Par ras la bebelusi pentru un par mai des?

Buna, mamicilor! Aveti idee daca este adevarat sau ati incercat sa va radeti copilul in cap, pentru a-i creste parul mai des si mai frumos? Eu am o fetita de un an, are un par frumos si parca nu imi vine acum sa o las cheala!
garbo_381880
Postat pe 22 August 2013 11:02
eu din experienta mea personala pot raspunde da , fetitei mele dupa doua sesiuni consecutiva de ras pe cap i s-a indesit parul vizibil si o faceam cam pe la vremea asta pentru ca atunci cand dadea frigul sa ii fi crescut cativa centimetri ! pare dur dar e sanatos ! zic eu . poate nu la toti e valabil !
garbo_19362
Postat pe 24 August 2013 14:29
da,dupa ras de vreo doua trei ori,perioade diferite,se indeseste,dar cel mai important,e sa nu ii pui deact o picatura de sampon....mai stii,toate bunicile aveau cosite groase,si acum toate mamicile au jumate din parul lor....foarte simplu atunci nu se spalau cu sampon,ci cu sapun de casa...am invatat la cursul de cosmetica,despre agentul spumant,pe care il are orice sampon,cat de daunator este parului....bineinteles sampoanele pentru parul gras,au si mai mult....nu e destul doar rasul.
daniilia
Postat pe 25 August 2013 11:37
ai dreptate dani in tot ce ai spus !numai bine!
garbo_19362
Postat pe 25 August 2013 12:39
Le-am tuns pe fete dar dupa ce au crescut si acum imi spun ....mai tii minte mama cind ne tundeai parca cu castronul ..( le tundeam scurt cu breton si rotund la spate).si oricum cea mica a avut tot timpul parul f. matasos si mai putin orice am facut. Asa a fost la mine dar in schimb stau si ma gindesc daca tin minte oare nu a fost o trauma pentru ele ? Cred ca o alimentatie sanatoasa face mai mult bine decit tunsul prea scurt.Asta este parerea mea fiecare face ce este mai bine pt. copilul lui. Iti doresc sa te bucuri alaturi de ea de cele mai minunate momente !!! Fetitele sunt niste scumpe .
fengari
Postat pe 27 August 2013 20:43
Sincera sa fiu sunt impotriva; fetita mea are un par frumos si des, desi nu a fost niciodata rasa in cap, iar mama care a fost adesea tunsa zero de bunica, nu a a avut niciodata o cosita deasa, ca si mine de altfel, desi m-a tuns scurt in mod regulat cand eram mica.
Nu neg ca e posibil ca podoaba capilara sa se indeseasca prin aceasta procedura, dar de o maniera nesemnificativa; cred ca tot mai important e factorul genetic si intr-o oarecare masura alimentatia corecta, cu vitaminele necesare. Eventual, cred ca ai putea sa-i masezi pielea capului cu ulei de masline si sa-l lasi o ora inainte s-o speli pe cap.
Eu i-am facut asa adesea fetitei cand era mai mica, si am citit ca ar avea rezultate si pentru adulti.
charmelen
Postat pe 28 August 2013 17:47
De la: fengari, la data 2013-08-27 20:43:26Le-am tuns pe fete dar dupa ce au crescut si acum imi spun ....mai tii minte mama cind ne tundeai parca cu castronul ..( le tundeam scurt cu breton si rotund la spate).si oricum cea mica a avut tot timpul parul f. matasos si mai putin orice am facut. Asa a fost la mine dar in schimb stau si ma gindesc daca tin minte oare nu a fost o trauma pentru ele ? Cred ca o alimentatie sanatoasa face mai mult bine decit tunsul prea scurt.Asta este parerea mea fiecare face ce este mai bine pt. copilul lui. Iti doresc sa te bucuri alaturi de ea de cele mai minunate momente !!! Fetitele sunt niste scumpe .


Ca una ce am suferit procedura taierii parului gen "castron" pot sa-ti confirm, ca intr-adevar este foarte traumatica si sunt amintiri care ma deranjeaza si acum.

A tunde parul unei fete - oricat de mica ar fi aceasta -impotriva vointei sale este un act de umilire, de subminare a feminitatii ei; stiati ca asa au procedat in Franta unii masculi cu femeile care au "colaborat" cu nemtii la sfarsitul razboiului?
Acest act este echivalentul unui viol simbolic, si are efecte devastatoare asupra increderii in sine si a stimei de sine.
charmelen
Postat pe 28 August 2013 17:57
De asta am scris ce mi-au spus fetele mele cind au crescut pentru ca atunci cind erau mici nu protestau in nici un fel si totusi nu le-a placut..Le explicam intotdeauna cind faceam ceva in acele timpuri din celebra epoca ,fara apa calda ,fara curent,lectii la o lampa cu gaz era destul de dificil,acum ....nu sunt alea sunt altele.Sa fim sanatosi, acum am niste nepotele cirliontate si frumusele foc.
fengari
Postat pe 29 August 2013 16:17
nu stim daca ti-au fost de folos parerile noastre , dar vad ca nu ai raspuns la nimic din ce ti s-a raspuns , cred ca te fapt ai hotarat singura si intrebarea a fost pusa doar pentru activitate ...
garbo_19362
Postat pe 13 Septembrie 2013 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TBC- Bacilul Koch, o problema.... 10 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 17:26
menstruatia dupa nastere 4 De la: irene13 24 Noiembrie 2011 07:39
camera copilului 2 De la: office_salinasusesi_ro 22 Aprilie 2010 16:22
Tort bebe un anisor 18 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 16:21
ruperea turtei la fetite 2 De la: horobeanu 23 Noiembrie 2009 20:00
Setari Cookie-uri