România continuă să confirme tradiția excelenței în fizică la nivel internațional. Elevii români au obținut trei medalii de argint, trei medalii de bronz și o mențiune de onoare la ediția din 2026 a Olimpiadei Asiatice de Fizică, una dintre cele mai dificile competiții dedicate tinerilor pasionați de științele exacte.
Elevii români, premiați în Coreea de Sud
Competiția s-a desfășurat în perioada 17–25 mai, la Busan, în Coreea de Sud, și a reunit 209 concurenți din 27 de țări. România și Canada au participat în calitate de state invitate, alături de țările din regiunea Asia-Pacific.
Performanța lotului românesc a fost anunțată oficial de Ministerul Educației și Cercetării, care a felicitat elevii, profesorii coordonatori și părinții pentru rezultatele obținute.
Cei șapte olimpici români premiați provin din trei licee de elită ale țării, însă majoritatea fac parte din Liceul Teoretic Internațional de Informatică din București, instituție care domină de ani buni competițiile internaționale de profil.
Medaliile de argint au fost câștigate de Raul Covrig, elev al Colegiului Național „Dragoș Vodă” din Sighetu Marmației, precum și de Teodor Bichir și Alexandru Condrea, ambii de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București.
La categoria medalii de bronz s-au remarcat Vlad Bolohan și Bogdan Ciocârlan, de la același liceu bucureștean, dar și Bogdan Rusea, elev al Colegiului Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca.
Totodată, Albert Lupu, elev al Liceului Teoretic Internațional de Informatică București, a obținut o mențiune de onoare.
Lotul României a fost coordonat de prof. dr. Delia Davidescu, de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București, și de conf. univ. dr. Sebastian Popescu, de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Ministerul Educației sprijină performanțele elevilor
Ministerul Educației a subliniat că susține participarea loturilor olimpice prin acoperirea cheltuielilor de deplasare, a taxelor de participare și a costurilor de organizare pentru etapele naționale ale competițiilor școlare.
Rezultatele obținute la Busan reconfirmă nivelul ridicat al pregătirii elevilor români în domeniul fizicii și capacitatea școlii românești de a produce performanță la cel mai înalt nivel internațional, în ciuda provocărilor cu care se confruntă sistemul educațional.
Sursă foto - Facebook
Pasiunile mele eterne sunt scrisul, cititul și comunicarea. Îmi place să mă exprim prin scris la fel de mult cum îmi place să am o discuție reală, autentică cu cineva. Mă bazez pe emoții în orice domeniu aș activa și cred...
România pierde 1 din 6 tineri din sistem. Piața muncii achită nota de plată
22 de defibrilatoare publice în 18 orașe. Un trecător poate salva o viață în primele 3 minute dupa un stop cardiac
Sâmbătă, 16 mai, Bikers For Humanity vă invită la acțiunea anuală de donare de sânge!
McHappy Day 2026®: fapte bune care țin familiile împreună