daca mi se cere ajutorul,ptr. scurta,f. scutra durata...nu-mi stric eu programul nici ptr. nepoti!Ar trebui sa putem face turul lumii,dar cu ce pensie?ca nici cu salariul decent nu se poate...!Dar turul zilnic al localitatii de origine..se poate!Apoi,poate-mi fac ceva plus si...va caut pe toti prietenii mei Garbo...si vin la voi la o cafea fara zahar,asa-mi place mie,la o barfa despre voi cele si cei care lipsiti...de-o sa-mi gasiti un job ca sa scapati de mine...dar eu nu si nu,pe capul vostru!Pazea ca imediat e septembrie 2014!I voi lua partea buna:Uite ca am prins si pensionarea,sa am parte de ea...cati ani am lucrat!Adica atunci:40 de ani!Oviata plina de satisfactii!!De copii multi,frumosi,destepti..dar nu ai mei..doar 2-3 ani,si altii la rand..Ma si bucur,ma si ..nu!!Grea..

Scumpa mea! Esti invitata mea de cand esti pensionara, sa vizitezi frumoasele plaiuri maramuresene!
Jojolin
Postat pe 26 Februarie 2011 11:36
Dragele mele ! Voi spuneti lucrurilor pe nume...imi place...dar fiecare are viziunea proprie asupra vietii de pensionar.
"Viata de pensionar " cred ca este o sintagma care nu defineste nimic .Este un mod de a discrimina ,de a ne arata cumva antipatia ,repulsia,ba chiar invidia fata de niste oameni care au muncit toata viata.Cine a inventata-o in acest scop nu a fost tocmai inspirat , nu-i asa ?
Viata de pensionar este una frumoasa daca stii in primul rand sa o accepti si in al doilea rand sa-ti faci momente frumoase si placute pentru ca este greu sa treci de la o activitate la alta.Pentru ca lucrurile sa se schimbe,totul sta in puterea noastra .Si tineti minte,ca niciodata nu este prea tarziu sa schimbi ceva la tine !Nici macar la varsta a treia .Iti trebuie doar putin curaj . _
NUTI52
Postat pe 26 Februarie 2011 12:31
Multumesc Jojolin !Am luat de buna invitatia ta,si uite 1 punct de pe planul meu de pensionara...draguta esti,multumesc ptr. incurajari!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 20:36
Doamnelor, s-ar parea ca barbatii nu au nici o opinie aici. Ori sunt prea afectati, ori sunt blazati, ori traiesc viata frumoasa de pensionar.Multa sanatate pensionarilor de ambele sexe.
marianamirela
Postat pe 27 Februarie 2011 01:28
Buna dimineata dragelor.Mi-am bagat dosarul de pensie anticipata deci nu sint chiar asa batrina v-am citit si sa stiti ca unele din voi aveti dreptate.Nici nu am iesit bine si l-am luat in primire pe nepotelul de doi ani ca cel de noua il aduce sotul de la scoala si eu ii pun masa lectiile le face singur .Mi-a fost foarte greu primele zile si acum mii greu ca nu pot sa fac ce vreau sint conditionata de ei pina la ora patru dar le-am zis pina face trei ani si dupa aceia gradinita.Am lucrat in grupa a doua si am fost la program toata ziua asa ca vreau sa fac ce vreau si eu pina mai pot ma refer la plecari plimbari si altele sa ma trezesc dimineata nu tot la ora fixa pusa pe fuga sa ajung .Dar asta e daca nu ma supun iara eu sint soacra cea rea .Eu altfel mi-am dorit le-am facut si le-am dat de toate sa fiu lasata in pace dar asta este.Va pup si va doresc numai bine .
delly003506
Postat pe 27 Februarie 2011 09:53
De la: garbo095559, la data 2011-02-26 20:36:15Multumesc Jojolin !Am luat de buna invitatia ta,si uite 1 punct de pe planul meu de pensionara...draguta esti,multumesc ptr. incurajari!

Serios! Te astept cu drag la noi acasa!
Jojolin
Postat pe 27 Februarie 2011 14:03
LA MULTI ANI DE ZIUA FEMEII!!
Jojolin
Postat pe 6 Martie 2011 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT DE LUCRU 4 De la: ingerasulluptator 30 Decembrie 2011 12:11
masuri anticriza 18 De la: dorina1939 29 Iunie 2010 15:57
scoala 14 De la: alfheim 27 Iunie 2011 22:07
Linkedin 45 De la: lady67 17 August 2009 11:34
legislatie-restantierii cu penalitati la asociatii de proprietari 3 De la: vuvuzela 4 Martie 2011 19:41
Setari Cookie-uri