Vaccin Prevenar

Buna!!!

Sunt o mamica a unui baietel de 1 an si 3 luni si as vrea sa stiu daca voi ati facut bebeilor vostri acest vaccin, la ce varsta optima se face, ce riscuri ar fi ...ca la cate vaccinuri au aparut pe piata..nu mai stii care din acestea optionale merita a fi facute si care nu!
Multumesc si multa sanatate bebeilor vostri!!!
gioconda_iftime
Postat pe 24 Octombrie 2009 08:55
Draga gioconda, fetita mea are acum 1 an si 8 luni. I-am facut vaccinul prevenar in jurul varstei de 1 an, ca sa fiu sigura ca in caz de raceala nu pateste ceva mai grav... Efecte secundare nu au existat, l-a tolerat f bine, dar totusi raceala a luat, dar nu a ajuns la pneumonie, bronsita sau alte chestii; a avut doar amigdalita in ianuarie si otita in martie, cand circulau de zor toti virusii. Trebuie facut la interval de 1 luna fata de alte vaccinuri. Se fac 2-3 reprize (adica 2-3 injectii) la intervale diferite, cam de 1 luna. Acum ramane la latitudinea ta dc il faci, informeaza-te f bine din toate sursele, pt ca doctorii oricum iti vor spune ca e bine sa faci cat mai multe vaccinuri, lucru cu care nu sunt de acord. Pupici si numai de bine sa auzim!
IriCris
Postat pe 26 Octombrie 2009 16:18
Draga Cristina, iti multuymesc ptr informatii si sunt binevenite. Pana la urma am hotarat sa i-l facem in jurul varstei de 2 ani, sa il lasam sa mai creasca un pic. Stiu ca mai toti medicii pediatri sfatuiesc parintii sa faca cat mai multe vaccinuri dar in acelasi timp stiu ca nici asa "bombardat" corpul copilului nu merge.
Si noi iti uram multa sanatate si numai bine tie si bebicului tau!
gioconda_iftime
Postat pe 28 Octombrie 2009 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna mamicilor am sa va pove putin din viata mea 22 De la: ratuscaceaurata 15 Noiembrie 2011 07:11
gripa la sugari 3 De la: pinky 10 Mai 2009 18:48
AVOCADO 9 De la: adryaana 29 Aprilie 2010 15:02
Vand ham pentru mers 1 De la: XEMONIA 18 Noiembrie 2010 23:29
Vand carucior Primii Pasi si scaun auto bebe 1 De la: guliver 20 Iunie 2010 11:50
Setari Cookie-uri