lucruri de care ne-am saturat....

m-am saturat sa tot avem ghinionul sa ne spurce unii
m-am saturat sa vad oameni care se preling pe langa pereti, tristi, obositi de atata tristetze
m-am saturat sa vad ca nimeni nu face nimic....
dar nu m-am saturat de :

http://www.youtube.com/watch?v=5lMbVzFtvM8&feature=related

oricum ar fi eu cred ca speranta nu moare niciodata si intr-o buna zi voi spune m-am saturat sa nu ma mai satur de libertate, de iubire, de frumusete, dar...n-ajung eu aci
casperphantom
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:34
Ano, poti sa le spui in fata ca gresesc destul de mult, si ca o eventuala actiune in justitie a angajatilor ii poate face sa plateasca, pe langa banii restanti, si daune-interese. Contractul individual de munca este considerat ca fiind legea partilor si nu poate fi modificat decat cu acordul salariatului, nu prin decizia unilaterala patronatului. Mai ales ca nu sunteti bugetari, iar salariile, banuiesc, au fost stabilite prin negociere.
anakin
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:35
stai linistit anakine, ca nu intereseaza pe nimeni lucrul asta, oricum ti se spune ca nimeni nu e de neinlocuit, iar angajatii nu au curaj sa fie uniti si sa faca ceva impreuna; merg pe ideea ca putea fi mai rau si ca e greu sa-ti gasesti un job zilele astea
PS: scuze ca raspund atat de tarziu, dar n-am mai reusit sa intru pe forum, nu stiu ce naiba are, dar ma da afara........
ana02
Postat pe 26 Noiembrie 2010 12:37
ce-i acilea, vericilor, topic pt depresivi?... pai asta va trebe voua?... mai bine mergeti nene si dati acatiste, ca macar cu ocazia asta mai iesiti in lume, mai socializati pe viu...

stai ca-mi veni o idee: www.acatist.com... om m-am facut...
zambil
Postat pe 26 Noiembrie 2010 12:44
da, macar asa.............
ana02
Postat pe 26 Noiembrie 2010 12:47
he he zambile..faci parale bune cu acatiste, da` vezi sa fie dupa formular, ca-i plin netul de php-uri
chiar asa...m-am saturat si de ritualurile ortodoxe de 2 lei, care numa` sufletul nu-l au in grija!!
ufishor
Postat pe 26 Noiembrie 2010 12:53
ia sa va remonteze moshu' nitel... bre, daca va zic ca toti sunteti frumosi si destepti, e ok?... da' parca vaz ca-ncepeti cu para - ca unii dintre voi, da, da' ailalti, nu prea...

aneto, eu in locu'tau as incepe prin a-mi schimba numele de user... pai daca si la nume esti pe locu' doi, normal ca te-apuca depresia... asta daca nu cumva esti versiunea a doua, ca-n cazu asta ar trebui sa vii cu-mbunatatiri...
zambil
Postat pe 26 Noiembrie 2010 12:55
pai 1 era ocupat, ce era sa fac? plus ca2 e ziua mea de nastere..........
ana02
Postat pe 26 Noiembrie 2010 12:58
Da, spune-ne ca suntem toti frumosi si destepti pe topicul 'lucruri de care m-am saturat'...aham
ufishor
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:01
ziceai si tu acolo: ana barosana, sau ceva de genu asta, incurajator...
zambil
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:01
Ana 02,

in sectorul privat de la noi, negocierea salariului se face asa: Iti dau atat, daca nu vrei poti sa te duci in alta parte. Sunt si firme serioase care negociaza salariu, depinde de nivelul la care esti si modul in care pui problema la interviu.
Acum, Ana, daca iti doresti in continuare locul acela de munca, in orice conditii, poti sa accepti modificarea salariului. Daca dai in judecata probabil ca vei primi daune si salariu intreg. dar pentru cat timp?.... si un proces dureaza....
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:02
ok, o sa-mi spun ana barosana
ana02
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:03
da, bineinteles ca dureaza, plus cheltuielile cu avocati, etc, in concluzie dai cat nu face. Cred ca doar 10% din firme si in special cele mari negociaza. Aproape mereu pe cartea de munca este trecut minim pe economie, in mana iei mai mult si atunci isi permit sa-ti zica: mai taiem!
ana02
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:06
cric, la privat aia-s dispusi sa negocieze numa' daca ai valoare... valoare de piata, nu ce crezi tu despre tine... daca te duci doar asa, de umplutura, de dinastia-i piata plina...

mai e si varianta sa fii neam cu patronu', sau eventual sa te faci amanta...
zambil
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:06
zambil... acela este alt nivel..... mult diferit....

spune tu la o microinteprindere ca stii multe sa faci.... si iti spune patronul ca stie el de toate .... tu trebuie doar sa taci si sa faci.
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:13
si microinteprindere este mult spus.....
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:14
copii, imi pare rau ca nu mai pot ramane, dar trebuie sa ma duc sa muncesc la capacitate de 75%! va pup si va doresc o zi frumoasa!
ana02
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:16
sa ai o zi frumoasa Ana 02 , si usoara!
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:17
Zambil, nici chestia cu ,,neam cu patronul'' nu prea tine ca ztii cum se spune : ,,neam, neam dar branza-i pe bani'' , cat priveste a doua varianta e si mai subreda. In primul rand ajungi sa-ti fie tie sila de tine si in al doilea rand nu tine prea mult, pentru ca patronul vrea mereu ,,noutati''.
m_ada
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:17
Poate ca temenul de "microintreprinderi" nu poate fi confundat cu vreun magazin general, plus ca eu am impresia ca zambilu nu se referea la magazinul general - afacere de familie, ci la lucrul in vreo multinationala, la vreo macro, ceva..
anakin
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:19
O zi placuta si tie Ana si fruntea sus! Vine si pe strada noastra soarele, intr-o zi!
m_ada
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:19
Cel mai bine e sa demonstrezi, nu sa spui/ceri. Pe un post cu raspundere in dezvoltarea firmei eu am cerut o cifra astronomica (dupa parerea bossului), dar la un targhet dublu fata de cerinte. M-am oferit sa muncesc gratis in primele 3 luni, daca firma primeste ce-am promis, si eu trebuie sa primesc ce-am propus. N-a crezut...dar in a patra luna a platit ;) si eu mi-am scos si profit din lunile de 'voluntariat'
ufishor
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:19
tocmai , anakin, si eu am rectificat, ca microintreprindere este mult spus....in cazul asta.
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:20
ufishor.... asta inseamna sa iti stii valoarea....
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:23
Da, cri, am observat rectificarea.
anakin
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:24
hai ca-mi facui neshte fileuri de peste pane si uitai de voi...

ce ziceam?... sa ai valoare de piata... adeca nu numa' sa fii bun la ce stii sa faci, da' sa ai si tupeu (in sens constructiv, vreau sa zic!), si-n plus sa se si caute meseria ta... nu-i neaparat nevoie sa fi la multinationala, desi-i indicat...

chestia cu amanta trecatoare tot de talent si tupeu tine... da' crez ca nu-i nevoie sa le-nvat eu pe fete cum sta treaba...

si pana la urma, si ca vanzator e-o cheste.. ca sunt vanzatori si vanzatori... daca numa-ntinzi mana dupa marfa de pe raft si i-o dai clientului, asta poa' sa faca si-o maimutza dresata... si asta nici nu se-mbraca la mall, nici nu mananca la fitze...

patronii au o vorba: you pay peanuts, you get monkeys... he,he,he...
zambil
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:38
Unii patroni incearca si cu bananas...ca rezultatul nu difera
ufishor
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:41
zambil... sunt vanzatori si vanzatori....
la o alimentara este una ... intr/un magazin de firma este alta....
una este sa dai un produs de necesitate si alta sa muncesti cu clientul , sa ii afli dorintele inainte sa le constientizeze.
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:47
cric... vanzatoru' hartist e ala pe care-l doare-n cot de dorintele incostiente ale clientului... nu de alta, da' are el grija sa-i creeze neshte dorinte...
zambil
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:52
trebuie sa le afli... nu trebuie sa ti le insusesti....

si cum spui ..... sa le creezi.... daca ai cu cine .....
cricat
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sal 1 De la: garbo133831 12 Iulie 2010 16:33
8 Martie 7 De la: kyra 22 Iulie 2009 18:41
prieyenye 44 De la: elodia 18 Decembrie 2009 14:17
Exista oare cev aintre noi? 73 De la: eu_geminy 16 Mai 2011 00:17
sunt singer singerel 67 De la: cricat 30 Octombrie 2010 16:57
Setari Cookie-uri