Mamici din Resita?

Buna!E cineva din Resita?
oana_alexa2006
Postat pe 13 Octombrie 2008 10:18
Eu sunt din Resita, dar sunt viitoare mamica. Trebuie sa nasc in ianuarie.
loreana
Postat pe 28 Octombrie 2008 08:07
Buna,Lorena!Ma bucur ca e cineva din Resita.Sper sa ne adunam mai multe .Eu sunt din Resita,dar de 10 ani sunt in Cehia-Praga,dar mi-e tare dor de oraselul meu.Pe cat ianuarie ai termenul de nastere?Si eu sunt nascuta in ianuarie pe 3.Eu am o fetita Bianka de 2 ani si 6 luni,tu sti ce o sa ai?Te-am pupat,pa!
oana_alexa2006
Postat pe 1 Noiembrie 2008 17:31
Ceau, Ildy, pe 15 ianuarie ar fi termenul, dar se pare ca voi naste prin cezariana si atunci probabil ca asta se va intampla mai devreme. Voi avea o fetita, Alexandra.
De cand nu ai mai fost in Resita? Te cred ca ti-e dor de oraselul nostru. Si mie mi-e dor, daca lipsesc putin din oras. :) Te pup si iti doresc numai bine
loreana
Postat pe 4 Noiembrie 2008 08:42
Salut,Lorena!Frumos nume ai ales fetitei,imi place mult,cred ca abea astepti s-o aduci pe lume si s-o ti in brate.Eu in Resita vin in fiecare an ,dar acu de sarbatori nu vom veni ca mergem la munte cu niste prieteni aici in cehia,iar la vara vrem s-o ducem pe Bibi la mare,asa ca nu stiu cand voi veni in Resita.Unde stai?Eu am stat in Lunca.Vei naste in Resita?Cat timp am scris Bibi mi-a scos toate hainele din dulap ,asa ca ma pun sa fac curat dupa ea sml-sad0116.deja trage de mine si-mi zice sa sting pc-ul sa ma joc cu ea. Hai,te pooooop si mai vorbim,pa!
oana_alexa2006
Postat pe 5 Noiembrie 2008 10:51
Multumesc, Ildy, asa e, abia astept sa imi tin fetita in brate.Nu voi naste in Resita. Inca inainte sa raman insarcinata, am fost la Timisoara la Clinica Bega, deci voi naste acolo. Eu stau in Govandari, langa Gen 11. E foarte dulce fetita ta :) sa-ti traiasca! Va pup pe amandoua.
loreana
Postat pe 6 Noiembrie 2008 12:57
Ceau,Lorena!Bine faci ca nu nasti in Resita,sunt sigura ca la Timisoara e mult mai bine,oricum iti doresc o nastere cat mai usoara si sa treci cu bine de toate Eu zilele astea am umblat prin magazine sa-i iau lu Bibi papuci mai caldurosi,ca a venit frigul aici la noi.Trebe sa-i iau o gramada ca toate i-au ramas mici.Am auzit ca se mai deschide vreun supermarket prin Resita.La cat ii de mica Resita asta e plina de magazine,e bine.....bani sa ai sa cumperi.Cate kg ai pus pe tine?Eu am pus 16 dar inca mai am 4 kg pe plus fata de cum eram inainte.Mi-am luat acu 2 zile un ceai de slabit,si toata ziua sunt pe wc .Am slabit 1 kg in 2 zile, ,sper sa mai dau 3.Poooop!
oana_alexa2006
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:45
buna,noi suntem din Caransebes,nu prea departe de voi,pupici
cristian_kidz
Postat pe 16 Noiembrie 2008 22:53
Salutam Caransebesul . Intr-adevar, nu e departe de noi.
Eu, Ildy, am pus deja 13 kg si mai am de pus in timpul care mi-a ramas. Sper sa nu-mi fie greu dupa nastere sa le dau jos. Pana acum niciodata nu am avut probleme cu greutatea. Dar totul are un inceput...
Ai dreptate, sunt multe magazine in oras, dar si mai multe banci (agentii bancare). In vara urmeaza sa se deschida Kaufland, vis-a-vis de Confectii.
Va pup
loreana
Postat pe 17 Noiembrie 2008 08:18
Buna fetelor!Bibi e racita cobza, ,toata noaptea n-am dormit,ca se trezea intruna ca are muci si nu putea respira,azi ma duc cu ea la doctor.Dimineata s-a trezit la... 6,ce-as mai fi dormit,macar pana la...7.Bine ca nu mi-a facut temperatura,ea acu se joaca,parca n-ar avea nimic,e plina de energie .Eu cu ceaiul meu de slabit am reusit 2 kg sa dau jos,dar gata nu mai vreau ,am intrerupt ca mereu eram la wc .Porcarie si cu ceaiurile astea,cred ca cel mai sanatos e sa faci sport.Hai va las ca Bibi se suie pe mine deja,pooop

oana_alexa2006
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:28
Insanatosire grabnica lui Bibi. Va pup pe amandoua.
loreana
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:11
vreti ca copilul sa fie sanato si sa fiti si voi ? incercati un produs revolutionar e pur din fructe alese si asigura consumul zilnic de vitamine adica ;1,5kg de fructe.e sub forma unui gem se gaseste prin magazinele naturiste cel putin in ARaD daca vreti puteti suna la 0744773750. s-au intrati pe www.flavongroup.com/eva21 ,iar mamicile care au nevoie de energie
www.maxoutenergy.com

sa nu itam ca sanatetea e la indemana in natura
gabitza_popa
Postat pe 20 Noiembrie 2008 08:30
Ceau, si eu sunt din Resita. Ce mai faci?
Eu sunt mamica a doi copii, 7 (B) , resp 3 ani (F) .
Daca mai intri poti sa imi scrii.... Ce probleme mai par la cei mici, etc. Fetita ta pare cam tot de 7 ani, sau ma insel?

Angela
Angela_kidz
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:53
Buna,fetelor!N-am mai avut timp sa ma bag pe net ca nu pot de Bibi Cand ma vede ca ma pun la calculator hop si ea .Ma bucur ca mai e cineva din Resita ,bine ai venit ar_ghinea1.Fetita mea are 2 ani si 7 luni,pana la 7 mai avem
Lorena ce mai faci,cum e cu sarcina?Noi suntem bine,Bibi a primit cadourile de la mosu si toata ziua se joaca,azi am fost la spectacol,maine mergem la teatru de papusi,marti iara,toata ziua umblam ca sa nu stam acasa .
ar_ghinea1,tu ai copii mai mari zi-mi si mie cum scapam noaptea de pampers.Peste zi Bibi nu are nevoie,face la olita,dar noaptea mereu cu pampers.Tu cum ai facut?Poop
oana_alexa2006
Postat pe 6 Decembrie 2008 19:20
Buna fetelor, ma bucur enorm ca am gasit forum-ul vostru! Si noi suntem din Resita! Ma bucur sa va cunosc! ... pe voi si pe bebeii vostri!Am si eu o minunatie de baietel , Sebastian Nicholas care pe 10 decembrie a implinit 1 anisor!
carla_dana_p
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:39
Buna Lorena, si eu am nascut tot la Tm acum un an , dar la Odobescu , daca ai intrebari , iti stau la dispozitie . Felicitari pentru burtica
carla_dana_p
Postat pe 15 Decembrie 2008 16:43
Buna,Carla ,si eu ma bucur mult ca incet incet ne adunam si noi mai multe mamici din Resita.L a multi ani Sebastian Nicholas sa cresti mare si cuminte, multi ani de-acu-nainte, sa ai parte de fericire sanatate si multa iubire (misto de tot numele) .
oana_alexa2006
Postat pe 16 Decembrie 2008 19:17
Buna Ildy si i ti multumim muuuult de urari! Nici nu stii de cand cautam un forum pe aceasta tema. Gasisem unu mai demult dar era abandonat cand l-am gasit eu!
M-am tot mirat ca orasul este plin de mamici cu carucioare si cu bebelusi, si mai mari ,si mai mici si totusi nu aveam un forum. Felicitari inca o data pentru initiativa!
carla_dana_p
Postat pe 16 Decembrie 2008 21:31
Ceau, ma bucur ca mi-ai dat un semn, din pacate si eu stau cam rau cu timpul liber, ma numesc Angela. Cum sa scapi de pampersi? simplu, folosind olita la culcare si sa nu ii dai lichide f multe seara la copilas. Mai bine ceva mancare si putin lapte , la cina. Ai mei nu au facut pipi pe ei noaptea.... poate ca am avut noroc? Cert e ca noi de la an an si jumatate am trecut la folosirea chiloteilor, nu am mai folosit pampersi.
Va pup....
Multa bafta. Angela
Angela_kidz
Postat pe 17 Decembrie 2008 08:43
Ceau, Carla. Ma bucur ca ne adunam.... Te descurci cu bebe? Eu am experienta deja, niste ani de sacrificii, nopti agitate,etc. Numai acum l-a apucat pe fiu-miu a "n"-a oara laringita.....Febra, dureri de gat, tuse, asa de cunoscute imi par deja.... Culmea e ca numnai cu el am probleme in zona ORL, cu fetita , e ok. Macar atat, am liniste cu ea.
Mai vorbim...Ceau
Angela_kidz
Postat pe 17 Decembrie 2008 08:55
Buna fetelor!Carla si eu cautam forum cu mamici din Resita si am gasit vreo doua,dar erau abandonate ,asa ca m-am gandit sa initiez eu unul.Sper sa ne adunam cat mai multe si sa aiba o viata cat mai lunga forumul asta Am vazut pozele si vreau sa-ti spun ca-i tare dulce si frumos baietelul!
Lorena,ce mai faci ?
Angela,sunt niste dulci copii tai. Olita o folosim inainte de culcare si face ,dar problema e ca bea foarte multa apa pana sa adoarma,si nu pot ca sa nu-i dau sa beie daca ei ie sete.Peste zi nu am probleme cu ea,doar noaptea......De 3 nopti incoace are pamperul uscat ,sper si la noapte.As incerca s-o las fara dar mi-e teama ca va face pe ea si eu cum dorm,cine stie cand observ ca-i uda si nu vreau sa-mi raceasca mai rau ca deja ie.Pana la 3 ani sper ca nu vom mai avea nevoie de pampers noaptea.Multa sanatate la copii si sa se faca bine baietelul ,ca-i tare rau cand copii sunt bolnavi.Si Bibi e racita,tuseste,si eu si sotu .
Ce faceti fetelor de Craciuni?Noi ne-am razgandit si venim acasa in Resita,asa ca Craciunul il vom petrece in familie.Abea astept sa vin ca mi-e tare dor de oraselul meu.Trebuia sa mergem la munte aici in Cehia cu niste prieteni,dar ne-am razgandit si noi si ei si vom merge pe Semenic cateva zile cu copiii.Va pooooooooop si astept vesti de la voi!Pa!
oana_alexa2006
Postat pe 17 Decembrie 2008 10:56
Buna, Angela! Ce bine ca in sfasit ne adunam. Da, ne descurcam cu bebe de fapt pana cand am fost cu el la mare nu am avut nici o problema, acum de ceva timp nu scapam bine de una ca dm in alta. Te las acum pt ca vreau sa ma uit la pozele voastre(Ildy v-a laudat si m-a facut curioasa )
carla_dana_p
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:12
Aha, acum am vazut! Ai doua minuni de copii!
Nu mi se pare corect si tu si Ildy aveti fetite, numai eu nu....daca mi-am dorit ceva cu adevarat in viata, a fost o fetita...Va invidiez!... dar lasa ca vine ea si la mine...Si sunt amandoua atat de frumoase...Sa va traiasca!
carla_dana_p
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:20
Iti multumesc, Idly. Sunt simpatici si frumusei, dar fac si nazdravanii de multe ori...
Cum e in Cehia? Vorbeste si limba romana fetita ta? Eu am o prietena in Germania (apropo - sa o intreb daca intra si ea in forum) si fetita ei vorbeste ambele limbi , ceea ce e fain.
Ma bucur ca incepem sa "facem " schimb de info.
Stiti ce parere am eu? Ca noi avem ceva special fata de femeile care nu au inca copii, o anumita maturitare, responsabilitati, etc. Copiii fac si prostioare , dar iti aduc mari satisfactii cand fac ceva frumos. cand iti deseneaza ceva special, sau invata un cantecel, nu-ai asa? Voi ce ziceti?
Ce parere aveti despre alaptarea bebelusului, pana la ce varsta ? In paranteza fie zis, eu i-am alaptat pe amandoi destul de mult timp (1.4 luni, respectiv 1.5 luni). Voi?

Angela_kidz
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:29
scuze, ani, nu luni.....
Angela_kidz
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:30
Angela, din punctul meu de vedere, alaptatul este unul din primele drepturi fundamentale ale bebelusului,este important pt bebe sa primeasca anticorpii de la mama.Este si un regret al meu ,ca nu am putut alapta decat o luna jumatate, nu am mai avut lapte, defapt Nicholas de la inceput nu se satura cu ce ii dadeam eu. Bravo tie ca ti-ai alaptat asa mult copiii!
carla_dana_p
Postat pe 17 Decembrie 2008 23:05
Buna fetelor!Angela ,fetita mea vorbeste ceha,dar intelege si romaneste,ba chiar incepe sa si zica cuvinte.E foarte interesata sa invete,mereu ma intreaba cum se zice romaneste la diferite obiecte,etc..Eu am vrut ca mai intai s-o invat ceha ca sa nu aiba probleme la gradinita si afara cu copii (si nu regret),poate sa comunice cu oricine.In ianuarie facem inscrierea la gradi,abea astepta Bibi e tare nerabdatoare.Am emotii ca nu prea sunt locuri,sper sa o ieie,daca nu se mai fac in martie inscrieri la o gradinita. .Apropo de limba,vorbesc tot mai des cu ea romaneste ca sa invete ca bunicii nu stiu ceha si vor si ei sa comunice cu ea.Angela si eu sunt super fericita cand mai invata Bibi un cantecel sau vreo poezie,cand vad ca progreseaza.Atat de mult ii plac cartile (in fiecare zi citim povesti),iar cand mami n-are chef Bibi isi ia singura cartea si zice povestea dupa poze Despre alaptat,eu am alaptat-o 2 luni,mai mult n-am putut.
Carla zici ca ai de gand sa -i faci o surioara lu Sebastian Nicholas E frumos cand sunt doi,dar eu cum nu am pe nimeni aici,nu m-as descurca cu doi,cel putin asa cred eu,si nu as mai avea rabdare s-o iau de la inceput.Eu una nu ma bag .pooooooooooop
oana_alexa2006
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:36
Ildy, sa stii ca nici pe noi nu ne ajuta nimeni, iar sotul meu lucreaza tot mai des in ture de noapte deci ajutor tot mai putin.Nu stiu ce o sa fac cand trebuie sa incep lucrul... cu cine il las desi el este f sociabil si sta cu oricine.Cu rabdarea, nu stiu daca as mai avea...dar oricum cred ca merita!
Si la noi este problema , si inca una maaare cu locurile la gradinita iar il legatura cu BIBI , este fantastic ca o inveti amandoua limbile, copiii disting instinctual cand se vb o limba straina si tot asa si invata ,mult mai usor! Am aflat asta de la o prietena ,cam in aceeasi situatie si m citit si pe net!
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:51
Ceau, fetele, ma bucur ca ne-am inmultit A trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat pe forum. Eu sunt bine si bebelusa mea la fel. Se pare ca pe 7 ianuarie vine pe lume, suntem programate la cezariana. Si intrucat pe 7 ian este Sf.Ion, o va chema Alexandra Ioana.
Pentru fetele cele noi, Carla si Angela, sa va traiasca copilasii
Ildy, ma bucur ca dorul de Resita e inca mare. Adevarul e ca, asa mic cum e, dar e un orasel frumos. Sa-l vezi acum de sarbatori cat e de fain aranjat, este fetelor?
Va pup
loreana
Postat pe 18 Decembrie 2008 12:14
Buna Lorena! Ce face bebelusa?Da din picioruse?
Nicholas al meu facea tumbe in burtica, of ce fericita am fost in sarcina, sa te bucuri de aceasta perioada la maxim!
Noi am facut o gramada de filmulete cu burtica, cand se misca, tu ai? Odata la 4d la eco, bebele meu a lovit in coaste cu piciorusele si a facut o tumba la 180 grade, a fost cel mai fericit moment din viata mea, si atunci mi-am dat seama ca o sa am un nazdravan.
As posta un filmulet dar nu stiu daca se poate...
Tu la Bega o sa nasti ,nu?
Daca faci cezareana sa iti iei cu tine niste traverse si bandaje de gen cosmopor.Daca nu le-ai cumparat inca pot sa iti dau eu cateva, daca vrei.Si pt orice intrebare iti stau la dispozitie!
Sa fiti sanatoase si frumos nume!
carla_dana_p
Postat pe 18 Decembrie 2008 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
baietelul meu nu mai vrea sa manance! 29 De la: ramona_andronic 5 Mai 2012 15:01
Petreceri Aniversare! @ www.petrecereadincutie.ro 1 De la: Marcellino 12 Februarie 2010 02:40
mamici din braila!!!! 38 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:28
intarcarea 2 De la: kidz005123 5 Noiembrie 2009 23:40
polipii la copii 1 De la: kidz001571 6 Iulie 2009 04:48
Setari Cookie-uri