pozne si gangureli la 5 lunite

Buna mamici dragute. Am si eu o rugaminte: va rog sa imi spuneti ce pozne mai fac bebicii vostrii incepand de la varsta de 5 luni? Fetita mea a implinit ieri 5 lunite si e tare poznasa. Nu mai vrea sa stea locului nici o clipa trebuie sa ne jucam tot timpul, asta e bine dar vreau sa stiu cum se manifesta si alti bebici ptr a putea face o comparatie. Ma obsedeaza faptul ca am citit in mama si copilul a lui "Capraru" ca la 5 luni bebe trebuie sa se intoarca de pe o parte pe alta si bibica mea nu se poate intoarce singura.Daca sta pe spate ii dau miinile dar nu se prinde de degete trebuie sa o trag eu pana ajungem in fundulet;daca ii dau o jucarie in manuta o tine doar cateva secunde in mana dupa care o arunca, trebuie sa imi fac griji?
Astept sa imi impartasiti din experientele voastre.

Pupici ptr voi si bebici
Corina
cory_emy
Postat pe 12 Octombrie 2009 19:22
pediatrul, atunci cand te duci la vizita lunara, trebuie sa urmareasca si miscarile copilului...
daca nu ti-a spus nimic, nu e cazul sa-ti faci griji... fiecare copil are ritmul lui... de fapt, nici Tudor la 5 luni nu facea multe chestii, iar acum abia ne tinem dupa el...
cat despre chestia cu jucaria, exagerezi, ca o mama grijulie... si ce daca n-o tine? poate nu o vrea, poate i se pare prea grea, poate (si de obicei cam asta e) nu face ce vrei tu, cand vrei tu... cat vrei s-o tina ca sa fii tu multumita?
nu-ti face probleme... stiu ca e un sfat greu de urmat... dar daca fata are chef de joaca, mananca bine, sa stii ca totul se petrece doar in mintea ta...
ce-i drept, noi, mamele, suferim un pic de "scenarita", dar asta nu e altceva decat dovada ca ne iubim copiii foarte mult...
andracalin
Postat pe 12 Octombrie 2009 19:58
Fiecare bebe are ritmul lui de crestere si dezvoltare motorie. Bebelina mea a facut pe 9 octombrie 5 lunite si e tare nazdravana. La 3 luni si jumatate a cazut din patul nostru unde am lasat-o pentru un minut sa ma duc sa-i aduc un pampers, si asta pentru ca deja se rasucea de pe o parte pe alta, chiar de mai multe ori la rand. Acum e o adevarata terorista, se taraste de-a busilea, se rasuceste incontinuu, iar de dormit, doarme doar intr-o parte. Nu are stare nici o secunda, se agata de tot ce-i iese in cale si fereasca dumnezeu sa o scap cateva secunde din priviri cand sunt langa o masa ca darama tot, acum cateva zile chiar lingea tava cu papika dintr-un mall. Nu sta ink in fundulet singurika. Insa bebelina prietenei mele care are 6 luni abia acum a invatat sa se rostogoleasca si e mult mai cumintika, abia acum apuca pentru putin timp o jucarika. Ai rabdare si o sa vezi ca in ritmul ei o sa ajunga sa te alerge in toata casa ! Asa suntem noi mamicile facem mereu comparatie, ca park al vecinei e mai altfel, ca face ce al nostru nu face si tot asa. Si toate asta din dorinta de a-i oferii copilului tot ce e mai bun, stai linistita ca bebelina ta e bine !
iasmina_kidz
Postat pe 12 Octombrie 2009 21:45
Sa stiti ca aveti dreptate. Eu sunt obsedata! Bibica este un copil cumintel care papa face nanita si se joaca asa cum poate si ea . Vorbeste pe limba ei ne umple de bucurie cu zambetele ei frumoase dar mami este stresata tot timpul : daca are copilul ceva daca nu papa deajuns daca si iar daca. Depilda acum ma streseaza un gand ca nu a luat bine in greutate in ultima luna desi pediatra m-a asigurat ca se mai intampla sa aiba si perioade de stagnare.Ca sa intelegeti ce ma framanta va spun ca am nascut-o pe Emy cu 3.550 gr iar pana la 4 luni a luat f bine avea 7.500 gr, dar de la 4 la 5 luni a luat doar 300 gr deci acum avem 7.800 gr. Stiu ca are o greutate normala dar ma framanta de ce a luat asa putin in ultima luna , am gresit eu undeva ? Ea papa san si are o singura masa de fructe sau cereale.
cory_emy
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:11
Imi amintesti de mama mea . Tot timpul era stresata sa nu patesc eu ceva, si pana mai acum cativa ani ma suna zilnik sa vada ce fac, sa numai zik cum facea daca visa ea ceva urat. Pentru mine este modelul de mama superprotectoare. Stai linistita bebelina ta este f bine , atata vreme cat e plina de viata, fiecare bebe ia in greutate variat de la o luna la alta. Bebelina mea s-a nascut cu 2,6 kg si am scos-o din spital cu 2,48 kg. Acum la 5 lunite are 6,8 kg, a avut sapt cand nu a luat delok in greutate, asa ca stai linistita. Eu sunt o mama mai linistita, adik ma ingrijorez numai daca e ceva grav, am scos-o pe asta mika afara si pe vant si la frig fara nimik la gurita, sa se caleasca fata !
iasmina_kidz
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:53
Fetelor nu va mai faceti ganduri.De atatea griji si de atatea intrebari pierdeti esentialul din primul an de viata a copilului vostru.Fiecare are ritmul sau mai repede sau mai incet.Mananca, se hidrateaza, doarme, la control e totul ok, atunci nu cautati copilul vostru in cartea lui cutare si cutare.Copilul face si nu face tot ce este scris in carti, dar nu uitai e vorba de alti copii nu ai vostri.Priviti-va copii vostri (unicat pt. fiecare in parte) si o sa vedeti ca o sa faca multe lucruri care nu sunt scrise niciunde.
Asa cum si eu la randul meu faceam comparatie cu bebeul unei prietene care este nascut in aceasi zi cu a mea diferenta de o ora intre ei ajunsesem sa o studiez ca pe un cobai Ca Alex face aia si Barbara nu inca sau invers.Acum cand imi aduc amine imi zic: ce bolovana am fost, ea ma lua prin surprindere cu multe lucruri noi de la o zi la alta....destul e sa dechizi ochi sa vezi

alinakatt
Postat pe 14 Octombrie 2009 13:02
http://www.youtube.com/watch?v=j5RJnHqhCQg&feature=related
Fetelor uitati-va aici ce face un bebe de x luni care cu siguranta nu il gasiti in cartea lui Capraru
E haios rau de tot
alinakatt
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:08
super super tareeeeee!!!!!!!!!!
aly_raz
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:35
deci ii dam peste nas stiintei traiasca instinctul matern
alinakatt
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:37
da da,...oricum am si eu cartea si nu face bebe cum scrie in ea, asta e...are tot timpul
aly_raz
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:40
Sunt bune si cartile astea la ceva nu zic nu dar nu trebuie aplicate in totalitate.Am si eu o carte de cine e scrisa habar nu am si ma ajutat mult.Evident ca experienta live e cu totul altceva.
Acum deviez de la subiectul topicului...de acolo am invatat sa economisesc ceva bani preparand solutie salina in casa si nu mai cumpar din farmacie.E chiar banala chestia dar nu imi imaginam ca e chiar asa de simpla.
La o cana de apa o jumatate de lingurita de sare.Pui picaturi in nas si mai fac si un pic de gargara cu sare
alinakatt
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:46
oricum cu cat ai mai multe carti cu atat gasesti mai multe chestii contradictorii, eu le citesc si cam atat...singura care imi place cum reda totul e Psihologia copilului, totul se intampla inainte de 6 ani, am primit-o in format electronic de la o cunostinta, e super. Va pupam, mergem la somnic.
aly_raz
Postat pe 14 Octombrie 2009 14:54
Aveti dreptate, mi-am propus sa nu ma mai stresez degeaba. Oricum pediatra m-a asigurat la fiecare control ca este Ok asa ca GATA nu mai imi fac griji nefondate.

Pupici
cory_emy
Postat pe 14 Octombrie 2009 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AM UN BEBE CARE SA NASCUT CU 5KG.... 20 De la: mada_sabina 13 Noiembrie 2009 18:36
Vand lapte praf Vitalact 0-12 luni (exp.04.01.2011) -10 lei 1 De la: m1adutza 2 August 2010 08:05
Milumil 3 20 De la: garbo262084 1 Februarie 2012 09:22
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
cabinet specializar copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:11
Setari Cookie-uri