bebei din aprilie

Buna mamicilor!Am tot cautat si nu am gasit nici o mamica care a nascut in aprilie 2008. As vrea sa cunosc si alte mamici ca sa ne lauda cu performantele copiilor nostri .Eu am nascut pe 9 aprilie in Alba Iulia un baietel de 3.500kg si 52 cm.Astept si alte mamici
adelafistis
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:19
Buna. Bebelusul meu s-a nascut pe 24 aprilie la ora 23:05 si a cantarit 3, 250 kg cu 49 cm. Este ingerasul meu si totodata un mare rasfatat iubit de tata lumea.
Pupici,
Cristina mamica lui Mihai
mcrisf78
Postat pe 27 Octombrie 2008 18:35
Felicitari mamico!De unde esti?
adelafistis
Postat pe 28 Octombrie 2008 18:32
Multumesc, multumesc ! Suntem din Bucuresti si Puiul meu s-a nascut in maternitatea spitalului Universitar imediat dupa sarbatoarea Sf Gheorghe. Este o minune de pui, care acum a luat proportii. Mananca de toate, in special carnita, bea apa, apa, apa, multaaaaaaaaaaaaaaaaa , cateodata suc de portocale, ii plac enorm bananele si este un rasfatat si un mare smecher.
Numele sau este Mihail insa noi ii spunem Mihai(ta). Este blondut si ochisorii sau sunt de un albastru spre verde. Simte cand este mustrat, simte cand il alinti, fie si cand nu il ti in brate.
Este o splendoare.
Voi?!

Pupici!

mcrisf78
Postat pe 29 Octombrie 2008 17:52
Noi suntem din jud.Hunedoara ,dar pe Darius l-am nascut in Alba Iulia datorita unui medic exceptional.Noi inca nu am inceput cu carnita dar papam supica cu de toate zarzavaturile ,mere ,pere , banane pisate ,cereale si cam atat inca.Am inceput diversificarea mai tarziu deoarece inca il mai alaptez.Sta in fundulet doar sprijinit si ii place foarte mult .La voi cum este ?Ii place in brate ?Cum va descurcati toata ziua?Ai incercat rotobilul(premergatorul)?Va pupam
adelafistis
Postat pe 30 Octombrie 2008 17:02
Eu din pacate nu ii mai dau sa suga inca din luna a III -a datorita faptului ca nu am avut suficient lapte insa Mihai al meu mananca si cu biberonul dar si cu canita, chiar are o canita speciala ptr papa numai si numai a lui, pe care o recunoaste si pe care o poate tine cu manuta (partea proasta e ca mai baga din cand in cand degetele in canita ca sa vada cata mancare mai are).
Ii place in deosebi carnita, toleaza zarzavaturile, cam de toate felurile, nu prea ii place lui supita asa incat trebuie sa i-o introduc in papica dar ii place ciorbita. Am inceput sa ii administrez branzica Fagaras, f f buna. Si lui ii plac fructele: pere, merele mai putin, piersicile, un piculet de portocala (insa nu multa, una, doua feliute) si mai ales bananele (suc - mixer, sau pasate). Datorita anotimpului rece ii dau si vitamina C, cateva picaturi (special din farmacii ptr bebei).
Sta in fundulet, cateodata se mai rastoarna, ii place enorm sa se uite la TV, gangureste la stiri, la reclame, ii place muzica si adora sa stea pe o parte.
Se rastoana, ridica piciorusele cand vrea sa se joace si rade mult. Vrea sa apuce o gramada de lucruri, sa le duca la gura mai ales telfoanele mobile si cu remote-ul.
Ne laudam cu doi dintisori jos, desi este cam devreme ptr ei si de cateva zile incepe sa se dea semne ca merge de-a busilea. Se bate cu pernele, le rastoarna si adora sa adorma in ele.
Cam atat ,
Pupici,
Cristina si Mihai
mcrisf78
Postat pe 2 Noiembrie 2008 10:32
Si noi avem 2 dintisori care au iesit cu mult cantec de la 5 luni .Televizorul -prietenul nostru -mai ales dimineata cand ii pregatesc papica.Se uita la Razvan si Dani si comenteaza(gangureste) ce nu-i place.Ce program aveti la masa?Eu ii dau mar sau banana dimineata(la 8),dupa 2h laptic ,pe la 12 supica ,pe la 14 iara laptic, la 16 cereale ,iar dupa aia laptic la 2h.La noi ziua se termina cam repede ,in jur de 20 , insa noaptea este cam lunga .Micutul tau doarme?Va pupam
adelafistis
Postat pe 2 Noiembrie 2008 18:49
Mihai al meu mananca pe la 8:00 ~ 8:30 laptic 200 ml, apoi pe la 10:00 manca 1/2 de canita cu piure (carnita, zarzavaturi: ardei gras, cartof, radacina de telina pe care i-o administrez doar de 2/ saptamana, dovlecel il pun de 3/ saptamana, respectiv ou) 11:00 se culca, doarme cca 1.5 h, pe la 13:00 sau 13:30. II place sa bea mmm apa (chiar si intre mese ceea nu ma bucura prea tare), ceai. Dupa o portie zdravana de papa ii dau suculet de banana sau portocala un piculet insa nu prea mult intrucat citricele nu sunt prea indicate insa lui se pare ca ii plac mult. Dupa masa pe la 14:30 ~ 15:00 obligatoriu ii dau papica anume o canita intreaga in care introduc supita in care au fiert legumele si o pulpita de pui; idem1. pe la 16:30 ii mai administrez un fruct, de regula portocala, para sau piersica. Ii mai dau si un pic de Danone Cream finno altceva nu.
Incerc sa-i diversic mancarea asa incat nu ii adminstrez mereu ac program: branzica (cu putina smantana) Fagaras i-o dau fie la 10, fie la 14:30. Ultima masa unde nu mananca decat 1/3 canita pure este la 18:30. Pe la 21:00 mai ia o portioara de lapte depinde 150 sau 210 ml laptic si apoi se culca. In timp ce serveste lapticul se uita si la TV, apoi se culca.
Nu prea vrea sa se culce de unul sg, ci tr sa fie cineva in jurul lui dar usor usor il modelam.
Este un scump, desi mai face nazdravanii. Dar ce-ar fi copilaria fara ac prostioare. Nu!!!

Puipici
Cristina mamica lui Pui cel mic, Mihai
mcrisf78
Postat pe 3 Noiembrie 2008 20:07
Salut tuturor,eu sunt Ana din Braila si am nascut pe 8aprile 2008 un baietel pe nume Claudiu.pwp.
anabraila
Postat pe 5 Noiembrie 2008 13:58
Buna Ana!Bine ai venit!Cum te descurci cu bebelul?Este cu o zi mai mare ca al meu .Va pup
adelafistis
Postat pe 6 Noiembrie 2008 15:28
ma descurc bine cu bebu,la inceput imi era mai greu da acum totu e ok.ce sa-i facem asta ee........am fost mai rapizi
anabraila
Postat pe 15 Noiembrie 2008 14:18
hello! si eu am o fetita minunata nascuta in 23 aprilie . La nastere a avut 3,5 kg .Noua nu ne-au iesit dintisorii , dar nu e problema ... Alimentatia nu difera cu mult de ceea ce ati scris , eu i-am dat si putin spanac desi e indicat pe la 8 luni . Noaptea dormim , ziua nu prea..mai mult avem chef de joaca
dia28
Postat pe 16 Noiembrie 2008 15:19
Buna mamicilor si bebelusilor! Si micuta mea este nascuta pe 4 aprilie 2008, la ora 9.20, la maternitatea din Pitesti, Arges. A avut 3.800 la nastere si 54 cm, iar acum are 10 kg. Sta in fundulet si merge si in picioare dar numai in patut sau tinuta de manute. Noi papam cam de toate si dupa baita si noaptea o mai alaptez (cam 2,3 mese depinde cat doarme). Dar nu vorbeste, adica nu spune ceva concrete, doar silabe in limba in ei :)). Si e o super-protejata si rasfatata; toata lumea ii face toate poftele :))
viviana_marty
Postat pe 10 Februarie 2009 19:48
.............si avem si 6 dintisori, 2 jos si 4 sus
viviana_marty
Postat pe 10 Februarie 2009 19:49
Si noi avem acum 6 dintisori si cred ca mai ies si altii ca a tot facut febra si diaree.In plus ne mai si musca .De la 8 luni l-am intarcat iar acum dormim toata noaptea(cu exceptia ultimelor 3 nopti cand a fost ffff agitat si la cura cu ceai de menta in loc de laptic).Aveam si noi peste 10 kg dar acum nu mai sunt sigura caci a slabit destul de mult.Abia azi dimineata si-a mai revenit si sper ca sa-i revina si apetitul
adelafistis
Postat pe 11 Februarie 2009 16:19
ce harnici sunteti...noua ne-a iesit un dinte mic de abia acum la noua luni...dar zambim...cine e ca noi
dia28
Postat pe 13 Februarie 2009 23:45
noi mai bem laptic inca ..si ne ajunge...altfel e mare zarva
dia28
Postat pe 13 Februarie 2009 23:47
buna fetelor. si eu am o fetita nascuta pe 03 aprilie. acum ne putem lauda cu cei 7 dintisori ,cu multe cuvinte spuse si cred ca in curand si cu primii pasi singurica.va pup si sa ne traiasca bebeii.
DEEITA
Postat pe 18 Februarie 2009 15:10
BUNA MAMICI, THEEA s-a nascut pe 1 aprilie si acusi facem 1 anisor ,avem 3 dintii sus si 2 jos bineinteles,in rest mergem singurica dar supravegeata de mami ,nu mai suportam hamul ,vorba aia la sotii vrem sa alergam sa nu ne prinda mami,dormim bine noaptea ,dar de 2 zile o chinuim pe mama ca ne iese si al 4-lea dintisor de sus,nu stie mami cite kg am ca nu am cintar dar ma laud ca pap borsulet de care pap mami fara sare ff multa ,ma joc cit e lunga ziua, dar mergem la culcare destul de tirziu pe la 11 seara ca am activitate nu gluma ,avem un ciine pe nume ZUZU, NOI STAM LA CURTE si il strigam pe nume ,mai sunem nanu ,tati,mama,papa,nu, da ,nan,gaga, cum face vaca muuu,si mai multe in legea mea si in rest cresc mare si fac sotii si ma tin de picioarele lui mami.va pup si sanatate
GILIOLA
Postat pe 5 Martie 2009 18:09
buna. sintem din timisoara, nascuti pe 10 aprilie 2008, deci mai avem citeva zile si facem cheful cel mare.
adrica
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:37
Da chiar asa,mai avem un pic si facem anisorul si noi.Deja am inceput numaratoarea inversa .Abia asteptam
adelafistis
Postat pe 6 Aprilie 2009 20:49
adelafistis, cam tirziu cu intrebarea,dar cum a fost cheful? noi l-am facut la o matusa in curte, stil picnic, adica farfurii de plastic, pahare de unica folosinta, friptane pe doua gratare, tinuta sport obligatorie. obositor dar super...
adrica
Postat pe 25 Aprilie 2009 23:45
La fel am procedat si noi.De fapt norocul nostru este ca stam la casa si am facut un gratar cu prietenii.Am invitat normal si copilasii lor.Ce sa zic ..........a fost superrrrrrrr.Iar Darius foarte incantat ca a fost o minivedeta
adelafistis
Postat pe 26 Aprilie 2009 20:31
noi am facut in familie . am comandat tort cu poza micutei, am servit salate si aperitive, am baut sampanie. I-am taiat motul, si-a ales obiecte de pe tavita ...a iesit minunat...nu ma asteptam sa fie asa reusit. cei drept fiind vedeta, a obosit si a dormit bustean apoi. acum zic ca asa repede a trecut...
dia28
Postat pe 27 Aprilie 2009 21:36
eu am nascut pe 20 aprilie 2008
kidz001104
Postat pe 3 Iulie 2009 14:02
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 10 Martie 2010 15:23
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:44
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Martie 2010 09:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
botezul si scaldatoarea copilului 9 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:38
Cum sunt bebelusii vostri la 4 luni? 55 De la: aly_raz 22 Ianuarie 2016 05:52
menstruatia in tympul alaptarii 2 De la: raluca08 21 Decembrie 2009 21:08
copii nascuti in luna iunie2006 26 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 17:46
infectie/bubita in gat 3 De la: oanap85 15 Noiembrie 2009 19:28
Setari Cookie-uri