Bunicii isi rasfata prea mult nepotii???

Iubirea pentru copii este una dar iubirea pentru nepoti este foarte mare. Exista discutii in unele familii ca bunicii rasfata prea mult nepotii! Eu cred ca nu este asa! Noi bunicii dupa ce am traversat o perioada a vietii, am invatat din greselile noastre si acum avem timp sa le corectam.Sa nu i rasfatam prea mult! Eu sunt bunica de la distanta! Ne vedem anual cateva luni, cand sunt cu nepotii, nu incerc sa schimb ; nimic din; regula casei. Voi ce ziceti?? Ce parere avet??i!
Jojolin
Postat pe 15 Martie 2010 01:57
socrela ma bucur ca ai schimbat subiectul si ai venit cu ceva nou Da, bunicii care sunt la distanta nu prea au cum sa-i resfete doar sa recupereze timpul care nu il petrec in preajma lor.
Dar cei care sunt la un pas distanta din pacate ii rasfata fff mult.O categorie binenteles nu toti, dar majoritatea da....ii rasfata ca ii iubesc si pot afirma ca au o dragoste mare pentru neptii (rasfat) pentru ca sunt multi care deja sunt la pensie si unica lor preocupare este doar sa iubeasca si pot trece limitele.
In cazul meu avem bunici una la distanta care o vede de 2 ori pe an si vrea sa recupereze si una aici la un pas distanta care o rasfata pana peste poate....
Adica atunci cand e la mama mea stiind ca o iubeste mult si nu este severa Barbara face tot ce-i trece prin minte iar acasa eu nu o las sa faca chiar tot.Si eu o rasfat dar cu limite in schimb la mama mea adica la buni nu exista limite si face ce vrea cu ea.Dar e bine si asa buni o iubeste iar eu cand o cert fiemea imi zice ca o suna pe buni ca sa ma parasca
O zi faina socrela si ma bucur ca ai deschis acest subiect.
alinakatt
Postat pe 15 Martie 2010 10:21
saluti si pe tine te ameninta cu tel la buni deci nu sunt singura
tusi_Oli
Postat pe 15 Martie 2010 11:03
Tusi....vrei sa spui ca nu e adevarat
alinakatt
Postat pe 15 Martie 2010 11:05
da da da de trei ori asa este si acolo unde-i buni sunt si eu si incerc sa-i mai tai macaroana lui buni si o iau si eu peste nas dar ce sa faci asta e este buni
tusi_Oli
Postat pe 15 Martie 2010 11:07
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 20:25
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 20:25
fetelor stiti ce zice tata ca parca tine mai mult la silviutz decat a tinut la mine, deja isi face planuri pentru la vara ca o sa-l duca acolo ca ii cumpara aia si aia. Si soacra la fel zice ca abia mai asteapta sa creasca sa-l duca la ea. Asa ca vanesaraul ai dreptate.
viobregar
Postat pe 15 Martie 2010 21:16
Da scumpelor, nu mai vreau cearta! Asa ca am plecat la meseria de bunici!Stam noi in Spania mai vin ei acasa dar, copiii s foarte smecheri!Ii certau parintii veneau urgent la mine si reclamau! Eu,ii trimiteam inapoi la parinti sa si ceara iertare pt, prostiile facute! Eu am fost ;favorita ; tatalui o fata intre 2 flacai. Atunci cand mama ma certa, fugeam la tata o ;param; si eram asa fericita ca o certa spunandu-i;mastera;(mama vitrega;!Din educatia gresita pe care mi-au dat o a iesit o persoana fff, incapatanata care a avut mult de pierdut!Stau cu nepotii, eu singura si nepoata n a ascultat,am pedepsit -o o data si-mi zice;;- du-te acasa! La Romania, la casa ta!( Are doar 7 an)! Aici e casa mea ,tata i al meu, tu n-ai nimic! Acum o doare sufletul de dor dupa noi! Ii spun ca nu plec pt, ca -m-a trimis acasa la casa mea! I mi zice,-hai buni ca ti dau tot!!!!!! Casa, pe tati pe Raul pe mami tot ce vrei tu! Numai ;hai;!Cand vii buni, ca mor de dor!! Si noi de dorul lor dar acum avem altele de rezolvat pe aici de aceea n-am plecat azi iarna! Da i mi iubesc mult nepotii dar nu ma bag in educatia lor!Ca si eu mi i-am educat precum am crezut su nu mi rusine de ei!
Jojolin
Postat pe 16 Martie 2010 14:36
indiferent cate boacane face fata mea buni nu o pedepseste ca-i este prea drag de ea dar cand suntem pe picior de plecare spre casa si buni ii zice:Imi dai un pusi? sti ce-i raspunde Bibi Maine la trei ! e o mica nemernica dar e soarele ei
alinakatt
Postat pe 19 Martie 2010 13:33
pe mine m-au crscut bunicii si fiind singura lor nepoata m-au rasfata de numa. Nimic nu m-a pus sa fac in casa, cand m-am casatorit am vazut ca trebe facute o gramada de lucruri si eu habar n-aveam dar le-am invatat incet incet. Toate poftele mi le faceau si la facultate m-au lasat sa merg la cj desi parintii au zis ca e mai bine in ab ca e mai aproape de casa.
viobregar
Postat pe 19 Martie 2010 13:42
UN PASTE FERICIT TUTUROR!
Jojolin
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:41
Cam,,,, slaba activitate pe aici!!
Jojolin
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:10
Da socrela, ca defapt toata chestia e recunoscuta ca intr-adevar bunicii rasfata nepotii. Bine, cand erau ei parinti, nu faceau asa cu copiii lor. Dar acum, din dorinta poate de a fi iubiti si doriti, fac toate poftele, numai sa-i vada ca "plang" la parintii lor sa fie lasati la bunici, ca la ei rad si se simt bine. E si asta o satisfactie si oamenii in general sunt inainte de toate egoisti.

Deci, dupa o viata de munca si stres, ajungi la pensionare si iti doresti liniste sufleteasca, nepotii in preajma si multa veselie. Si cine poate oferi atata veselie, daca nu niste fiinte care nu au griji, copiii. Acum, asta e si o relaxare cred pentru bunici. Li se mai umple si lor viata, care dupa pensionare e parca prea linistita, brusc. Prea brusc.
Si uite asa au timp si ochi sa vada un copil crescand. Nu al lor, al copilului lor. De aici poate si vorba aia prea des folosita la o varsta un pic inaintata "daca apuc sa-mi vad nepotul crescand, pot spune ca mor cu sufletul impacat". Nu stiu, dar eu vad lucrurile cu un rost. Si viata asta e proiectata parca in etape. Daca sari o etapa importanta, cu siguranta vei simti nevoia ei mai tarziu. Dar mai tarziu, fie nu se mai potriveste varstei, fie nu mai are acelasi farmec ca atunci cand era timpul ei. Deci cred ca e firesc sa nu-ti vezi cu toti ochii copilul crescand si parca sa ai 4 ochi cand iti vezi nepotii.

Cand esti la serviciu, apar si momente pe care le pierzi si odata te trezesti ca-l duci la facultate si incep sa-ti umble ganduri prin cap... "oare cand a crescut copilul meu asta mare? parca ieri umbla de-a busilea prin casa"

Dar fata de noi, tu, socrela, poti fi mandra ca ai nepoti. Din pacate, sunt cam departe si mult absenti din viata ta. Poate tu esti mai in masura decat noi sa ne spui DE CE rasfata bunicii pe nepoti, atat de mult. Pentru ca si parintii ii rasfata, dar nu atat cat o fac bunicii.

In cazul meu, din fericire, traiesc toti 4. Din pacate, doar 2 il doresc si se joaca cu el de drag. Ceilalti doi, de la Florii incoace (nici nu stiu cat a trecut), nu au dat nici un semn sa-si vada nepotul sau sa ii aduca un ousor de ciocolata de Pasti, ceva. Ieri a fost ziua sotului meu si parintii lui, aceiasi 2 bunici care nu-si doresc (cred) nepotul asta, au uitat sa ii ureze La multi ani propriului copil.
ses
Postat pe 24 Aprilie 2010 12:22
de ce intotdeauna sunt diferente intre bunicii paterni si cei materni?
domnisoara mea are si ea parte de bunici , dar din pacate sunt doar trei... bunica este din partea mea, iar bunicii care sunt doi la numar sunt din partea tatalui, diferenta dintre ei este ca mama mea o iubeste foarte mult mai ales ca a crescut alaturi de ea, iar ceilalti doi am impresia ca o vad ca pe o obligatie nici decum ca pe o nepoata pacat ca sunt asa
Sper sa-si de-a seama de acest lucru
tusi_Oli
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:42
Depinde! De indivizi! Nu-i lege la iubire! Eu i mi iubesc enorm baietii cu ce au langa ei,darrrrrrrrrr, sunt moarta dupa nepotii mei;Vanesa si Raul! Mama si-a iubit doar fiul mai mic si fetele lui! Baietii mei n-au avut parte nici unul de iubirea bunicilor! Soacra a murit tanara, socru la 5 ani dupa casatoria ns, tata la 7 iar mama????Au avut fiii mei;28-30ani cand a murit,dar n-au fost importanti pt,ea! Copiii mei !Da,,,,,,,,bunicii ii rasfata uneori,ca in tinerete n-au avut timp pt, toate! Acum avem timp de toate, la pensie,doar daca vrem! O zi buna!
Jojolin
Postat pe 29 Aprilie 2010 07:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceai humana 1 De la: adis 7 Decembrie 2008 11:55
vand paturica joaca bebe - centru activitati, firma ks kids - 100 ron, folosit 2 saptamani 2 De la: kidz008242 21 Mai 2010 16:02
ceva frumos 7 De la: felideni 11 Ianuarie 2013 19:00
Haine pentru copii 0-10 ani 2 De la: kidz_luissa 10 Decembrie 2009 14:45
Alex are nevoie de ajutorul nostru, urgent! 1 De la: amimami 31 Iulie 2009 13:19
Setari Cookie-uri