Ochelarii de vedere la copii

Buna ziua. Ma numesc Sofia, sunt din Targoviste si scriu pentru prima data pe forum. Am o fetitza de 2 ani si 6 luni pe care as vrea sa o duc la un control oftalmologic deoarece mi se pare ca sta prea aproape de televizor si se freaca la ochisori, mai ales ca atat eu cat si tati avem ochelari de vedere. Ce vreau eu sa va intreb(daca a fost cineva in situatia mea) in ce consta controlul oftalmologic exact? Avand in vedere ca ea este destul de mica si nu cred ca poate spune cu precizie daca vede bine prin aparatul acela. Am auzit ca exista aparate care pot arata exact ce dioptrie este nevoie, foarte eficiente la copii dar nu stiu daca sunt si la noi astfel de aparate.
Va multumesc mult.
Buni
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:48
Intre timp am aflat ca exista clinica de oftalmologie din Bucuresti, Oftapro care face controale cu aparatele pe care le-am mentionat mai devreme.
Din motive financiare si de transport trebuie sa ma gandesc bine daca e cazul sa ma dau peste cap sa ajung la clinica respectiva(este renumita).
Voi ce ziceti?
Buni
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:38
draga Nina,dupa cum poti observa la avatar,si fetita mea cea mare ,poarta ochelari,de la 3 ani si 2 luni.consultatia consta in picaturi,care i se pun in ochisori,de trei ori,la interval de 10-15 min,dupa care copilul va fi pus sa se uite printr-un aparat(unde va vedea o casuta frumos colorata,sau alceva,care sa-l atraga),dupa care din aparat va iesi un bonulet ca si la casa de marcat,pe care este scisa dioptria,dupa care vei merge cu reteta prescrisa de dr pt a-i alege rama pt ochelari.poti merge la policlinica Dorobanti in Bucuresti(apartine de Grigore Alexandrescu),la d_na dr Ionica.e mult mai buna ca medic si mai comunicativa decat cealalta dr-dr Bucur-nu ti-o recomand.bafta!A,am omis ceva.de obicei,pe la varsta de 3 ani e indicat un consult oftalmologic la copil,dar presupun ca va avea sigur nevoie de ochelari,pt ca este ereditar.eu am descoperit abia acum o luna de unde era problema.de la mine,si acum port si eu.
dadylaly
Postat pe 14 Martie 2009 10:14
AM SI EU UN BAIETEL DE 3 AN SI AM FOST CU EL LA OFTAPRO ESTE CEA MAI SLABA CLINICA POSIBILA DE OCHI NU MERGETI ACOLO DATI BANI DEGEABA
BAIETELUL MEU A FOST OPERAT ACOLO DE 2 ORI PENTRU DEZOBSTRUCTIE DE CANAL LACRIMAL IN URMA UNEI CONSULTATII DOAR PRIN PALPARE FARA NICI UN APARAT
ACUM AM AFLAT CA EL NU A AVUT NICIODATA CANALUL INFUNDAT SI CA OCHII II LACRIMAU DIN CAUZA CA SUFERA DE ASTIGMATISM O BOALA LA OCHI CU CARE S-A NASCUT SI CARE CEI DE LA OFTAPRO NU AU FOST IN STARE SA O DESCOPERE
roxinel85
Postat pe 27 Martie 2009 13:41
Eu am o fetita de 4 ani si 5 luni , noi suntem din Constanta am fost cu fetita mea la un cabinet foarte renumit aici la noi , am dat o gramada de bani ,si iau dat fetitei mele ochelari GRESITI ca dioptrie, si unghi . Am fost acum cateva zile cu fetita mea la Bucuresti la o clinica foarte buna si un medic extraordinar de bun , numai de cand a vazut retea ficei mele si achelari a zis ca sunt gresite , dupacea a consultat fetita si am vazut si noi ca avut dreptate . Medicul il gasiti la CENTRUL MEDICAL FOCUS pe bulevardul Ferdinand Nr. 141 , DOCTORUL HORIA STANCA noi vom reveni peste 6 luni la control , Dnl. Dct. opereaza foarte mult si in NEW YORK il recomand cu toata increderea . Iar consultatia costa 100 RON SUCCES MULT MAMICILOR
kidzely
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre conceptie si doctori. Putin ajutor! 1 De la: Alida 19 Noiembrie 2009 22:42
cumapra scaun bebe de un anisor.. 1 De la: cocco_1125 22 Septembrie 2009 13:13
Urgent ! :( 1 De la: 25 Ianuarie 2009 15:49
ANTICONCEPTIONALE SI O EVENTOALA SARCINA? 1 De la: cassandra895 31 Iulie 2009 17:38
daca m-am angajat in noiembrie2008 si sunt insarcinata din 1 dec 2008 pot sa mai beneficiez de concediu? 5 De la: ruschita 30 Ianuarie 2009 16:47
Setari Cookie-uri