taiatul motului!!!!!!!!!

am un bebe de 11 luni si doresc sa stiu care sunt ''datinile' cu taiatul motului,are cineva mai multe informatii pentru a ma putea lumina si pe mine? am inteles k se taie intr 1 an si 3 ani,mai exact cand anume?ce trebuie facut exact? care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurgem?nasa lui bebe nu poate veni cd face el un an putem sa luam motul mai devreme?sau mai tarziu?ma ajutati cu informatii?ms
mihamedlife
Postat pe 4 Iunie 2009 13:44
la noi, la fix un an, de ziua lui. se leaga motzul cu o panglica albastra daca e baiat si roz daca e fata, se taie motzul, se pun diverse chestii pe o tava sa isi aleaga el 3 obiecte de acolo si in functie de ce a ales se zice ca asa va fi el sau asta va deveni (daca si-a ales stetoscop se face dr, daca si-a ales oglinda e cochet etc). Motzul il taie nasii, masa o dau parintii, nasii aduc copilului un cadou de ziua lui si parintii dau nasilor un cadou simbolic care poate fi ceva legat de eveniment (un album foto cu bb etc), apoi nasii lipesc motzul (parul taiat) cu ceara din lumanarea de botez, il lipesc de un banut de argint si il dau parintilor spre pastrare. Si la fete cica se mai face si o turta ca la mireasa si se rupe deasupra capului fetitei.
pinicuta
Postat pe 4 Iunie 2009 14:11
are o semnificatie traditia asta?cine a inventat taierea motului?stie cineva?ar trebui sa existe o legenda ceva ....cine stie sa-mi zica si mie ca sunt pe langa subiect.....
oto_otto2000
Postat pe 4 Iunie 2009 15:22
buna fetelor...sa stii ca nu e musai sa ii tai motul la fix un an...noi de ex i-am luat motul la fetita in a doua zi de craciun , deci avea 1 anisor si 2 lunite....masa o dau parintii, nasii cumpara de considera ei pt bebe... pe o tava se insira mai multe obiecte si bebe trebuie sa aleaga 3.... fetita mea a ales in felul urmator:1 banii= va stii sa faca bani; 2 ac cu ata= va fi poate creatoare de moda(asa am interpretat noi);3 aur= va fi cocheta...acum depinde de fiecare zona a tarii in parte ca de ex in unele locuri la fetite pe langa faptul ca se taie din par li se face si o turta care se rupe deasupra capului...noi fiind din dobrogea nu am facut turta i-am taiat din par si atat...dak mai ai intrebari iti raspund...va pupicim dulce
deliarebecca
Postat pe 5 Iunie 2009 20:47
aha,dar motul se poate taia si mai devreme d un an ,deoarece bb face un anisor joia ,noi suntem din bucuresti iar nasii din suceava,ei vor mai devreme cu 2 sapt k nu pot veni cd face bb un an,se poate sau trebuie sa facem dupa un an?k nasa zicea f e ok si asa,eu nu stiu.....insa mai astept pareri
mihamedlife
Postat pe 6 Iunie 2009 13:43
buna....mai devreme eu stiu ca nu e bine....si ziua fetitei mele de nastere a cazut intr-o miercuri....i-am cumparat si atunci tort,am invitat prietene cu bebeii si atat....motul l-am luat dupa cum ti-am spus dupa 2 luni ca tot asa nasul fetitei era in voiaj si nasa nu vroia sa fie doar ea si am asteptat pana s-a intors si nasul(inainte de creciun)si am stabilit de comun acord sa luam motul a doua zi de craciun...parerea mea e sa discutati cu nasii si conveniti voi intr-un fel sau altul....va pupicim...
deliarebecca
Postat pe 6 Iunie 2009 14:02
nu are nicio importanta daca e cu 2 sapt mai devreme... ce, stie copilul ca n-a facut anul si o sa va certe cand s-o face mai mare? ti-e frica sa nu fie "pacat"?
motul nu este o sarbatoare religioasa, daca asta te sperie pe tine, ca altfel l-ai fi dus la biserica, nu?
dai prea mare importanta unor astfel de detalii...
traditia este atunci cand face un an, pentru ca ai din ce sa-i aduni un smoc de par sa-l tai... cu 2 sapt in plus sau un minus, nu cred ca-i creste parul atat de mult incat sa-ti para rau...
in plus, din cate stiu eu, chestia asta cu taierea motului s-a incetatenit pentru ca exista mitul conform caruia trebuie sa tunzi copilul cat mai scurt dupa ce a facut un an ca sa-i creasca alt par, mai des, mai rezistent, mai frumos... ca atare, trebuia un motiv, si daca ii ciuntesti parul din fata, logic ca trebuie sa-l tunzi de tot...
acum parerile sunt impartite daca are vreo relevanta chestia cu tunsul scurt ca sa i se indeseasca parul...
eu, totusi, cred ca e ceva adevar...
andracalin
Postat pe 6 Iunie 2009 14:05
Se taie motul la 2 ani
garbo031628
Postat pe 6 Iunie 2009 15:06
ei acum ce sa mai zic si eu!cate bordeie atatea obiceiuri,alex al meu e nascut in 2 iulie asta e joia dar o sa facem petrecerea duminica 5 iulie ca atunci vine si tati acasa,noi o sa facem un gratar in curte si un tort,nasii vin cu cadouri la bebe[hainute,jucarii]ii aduce si lui silviu cel mare ca asa l-a invatat sa nu fie gelos pe fratiorul mai mic,nasa ii taie motul si apoi ii punem o tavita cu diverse obiecte sa-si aleaga ceea ce doreste [asta de distractie bineanteles] facem poze muuuuulte sa avem amintire si cam atat[asa e la noi la sibiu]oricum noi nu prea suntem cu traditiile asa ca facem cum credem noi de cuviinta ca e mai distractiv,oricum nasii sunt tineri si deschisi la orice idee in ceea ce priveste taiatul motului,acum va pupam si mai revenim cu vesti noi
silviatatu
Postat pe 6 Iunie 2009 16:13
eu stiam k la 1 an sau la 3 ani!!!!!!!!!nu dau importanta,insa doream sa stiu mai multe detalii k sa-mi fac o idee despre chestia asta,dupa cum vad parerile sunt impartite,vroiam doar sa stiu cum ati procedat si voi sa-mi fac o idee
mihamedlife
Postat pe 6 Iunie 2009 17:11
sincer sa spun mie ma taiat motul nasa la4 ani ca atun+ci+ a vnit in tara si aveam un par pana la fundulet fffff lung cum il am si acum asa ca eu zic ca nu e ceva strict adica sa-i tai motul la o anumita varstamo faci cand poti[imi tot apasa alex pe aici pe tastatura *si imi mai pune cate o steluta pe langa scris scuze]oricum eu va doresc sanatate multa la bebelusi
silviatatu
Postat pe 7 Iunie 2009 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand carut bebe 7 De la: mariateona 22 Septembrie 2011 21:58
Vand sute de modele Barbie, colectie personala, noi in cutiile originale 2 De la: Lolitaa 9 Mai 2009 19:18
cadou aniversare un an 12 De la: mamiko 16 Octombrie 2013 10:11
Cumpar carucior 0+ 1 De la: elly_sv 25 Noiembrie 2009 21:37
de suflet 63 De la: office_salinasusesi_ro 13 Februarie 2010 17:13
Setari Cookie-uri