farmece???

Salutare tuturor! Am decis sa deschid un topic nou, cu tenta de paranormal, legat de vraji si farmece. Mai bine zis o sa va povestesc o experienta personala. Am niste anisori, nu cred in tot ceea ce misca (vrajitoare, cititoare in cafea/ness/oase/ceapa, etc), sincer nici in Biserica nu prea cred, nefiind altceva decat o institutie pusa sa faca bani pe spinarea omului de rand, credul si cu un coeficient de inteligenta nu prea mare. Cred ca exista un Dumnezeu acolo sus, dar daca ar stii cu ce se ocupa institutia care il reprezinta, ar ramane socat. La fel, cum exista un Dumnezeu, exista si un Diavol. Pentru ca orice lucru in universul asta este bazat pe principiul actiune-reactiune.Orice lucru bun are compensare in rau. Sau invers. Asta deja da nastere la o discutie mult prea filozofica. Haideti sa va spun povestea mea.
Anul 2008. Proaspat casatorit, apartament cu chirie, job full time super bun, job part time super bun. Toate erau ok, mergeau ca pe roate. Banuti erau, intelegere in familie era, nici ca se putea mai bine. Situatia asta dura de vreun an si ceva..chiar ma bucuram ca imi merge asa de bine. In acelasi an, bunicii mei se hotarasc sa imi faca acte pe casa. Nimic anormal, eu am fost crescut de ei, sunt ca si parintii mei. Ei au avut doi copii, frati gemeni: tatal meu, Dzeu sa-l odihneasca, si un unchi mai carcotas. Prieteni de familie...o groaza. Cei mai buni: un preot casatorit cu nasa mea de botez. Preot doar cu numele, ca bea, fuma si cine stie ce mai facea. Cand s-a aflat ca bunicii mi-au facut acte, au inceput scandalurile. Unchiul cu bunicii, matusa cu bunicii, si culmea...prietenii de familie s-au trezit sa faca gura mare ca de ce mi s-a dat mie casa respectiva (casa batraneasca, cu vreo 800 de m de teren, in centrul unei statiuni). Eu nu am pus la suflet. Am zis..invidia, bat-o vina. Cu ceva inainte de nunta mea, acolo fusese vanduta o parcela de teren de vreo 400 mp. Buuun. Se fac actele, si incepe distractia: la 3 luni sunt implicat intr-un accident nasol, am iesit vinovat, slava Domnului ca nu a murit nimeni si nu am ajuns la mititica. Dupa care in cateva luni raman fara munca. Din senin, fara nici un motiv. Aveam o firma deschisa cu un magazin on-line care mergea foarte bine...s-a dus pe apa sambetei in mai putin de un an. Masina luata pe leasing pe firma...a trebuit returnata pentru ca nu a mai putut fii platita, masina personala a trebuit sa fie vanduta pentru ca se acumulasera datorii, firma...faliment. Am ramas apoi si fara jobul part time...de la un venit de 2000-3000 de euro pe luna, am ajuns la un venit de 600 ron, salariul sotiei. Am incercat multe: masini aduse de afara, sa imi gasesc un job, sa fac un pic de bisnita, sa filmez pe la nunti, sa fiu dj, sa fiu multe. NIMIC nu s-a mai legat. Aduceam o masina, la care castigul meu ar fi fost de 2-300 de euro, indiferent la ce pret as fi pus-o, nu se vindea. Tot ceea ce incercam sa fac a fost sortit esecului. Absolut tot. Nu m-am gandit la chestii precum farmece, blesteme, etc. V-am spus, nu prea cred in asa ceva. O treaba interesanta insa: zgomotele. Multe, de unde nu te asteptai. Paraituri in casa atat ziua cat si noaptea. Lustra care se misca. Cosmaruri. Vise aiurea. Am incercat sa mergem la biserica. La biserici de fapt. Nici un efect. Ba chiar mai rau as putea spune. La finalul anului trecut, am decis sa divortez. Motivele chiar nu cotneaza. Dar iata ca e o mare suma de evenimente neplacute care pentru mine nu au nici o explicatie. Am zis sa renunt la casa respectiva. Sa o dea bunicii mei cui o vrea-o. Eu am impresia ca de cand aceasta mostenire, s-a ales praful de tot ceea ce realizasem pana atunci. Cineva mi-a zis ca am farmece facute. Dar de ce si de cine, nu a zis. Treaba e ca ma duc in jos pe zi ce trece, si nu gasesc o iesire din asta. Ce m-ati sfatui sa fac? Nu doresc mesaje la misto, rog cei care nu au nimic de spus sa isi tina glumele pentru altcineva. Multumesc
midnightk
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:20
nashpa...eu ti-as fi zis sa te rogi...dar cum nu ai credinta, nu prea stiu cine te poate apara...
sora_ilsi
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:45
Cum cine?
Cine nu e sub cupola lui Dumnezeu, ii da de lucru
SAL
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:50
Noi suntem un popor care, oricat ne-am da ca nu credem, am crescut intr-o societate care crede in superstitii, asa zise farmece, vraji.
Eu cred ca daca cineva vrea s aiti faca rau si alege calea asta..chiar poate. Din pacate, nu stiu cum ai putea scapa de asa zise farmece. Nu te sfatuiesc sa iei drumul tigancilor, nu cred in ele si in asa zisele lor puteri.
Poti incerca pe la vreun preot, pe la vreo manastire mica, nu stiu..
pandora2010
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:55
midnight, ceva anisori am si eu, necazuri tot au fost, veneau buluc uneori. dar in farmece nu mi-as pierde timpul sa cred. s-ar putea sa existe, in viata celor ce cred in asa ceva.

daca nu crezi, ai alte variante . in primul rand verifica-ti lista atasamentelor, ce ti-ai propus in viata asta?incearca sa scapi de cutume, incearca sa nu iti vizualizezi existenta intr-un sablon, uita de comparatii. Asteptarile ti le poti masura in raport cu ceea ce oferi; de la tine ce pleaca spre univers?
spui ca te duci in jos, va veni si stagnarea, dupa care sarcina ta va fi sa te ridici. te inalti si te bucuri, mai ales de lectiile invatate, caci asta-i de fapt rolul omului pe Pamant.
curaj si felicitari pentru decizia de a renunta la mostenire.
ufishor
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:01
Io cred ca sfatul sorei Ilsi e cel mai bun!
Rugaciunea facuta cu credinta poate muta si muntii!
Eu asa cred ! Cand il avem pe D-zeu de partea noastra , nimic nu ne poate sta in cale , nici o mie de tiganci sau vrajitoare.
Totul e sa crezi!
SAL
Postat pe 9 Ianuarie 2012 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Schimbarea anvelopelor 25 De la: ameno 11 Februarie 2011 11:58
concurs 1 De la: loredana_denisa 28 Aprilie 2011 15:17
Pam 16 De la: LOLITTA 8 Octombrie 2008 17:40
Plantare copaci 36 De la: Axl_22 9 Noiembrie 2011 09:43
Psihologie 71 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 11:12
Setari Cookie-uri