imbracaminte geamana????

de ce se imbraca copii gemeni identic?
doar pentru ca sunt gemeni?
au identitati diferite si personalitati diferite,
eu am veri gemeni (4 "seturi") si nu se imbracau la fel si nu au avut probleme de comportament in copilarie - mereu aud acelasi raspuns : se cearta daca nu au aceleasi haine si aceleasi cu lori si aceleasi jucarii, dar sa fim seriosi toti copii fac asa. eu eram singura "altfel" din generatia mea si eu eram cea mai certareata.
am avut in scoala generala si s-a nimerit ca si in acelasi liceu colege gemene, doar culorile erau diferite in rest erau identice. la scoala isi prindeau parul diferit ca sa stie lumea care si cum sunt. la un moment dat mi-am luat inima in dinti si le-am intrebat daca le place asa si mi-au spus ca abia asteapta sa faca 18 ani sa nu le mai spuna parintii cum sa se imbrace si sa nu le mai oblige sa se imbrace la fel.
este o problema a parintilor?????
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 13:56
nu se cearta draga nimeni cu nimeni, ce daca erau cu un an diferenta de varsta nu se certau si asa se cearta? pai asa ai putea sa imbraci orice frati identic doar ca marimea hainelor difera in functie de coprul copilului... Cred ca ii imbraca la fel ca sa isi dea lumea seama ca sunt gemeni. Daca ar fi gemeni =fata +baiat le-ar pune fusta la amandoi crezi? e alegerea parintilor sa ii imbrace cum vor (desi eu cred ca e mai UTIL sa ii imbrace diferit, ca sa stie fiecare ce este al lui si sa se poata si deosebi mai usor in public un frate de celalalt, sa nu ii confunde lumea adica). A, si.. stiu gemeni care nu sunt la fel, sunt baieti aman2 dar unul e cu un cap mai scund ca celalat, deci si daca erau de varste diferite tot asa aratau, la ce bun sa ii mai imbrace la fel pe motiv ca sunt gemeni? Poate li se pare doar haios sa ii imbrace la fel DACA ARATA LA FEL (ca doar nu toti gemenii arata la fel ca fizic)
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2009 14:01
a, si..parintii cam aleg pt copil ce sa poarte, cum sa il tunda etc, putini intreaba copilul ce i-ar placea lui... Si sunt de exemplu fete de 14 ani care merg la coafor cu mama lor si mama ii face semn coafezei sa le tunda cat mai scurt, chiar daca fetele ar vrea parul cat mai lung... Deci da, eu cred ca si imbracatul identic a 2 copii gemeni este tot un "pitic" al parintilor...
pinicuta
Postat pe 29 Mai 2009 14:04
tu esti peste tot????
da sa stii ca am vazut doar gemeni imbracati la fel, aceia de acelasi sex normal ciudat... f ciudat
am vazut o data in parc 3 fetite gemene sidesi iti dadeai seama usor ca totusi nu seamana perfect ele erau 3 scufite rosii, totul era identic, parca erau 3 papusele.
eu la postul asta nu aveam o intrebare anume, imi spuneam si eu oful
pupici
annutza84
Postat pe 29 Mai 2009 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina 5 De la: 20 Aprilie 2016 20:10
A doua sarcina 5 De la: crrystyn 19 Ianuarie 2010 14:34
Vand imunoglobulina 1 De la: mrdlm 15 Aprilie 2010 17:31
Dr de Iasi 4 De la: bela_gaby84 15 Ianuarie 2011 00:01
Cumpar imunoglobuline anti hepatita b pt copii HEPATECT 10 De la: garbo165239 18 August 2010 18:08
Setari Cookie-uri