gimnastica la bebei

Buna fetelor, am si eu o intrebare cum faceti gimnastica la bebei? Eu dupa fiecare baita ii fac gimnastica: indoim piciorusele , facem bicicleta, ridicam manutele si un pic masaj cu ulei de corp. Are o importanta deosebita in dezvoltarea armonioas a corpului uman. Daca aveti si alte sfaturi va rog sa imi spuneti . Va multumesc
ema_alex
Postat pe 27 August 2008 01:47
Buna !
Si eu fac putina gimnastica cu bebe al meu. Consider ca ii face bine,
ptr ca --pana vor incepe sa mearga-- bebeii au nevoie sa fie ajutati sa faca ceva miscare. Iar masajul este recomandat de toti medicii, din cate am citit eu.....
Pupici.
lehtinen
Postat pe 5 Decembrie 2008 22:09
Salut!
Cam acelas lucru facem si noi numai ca nu dupa baita pentru ca atunci este mai mofturos pana-l imbrac si nu vreau sa-l fac sa planga.Lui ii place foarte tare la baita nu mai poate de drag cand vede cadita cu apa.Asa ca gimnastica si masaj facem inainte de somnul de dupa amiaza si asa doarme si mai bine.Il pun pe spate ii fac masaj la talpa piciorului si la degetele apoi la picioruse la maini la burtica miscari circulare la fata masaj cum imi fac si mie iar apoi il intorc pe burtica si-i fac masaj la spate apoi facem cateva miscari de gimnastica cu manutele si piciorusele iar pe urma somnic de voie.Pupici la toti bebelusii si sa cresteti mari sanatosi si frumosi.
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Decembrie 2008 11:54
saluty!si noi facem gimi zilnic ca de mami ce are de facut ....dupa baita mai greu ca e cam mofturici si o apuca somnicul deobicei in timpul zilei mai ales cu frigul asta nu mai iesim asa des si avem timp ....pupici la pici
oanaoaky
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:12
Buna si noi facem gimnastica cam de 2 ori pe zi (de obicei dimineata si la pranz caci seara e prea obosita ca sa mai faem)desi are o energie de obosesc eu mai tare ca ea atunci cand facem gimnastica...........
cristina_p
Postat pe 12 Ianuarie 2009 00:25
buna fetelor....si eu ii mai fac ink masaj Deliutei dupa baitza...dar pana sa faca un anisor de 2 ori pe saptamana o duceam la masaj la o domna dr specializa pe masaj bebei....nu va zic cum statea pisicuta mea sa o maseze ..ii placea la nebunie....cred ca o sa reluam sedintele de masaj....poooop la mamici si bebici...
deliarebecca
Postat pe 4 Aprilie 2009 13:51
si lui sebi ii place sa-i facem masaj sta ca un "pisoias" si ne cearta daca nu-i facem cat vrea el asa ca mai intai face mami iar apoi vine randul lui tati.
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Aprilie 2009 14:07
si noi facem gimnastica dupa baita asa ne place.....ne da mami cu ulei de bebelusi si mirosim frumos apoi trecem la dat din picioruse manute ne pune mami pe burtica si ne face pe spate masaj si antr-un final adormim asa de bine dar tot nu ne anduram sa nu ne trezim pana dimineata,TREBUIE SA NE MAI TREZIM O DATA NOAPTEA sa o mai deranjam o data din somn sa bem ceiucul si abia apoi adormim pana dimineata va pupik
silviatatu
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:06
sebi mai are un pic si face 1 an si este innebunit si acum dupa masaj daca ar fi dupa el am face masaj 2 ore ne place si noua sa-l vedem cum se intinde si se rostogoleste de placere asa ca-i facem masaj pe rand cand mami cand tati
SEBY1YEAR
Postat pe 5 Mai 2009 13:13
dragi mamici, vreau sa va intreb si eu de la cate saptamani ati inceput masajul.
multumesc!
marcela_miss
Postat pe 22 Iunie 2009 15:29
buna, eu i'am facut masaj inca din primele saptamani, inainte de baita ii fac gimnastica, apoi dupa baita masaj si il dau cu crema de corp, adora sa fie masat si e foarte linistit dupa.
aly_raz
Postat pe 22 Iunie 2009 16:36
Draga deliarebecca, din ce oras sunteti si unde ii faceati masaj specializat? as fi si eu interesata de asa ceva... Multumesc frumos pt raspuns!
IriCris
Postat pe 22 Iunie 2009 19:07
noi cam din a doua saptamana de viata dar era un masaj foarte fin ca eram si eu si tati incepatori si ne era frica sa nu se "sparga" cumva puiutul apoi ne-am specializat si la urmatorul nu va mai fi nici o problema si numai bine.
SEBY1YEAR
Postat pe 25 Iunie 2009 13:10
buna cristinajobs....noi suntem din constanta.....eu o duceam la o dra kinetoterapeut....dar masajele le faceam in particular sa zic asa...nu l-e face la toata lumea si pe cel de relaxare....este o cunostinta de-a noastra si ne-a facut asa ca o favoare sa zic.....dar dak te intereaza partea de kinetoterapie are cabinetul pe langa brick mall....poopicei
deliarebecca
Postat pe 25 Iunie 2009 13:24
va recomand o carte foarte buna in care se explica cum se fac gimnastica si masajul:'UNIVERSUL DE MISCARE AL COPILULUI 0-3 ANI'.Sper ca nu sunt probleme daca am scris pe forum titlul cartii;
aliceyvo
Postat pe 25 Iunie 2009 16:06

Buna ziua dragi copii si mamici .

Miscarea zilnica si exercitiul fizic nu se confunda cu gimnastica la Bebe .
Din fericire copii sanatosi trebuie sa se miste ei singuri , dupa stadiile normale de dezvoltare pe luni sau chiar pe saptamani .
Da exisata asa ceva !!
Copiii care sunt mai lenesi sau chiar au avut o usoara ramanere in urma in dezvoltare sau in formele de miscare trebuie ajutati, facilitati, stimulati , dar aici NU mai este destul familia ci este necesar de kinetoterapeuti care sunt specializati pe neuropediatrie .
Iar copii care au avut un scor Apgar sub nota 9 sau chiar si 9 e bine sa fie consulatati periodic si evaluati neuropsihomotric .
Orice neregula mica trebuie sesizat medicului de familie in cresterea si dezvoltare normala a copilului dumneavoastra .
Va doresc miscare multa dar in limitele stadiului in care se afla copilul ,
Nu fortati sa ridicati in sezand sau in picioare sau sa verticalizati un bebelasi care inca nu a atins stadiul respectiv !!!
Atentie ca aici Nu se joaca !
Cu stima si respect
Conf Univ Dr Pasztay Zoltan
Expert in Kinetoterapie si motricitate speciala , vezi Top sanatate .
kidz001033
Postat pe 19 Iulie 2009 10:59
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

TARIFE 1. Copii (maxim 14 ani), pensionari
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)
Un insotitor al copilului sau al pensionarului beneficiaza de intrare GRATUITA
2. Adulti
- 20 RON / sedinta
- abonament 12 sedinte - 200 RON (la 10 sedinte primiti 2 sedinte GRATUIT)

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:06
Buna!!!! Am o veste minunata pentru mamicile care sunt constiente de faptul ca GIMNASTICA si MASAJUL sunt foarte importante pentru bebelusi!!! Doctorii recomanda gimnastica si sustin faptul ca dezvoltarea neoromotorie este foarte importanta pentru toti copii. Pe langa faptul ca ii ajuta la crestere, ajuta si dezvoltarea functiilor creierului. In Bucuresti exista un singur centru de GIMNASTICA DEDICATA BEBELUSILOR - KINETOBEBE, centru in care lucreaza kinetoterapeuti cu experienta in domeniu. Va rog contactati managerul centrului la nr de tel: 0727988679 pentru detalii si sedinte gratuite.
kinetobebe
Postat pe 10 Ianuarie 2010 22:25
Buna, eu am un baietel de 1 an si jumatate si timp de 1 an i-am facut masaj sau gimnastica cum vrei sa-i spui in fiecare seara dupa baita. Binenteles ca de cateva ori s-a intamplat sa sarim peste masaj din diverse motive DAR repet am sarit de foarte putine ori; masajul sau gimnastica e foarte importanta nici sa nu te gandesti sa o intrerupi si modul cum i-o faci e ok ; eu una incepeam cu laba picioruselor, degetelele si continuam cu piciorusele le trageam de sus in jos si invers, apoi bicicleta cum spui tu, manutele la fel le trageam usor de sus in jos si invers ..foarte important e masajul cefei , spatelui usor cu lapte de corp; eu inainte de baita il ungeam cu ulei si dupa baita cu lapte de corp; iar ca sa inchei din punctul meu de vedere e foarte important masajul copiilor pana intr-un an se poate continua si dupa ..dar 1 an de zile e suficient; eu sunt foarte multumita de cum s-a dezvolatat baietelul meu, si nu este numai parerea mea pediatra lui este la fel de incantata ...spor la treaba si iti doresc multa rabdare.
alexxxa_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:56
Este foarte important sa faceti gimnastica cu copii si mai ales masaj. Exista insa doua tipuri de astfel de activitati!!! Prima este "gimnastica" si masajul care face mamica dupa baita sau cand se joaca cu copilul acasa, miscari care trebuie invatate din carti care vorbesc despre cresterea copiilor, de la neonatolog la iesirea din maternitate sau de la pediatru. Al doilea tip este gimnastica care o face impreuna cu kinetoterapeutul in mediu controlat si special amenajat pentru sedintele de kinetoterapie (atentie nu acasa!!!! - masa de kinetoterapie nu se poate compara nici cu masa din bucatarie si nici cu patul). Se tonifica muschii prin masaj si adecvat fiecarui stadiu de crestere se fac exercitii care sa ajute bebelusul sa se dezvolte armonios si sanatos.
kinetobebe
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:33
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:43
noi am facut gimnastica doar pana la 6 luni pe urma ne agitam asa mult ca numai e nevoie de gimnastica mai ales acum ca ne place sa mergem ...doar tinute de manuta
cory_emy
Postat pe 18 Martie 2010 19:48
office_salinasusesi_ro
Postat pe 20 Martie 2010 08:44
Buna!
Noi , dupa fiecare baita, o dau cu ulei, ii masez corpul, apoi facem bicicleta, ridicam piciorusele, manutele, pentru ea e un fel de distractie.
Uneori, e prea obosita si nu reusesc sa facem gimnastica fiindca doarme, doarme dusa...
sanda5
Postat pe 1 Aprilie 2010 20:22
buna feteleor noi inca de cand am iesit din maternitate ni sa recomandat sa facem gimnastica dupa fiecare baita unsi cu crema de galbenele sau cu eulei de corp.

si la ora actuala si avem 1 an si 5 luni facem baita odata la 2 zile si apoi facem gimnastica si masam tot corpul si tare ma amuza cum face ca un om mare si ii mai trosneste cate un oscior
anaROBERT
Postat pe 1 Aprilie 2010 23:15
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 18:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mancarea de seara 2 De la: alinakatt 3 Octombrie 2009 16:43
cursuri balet in sectorul 1 2 De la: irinast 17 Februarie 2010 10:27
forum 2 De la: Lenuta_Cristian_1 10 August 2012 17:28
durere de masea de 2 zile si alaptez ce calmant potsa eau ca sa si unflat 1 De la: garbo254435 12 Decembrie 2011 22:24
buna dragi mamici 2 De la: chanty 10 Decembrie 2009 08:45
Setari Cookie-uri