Va rog sa ma sfatuiti!

Buna!
Sunt noua pe aici si sper ca experienta voastra sa ma ajute si sa ma linistesc.
De luna trecuta ne-am propus sa facem un bebel, dar se pare ca nu a iesit. Pana acum credeam ca CM este regulat avan in vedere ca mi-a venit pe 5 decembrie, 3 ianuarie, dar luna aceasta a venit mai devreme pe 28 ianuarie. Acum nici nu mai stiu cum sa-mi calculez perioada fertila si ma intreb de ce a venit mai devreme.
Mentionez ca mai am putin si fac 26 de ani si ca nu am avut niciun avort.
Va rog sa ma sfatuiti pentru ca deja intru in panica, poate prea devreme, dar...
Va multumesc!
2na_kidz
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:44
buna.metoda calendarului este veche si fara rezultatele dorite.si eu sa am un copil m-am chinui 3 ani de zile si cand in sfarsit aveam un loc bun de munca si ma gandeam numai la cariera a cazut si bomba fulger la care sincer nici nu mai speram dar m-am bucurat era si evident.ce pot sa iti spun sfatul meu este sa consulti un medic ginecolog el stie mai bn dupa un consult sa te sfatuiasca ce si cum sa faci.sfatul meu este sa ai rabdare ca va veni si la tine barza o sa vezi mult noroc si forta de munca
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 01:04
Multumesc mult pentru raspuns!
Din cate am citit toate femeile care vor sa aiba un bebe nu prea au rabdare, asa ca m-am consolat si eu.
Ne-am propus sa mai incercam si luna aceasta si daca nici acum nu iese sa merg la un doctor. Problema e ca nu stiu exact la care pentru ca la fiecare ginecolog am vazut ca sunt pareri si pro si contra. Mentionez ca sunt din Constanta.
Va pup.
2na_kidz
Postat pe 1 Februarie 2010 11:07
buna si eu sunt tot din constanta eu pot doar sa te sfatuiesc sa ai rabdare si sa insisti dar e bn sa te duci sa consulti un medic eu am fost la mohamed zaher care este ffff bun eu iti spun sa incerci dar parerea dctorilor oricum e mereu impartita in pro si contra.mult succes iti doresc
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 13:22
Multumesc!
Acest medic este la Pro vita? Unde ai nascut?
Pentru ca am o prietena care a fost pacienta lui si timp de 9 luni nu i-a spus nimic in legatura cu locul unde va naste, iar cand i-a venit sorocul a chemat-o la Cernavoda.
Cat costa o consultatie la el?
Multumesc mult si sper sa mai conversam.
2na_kidz
Postat pe 1 Februarie 2010 13:27
da asa este pe cat este de bun ca dr ginecolog pe atat e de parsiv este un doctor foarte scump ce-i drept dar in ceea ce priveste nasterea pe mine ma chemat la mangalia si trebuia sa platesc 1 mil rezerva pe noapte bani de care nu dispuneam asa ca m-am transferat la alt dr cu care am si nascut e la casa de cultura.dar cunosc cupluri care nu au putut avea copii si cu mai multe tratamente date de mohamed zaher au reusit cunosc un cuplu care ea nu putea avea copii ,avea trompele infundate si tot cu ajutorul lui au reusit acum ce pot sa iti spun incearca mai multe variante incearca toate testele posibile dar atat tu cat si el ca nu se stie de unde poate fi problema.si eu sper sa tinem legatura.pupici
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 13:31
Pana luna aceasta am avut CM regulat, de 28 de zile, dar acum mi-a venit dupa 25 de zile. Oare are legatura cu faptul ca ne straduim sa facem un bebel? Sau este altceva?
Mi-am facut un test de sarcina la 10 zile dupa ovulatie si mi-a iesit negativ. E posibil totusi sa fiu insarcinata si sa-mi vina CM peste.
Va multumesc!
2na_kidz
Postat pe 1 Februarie 2010 15:32
se poate,nu vreau sa ioti dau sperante dar eu nu am avut cm regulat niciodata si mereu am spus ca niciodata nu voi avea un copil,niciodata nu voi simti bucuria de a fi mama,dar m-am hotarat sa ma duc si eu la medic ginecolog pt prima data in viata mea si mi-a dat un tratament cu duphaston(mohamed zaher)dupa care bineinteles ca nu sa reglat nimic ce-i drept nici nu am tinut cu strictete tratamentul.si bineinteles dupa o perioada lunga de timp de aproximativ 3 ani cu un cm neregulat am ramas insarcinata dar nici nu stiam nu am avut nici un simptom nimic am ramasa insarcinata in ianuarie 2008 iar in februarie mie mi-a venit ciclul abea dupa perioada de menstruatie am remarcat ca eram insarcinata.asa ca nu iti pierde speranta
anaROBERT
Postat pe 2 Februarie 2010 00:14
buna 2na. Vreau doar sa te incurajez si sa iti zic sa nu iti pierzi speranta. Ca sa intelegi ce vreau sa iti zic iti voi povesti pe scurt povestea unei prietene : Foarte multi ani ea si sotul ei s-au chinuit foarte mult sa faca un copil. Ea a avut ceva interventii mai dureroase si in urma lor doctorii i-au spus ca nu va avea copii. Toate sperantele i-au fost spulberate dupa vizite la mai multi medici atat din tara cat si din ungaria. Toti au spus acelasi lucru : ne pare rau dar dvs nu aveti cum ramene insarcinata in mod normal, se poate incerca fertilizarea. Dupa lungi asteptari au hotarat sa incerce prin fertilizare. Au decis sa mearga la un doctor din ungaria, au facut tot felul de teste si s-au pregatit. Avea acasa seringa astepta doar sa ii vina ciclul. Dupa ce a intarziat ciclul o saptamana a facut un test de sarcina si minune : era insarcinata. Acum are un baietel de aproape 9 luni, care este superb.
Concluzia : nu iti pierde speranta, incearca nu renunta prea repede si mergi la medic. Poti sa incerci si cu teste de ovulatie. Stiu persoana la care a functionat si asa.
Mult succes si sanatate.
Pitu
Postat pe 2 Februarie 2010 10:41
Multumesc mult pentru incurajari!
Cred ca sunt dezamagita pentru ca sunt sanatoasa, nu am avut nicio intrerupere de sarcina si ma asteptam ca atunci cand ne vom dori un copil, il vom avea imediat.
2na_kidz
Postat pe 2 Februarie 2010 10:46
Nu fi dezamagita. Eu cred ca e devreme sa iti faci griji. Cel mai bine ar fi sa iti faci un control la un ginecolog. Succes si sa ne anunti cand vei ramane insarcinata. :)))))))))))
Pitu
Postat pe 2 Februarie 2010 10:59
Acum ma uit pe lista doctorilor din Constanta, dar nu stiu la cine sa ma duc. Poate ma sfatuiesc mamicile...
2na_kidz
Postat pe 2 Februarie 2010 11:02
ai vazut 2na rabdare....sigur va veni si la voi un bebic sanatos si frumos nu iti pierde speranta doar ca se lasa asteptat.multi pupici.
anaROBERT
Postat pe 2 Februarie 2010 22:59
Buna dimineata dragelor! FLEXASHOP BUCURESTI va invita in showroom-ul din Galeriile Mobexpert Baneasa, pentru a cunoaste gama noastra de mobilier modular si accesorii ce se adapteaza perfect tuturor necesitatilor copiilor in crestere. Acelasi mobilier poate fi folosit de la 2 pana la minim 14 ani. Va asteptam :)
flexashop
Postat pe 6 Februarie 2010 11:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Invitatie eveniment Ziua Infertilitatii 1 De la: kidz000681 25 Noiembrie 2009 13:05
Ce mananca bebe la 4 luni? 1 De la: nik_gexu 9 Iunie 2010 08:48
asi dori sa imi raspunda cineva repede la intrebare 31 De la: Luminita_Carabulea_1 5 Februarie 2017 15:53
SEX LIFE - Spune si povestea ta ..!! 1 De la: shivashante 21 Februarie 2009 19:14
da 2 De la: anaROBERT 24 August 2010 01:01
Setari Cookie-uri