Cum a-ti proceda?

Buna !Am o fetita de 2 ani si 9 luni si o cheama Bianka.Pentru prima oara s-a intamplat ca o fetita mai mare sa o loveasca .Voi cum a-ti proceda?A-ti invatao sa deie inapoi,sa stie sa se apere ?Eu asa cred ca e cel mai bine,daca cineva o loveste sa deie inapoi,sa se apere sa nu steie sa fie batuta.Oare gresesc?Voi ce parere aveti?
oana_alexa2006
Postat pe 23 Februarie 2009 19:22
cred ca cea mai buna chestie e sa o intrebi pe ea , ce a simtit , ce a dorit sa faca , trebuie sa ii inveti pe copii , sa isi asculte instinctele , dar in acelasi timp , nu mi se pare ok sa o inveti ca asa se rezolva problemele .pe mine ma invatase mama , in caz de asa ceva , sa intreb respectivul copil daca nu stie ca numai copii prosti , retardati dau in altii . nu stiu daca e chiar cea mai ok solutie dar eu ma simteam genial , iar copilul bataus fugea in lacrimi
ion_cristina
Postat pe 23 Februarie 2009 19:53
eu nu o sa il invat pe al meu (baiat chiar) sa se bata. da ii da cineva o palma, si ce, acuma trebuie sa invatam de mici sa fim violenti? mai bine sa incerce sa se impace prin cuvinte decat cu pumnii. tu daca ti-ar trage cineva o palma i-ai trage si tu? ca oricum, daca da si ea, continua si cealalta sa dea SIGUR, si atunci unde se vor opri? stii cum..."cel mai destept cedeaza"... Daca batausul vede ca tu esti calm si nu are cine se pune la mintea lui, poate isi revine si el in simtiri si se intoarce la sentimente mai bune si atitudini mai umane... (Eu nu am fost niciodata o batausa, si daca venea un copil si zicea "da-te la o parte", ma dadeam, dar nu am suferit niciodata pt asta, pt ca stiam ca nici forta sa ma bat nu am, nici viteza sa fug, si nici nu vedeam rostul sa ma bat, mi se parea josnic si inutil. Si sa stii ca nici nu m-au batut aia Z"puternici " pt slabiciunile mele . "Spre deosebire de cei care eru mai batausi si prin asta provocau , sau continuau bataile). Oricum, las-o pe ea sa aleaga, poate ea nu simte si nu vrea sa se bata (nu o face sa se simta si mai rau stiind ca tu astepti ca ea sa fie o batausa si ca te dezamageste si pe tine prin faptul ca nu e). Ca daca ar vrea sa se bata s-ar bate oricum, u ar fi nevoie sa ii zici tu...
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 20:25
fiica mea cea mare(5 ani jum) ,de cateva ori mi-a spus ca a fost lovita la gradi de un baietel.la inceput am invatat-o sa-i spuna doamnei educatoare,dar cand am vazut ca nici macar nu discuta cu mama copilului,i-am zis sa-i dea si ea,dar mai tare.era si mama acelui baietel de fata,dar n-a comentat si de-atunci,nu m-i s-a mai plans fetita ca a lovit-o.
dadylaly
Postat pe 26 Februarie 2009 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
picioarele la copii 3 De la: horobeanu 9 Mai 2009 21:57
Pentru bebe care varsa, reflux 4 De la: ina_rebeca 18 Octombrie 2009 12:27
Nou pe piata din Romania - absorbante terapeutice 1 De la: kidz001522 1 Iulie 2009 14:31
Pangasius 24 De la: iullius 31 Mai 2009 12:53
Pot obtine concediul de maternitate daca am pauza intre locurile de munca? 7 De la: PetricaCatalin 29 Ianuarie 2011 17:22
Setari Cookie-uri