caria de biberon

fetita mea are 3 ani si 3 luni si i sunt afectati centralii superiori.practic is macinati pana la gingie, ce sfaturi imi dati?
bia2977
Postat pe 29 Iunie 2008 00:33
buna,sunt mihaela si as vrea sa intreb daca aceasta problema a cariei se datoteaza biberonului?
garbo065979
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:36
nu as cred fiindca fetitei mele care are acum 10 ani a fost hranita la biberon pana la 3 ani si dentitia i s-a schimbat normal incepand cu varsta de 7-8 ani
garbo065979
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:38
buna mamici!eu as crede ca este deficienta de calciu in organism ,dar se poate din cauza biberonului care sta cam tot timpul in gurita micutilor sa apara depunerea de resturi pe dintisori care macina pur si simplu dentitia lor,cel putin pana apar dintii definitivi cand vor fi spalati asa cum trebuie.pana atunci sa avem grija cu dulciurile si obisnuiti cat mai curand sa se spele pe dinti cu pasta speciala pentru copii care nu are flor
chirila_l
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:48
BUNA FETELOR...DINTISORII LA BB SE INTRETIN INCA DE CAND ACESTIA APAR...SE STERG CU O CARPITA MOALE CU APA PE AMBELE PARTI DIMINEATA SI SEARA DUPA ULTIMA MASA.....DACA SUNT INTRETINUTI DE CAND APAR NU CRED CA APARE NICI O CARIE... SI IN PRIMUL RAND FARA DULCIURI LA COPII SUB 4-5 ANI...PUPICI LA MAMICI SI BEBICI
deliarebecca
Postat pe 29 Octombrie 2008 06:48
si fetita mea de 3 ani are aceias problema , asa i-au iesit dinti ,. am am fost la dc si ni-a spus ca este de la biberon si trebuie sa asteptam sa cada , sa nu ii scoatem noi
denisateo2
Postat pe 1 Decembrie 2008 09:59
Eu sunt programata cu baietelul meu de 3 ani si 3 luni la dentist. Am gasit o Dra Dr F buna in Bucuresti, si incep sa am grija de dintisorii lui. El masuletele de sus le are cariate. Si nu de la dulciuri si nici de la biberon. Ptr ca l-am alaptat pana la 1 an si 6 luni si abea atunci a primit biberonul cu apa, ceai etc. Ca nu vroai altceva in afara de san. Cu biberonul nu statea in gurita... Se pare doar ptr ca au iesit asa devreme. Dar trebuie sa avem grija de ei, altfel cei noi se vor imbolnavi si ei.
Kiki_Mic
Postat pe 15 Ianuarie 2009 17:10
Buna mamici,baietelul meu de 2 ani si o luna are aceeasi problema.am mers la un stomatolog si raspunsunsul a fost:o cauza a cariei este biberonul ,dar sunt si alte cauze la care eu nu m-as fi gandit:daca pe timpul sarcinii mamica a fost racita si a luat vreun medicament conteaza foarte mult(85%) la dentitia copilului.acesti dinti de lapte sunt compromisi.dati copiilor zimaflor in fiecare seara dupa ultimul periaj al dintilor(ajuta dintilor definitivi).
florinag14
Postat pe 11 Februarie 2009 07:47
buna,nu cred pt ca eu am o fetita de 4 ani si 4 luni care bea si acum lapte cu biberonul si nu are nici o carie pe dintisori,dar eu i-am dat fluor vigantol 500 mg pana la varsta de 3 ani.mai degraba cred ca este vorb despre o lipsa de calciu in organism.
iunia2007
Postat pe 20 Februarie 2009 10:41
noi desi avem cativa dintisori am inceput sa ne spalam pe ei chiar de cand au aparut prerea mea e ca o igena corespunzatoare a danturii chiar de cand sunt bebelusi va avea efecte benefice asupra danturii permanente stiu ca exista si cazuri ca unii copii sa aiba carii mici si cand sunt adulti sa nu mai aiba probleme cu dantura dar astea sunt mai rare oricum dentistii recomanda pasta si periuta de la primul dintisor va doresc o dantura cat mai sanatoasa.
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Februarie 2009 11:34
buna,sa nu crezi ca eu nu am avut grija de curatarea dintisorilor baietelului meu.inca de la primul dintisor i-am pus periuta in minuta sa se obisnuiasca cu ,dar in acelasi timp eu ma ingrijeam de curatarea primului dintisor.pe parcurs cand i0au iesit toti dintisorii a inceput si el sa ,,spele,,pe dintisori.si eu i-am dat vigantol(cred ca este apa de ploaie),iar cu calciu sta foarte bine inca de la nastere iar eu pot spune ca probleme cu dantura nu am avut nici pe timpul sarcinii si nici dupa.
florinag14
Postat pe 23 Februarie 2009 07:50
chiar daca sunt off topic am auzit atatea despre vigantol ca nu stiu ce sa mai cred oricum la noi nu a fost cazul sa luam dar la sora mea care a nascut acum aproape 2 saptamani i-a recomandat vigantol doctorita ei de familie sa-i dea cate 2 picaturi la bebe
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 15:24
Buna mamici, problema este ca inainte de culcare copilul bea lapte din biberon nu ca bea pur si simplu din biberon. Laptele care ramane in gura peste noapte afecteaza dintii.........Inainte de culcare ultimul lucru pe care il facem este sa spalam copilul pe dintisori cu pasta de dinti cu fluor adaptata varstei lui, exista in comert o gama variata de produse. Eu am un baietel de 2 ani si 7 luni si am fost cu el la dr. pentru niste carii mici la dintii din fata. Doctorita mi-a recomandat sa renuntam la bibi, dar el nu mai vrea sa bea lapte daca ii scot biberonul. Am incercat si nici nu s-a mai atins de lapte 2 zile
Acum seara bea lapte, apoi spalam dintisorii si luam pastiluta cu flor.
BAFTA CU BEBLUSII SI EZITATI SA LE FORMATI OBICEIURI BUNE, SA SPALAM DINTII SA MERGEM LA DENTIST .............ESTE MAI BINE SA PREVII DECAT SA TRATEZI.
kidz001298
Postat pe 14 Iunie 2009 15:42
eu nu cred ca laptele baut din biberon este problema cariilor la dintii baietelului tau, eu am un baiat de 5 ani care si acum la culcare bea lapte cu biberonul si are o dantura perfecta fara nici o carie, nepoata mea la fel a baut cu biberonul pina la 6 ani , acum are 10 ani i sau schimbat dintii deja si nu a avut probleme , in schimb cunosc copii care li sau macinat dintii de lapte si nu mai beau lapte demult cu biberonul.

ps primii dintii iau iesit 2 deodata la 4 luni, nu i-am dat decat vigantol 2 picaturi pe zi pina la 2 ani.Iar despre spalat pe dintii f greu l-am obijnuit sa-i spele pe la 3 ani.
rose_kidz
Postat pe 14 Iunie 2009 15:56
bine ca sebi nu bea cu biberonul ma si vedeam in clasa I sa nu uit sa-i pun biberonul in ghiozdan
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Iunie 2009 21:30
rizi tu rizi , dar sa stii ca exista cazuri..
pinicuta
Postat pe 23 Iunie 2009 11:19
sa stii ca nu e ceva de ras in asta...sunt f multi copii..poate e si vina parintilor care dihn comoditate nu dezvata copilul...si eu am baut lapte din biberonpana la 5 ani si asta pt ca erau surorile mele mai mici...iar mama nu reusea sa ma dezvete...a reusit doar cu toate 3 odata,noi fiind 3 fete...sanatate si pupici iar treaba cu cariile cred ca e de la lipsa de calciu si vit D....acum nah nu stiu ...iar cu dintii cariati eu stiu de un medic stomatolog de prin facultatea de stomatologie ca trebuie tratate si nu sa asteptati sa cada pt ca afecteaza gingia si vor fi probleme si cu urmatorii.sanatate si pupici
izab33lla
Postat pe 23 Iunie 2009 12:31
stiu ca am un vecin pe la et 3 care este ghita mai directorul acum si ne-a povestit ca a mers cu biberonul in ghiozdan pana in clasa a doua spre disperarea mea si amuzamentul celorlalti.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:06
Iar acum sa vorbim putin despre cariile de biberon ca mai toate mamicile cred ca apar din cauza lipsei de calciu sau mai stiu eu a carei vitamine.
Aa-numitele carii de biberon apar la 3-4 ani, se extind destul de rapid i afecteaz in profunzime mai muli diniori.
Caria de biberon apare cnd copilul este hrnit cu biberonul in timpul nopii. Zahrul din lapte, ceai sau sucuri provoac dezvoltarea bacteriilor in cavitatea bucal, producnd acei acizi care duc la apariia cariei.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:10
Laptele joac un dublu rol. Pe de o parte, protejeaz dinii de carii, datorit calciului i fosforului pe care le conine, dar, pe de alt parte, tot laptele are efect cariogen prin cantitatea de lactoz coninut. Lactoza este un zaharid cu care se hrnesc bacteriile din cavitatea bucal In condiiile in care copilul nu este lsat s adoarm cu biberonul de lapte i se respect igiena oral (periajul de la apariia dinilor).
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:11
Primele semne ale cariei de biberon apar sub forma unor pete albicioase pe incisivii de lapte maxilari (de sus). In condiiile in care obiceiurile incorecte de hrnire continu, petele albe se vor extinde la nivelul caninilor i molarilor. Astfel apar cariile grave, care evolueaz rapid in suprafa i profunzime. Paradoxal, dar aceste carii nu sunt dureroase dect atunci cnd procesul carios a avansat foarte mult. Acesta este unul dintre motivele pentru care copilul este dus prea trziu la medic, cnd au rmas doar resturi de rdcini dentare.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:12
O alt greeal a prinilor este amnarea prezentrii la medic pe principiul: "Nu trebuie s ne facem probleme, c oricum sunt dini de lapte i vor cdea la un moment dat". Este complet fals. Cariile de biberon afecteaz dezvoltarea dentiiei permanente. Se intr intr-un cerc vicios. Dinii permaneni apar in mijlocul acestui proces carios, iar in timp sunt la rndul lor afectai de carii.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:13
asa ca dragi copii va dorim o dantura perfecta si
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:14
noi nu avem probleme ca nu reusim sa-l dezvatam de biberon , am fost plecati in concediu si nu a baut deloc din biberon, dar din pacate este singurul mod in care bea lapte , altfel nu il vrea deloc, iar el dulce nu maninca sa-i poti face ceva din lapte.
asa ca prefer sa bea lapte cu biberonul decat sa nu bea deloc, si nu bea deacit seara la culcare .
PS cit merge la gradinita nu are biberon cu lapte, si nici nu cred ca vrea cind o sa merga la scoala.
rose_kidz
Postat pe 24 Iunie 2009 14:57
bun mmicilor, i eu am 2 copii , de 3 i respectiv 5 . Ei au but lapte de vac cu sticla de cnd i-am adus din spital. Fata mi-a but pn pe la 4 ani cu sticla iar biatul pn la 3 ani, i vreau s v spun c nu am avut probleme cu diniorii deloc i mnnc i dulciuri n prostie, aa c nu v mai batei capul c nu e de la sticl i nici de la dulciuri.Cumnatele mele amndou au copii de o vrst cu cel mic al meu i ele au probleme cu dinii copiiilor doar c unii au inut biberonul unii nu, dar toi au dinii cu probleme.Eu cred c sunt mai multe cauze, poate fi calciul , magneziu , fosforul , toate sunt foarte importante.Poate fi cum spunea una dintr-e mmici, c dac mamele au fost rcite sau au avut anumite infecii n timpul sarcinii i au luat anumite pastile, ele se resimt la copiii, dar nu e neaprat s fie aa. Eu cred c nici doctorii nu tiu exact de la ce provine aceast infecie ca s-i zic aa.Oricum eu cred c dup ce-i vor schimba diniorii o s fie buni aceia.
thiare
Postat pe 5 Noiembrie 2009 16:49
Buna. Aceeai problem o ntmpin i eu. Am mers la dentist si mi-a spus ca au aprut din cauz c bieelul suge noaptea i i ramn resturi pe diniori care i afecteaz ulterior. Singurul sfat a fost sa-l spal pe dintiori i se va remedia situatia.
kidz001688
Postat pe 18 Noiembrie 2009 09:26
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat lapte trebuie sa bea bebe??????? 53 De la: mony08 23 Februarie 2010 02:02
Cum il dezvatam de biberon? 39 De la: corny 14 Martie 2016 13:35
Aplic unghii false profesionale cu gel cu experienta in domeniu 2 De la: dor72 6 Martie 2011 23:36
scaderea secretiei de lapte matern 78 De la: mihaela_dardac 7 Iunie 2013 17:55
SALINA ARTIFICIALA SUSESI TIMISOARA 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 00:27
Setari Cookie-uri