ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

Suntem obligati sa suportam mirosul zecilor de pisici si caini pe care ii hranesc unii vecini in spatiile comune ?

Mirosul a patruns si in apartamante , nu numai pe scara blocului , subsol ...

Cand vreau sa aerisesc , intra mirosul de urina pe geam , in apartament ...
Cand sunt flamanzi , cainii devin agresivi ...

Daca toate animalele sunt aparate prin lege , pentru noi , oamenii , nu exista legislatie ?


Cum putem rezolva aceasta situatie ?

Multumesc ,
Maria
garbo021617
Postat pe 13 Martie 2010 10:45
ai incercat cu ceva otrava?????...nu de alta.....dar vad ca esti inversunata rau de tot....
tutankhamon
Postat pe 13 Martie 2010 12:06
daca te deranjeaza cei din apartamente, ce parere ai de maidanezi?
Mili_Blanda
Postat pe 14 Martie 2010 03:43
Terra nu apartine omului care a invadat natura si a distrus-o in mare masura - si omul este un animal - cel mai rau si crud animal existent pe Pamant!
Sunt obligati reprezentantii celorlalte specii sa suporte omul, sa suporte ca acesta sa le invadeze si sa le distruga habitatul???
E obligata natura, vegetatia, sa "suporte" sa fie distrusa in favoarea comoditatii omului???
Atata timp cat nu respecti viata, sub orice forma, nu te respecti pe tine insati!!!
Cine si cui i-a conferit cineva rolul de Creator - sa decida uciderea sau alungarea altor specii???
Hai ca ma scoateti din papuci cu ideile astea "marete" - RUSINE!!!
V-as vedea sa indurati voi ce indura suflete nevinovate sa vad cat de "agresivi" ati deveni cand, acum, cu fumuri de civilizatie, cu aere de mari "domni", va manifestati asa!
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 04:06
021617...e chiar asha....lume nebuna care tine animale in casa...e asha....nu e un mediu sanatos...de a trai....adica pur si simplu...unii chiar au alergie la prezenta animalelor....si eu sunt una din acele persoane....nu prea suport....si nu as tine un animal in casa....cu riscul ca m/ar omori cineva....ca oricat de curat ar fi un animal...animalul are mirosul lui...care se simte in atmosfera...ca sa nu mai vorbesc de faptul ca...se stie ca...pisicile si cainii ...isi lasa parul pe peste tot...s.a.m.d.
aere de mari domni au si aia care tin animale in casa....care nu/s decat niste nenorociti!!!
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 04:36
adevarul e ca nu poti rezolva situatia...n/ai sa te intelegi niciodata cu nebunii!!
andreea_n_c
Postat pe 14 Martie 2010 04:38
masoara-ti cuvintele "madam" - nu jigni ca sa fii respectata - in rest PAS!
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 04:45
Da, pantera_neagra, ai dreptate, dar trebuie sa te gandesti la bietele animale care au o viata extrem de mizerabila datorita coditiilor de trai din spatiile comune... Flamanzite, jegarite, pline de boli si suferinti! Ele nu au fost nicidecum create sa vietuiasca in conditiile "comunitare" de oras, ci in natura! S-au adaptat - ca si oamenii - de altfel, omorand copii si batrani. Si totusi, ar trebui sa aparam viata semenilor nostrii, a oamenilor.
Pt aceste animale comunitare, decat o viata crunta de nimic, mai bine o morte usoara si fara dureri... Mie de exemplu imi plac la nebunie puii, viteii, purceii, ratele, curcanii, etc... si totusi nu mananc decat vegetarian. Daca as fi obligata a manca in fiecare zi carne, as prefera sa incep cu pisicile si caiinii comunitarti decat cu cele insirate mai sus.
umblataprinlume
Postat pe 14 Martie 2010 05:44
De la: pantera_neagra, la data 2010-03-14 04:06:43Terra nu apartine omului care a invadat natura si a distrus-o in mare masura - si omul este un animal - cel mai rau si crud animal existent pe Pamant!
Sunt obligati reprezentantii celorlalte specii sa suporte omul, sa suporte ca acesta sa le invadeze si sa le distruga habitatul???
E obligata natura, vegetatia, sa "suporte" sa fie distrusa in favoarea comoditatii omului???
Atata timp cat nu respecti viata, sub orice forma, nu te respecti pe tine insati!!!
Cine si cui i-a conferit cineva rolul de Creator - sa decida uciderea sau alungarea altor specii???
Hai ca ma scoateti din papuci cu ideile astea "marete" - RUSINE!!!
V-as vedea sa indurati voi ce indura suflete nevinovate sa vad cat de "agresivi" ati deveni cand, acum, cu fumuri de civilizatie, cu aere de mari "domni", va manifestati asa!
olguta
Postat pe 14 Martie 2010 05:47
De la: umblataprinlume, la data 2010-03-14 05:44:13Da, pantera_neagra, ai dreptate, dar trebuie sa te gandesti la bietele animale care au o viata extrem de mizerabila datorita coditiilor de trai din spatiile comune... Ele nu au fost nicidecum create de natura sa vietuiasca in conditiile "comunitare"! S-au adaptat - ca si oamenii - de altfel.
Decat o viata crunta de nimic, mai bine o morte usoara si fara dureri...

Serios?! Atunci ar trebui regula aplicata majoritatii speciei "umane"...
olguta
Postat pe 14 Martie 2010 05:49
Ar trebui multe, dar dupa cum stim, rareori se intampla cea ce ar trebui...
umblataprinlume
Postat pe 14 Martie 2010 06:50
cum zice in biblie: "nu e bine sa iei painea fiilor si sa o dai cainilor" si inca unul: " dumnezeu a lasat omul sa stapaneasca pamantul iar toate fiarele pamantului sa se teama de el"
deci pantera draga nu-i chiar asa cum zici tu
oanaiulliana
Postat pe 14 Martie 2010 07:56
Nu este vorba de animalele pe care acei vecini le ingrijesc in apartamente .

In afara de acelea , hranesc si alte pisici si caini maidanezi ,pe care noaptea le adapostesc in subsolul blocului ; pe spatiul verde din jurul blocului au improvizat niste adaposturi din cutii , cu covorase , prosoape , care emana un miros de nesuportat .

Chiar trebuie sa traim in simbioza cu toti microbii si mirosurile emanate de aceste animale , despre care unii zic ca sunt "ingrijite" de oameni binevoitori ?

De aceea am deschis acest subiect , ca sa se procedeze legal , nu sa se recurga la exterminare !

multumesc pentru colaborare si astept sfaturi rationale .
garbo021617
Postat pe 14 Martie 2010 08:07
De la: Mili_Blanda, la data 2010-03-14 03:43:24daca te deranjeaza cei din apartamente, ce parere ai de maidanezi?


Nu este vorba de animalele pe care acei vecini le ingrijesc in apartamente .

In afara de acelea , hranesc si alte pisici si caini maidanezi ,pe care noaptea le adapostesc in subsolul blocului ; pe spatiul verde din jurul blocului au improvizat niste adaposturi din cutii , cu covorase , prosoape , care emana un miros de nesuportat .

Chiar trebuie sa traim in simbioza cu toti microbii si mirosurile emanate de aceste animale , despre care unii zic ca sunt "ingrijite" de oameni binevoitori ?

De aceea am deschis acest subiect , ca sa se procedeze legal , nu sa se recurga la exterminare !

multumesc pentru colaborare si astept sfaturi rationale .
garbo021617
Postat pe 14 Martie 2010 08:12
tu cel care vrei sa otravesti animalele ai merita un strop de VERDE DE PARIS
garbo098769
Postat pe 14 Martie 2010 08:18
Pentru animalele de apartament exista obligatia proprietarului sa aiba grija de ele.Animalele care sunt in afara acestor apartamente, nu apartin de fapt nimanui, deoarece ele trebuie sa se incadreze unei legislatii in care sunt implicate responsabilitati, probleme de higiena sociala si securitate pentru locatari si cei care vin din afara si nu locuiesc in blocul respectiv.Nerespectand niste norme, animalele trebuiesc ridicate de catre acele sectoare abilitate in acest sens din cadrul primariilor.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2010 08:20
nenorocita esti tu idioato,si nebuna si handicapata si.....
uita-te proasto afara si vezi ce se intampla la capitolul asta,vezi cum se comporta oamenii cu animalele,cum gandesc .imi este scarba ca m-am deranjat sa -ti raspund;pur si simplu am facut un efort sa ma cobor la o asemenea gandire de comuna primitiva
gabytza52g
Postat pe 14 Martie 2010 08:46
Nu trebuie sa ies afara sa ma uit cum se comporta oamenii. Imi ajunge ca te-am vazut pe tine. Deja m-ai convins: si unii oameni ar trebui eutanasiati. Sau macar sa nu aiba acces la internet. Cred ca internetul a devenit prea accesibil.
Doara
Postat pe 14 Martie 2010 08:51
ma intreb daca madam pantera impreuna cu ceilalti iubitori infocati ai animalelor comunitare ar mai avea aceeasi parere dupa ce ar fi agresati, culcati la pamant si muscati de o haita de animale preferate... asa... din intamplare! sau mai rau, daca unul din copiii lor ar tine loc de hrana pentru bestiile alea "dragute"! nu ca le-o doresc..Doamne fereste! mai ales ca bietii copii n-au nici o vina ca printre noi sunt si adulti in care prostia si cretinismul s-au cuibarit bine...
carmen396
Postat pe 14 Martie 2010 08:51
Toata lumea are dreptate,si Pantera neagra,si cei pe care-i deranjeaza mirosul de urina,parul..mirosul lor de urina la coltul blocurilor nu..dar pe fiecare ne vede D-zeu si v-a plati fiecaruia dapa fapta,odata si-o data.Celor care iubesc si ingrijesc animalele dupa puterea si posibilitatile lor materiale,si celor care nu ibesc animalele dar vor sa respire un aer mai curat ,ca si asa e putin ozon in jurul bpocurilor.V-am spus eu ca toti au dreptete?!!!
elisabeta_boia
Postat pe 14 Martie 2010 09:01
Toata lumea are dreptate,si Pantera neagra,si cei pe care-i deranjeaza mirosul de urina,parul..mirosul lor de urina la coltul blocurilor nu..dar pe fiecare ne vede D-zeu si v-a plati fiecaruia dapa fapta,odata si-o data.Celor care iubesc si ingrijesc animalele dupa puterea si posibilitatile lor materiale,si celor care nu ibesc animalele dar vor sa respire un aer mai curat ,ca si asa e putin ozon in jurul bpocurilor.V-am spus eu ca toti au dreptete?!!!
elisabeta_boia
Postat pe 14 Martie 2010 09:01
Nu numai animalele sunt violente din moment ce noi insine nu ne putem controla in cadrul unei dispute.Dreptatea nu apartine nici uneia dintre parti din moment ce motivul serveste pentru a ne trage de par unii pe altii si a ne adresa cuvinte urate.Ideea este sa gasim o cale comuna de intelegere in cadrul careia nici o parte sa nu fie lezata in vreun fel oarecare.Pasiunea este un incendiu care devora bunele voastre intentii.Lasati ratiunea sa bata tobele.Altfel in loc de o solutionare corecta care sa tina seama de dreptul animalelor si al oamenilor, ne vom trezi ca salvarea este de fapt o masina care ne duce pe noi la spitalul 9 sau la Voila.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2010 09:03
...Dar cand te urci intr-un autoboz pin de oameni care au uitat de apa si sapun...cum te simti? Sau cand intri intr-o incapere neaerisita de ani...ca sufera tanti nu stiu care de urechi...cum te simti? Tot pe animale dai vina???
garbo045226
Postat pe 14 Martie 2010 09:03
bravo asa te vreau PANTERA NEAGRA daca nu iubesti animalele inseamna ca nu ai suflet scuze cred ca esti in varstra poate ai fost crescuta la tara si acum iti dai aere de oraseanca si nu suporti aerul de la animale caini nu musca decat cand sunt agresati si de pisici ce sa mai spunem cred ca tea muscat vreo pisica inseamna ca mirosi ca un soarece nu aveti suflet ma repet LASATI ANIMALELE IN PACE
luminita10
Postat pe 14 Martie 2010 09:04
Vorbesti din filme...nici un animal nu ataca daca nu e atacat. Am vazut un vecin cum isi invata copilul de 5 ani sa arunce cu pietre dupa caini....cainii stateau in gradina si nici nu il bagau in seama....sa inteleg ca daca acel copil va arunca cu pietre in caini...cainii se vor apara....tot ei sunt de vina? Dar de aceia care abandoneaza puii....care...evident ajung sa se aciuieze pe ici pe colo( care scapa)....Vrei sa spui ca n omul e de vina????
garbo045226
Postat pe 14 Martie 2010 09:07
De la: gabytza52g, la data 2010-03-14 08:46:39nenorocita esti tu idioato,si nebuna si handicapata si.....
uita-te proasto afara si vezi ce se intampla la capitolul asta,vezi cum se comporta oamenii cu animalele,cum gandesc .imi este scarba ca m-am deranjat sa -ti raspund;pur si simplu am facut un efort sa ma cobor la o asemenea gandire de comuna primitiva


HAOLEO!
da-ti repede cu DTT p'acilea!
androoooo.....alooooo!
s'aude,fata?!?
preciouss
Postat pe 14 Martie 2010 09:08
La tara conditiile sunt altele si exista o armonie.Conditiile de bloc nu mai sunt cele de la tara.Incercati sa nu mai varati pumnul in gura cu replicile voastre lipsite de logica adversarilor de opinie.S-ar putea ca totusi dreptatea sa fie de partea lor si sa va muste.
Ioana007
Postat pe 14 Martie 2010 09:09
De la: andreea_n_c, la data 2010-03-14 04:36:40021617...e chiar asha....lume nebuna care tine animale in casa...e asha....nu e un mediu sanatos...de a trai....adica pur si simplu...unii chiar au alergie la prezenta animalelor....si eu sunt una din acele persoane....nu prea suport....si nu as tine un animal in casa....cu riscul ca m/ar omori cineva....ca oricat de curat ar fi un animal...animalul are mirosul lui...care se simte in atmosfera...ca sa nu mai vorbesc de faptul ca...se stie ca...pisicile si cainii ...isi lasa parul pe peste tot...s.a.m.d.
aere de mari domni au si aia care tin animale in casa....care nu/s decat niste nenorociti!!!

Dupa mintea ta, asa... normalitatea ii include numai pe cei ce tin animalele in lant, in fundul curtii, iar asta pentru ca -te citez- "animalul are mirosul lui care se simte in atmosfera". Adicatelea, daca eu as putea accepta ca mai exista grobieni ce ii considera nebuni pe toti cei ce gasesc loc in inima si in casa lor pentru un patruped, care nu isi simt izul propriilor picioare si carora, hai sa ne facem ca admitem, nici parul nu le cade, ei de ce, ma rog, nu ar accepta ca nu ne putem numi "niste nenorociti" noi, astialalti, ce tinem animale in casa? Spui ca nu ai tine un animal "cu riscul ca te-ar omori cineva"? As putea pune pariu, la halul in care judeci, ca freci la greu dusumelile dupa boraturile unui betiv, ca-ti mai da si cu cratita in cap ca-i puti a ceapa prajita si ca mirosul de gaze emanate de voi in atmosfera dupa iahnia de fasole te sperie indeajuns ca sa iti ...risti viata refuzandu-i accesul in casa unui (alt) animal.

Nu am idee cat de mari sunt aerele domnilor pe care ii cunosti si dispretuiesti tu, insa ma sperie ce fel de personaje au pretentia ca fac parte din aceeasi specie cu mine ....si ca se mai cred si superioare.
Sanatate mintala iti doresc si, daca vei dori vreodata sa fii tratata cu respect, incearca si domnia ta de-i trateaza pe cei din jur asa cum se cuvine!
blue33
Postat pe 14 Martie 2010 09:10
dati-mi un singur motiv sa cred ca a-ti facut ceva impotriva a ceea ce va deranjeata si mai discutam.
garbo082470
Postat pe 14 Martie 2010 09:10
De la: garbo045226, la data 2010-03-14 09:03:38...Dar cand te urci intr-un autoboz pin de oameni care au uitat de apa si sapun...cum te simti? Sau cand intri intr-o incapere neaerisita de ani...ca sufera tanti nu stiu care de urechi...cum te simti? Tot pe animale dai vina???



ca de obicei, aruncarea cu motanul in curtea altuia se practica mereu ca o metoda (proasta) de aparare...
aici se discuta despre cu totul altceva, daca poti sa intelegi... dara daca vrei, putem foarte bine sa deschidem si un topic separat despre apa si sapun, galeata si mop, etc, etc...!
carmen396
Postat pe 14 Martie 2010 09:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare la unii oameni nu le place sa vorbeasca despre Dumnezeu? 51 De la: vuvuzela 13 Iulie 2010 22:24
Proza 86 De la: jeanette40 18 Noiembrie 2011 23:59
Topic povestiri scurte 1110 De la: anakin 23 Octombrie 2015 16:55
Sa nu murdarim trandafirii !!!!!!!!!!!! 15 De la: elisabeta_boia 20 Noiembrie 2011 12:18
momente nasoale...? 154 De la: quasaria 3 Martie 2010 21:51
Setari Cookie-uri