Botezul copilului

Da,500 de euro,nu am de ce sa vin in Romania,nu eu imi botez copilul,al meu este botezat de acum 8 ani(familia mea este super religioasa).Un lucru este sa respect religia unei persoane si pe acea persoana ,si altceva este sa respect o entitate,adica Biserica in sine.Si nu te aprinde,nu te enerva,ca nu este crestineste,mai putine ritualuri si mai multe fapte bune,la asta se rezuma totul.
maria26
Postat pe 4 Martie 2010 19:29
nu stiu daca chiar asa este dar daca tu spui,fie trec peste asta,si crede-ma in romania vei reveni poate nu acum poate nu peste 5 ani dar odata si odata vei reveni in tara asta a tuturor posibilitatilor


ceea ce nu mi pare corect este faptul ca oricat de atee ai fi nu critica nici religia altuia,nici religia in sine nu de alta dar nu este crestineste(apropo de fpte bune)
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:33
Sa nu fiu pisaloaga,preotul care este din Bistrita,nu-mi aduc aminte numele,dar am sa-l pun cat de curand,slujeste in Roquetas de mar,provincia Almeria,a cerut chiar anul trecut la o familie de prieteni aceasta suma,si a vrut sa le boteze fetita de 1 noiembrie,ziua mortilor.Binenteles ca au preferat sa mearga la 200 de km pana in Malaga ,unde taxa a fost de 300 de euro,si au putut boteza fetita intr-o zi care sa nu fie sinistra,penibil,chiar de ziua mortilor.
maria26
Postat pe 4 Martie 2010 19:36
nu stiam ca 1 noiembrie e ziua mortilor , chiar sora mea e nascuta la data asta
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:39
nici eu nu stiam
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:40
e o tampenie, parerea mea
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:42
Ziua mortilor la catolici si nu la ortodoxi.E bine caci crezi in ziua mortilor,dar nu crezi in botez.Nu au nici o legatura botezul cu ziua mortzilor,nu scrie niciunde ca nu este bine sa botezi copilu doar din cauza ca e o zi sinistra.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 19:42
Si tatal meu tot de 1 noiembrie,haha.Si ca sa te lamuresc,catolicii cu adevarat boteaza copiii bebelasi,cauta pe google ca eu gasesc pagini doar in spaniola,si nu prea am chef sa traduc ,si de intors ma voi intoarce in tara,sper ca la pensie,hehe.
maria26
Postat pe 4 Martie 2010 19:45
Si eu am auzit de la diverse persoane si am intrebat preotul care mi-a zis ca nu are legatura cu botezul.
Si in legatura cu preotii sunt fel si fel de preoti,unii care au har si care sunt preoti buni si unii care banii le-au luat mintile.Se intampla suntem toti oameni ,asa ca si ei pot pacatuii.Daca unul e rau nu inseamna ca sunt toti,la fel cum sunt si oamenii ,daca un om e rau nu inseamna ca suntem toti.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 19:45
nici eu nu pot spune ca sunt super crestina,eu cred in dumnezeu,sau mai bine spus cred in ceva,stiu ca religia se bate cu istoria dar ceva tot exista un zeu ceva,dar despre ziua mortilor chiar nu am auzit,doar pomenirea mortilor asta da
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:45
brrrrrrr, poate va bantiue la noapte...mortii, ca nu le respectati ziua
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:47
ce tare esti chiar fetelor poate avem cosmaruri,aoleu dorm cu lumina aprinsa in noaptea asta
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:48
pai da mai stii??? doamne fereste
dar eu vad si partea buna putin, mi-ar place sa ma viziteze tati (nu mai e printre noi si imi e dor de el)
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:51
Dar nu este vorba despre ce cred eu,ci despre ce credeau parintii fetitei,bine ca voi credeti,eu nu va contrazic,dar as fi o ipocrita sa ma dau mare crestina practicanta cand nu sunt asa. Si 1 noiembrie e ziua mortilor si la ortodoxi.Nu ai calendarul crestin ortodox.Uite cum eu doar vreau sa vorbesc cu voi si ma respinge-ti pt. ca nu gandim la fel.Scuze,am incheiat subiectul,sunt o fire pasnica,nu ma bat cu pumnul in piept ca sunt mai buna decat ceilalti.
maria26
Postat pe 4 Martie 2010 19:51
maria26 nu te supara ca noi nu te contrazicem pe tine si nici nu ne batem cu pumnul in piept ca este ca noi si nu ca tine nu te ofensa asa,sunt discutii pro si contra tu iti sustii punctul tau de vedere si noi la fel,nu are nimeni nimic personal cu tine sa fim seriosi....ai fost ca o fetita dinaia''imi iau jucariile si plec'' sa fim seriose.
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:54
pai da, are dreptate ana, de aceea suntem aici, sa vorbim, uite asa am aflat si eu o chestie noua, ca nu cred in ea, e altceva. Maine o sun pe sora-mea sa-i zic de asta, ma gandesc ce duma sa-i bag
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 19:57
aly_raz era mai bine daca era ziua pacalelilor maine



viata bate filmul fetelor
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 19:58

sa o sun si sa-i zic: hellllooooooo stiai ca esti nascuta intr-o zi moarta?
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 20:01
ei nici chiar asa daca as fi in locul ei si mi-ai spune-o asa te-as alerga si te-as ciufuli dar cred ca si ea o sa te umple de respect
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 20:03
doar nu sunt nebuna, am glumit, oricum nu cred in tampenii din astea. Hai ca suntem sorry!!!!!
aly_raz
Postat pe 4 Martie 2010 20:07
maria26 Eu nu te resping de unde ai dedus asta.Doar ca ne contrazicem nu inseamna ca ne respingem,fiecare gandeste in felul lui.
Am calendarul ortodox si scria asa: 1noiembrie Sfintii Doctori fara de arginti,Cosma si Damian , nu scrie niciunde ziua mortilor.
In 6 noiembrie e pomenirea mortilor.
bau
Postat pe 4 Martie 2010 20:14
fetelor nu imi vine sa cred la ce sub sa ajuns offf off mai mai


mersi mony ca te-ai uitat asa am aflat si eu
anaROBERT
Postat pe 4 Martie 2010 20:19
f offf.


npc Ana cu mare placere,asa am aflat si eu totodata ce este in 1 ca nu stiam,dar stiam ca nu e ziua mortilor ca eu mi-am botezat baietelul pe 1
bau
Postat pe 4 Martie 2010 20:28
eu sunt catolica,si fetita mea;am botezat-o intr-o biserica catolica cand avea vreo 7 luni.(mai repede nu s-a putut fiindca era f micuta).Copila fiind mergeam mereu duminica la biserica.Pentru cele care nu stiu,daca e sa explic pe scurt fara a intra ,,in amanunte",nu sunt f mari diferente intre cele doua biserici.La catolici sunt bancute pe care sa te asezi in timpul slujbei,la botez copilului ii este turnata apa sfintita doar pe crestetul capului,preotii catolici nu se casatoresc,dupa inmormantari nu se tin pomeni,inchinarea(semnul crucii)se face de la stanga spre dreapta....cam atat mi-a venit in minte acum.Si de ziua mortilor,stiam de mica....tata a murit cand eu aveam 4 ani si in fiecare an de ziua mortilor mergeam cu mama la cimitir(In Giarmata)aprindeam lumanari,si ii duceam o coroana.Fetelor ce ar mai fi de zis?Religia e un subiect delicat ,am putea discuta ani in sir si tot ne-am contrazice.Au facut asta si mari capete luminate sute de ani; s-au scris sute de carti si tot mai exista foarte multe semne de intrebare si nelamuriri.
chanty
Postat pe 4 Martie 2010 21:07
acum am intrebat-o pe mama si imi spune ca la ortodoxi ziua mortilor e prima duminica dupa paste
chanty
Postat pe 4 Martie 2010 21:10
exact chanty asa este ziua mortilor la ortodocsi este in prima duminica dupa pasti.


eu cred ca dumnezeu este numai unul doar ca difera credinta si ritualurile bisericesti si ma repet de cand lumea si pamantul religia se bate cu istoria si istoria cu stiinta,credem in ceva sau tindem sa credem in ceva,intr-un zeu in orice care credem si speram ca la nevoie ne ajuta si pedepseste cand este cazul



sunt intrebari fara raspuns care nu le stie nimeni,oare daca ar exista un dumnezeu de ce nu se arata?
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 00:36
in calendar nu scrie ca este in duminica dupa pasti,nush cand e
bau
Postat pe 5 Martie 2010 00:47
nu scrie se numeste de fapt ''pastele blajinilor'' adica al mortilor cred ca asta este si numita ziua mortilor
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 00:49
Se arata dar nu-l vezi tu Ana
Ochii nostri nu sunt atat de evoluati ca sa perceapa mai mult
bau
Postat pe 5 Martie 2010 00:51
ei cine stie asta este numai una din miile de intrebari,ehe cine stie.

cand eram mica il desenam pe dumnezeu ca fiind un om gras cu haine in dungi
anaROBERT
Postat pe 5 Martie 2010 01:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 9 De la: vasilicasavoiu 18 Februarie 2009 13:43
sunt gravida? 77 De la: SEBY1YEAR 5 Octombrie 2009 15:20
coaste deformate 1 De la: alina_gatlan 2 Martie 2009 15:32
nu pot intelege de ce la varsta de 1.2 ani nu ii ese dintii, are doar doi dintisori? 8 De la: garbo097157 25 Februarie 2012 11:19
CUM SA OBTII BANI MAI REPEDE SI MAI USOR... 5 De la: ramona_andronic 3 Octombrie 2009 18:19
Setari Cookie-uri