Cat de important este sexul in viata de cuplu?

Fetelor m-am gandit sa incep eu la acest subiect ,nu sunt adepta a sta mereu (cu picioarele in sus)dar are o mare importanta sexul,deoarece daca nu am o viata sexuala activa parca si in viata de zii cu zii ceva nu merge,scartaie dar cand viata sexuala e mai prezenta parca apropierea mai mult exista fata de persoana de langa mine,e mai palpintant totul. la voi cum e?sunteti indiferente sau ?
andraandra2
Postat pe 14 Noiembrie 2008 22:20
LA MINE E O PROBLEMA.Nu stiu daca o numesc bine..... dar eu acuma sunt in saptamna 33 si de o luna de zile nu am mai facut sex cu partenerul meu.de ce zic ca e o problema...pt ca eu nu simpt deloc nevoia defapt de cand am ramas insarcinata parca nu ma mai incanta deloc ideea de a face sex ...parca nu mai simteam placere ba chiar mai mult simteam ceva neplacut si dureros. inainte aveam o viata sexuala foarte activa faceam sex si de 2-3 ori pe sapt. iar acum parca nu mai vreau deloc.iar partenerul meu a simtit parca ceva ca de o luna nici macar nu mai incearca sa ma provoace..ba chiar mai mult sta seara pana tarziu la tv si se uita la filme deochiate. ma intreb oare dupa ce vine bebele o sa revenim la normal sau o sa se destrame relatia noastra si mai tare....
denis2009
Postat pe 23 Noiembrie 2008 02:10
Barbatii nu trebuiesc neglijati din acest punct de vedere. Multe femei, in timpul sarcinii nu mai simt dorinta sexuala din cauza hormonilor din organism. Eu sunt de parere ca ar trebui sa discuti cu partenerul tau pe tema asta si sa ii spui ce simti. Asta fara a-i da senzatia ca e o scuza pt tine sa nu faci sex cu el. Barbatii nu pot intelege ce simte o femeie gravida, iar tu trebuie sa ii explici. Altfel, va crede ca nu te mai simti atrasa de el, va veti indeparta unul de celalalt si exista posibilitatea ca el sa caute "alinare" in alta parte. Nu cred ca iti doresti asta! Discuta cu el, spune-i tot ce simti si lucrati impreuna la "problema", inainte de a va indeparta unul de celalalt. Dupa ce se va naste copilul vor fi altele: nu vei mai avea timp, vei fi obosita etc. Impreuna le puteti rezolva pe toate
mika3la
Postat pe 28 Noiembrie 2008 07:19
buna fetelor!precum florina am patit si eu cat am fost gravida eram in luna a 6 si jumate cand am facut "dragoste" cu sotul meu dar atunci chiar nu mi-a placut a fost groaznic nu pot sa zic ca nu aveam chef ca aveam dar cand ajungeam in momentul ala m durea si mai mult imi era frica nu stiu era o senzatie naspa.si eu de altfel nu sunt genul care sa stea cu cracii in sus in fiecare zi dar dupa ce am nascut la vro 2 luni am reluat vechile obiceiuri si prima oara a fost dureros (am nascut normal)dar in timp trece.a fost ca prima oara.si referitor la subect eu cred ca sexul este la fel de important precum iubirea respectul increderea si comunicare.
sexy_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:47
aaaa si nu-ti fa griji nu se duce la alta ti-o spun eu cu siguranta!!!!eu am "suferit" cat am fost gravida dupa atentie desi saracul meu sot statea numai cu mine sa-mi vb numai cu mine bot in bot toata ziua(decand venea de la munca) sincer il terorizasem de tot .acum mi-am revenit in parte dar oricum mi-e imi place sa fiu rasfatata multtttttttttttttttttt.va pupikkkk
sexy_kidz
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:50
haha, bun subiectul!
La primul copil al meu sot nici nu a vrut sa se atinga de mine in timpul sarcinii nu cumva sa pateasca ceva copilul. La a doua sarcina sa nu mai ramin cu hormonii umflati - ca si asa se umfla - i-am cautat un articol dintr-o revista in care scrie ca Daaaaaaaaaaaaaaaa e voieeeeeeeeeeeeee sa faci dragoste in timpul sarcinii. Dupa ce am nascut primul copil a trebuit saracu sa transpire ca un erou ca am fost "revirginata" nascind normal, pe jos. Dupa a doua nastere pe foaia de externare a scris "repaus sexual 2 luni" mi-a cazut vizibil fata - bine am nascut cu cezariana... Si dat fiind faptul ca inca alaptez de 4 luni jumate... everybody's free to feel good.... am cea mai buna contraceptie!
anditzy
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:25
referitor la "adevaratul subiect al topicului" sorry, m-a luat valul... daaaaaaaaaaa sexul este foaaaaaaaarte important in viata de cuplu. Oricite probleme ai avea, daca iti faci putin timp ptr placerile trupesti, nu regreti nici evolutia problemelor dupa aceea...
anditzy
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:27
indiferent de la ca varsta iti incepi viata sexuala,atunci cand ai o relatie stabila este important sa faci sex sau dragoste...intareste relatia si o sa dureze,parerea mea,acum depinde de aman2...ca degeaba se inteleg bine la pat daca nu au subiecte in comun...si se cearta mereu..
alexxa_kidz
Postat pe 1 Decembrie 2008 16:57
buna andreiushka nu te baza 100% pe metoda de contraceptie "alaptatul" pt ca nu e chiar asa de sigura stiu pe cineva care desi alapta dupa 3 luni si jumate a ramas iar gravida asa ca ai grija
sexy_kidz
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:02
clar ca este f important,daca viata intima nu e buna....cam nimic nu e ok
andraandra2
Postat pe 4 Decembrie 2008 23:59
Fetelor vad ca nimeni nu a mai scris nimik de un an pe acest topic, oare ati fost prea preocupate cu sexul . Despre inceperea vietii sexuale, eu pledez sa fie dupa 18 ani, cel putin din punct de vedere medical, abia dupa aceasta varsta organismul este pregatit, in organizm se produc schimbari importante la varsta adolescentei atat hormonal cat si din punct de vedere al cresterii, cel putin la fetite se formeaza oasele bazinului. Si psihologic cred ca e mai bine, ar trebuii sa ai un anumit grad de maturitate sa poti discerne intre bine si rau, sa nu regreti, pt ca prima experienta este cea mai importanta ea te poate marca, sau te poate transforma intr-o frigida. Eu o sa-mi invat copilul sa faca dragoste numai daca ea e pregatita nu la insistentele unui baiat, sau de frika sa nu piarda vreo relatie, caci barbatul care o iubeste va avea rabdare sa fie pregatita din punct de vedere psihic.
iasmina_kidz
Postat pe 19 August 2009 10:22
buna dimineata doamnelor ca tot vorbeati despre sex vreau sa va intreb si eu daca la voi este vreo schimbare dupa cativa ani de casatorie ,in cazul meu 8 ani ,adica e la fel ca la inceputuri?stiti voi.... inceputul relatiei?si daca nu este nici o schimbare in rau cum faceti de mentineti relatia cum a fost odata...... eu nu pot sa spun ca as avea probleme, dar parca tot nu e ce a fost...
kidz000970
Postat pe 19 August 2009 10:42
acuma na, cred ca e normal sa nu mai fie la fel, oamenii se schimba in timp, in primul rand imbatranim si apoi in functie de ce experiente de viata ne-au marcat reactionam difeerit la diferite varste. cand esti tanar esti mai..euforic, mai romantic (gen lumanarele, bomboane , sampanie etc), cand esti mai in varsta relatia devine din pasiune mai mult afectiune, prietenie, nu te mai saruti pe strada sau in statia de autobuz ci doar mergi tinandu-te de mana etc. e si normal, reactiile hormonale nu mai sunt aceleasi si apoi, cand apar copiii nu amai ai aceeasi initimitate.

eu cred ca o relatie trebuie sa se bazeze pe incredere reciproca, comunicare, sinceritsate, fairplay. e important si sexul dar nu poti baza o relatie doar pe asta. (ca daca doar pe asta te-ai baza, atunci sigur nu o sa ajungi sa traiesti alaturi de omul cu pricina "pana la adanc batraneti" : La "adanci batraneti" nu cred ca mai face nimeni sex
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 10:49
cred ca utile in mentinerea "vie " a unei relatii sunt o schimbare de look din cand in cand (ca sa il surprinzi si sa il inciti, sa nu se "plictiseasca" de aceeasi imagine a ta atatia ani)- mai schimbi tunsoarera, mai iei alte haine , alte lenjerii sexy etc, iti schimbi culoarea parului etc si apoi, sa fii cat mai odihnita (ca daca esti obosita sistresata sigur nu ai chef de romantisme..) - la asta poate contribui si sotul: s ate mai ajute si el cu treburile casei cand vede ca nu mai poti, sa mai iasa si el cu copiii la plimbare fara tine, sa te lase sa te duci la o manechiura, cofor, shopping cu fetele (sa te poti relaxa si tu din cand in cand, ca doar si el cere sa mearga la o bere sau un meci , nu?)
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 11:05
Eu cred ca sexul reprezinta piatra de rezistenta a cuplului, e drept ai nevoie de intelegere si respect reciproc, dar daca nu e compatibilitate sexuala apare infidelitatea, apar frustrari de care trebuie sa te eliberezi, am vazut o gramada de barbati care-si respecta si iubesc sotiile, dar le inseala pt asi completa acea latura care lipseste. Eu zik ca pentru a pastra flacara vie, e nevoie sa-ti surprinzi mereu partenerul, sa vii mereu cu ceva nou, sa nu lasi rutina sa se instaleze. Eu si sotul meu suntem impreuna de 7 ani si ne sarutam si acum in plina strada, facem dragoste cu multa pasiune, iar bebelusul a adus si mai multa pasiune. Pe noi ne ajuta si meseria lui, e navigator si de cate ori se intoarce din voiaj, park e un nou inceput, imi trec fluturasi prin stomak la gandul ca o sa facem dragoste. Simt ca e o parte din mine, e sufletul meu pereche !
iasmina_kidz
Postat pe 19 August 2009 12:11
da, e altceva, stii cum se zice "mai rarut ca-i mai dragut", cred ca va e si dor unul de altul, si apoi cat timp lipseste e de ca si cum ar fi o pauza si cand se intoarce chiar sunteti iar la un nou inceput. e un caz mai special cazul tau : e si frumos dar trebuie sa aveti si mare incredere unuk in celalat, ca degeaba sunteti f compatibili la pat daca nu ati avea increderea ca pe perioada cat nu va vedeti va sunteti fideli. nu? (stii cum se zice, ochii care nu se vad se uita, si am vazut si cazuri de oameni care au divortat din cauza ca nu aveau incredere in celalat pe perioada cat nu se vedea...)
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 12:30
intr-un final, cred ca fiecare cuplu trebuie sa gaseasca solutia potrivita pt ei: ei stiu cel mai bine ce-i uneste, ce poate face fiecare, care sunt limitele. daca sunt siceri si deschisi, cred ca prin comunicare orice oameni isi pot rezolva probolemele de cuplu.
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 12:32
atata timp cat exista comunicare exista si intelegere daca nu incepe sa "scartaie" apropo si noi am implinit zilele acestea 6 ani de casnicie la 10 dam chef de chef dar pana atunci sper sa mai aiba un membru familia noastra sa fie totul ok
SEBY1YEAR
Postat pe 19 August 2009 14:08
Multi ani inainte, increderea se castiga eu asa zik, e normal la inceput sa nu ai incredere in cel de langa tine. Ne sustinem reciproc acum, eu inteleg ca el se sacrifika pe mare pt noi, iar el intelege cat imi e de greu sa am grija de familie singurika si ne apreciem reciproc. Apoi cum sa insel cand stiu ca atunci cand vine akasa din punct de vedere sexual am tot ce mi-am dorit. Eu consider ca merit sa astept oricat pt ceea ce-mi ofera el cand vine, si cu cat astepti mai mult cu atat e mai intensa trairea.
iasmina_kidz
Postat pe 19 August 2009 14:15
nu stiu cum e la altii cu increderea dar la mine pot sa zice e esentiala daca nu aveam incredere in el nu-l mai luam de barbat ce sa mai astept sa vina pe parcurs si daca nu venea ce faceam divortam???
oricum sa revenim la subiectul topicului eu zic ca sex-ul e foarte important intr-o relatie nu de alta dar oricat de indragostit ai fi nu poti trece cu vederea anumite chestiuni sa zic asa ...
SEBY1YEAR
Postat pe 19 August 2009 14:29
cred ca a vrut sa zica "incredrea ne-am castigat-o cu multi anu inainte, si acum ne bucuram de relatia noastra bazata pe aceasta incredere chiar si la distanta".. (ceva de genul)
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 14:31
e adevarat ca dupa ce se face epidurala nu mai putem sa ne miscam .. si e nevoie sa se foloseasca forcepsul???
rashela
Postat pe 19 August 2009 14:37
cum sa nu poti sa te misti? nu e nevoie de forceps neaparat, ca oricum te apasa moasa pe burta cu toata forta si impinge mai mult ea copilul decat tine (mie asa mi s-a parut, ca a nascut maimult moasa decat eu , eu simteam doar durerea si nu numai ca simteam ca daca imping ma doare-desi in final am impins cat am putut in ciuda durerii- dar puteam chiar si sa imi "reprim" contractiile de frica durerii - bb la mine a avut 4kile200), deci nu e neaparat adevarat ca nu maipoti sa te misti si e nevoie de forceps. poate sunt cazuri unde e nevoie, dar nu poti generaliza.
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 14:39
iti multumesc mult pinicuta...sunt si eu mai micutza si nu stiu asa de multe... si am nevoie de cateva vorbe sa stiu si eu la ce sa ma astept ...
rashela
Postat pe 19 August 2009 14:45
E normal ca trebuie mai intati sa-ti castige increderea si apoi il iei de barbat, orice casatorie presupune in prealabil o relatie de prietenie, doar nu te casasatoresti cu cineva imediat dupa ce l-ai vazut, ai nevoie de timp sal cunosti sa vezi daca esti sau nu compatibila cu el.
iasmina_kidz
Postat pe 19 August 2009 14:54
Da, e adevarat, daca faci epidurala cand ai dilatatie maxima numai simti contractiile si prin urmare numai poti sa impingi, asa ca e posibil sa fie nevoie de vaccum sau forceps, pe mine una m-au pus sa aleg sa-mi fie mie sau copilului bine, si normal ca am ales sa-i fie lu` bebe bine, insa o alta doamna mai sensibila care a nascut cu mine a ales sa-i fie ei bine, iar pe bebe l-au scos cu vaccum-ul si avea capul tuguiat, acum nush depinde de organismul si doleantele fiecarei femei.
iasmina_kidz
Postat pe 19 August 2009 15:18
eu l-am intrebat pe dr daca e adevarat ca nu maipoti impinge si a zis ca nu, daca ai vointa poti sa impingi si cu epidurala. poate depinde si de cum reactioneaza fiecare organism, si de cum iti monteaza dr cateterul (daca nimereste exact punctul care trebuie sau monteaza aiurea...), mai stii? oricum, rashela, intereseaza-te din timp, la medicul cu care nasti, de orice aspect, si nastere usoara si bb sanatos!
pinicuta
Postat pe 19 August 2009 17:15
Fetelor, domnisoarelor sau doamnelor aflate la varsta critica,
pentru pastrarea sanatatii in zona intima va recomand folosirea constanta a absorbantelor Lady Anion. Accesati www.ladyanion.ro si veti afla acolo tot ce va intereseaza. Aceste absorbante stimuleaza sistemul imunitar printr/un procedeu 100% natural. De asemenea stimuleaza circulatia sangelui la nivel capilar.Absorbantele din gama Lady ANION sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale textile si hartie pura, polimer ultra-absorbant, adezivi non toxici aprobati pentru industria alimentara, materiale impermeabile Hi-Tech care permit patrunderea aerului in timp ce retin lichidele. Pot fi folosite atat in perioada ciclului cat si in afara ei asigurand o protectie antibacteriana, antiinflamatorie perfecta.Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate. Este un instrument simplu si eficient prin care v[ puteti determina singure starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Veti afla in cateva secunde daca trebuie sa mergeti urgent la doctor sau daca sunteti sanatoase.
Pentru mai multe informatii cautati-ma la 0768.05.68.69 sau pe adresa loapersonal@yahoo.com
O zi buna si multa sanatate tuturor!.
kidz001522
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SLING`ul - super metoda te purtat bebelusii! 4 De la: Ciresica 14 Decembrie 2011 19:14
Vrei un venit suplimentar ??? 8 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:49
Alegerea hobby-ului de la varsta frageda 24 De la: office_salinasusesi_ro 1 Martie 2010 22:20
LaGradi.ro 2 De la: alexandra 6 Aprilie 2009 23:54
Bani pentru peturi 1 De la: danielatontsch 2 Octombrie 2009 10:56
Setari Cookie-uri