Baie dupa VACCIN?

buna mamici,
o intrebare: voi dupa vaccinuri faceti baie la bebelusi? noi am facut ieri vaccinul de 4 luni si iar ne'a zis doctora sa nu'i fac baie doua zile. Aseara abia a adormit (s'a invatat k baita zilnica), azi nu stiu daca pot sa'l mai pacalesc doar spalat la fundulet...oare chiar nu trebuie sa'i fac baie dupa vaccin? voi cum ati procedat? Multumesc.
aly_raz
Postat pe 23 Iunie 2009 17:24
noua ne-a zis sa nu ii facem baie si sa nu il scoatem afara in ziua cu vaccinul.atat.dar stiu mamici care au copiii la alti dr si care nu au primit aceasta interdictie, au scos si copilul afara si le-au facut si baie si nu s-a intamplat nimic. daca dr tau asa a zis, tu fa cum simti ca e mai bine, eu am ascultat si ascult in continuare de dr meu , nu vreaui sa imi reporsez pe urma ca nu am ascultat... adica, o logica as gasi:poate dupa vaccin organismul e mai slabit pt ca organismul contine o doza infima de microbi, si poate de asta a zis sa nu faca baie sau sa iasa afara, ca sa nu contacteze vreun virus sau sa nu raceasca , alta explicatie nu gasesc... Cu baita nu cred ca e problema (ca nu mai adorme daca nu il speli etc), copilul meu a fost operat la 4 luni si evident nu il puteam imbaia operat (si pana atunci ii faceam si eu tot zilnic baie), dar s-a invatat cu alte cai de linistire si somn (san, plimbat in brate, tv cu post pt copii -bebetv, are o muzica linistitoare)... Dar la vaccinul de la 2 luni, ce v-a zis dr? noua la toate vaccinurile ne-a dat aceleasi indicatii...
pinicuta
Postat pe 23 Iunie 2009 17:31
la fel ne'a zis, ideea e ca nu ne'a spus decat de baita, de iesit afara a zis ca nu'i problema. Pe cine am mai intrebat nu au auzit de asa ceva, in fine, o sa intrebam la urmatorul vaccin motivul pt care nu pot sa'i fac baie...ciudat insa
aly_raz
Postat pe 23 Iunie 2009 17:36
buna alina....sa stii ca asa ne-a spus si noua 2-3 zile dupa vaccin sa nu ii fac baita....si am ascultat pediatrul.....nu am intrebat de ce nu este voie...dar din moment ce ne-a spus fara baita fara baita am tinut-o pe delia....acum tu faci cum consideri...in privinta cu scosul afara asta nu are treaba.... noi dupa vaccin ieseam afara la asta nu am avut interdictie....si alta chestie...o luna dupa vaccin nu ai voie sa ii faci injectii sau sa fie bb intepat.....va pooopicim dulce dulce...
deliarebecca
Postat pe 23 Iunie 2009 20:52
acum revenim iar la vaccin, vrem sa plecam luni in concediu, mergem prin tara, la Suceava. azi am facut vaccinul, doctorita mi-a zis ca pot pleca cu bebe la drum abia dupa vreo 5 zile , asta inseamna ca se duce concediul nostru. Voi v-ati confruntat cu asa problema? chiar nu pot pleca la drum luni?
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 13:56
eu zic ca nu este nici o problema atat timp cat esti pregatita cu panadol ,termometru tot ce ati trebuie ptr bebe in caz ca face febra ,pana luni vezi cum se simte si sa-i pui si compresa cu apa rece,o zi fara baie noua asa ne a spus dna doct.
ALEXANDRU28
Postat pe 21 August 2009 14:03
la primele doua vaccinuri nu am avut nici un fel de problema, nici acum nu da semne sa aiba ceva, doarme linistit chiar stiu ca nu e bine sa-i fac baita dar pe asta cu plecatul la drum n-am mai auzito Multumesc.
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 14:07
acum faci cum crezi tu
ALEXANDRU28
Postat pe 21 August 2009 14:08
eeee, oricum doctora asta la care mergem e putin...nu prea avem incredere in ea, (la primul vaccin m-a pus sa-i dau la bebe novocalmin, care e pentru copii peste 2 ani si eu i-am dat la bebe de 2 luni, inchipuie-ti...) de aceea si vreau sa aud alte opinii.
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 14:14
pai nu ai voie nici nurofel la 2 luni da'pai novocalmin!!!!!!
eu iti zic ca e mai mult nu doar putin acum sincer eu nu as mai fi stat la ea ca nu ma apuc sa fac experiente pe copilul meu.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 August 2009 14:22
pai avem depusa cerere sa ne inscriem la alt medic , nu mai zic ca primul vaccin l-am si platit 170 ron, de atunci ni s-a umplut paharul.
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 14:26
buna alina....sa-ti zic ce mi-a spus mie dr pediatru in legatura cu novocalminul....astea se administreaza la bb NUMAI in caz ca face febra peste 39,5este un fel de terapie de soc pt scaderea febrei da nu ii bagi un supozitor intreg il tai cu cutitul in 3 fasiute(de-a lungul supozitorului)si ii bagi o singura fasiuta.....sau tot asa pt febra mare tot terapie de soc ii dai agocalmin fiola(ex; bb are 7 kg u ii dai 5-6 picaturi de agocalmin) pooopicei...
deliarebecca
Postat pe 21 August 2009 14:30
Cu toata terapia de soc eu sincer nu m-as incumeta sa-i dau bb meu novocalmin care de fapt e un algocamin pt copii Sunt tari care au interzis medicamentul asta acum 30 de ani si in Romania se prescrie in continuare la copii . Poate produce agranulocitoza care poate fi fatala.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 August 2009 14:51
acum o sa-i dau paracetamol daca va fi cazul, insa momentan bebe e bine ca in ficare zi, dar mai am o nelamurire, stiam ca vom mai face vaccin la 8 luni, acum cica nu se mai face, abia la 1 an il mai vaccinam. A mai auzit cineva de modificarea grilei de vaccinare?
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 14:53
Paracetamolul si nurofenul (ibuprofen) sunt suficiente pentru combaterea febrei. Ideea este sa scazi febra atunci cand e mare si periculoasa, peste 39, hai sa spunem peste 38,5(risc de convulsii).
faceti vaccinurile din grila nationala gratuita?ca nu stiu nimic de nici o modificare doar daca doresti sa faci si alte vaccinuri pe care trebuie sa le cumperi
SEBY1YEAR
Postat pe 21 August 2009 14:59
primul vaccin l-am cumparat, dar cum ele au comandat acelasi vaccin care era gratuit, la 4 luni le-am facut pe cel gratuit, acum la fel. Dar are vreo legatura daca ii fac gratuit sau nu? stiu doar ca cele cumparate sunt mai complexe, dar nu si ca inlocuiesc un vaccin de exemplu cel de 8 luni care se facea pana acum ...nu prea stiu bine...
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 15:03
eu nu stiu nimic de nici un vaccin la 8 luni dupa cel de 6 luni mai faci la 1 an.
SEBY1YEAR
Postat pe 21 August 2009 15:12
si eu sunt in ceata, asa ne-a zis azi, asta spun.
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 15:15
stiu ca se facea un vaccin anti rujeola intre 9-12 luni dar acum se face ror priorix la 12 luni sau la 13 luni daca vrei sa-l faci defalcat adica nu impreuna cu Difterie, Tetanus, Pertusis + Poliomielita noi l-am facut defalcat si nu am avut reactii .
SEBY1YEAR
Postat pe 21 August 2009 15:15
aham, inteleg. Pai o sa ne mai consultam si noi si vom vedea ce o sa-i mai trebuiesca facut. Multumesc mult!
aly_raz
Postat pe 21 August 2009 15:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cadouri de Sf. Andrei 1 De la: dacris 26 Noiembrie 2009 13:59
mamici nascute in august 18 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 14:48
bebei nascuti in toamna anului 2008 2 De la: elanicol 29 Octombrie 2009 15:58
Hainute incaltaminte tarcuri marsupiu 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
vand cadita si masa pt infasat CAR BABY - ICARO 1 De la: doranna 26 Ianuarie 2010 18:04
Setari Cookie-uri