Alimente interzise copiilor sub 1 an!!!!!!!!

Buna fetelor! m-am gandit sa deschid un subiect nou, pe tema alimentatiei la bebei, ce alimente sunt interzise pana la varsta de un an.
- Albusul de ou- contine alergen
- ceaiul negru (contine cafeina)
- eu nu as da ciocolata...
- margarina (contine acizi grasi)
- mazarea boabe (baloneaza, greu de digerat)
- mierea de albine si uleiul de porumb (risc de imbolnavire cu botulinum).

Mai stiti si altele????




aly_fab
Postat pe 5 Aprilie 2010 22:26
buna ly interesant topic dar oricum acum fiecare isi creste copilul cum vrea nu dupa carte.


laptele de vaca, albusul de ou, nucile, alunele, fructele cu seminte mici (capsune, fragi, mure, zmeura, kiwi), ciocolata, produsele cu cafeina, alimentele grase, prea condimentate si prajelile, bauturile racoritoare din comert.
anaROBERT
Postat pe 5 Aprilie 2010 23:35
Albus de ou,maioneze - alergen
Apele minerale acidulate(bauturi acidulate)
cafea,ceai negru,alcool - prea excitant si interzis si dupa 4 ani
carnati,mezeluri,slanina- gras
cereale complete:orez,paine,paste fainoase - risc de carenta de calciu si de fier;prost digerate de catre organism
Condimente,mustar,castraveciori murati -baloneaza, greu de digerat
Fasole boabe-baloneaza ,greu de digerat
Linte-baloneaza ,greu de digerat
margarina-contine acizi grasi toxici
Mazare boabe-baloneaza ,greu de digerat
Miere de albine/ulei de porumb- botulism
Otet
Carne de porc - grasa de preferat sa se introduca cat mai tarziu
Sarea
Zahar
Varza-baloneaza,greu de digerat

laptele de vaca, mierea, albusul de ou, nucile, alunele, semintele, fructele cu seminte mici (capsune, kiwi ), ciocolata si produsele pe baza de cofeina, carnea grasa de porc, oaie, alimentele afumate si condimentate, legumele uscate, muraturile, varza acra, prajelile etc. Laptele de vaca, prin continutul sau bogat de proteine, are un potential alergenic foarte crescut. Poate produce scaune dia reice, varsaturi, colici, eruptii cutanate. De asemenea, poate predispune copilul la anemie feripriva. Ca si laptele de vaca, mierea are un potential alerge nic crescut si poate determina gastroenterite la sugari. Nucile, semintele, alunele pot duce la inecarea copilului, iar alunele pot provoca si alergii. Carnea grasa, prajelile, legumele uscate sunt grele la stomac, deter mi nand disfunctii ale aparatului digestiv.

Parerile sunt impartite,am vazut pe undeva ca interzicea si spanacul,portocala sub un an.

bau
Postat pe 6 Aprilie 2010 00:36
Din tot ce a scris ce n-as da sub un an :
-albus de ou,maioneza,miere de albina,bauturile acidulate(mai exact bauturile din comert),cafea,ceai negru, alcool, carnati, mezeluri, slanina, mustar, muraturi, fasole boabe, margarina,ulei de porumb,otet,carne de porc,carne de miel,afumaturi, sarea,zaharul,nucile, alunele, semintele, ciocolata si produsele pe baza de cofeina,lapte de vaca,legume uscate.
Sper ca n-am uitat nimic.
bau
Postat pe 6 Aprilie 2010 00:43
aly_fab
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:51
esti multumita aly sau doar faceai un sondaj de opinii
anaROBERT
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:54
eu una i-am pus si un pic de zahar in ceai, sare in mancare. Nu vad de ce sa nu ii dau ca doar nu ii dau 1 kg la o masa. Cartile sunt orientative asa zic eu.
Eu una nu cred ca este f. bine sa iti cresti copilul dupa carti. Cine este la al doilea sau al 3 lea copil stie mai bine.
Pitu
Postat pe 22 Aprilie 2010 09:31
traiasca copy paste si gugalu..
daca dati o cautare si aici pe kidz va minunati ce puteti gasi printre topicurile deschise pe tema ce-i voie si ce nu...
incercati sa introduceti topicul si la subforumul adecvat
alinakatt
Postat pe 22 Aprilie 2010 11:19
Buna fetelor,
De ce spuneti voi ca bebelusii nu au voie sare si zahar?
Cand bebe a fost internat in spital i-au dat un ceai asa de dulce incat bebe nu l-a vrut. Am intrebat si eu stiind ca nu se da zahar si mi-au raspuns ca la indigestie ceaiul indulcit face bine . In maternitate le dadea apa indulcita cu zahar si atunci am intrebat p[ediatrul cat si medicul de familie, care mi-au spus ca pt a schimba gustul ceaiului sau a apei sepune o lingurita rasa de zahar la 100 ml apa sau ceai. LA fel si cu sarea, dupa ce copilul intra la diversificare. Uneori se pune si putina sare.
Nimeni nu spune ca trebuie sa le dai in cantitati imense, ci doar atat cat sa schimbe un pic gustul cand copilul incepe sa refuze papica, ca s-a plictisit de acelasi gust.
Eu ca sa inlocuiesc zaharul, am cumparat fructoza, dar tot neindulcit bea ceaiul asa ca nu imi fac probleme.
Va pup.
ramona29
Postat pe 24 Aprilie 2010 08:14
am mai zis si am s-o mai zic, nu va mai cresteti copii dupa grafice si dupa carti, voi credeti ca femeile de pe ulita stiu de internet si de atatea carti? ei bine nu, si pentru aia copii lor sunt sanatosi, beau si lapte vaca, mananca si ou cu tot cu albus, orez, i-am dat sa guste si din ciocolata (numai kinder) ... andrei bea lapte de vaca, mananca oul tot, sare in mancare, acuma sa fim seriosi , nu-i dai sa manance oua toata ziua si ii pui sare cu lingura, tu ca om mare nu cred ca-ti place sa mananci mancarea fara sare sa simti ca are un gust si de la sare, ciocolata nu-i dai in fiecare zi, ii dai odata la luni intregi
ceai negru... cine doamne iarta-ma ar da ceai negru la copil cand sunt atatea ceaiuri numai pentru ei
Laura_M
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:35
buna seara fetele!
Cartile de specialitate,au fost si ele scrise in urma multor cercetari si sondaje pe parcursul multor ani.Daca suntem putin atente si achizitionam o carte buna si nu 10 la intamplare,sunt convinsa ca ajuta!Pusa pe raft in bucatarie langa cartea de bucate...si la nevoie rasfoita !
calitatea alimentelor(de tot felul)nu mai este aceasi(din pacate) ca acum 20 sau 30 de ani cand cumparam rosii si cartofi de la aprozar!
Sarea e buna cel mult in ,,sarea in bucate"citita copiilor inainte de culcare .
chanty
Postat pe 24 Aprilie 2010 23:06
chanty, mi-ai luat vorba din gura pupici fetele
aly_fab
Postat pe 24 Aprilie 2010 23:07
chanty
Postat pe 24 Aprilie 2010 23:08
si mai cred ca atunci cand un copil nu cunoaste gustul ...nici nu-i simte lipsa!
Consider ca inceputul sau mai bine zis startul in viata e f important ,incercand pe cat posibil sa-i creem copilului ,,o obisnuinta" de a manca sanatos!
Eu ma simt oarecum obligata sa fac asta .pentru binele coplului meu si pentru linistea mea sufleteasca de mai tarziu.
chanty
Postat pe 24 Aprilie 2010 23:21
nu se da copilului zahar alb (mai ales sub un an) pentru ca : 1. creeaza dependenta de dulce, 2. creste riscul obezitatii si hiperglicemiei cand individul ajunge la varsta adulta, 3. ingreuneaza rinichii, 4. zaharul alb este albit industrial (artificial, nu este alb el de la natura) prin adaugarea de E220!

iar sarea ingruneaza rinichii si creste riscul de tensiune arteriala la varsta adulta.

dar evident, e alegerea fiecaruia ce fel de viata duce:)
pinicuta
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:29
Buna fetelor.
Am si eu o intrebare: ce parere aveti de indulcirea ceaiului cu fructoza la bebe de 11 luni? sau cu zaharina?
Bebele meu a fost tot racit de vreo 2 luni si ca sa ia medicamentatia i-am pus-o in ceai. Problema mea este acum ca fiind dulci acestea indulceau ceaiul si acum bebe nu mai bea ceai neindulcit. Am citit pe nurofen c-ar fi indulcit cu zaharina.
Si n-as vrea sa folosesc zahar tos. Sau sa folosesc zahar brun?
Multumesc
tanase_claudia
Postat pe 9 Iunie 2010 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
carucior si haine bebe super preturi! 1 De la: liona 29 Iunie 2009 10:38
SALUTARE ALL 1 De la: Mon3 16 Aprilie 2011 18:01
Haine pentru copii 0-10 ani 2 De la: kidz_luissa 10 Decembrie 2009 14:45
AFTER SCHOOL CLUBUL ISTETILOR DIN CONSTANTA (SCOALA DUPA SCOALA) 1 De la: kidz001127 17 Iunie 2009 14:50
mamici in targoviste 6 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:20
Setari Cookie-uri