Anticonceptionale , dupa nastere

Dragele mele mamici,
va rog spuneti-mi si mie ce anticonceptionale ati folosit dupa
nastere, in perioada de alaptare si ce experiente
pozitive//negative ati avut in timpul folosirii lor.
Multumesc !
lehtinen
Postat pe 29 Noiembrie 2008 17:16
buna.... nu am nascut inca dar tema ma intereseaza k dupa ce nasc vreau sieu sa revin la aceasta metoda de contraceptie.... ai fost la un medic sau vrei sa le iei asa fara recomandare sfatul meu este k un medic iti poate recomanda pastileele care ti se potrivesc mult succes si pooopici
onutza_kidz
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:55
foarte multe informatii gasiti aici: http://forum.anticonceptionale.ro/
bia2977
Postat pe 1 Decembrie 2008 02:30
nu poti lua anticonceptionale dupa ureche.trbuie recomandate de medic in functie de organismul fiecareia deoareca au dozari hormonale diferite.eu personal am luat diane 35,rigevidon(de la care mi-a fost rau si nu le-am putut lua)am incercat mercylon(dar nu mi s-a oprit menstruatia)momentan folosesc logest cu care ma simt bine si nici nu m-am ingrasat deloc desi le iau de 4 luni.sper ca ti-am putut fii de folos.sfatul meu e sa consulti un ginecolog.
pt.lehtinen
alinadiana0680
Postat pe 1 Decembrie 2008 10:37
Buna, mamicilor!
Eu am nascut de doua luni. Dr. mi-a zis sa nu iau anticonceptionale, exista totusi efecte nefaste pt. bebe.mergem tot pe prezervativ.
vladutel
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:02
alina am o curiozitate u ai luat anti conceptionale cat ai alaptat? sunt oare si pastile care nu i fac rau lu bebitza

onutza_kidz
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:33
Multumesc tuturor !
Intai si intai, am intrebat medicul.
Dar experienta ultimelor luni a dovedit ca sfaturile gasite aici au
fost surprinzator de corecte si utile.
Sunteti minunate, mamicilor !
lehtinen
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:42
eu am fost la control ginecologic dupa cele 40 de zile de la nastere si atuncimedicul mi-a recomandat exluton. din cate stiu este singurul contraceptiv permis in timpul alaptarii, dar cred ca nu se mai fabrica pe la noi.
sabina82002
Postat pe 2 Decembrie 2008 15:35
pt onutza.nu nu am luat anticonceptionale pt. ca din pacate fetita am alaptato 2luni caci nu am avut lapte precum ai trebuia ei iar baietelul l-am alaptat 1luna pt.ca am pierdut laptele deoarece am avut niste probleme grave cu fratele meu mai mic(sufera de sindromul DOWN)si din cauza supararii nu mi s-a mai adunat lapte in sani decat dupa vreo saptamana si atunci am considerat sa nu-i mai dau baietelului sa suga sa nu ai faca rau.
alinadiana0680
Postat pe 2 Decembrie 2008 16:15
imi cer scuze pt intrebare nu am vrut sa ating un subiect sensibil si dureros pt tine iti doresc numai bn multa sanatate!!!!! mes pt alina
onutza_kidz
Postat pe 2 Decembrie 2008 18:58
onutza.nu face nimic.imi pare rau ca nu am alaptat mai mult dar ne-am descurcat bine si cu laptele formula si copii mei sunt bine sanatosi.ati doresc SARBATORI FERICITE.
alinadiana0680
Postat pe 3 Decembrie 2008 18:29
sarbatori fericite tie si familiei tale si multa sanatate...!
onutza_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2008 16:37
buna!eu iay yasmine dar stiu ca pe toate prospectele la anticonceptionale scrie ca nu trebuie luate in timpul alaptarii.eu nu i-am mai dat lu bebe laptic de la 3 luni si atunnci am inceput sa le i-au si inainte tot pe astea le foloseam singurele care nu m-au ingrasat .la inceput mi-a dat doctora diane 35 si in 2 luni am luat 7 kg asa ca nu lua daca alptezi e cel mai bine sa-i nu-i faci rau lu bebitza al tau.sa-ti creasca mare si sanatos sarbatori fericit pt toate fetele de aici!
sexy_kidz
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:04
si mie medicul ginecolog mi-a propus sa iau exluton dat nu se mai fabrica sorryyy
lacri21
Postat pe 16 Iunie 2009 13:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Absorbante terapeutice Love Moon 1 De la: kidz001522 1 Iulie 2009 14:48
e bine sau nu? 8 De la: tatusilvia 6 Iunie 2009 16:20
HIDROCEFALIE 2 De la: rab 5 Ianuarie 2010 11:59
buna 58 De la: nicoletta 10 Iunie 2010 23:40
bb agitat in burtica???????????? 16 De la: masini 20 Decembrie 2009 08:25
Setari Cookie-uri