Bebe "lenes"

Buna mamici.Sunt relativ noua pe acest forum asa ca trebuie sa ma prezint: sunt o mamica fericita de aprox. 32 de ani cu doua comori de copii -baietelul de 6 ani si fetita de 7 luni.Am si eu o mare nelamurire:-daca cu baietelul nu am avut aceasta problema deoarece el la 6 luni se rostogolea din patut, insa fetita la cele 7 luni inca nu se intoarce in parti.Desi sta in fundulet binisor, cu o mica sustinere din cand in cand, totusi nu se intoarce in parti, nu mai vorbim de rostogolire; este si mai plinuta, are 9 kg.A mai avut cineve problema asta? D-na doctor spune sa o tin mai mult culcata in patut si eu incerc sa fac lucrul asta desi nu prea mai are stare si mai tot timpul plange ca sa o iau; mai fac gimnastica cu ea si o intorc de pe o parte pe alta, dar nu da semne inca de a se intoarce singura.Ce ma sfatuiti?
andrei_carmen77
Postat pe 11 Martie 2009 10:44
Nu trebuie sa te ingrijorezi, din simplul motiv ca fiecare bebe e unic. Si eu am un baietel de 2 ani si 9 luni si mai am un bebe "pe drum", sunt insarcinata in 3 luni. Am avut si eu emotii cu Darius pentru ca si el e un bebe "lenes", in sensul ca nu vrea sa vorbeasca, de fapt rupe cuvinte, dar marea lor majoritate le rosteste pe limba lui. Am mers la doctor pentru ca am avut impresia ca are probleme, desi el intelege tot, dar nu raspunde decat atunci cand are el chef. Dr mi-a spus ca e un copil normal, dar ca problema vine de la mine ca am fost exagerat de protectoare cu el si l-am alintat peste masura. Iar el merge pe principiul: de ce sa fac eu, cand poti face tu pentru mine.
O sa vezi ca si fetita ta se va intoarce atunci cand va considera ea ca e cazul


emmab
Postat pe 11 Martie 2009 10:56
buna emmab,a si eu o problema asemanatoare.fetita de 2 ani si o luna nu vrea sa vb mai deloc.am fost la orl sa vad daca nu are cumva "ata" la limba,dar e totul bine.ciudat e ca fetita cea mare (acum are 5 ani si 8 luni),vorbea la 2 ani aproape perfect si ma rugam de ea sa mai taca,iar mijlocia nu vrea sa vb deloc.cred ca o sa vb mai repede cea mica(am 3fetite )
dadylaly
Postat pe 11 Martie 2009 11:04
Buna, Miru!
Sa-ti traiasca fetitele!!! Si eu mi-am dorit fetita si la prima sarcina si acum. Sper sa ma ajute D-zeu sa am si eu o buburuza mica!!!
Tare imi sunt dragi fetitele!! Nu ca nu-l iubesc pe Darius, Doamne fereste, il iubesc enorm, de aia l-am si alintat peste masura. Mai alesc ca a fost un copil foarte dorit! Am stat 2 ani numai prin doctori si prin tratamente ca sa-l am, asa ca iti dai seama ce au insemnat acele " 2 liniute" pentu noi!
Cred ca trebuie sa incepem sa invatam sa ne tratam copii ca pe niste adulti in miniatura, nu ca pe un omulet inferior noua.
Eu sunt optimista in ceea ce priveste vorbitul lui Darius, mai ales ca intelege tot, deci, daca ar avea o problema, sigur mi-ar da un semn in sensul asta.
Am trecut demult de perioada in care faceam comparatii intre copilul meu si al altora si am plans destul cand auzeam ca un copil cu nu stiu cate luni mai mic decat el facea un lucru si el nu-l facea. A trecut timpul si a inceput si el sa faca respectivul lucru, si nu ca ma stresam eu, ci pur si simplu atunci a considerat el ca e timpul sa-l faca!

Asa ca.... sanatate multa bebeilor nostri si noua multa rabdare sa putem duce multe
emmab
Postat pe 11 Martie 2009 11:14
sa-ti traiasca baietelul,sa va bucurati de el,si sa-i mai faceti si un fratior sau o surioara,ca e mult mai bine cu 2-3 copii decat cu unu.acum pot spune asta din propria mea experienta,dar inainte doar din auzite si ma cam strambam,zicand ca nu e adevarat.si e mult mai bine sa fie 2 fetite,sau 2 baietei,nu pereche,fata si baiat,pt ca se stie de cand lumea ca nu se prea inteleg nici cand sunt mici nici cand sunt mari.eu mai am 3 surori,si e fff bine,n-as fi vrut un frate(spre disperarea taticului meu,saracutu).sambata,duminica ne strangem toate la parinti. cat despre evolutia copiilor,cred ca totul se va rezolva.si fetita mea intelege ABSOLUT TOT,face la olita de la 1an si 6 luni,nici noaptea nu-i mai pun pampers.e inteligenta,doar ca e cam lenesa.sanatate multa
dadylaly
Postat pe 11 Martie 2009 11:27
Multumesc de urare, Miru! Sa fim toti sanatosi!
Nu stiu ce sa zic in legatura cu bebeii de acelasi sex. Eu mai am un frate, cu 6 ani mai mic decat mine si ne intelegem extraordinar de bine. E mai apropiat de mine decat de mama, sincer iti spun. Cand are o problema eu sunt prima persoana pe care o suna. Cred ca daca as fi avut o sora nu ma intelegeam asa de bine cu ea!!!
Iar sotul meu are un frate cu 8 ani mai mare decat el si nu prea au treaba unul cu altul. E mai apropiat de fratele meu decat de al lui .Eu totusi sunt de parere ca depinde totul de parinti, de cat de mult stiu ei sa-si apropie copii. Ai mei nu au facut diferente intre noi si ne-au tratat pe amandoi ca pe 2 maturi, iar cand aveam o problema discutau initial cu fiecare dintre noi separat, iar apoi ne puneau sa cerem parerea si fratiorului/surioarei. La inceput mi se parea aberant, nu intelegeam cum un copil de 4 ani imi putea da mie sfaturi, in conditiile in care eu avea deja 10 ani, dar parintii mei nu faceau nimic altceva decat sa ne apropie.

emmab
Postat pe 11 Martie 2009 11:39
da,conteaza si cum te invata parintele.eu deja le-am invatat sa se iubeasca,dimineata cand se trezesc se iau in brate si se pupa.mai complicat e cu cea mare,e cam geloasa,am ajuns si pe la psiholog cu ea,si se vede clar treba ca se simte"in plus",desi incercam sa ne comportam cu ea ca si cand ar fi unicul copil.acum i-a mai trecut putin,iar pe viitor cred ca va fi ok.are doar 5 ani.si sotul meu are un frate mai mare cu 4 ani,si stam in aceeasi curte,dar totul e separat,si de 8 ani de cand sunt eu cu sotul meu,nu stiu daca am vorbit 1an jum(adunat ).si intr-adevar tine de parinti sa stie sa-si apropie copiii.soacra mea "lucra"cu cumnatul meu,in speranta ca voi pleca.,si ii facea si pe ei sa se certe......in fine,am cam deviat.asteptam vesti daca e "buburuza",sau...nu.
dadylaly
Postat pe 11 Martie 2009 12:34
Vineri merg la controlul de 3 luni!
Sper sa fie cuminte si sa ne arate ce e!!!
Revin cu vesti!!
Apropo, daca te intereseaza hainute pt copii, ma ocup cu asa ceva. Am o prietena care-mi trimite din Anglia. Sunt foarte bune calitativ, 100% bumbac si foarte ieftine in comparatie cu articolele pe care le gasim pe piata.
Daca vrei poze, adresa mea de e-mail e emmabarbulescu, pe yahoo.
Mai vorbim!
Sanatate multa si pupici pentru buburuze!
emmab
Postat pe 11 Martie 2009 12:48
o poti ajuta tu adica sa o inveti sa se intoarca o pui in patuc pe o parte o lasi cateva minute apoi o dau usor cu mana partea cealalta apoi pana ajunge pe burtica si tot asa Si fetele mele la 7 luni erau tot asa grasune,nu are importanta ca e grasun bebe.una din fetele mele merge in 4 si se ridica in genunchi langa pat cealalta nu merge nici in 4 macar
liliana28
Postat pe 13 Aprilie 2010 17:21
buna mamicilor am 25 ani si am 2 copii unu de 8 ani si unu de 7 luni si e foarte lenes nu vrea sa pape pe lingurita su vrea sa se joace cu nimic numa sta si nui plac jucariile ii le dau an mana si plange face mofturi mereu nu mai stiu ce sai fac vrea doar an brate nu vrea sa faca nimic si nici nu asi tine capu fac gimnastica cu el si plange cand al pun pe burtica plange cand ai dau sa pape absolut nimic ca soacra mea nu ma lasa nimic sai fac lam lasat o saptamana si nu iam mai dat sa pape pe lingurita si iam dat pe sticluta sa pape mancarica va rog ajutatima datim sfaturi va inplor
alina_luncasu
Postat pe 27 Iunie 2011 11:41
aia mica are deja aproape 3 ani...cam ce ai mai vrea sa stii, alina?
dor72
Postat pe 27 Iunie 2011 15:53
as vrea sa aflu cum sal ajut si dau sa pape mancarica sal dezvati de manute sa nu le mai bage an gurita ca vomita mereu cand la baga an gurita asi face greata nu mai stiu ce sa fac mereu sunt nervoasa nu am ajutor va rog mult ajutatima
alina_luncasu
Postat pe 28 Iunie 2011 16:01
vreau sal ajut sa pape pe lingurita cate putin dar nu vrea deloc cand ai bag lingurita an gura plange se enerveaza rau de 2 luni ma chinui sai dau lam lasat doua saptamani si nu iam mai dat pe lingurita dar tot nu vrea anainte manca pe lingurita cate putin dar acum nu vrea ajutama dami un sfat plssssssssssssss
alina_luncasu
Postat pe 28 Iunie 2011 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: office_salinasusesi_ro 22 Ianuarie 2010 15:12
Sarcina sau dereglare hormonala? 1 De la: garbo_500249 25 Iulie 2019 14:27
Rana pe col! 1 De la: nickyely 22 Octombrie 2009 18:59
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:15
Viitoare mamica singura... 12 De la: Andrusca01 18 Februarie 2018 10:51
Setari Cookie-uri