concediu maternal

Buna fetelor

Sint nou pe acest forum si as avea si eu o problema si sper daca puteti sa ma lamuresti si pe mine cu un raspuns as fi foarte recunoscatoare. Deci, momentan sint in concediu de maternitate pentru cresterea copilului pina la data de 12 iunie 2009, cind fetita mea implineste 2 ani. Totodata sint din nou insarcinata in 7 saptamini. Cum ar trebui ca sa procedez pentru a putea beneficia din nou de concediu si pentru cel de-al doilea copil. Ar trebui ca sa ma angajez inca de pe acuma la o alta firma pentru ca cea la care am fost eu angajata a dat faliment sau dupa cum am auzit de la mai multe persoane pot sa-mi bag cartea de munca dupa ce-mi expira primul concediu la o firma cu conditia ca sa achit eu contributiile necesare. Este posibil asa ceva sau cum ar trebui sa procedez. Mersi mult si astept raspuns.
claudiagaal
Postat pe 13 Februarie 2009 17:37
siner, nu prea am inteles ce intrebi. deci: tu ai lucrat la o firma si acum stai acasa 2 ani. cand ti se termina concediul reincepi munca (la firma aia sau la alta firma). nu este nici un fel de problema, nu trebuie sa platesti nimic tu din buzunar, pt ca reincepand serviciul o sa ti se impoziteze salariul oricum. si nu trre sa ai un an de munca intre concediul asta de 2 ani si nasterea urmaTORULUI COPIL. PUTEAI SA NASTI IN TIMP CE STATEAI ACASA CU PRIMUL, SI TOT LUAI INDEMNIZATIA PT AL DOILEA (CAND SE NASTEA, EVIDENT), PT CA TU STAND ACASA AI CA VENIT LEGAL INDEMNIZATIA. STIU CA ERA CHIAR O DISCUTIE REFERITOARE LA AIA 85 % DIN SALARIU, CUM CA DACA NASTI PE BB 2 SI NU AI 12 LUNI LUCRATE INAINTE DE A-L NASTE PE BB 2, ATUNCI NU IEI 85% DIN SALARIU, CI 85% DIN MEDIA SALARIU-INDEMNIZATIE . ADICA DACA SA ZICEM AI UN SALARIU DE 10 MIL SI INDEMNIZATIA VECHE ERA DE 6 MIL, NASCAND BB 2 FARA SA FI LUCRAT IARA 12 KUNI INAINTE (CI DOAR CATEVA LUNI), SE FACEA MEDIA INTRE 10 SI 6 MIL. (CEVA DE GENUL)
ruschita
Postat pe 13 Februarie 2009 17:45
DACA VREI SA FII MAI SIGURA INTERESEAZA-TE LA DIRECTIA DE MUNCA.
ruschita
Postat pe 13 Februarie 2009 17:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
calatoria cu minori in strainatate 53 De la: garbo248001 14 Septembrie 2015 17:57
Child Care 1 De la: kidz005245 9 Noiembrie 2009 20:04
ajutooor,divortez 41 De la: gabi-- 27 Noiembrie 2014 17:29
mămică noua in uk 2 De la: garbo_477400 29 Octombrie 2017 09:27
Vaccinul la 6 luni care se numeste BCG ptr.tuberculoza 62 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 01:30
Setari Cookie-uri