Durerile nasterii

Buna!Toate am vb despre experientele placute sau mai putin placute care le-am avut in momentul nasterii!La noua luni de la nastere incercam sa-mi aduc aminte de durerile pe care le-am simptit din momentul cand am avut primele contractii si pana in momentul cand mi-a scos firele de la epiziotomie.Mentionez ca am avut primele contractii inca de cand sarcina avea doar 32de saptamani.M-am impacientat cand am fost anuntata de dr ca am eminenta de nastere prematura si eram constienta ca orice zi in plus e esentiala pt fiica mea.am reusit sa duc sarcina pana spre 37 de sapt cand ingerasul meu a hotarat sa iasa ca sa isi vada mamica.De cand s-a rupt punga apelor (ora 5 dimineata)si pana la ora 7 seara nu avusesem decat cateva contractii care erau asemanatoare ca intensitate si reguralitate cu cele avute la 32 si 34 de sapt,dar medicul mi-a zis:"Acestea sunt doar inceputul ,cireasa dupa tort va urma poate maine!"ma ingrozeam ca va trebui sa mai astept o zi ca sa nasc ,dar pe la ora 7.30 durerile se inteteau si ma gandeam ca mai e putin si-mi voi tine puisorul in brate.E drept ca nu am primit decat o fiola de Ca pe la ora 12 noaptea pt ca bebe nu dorea sa participe:ce ironie!Dorise atat de mult sa ne intalnim mai devreme,iar acum batea in retragere! DUrerile dinainte de expulzie au fost uitate,deoarece au venit cele de la epiziotomie!Nu vreau sa sperii pe nici una din viitoarele mamici care si-au propus sa nasca pe cale naturala!Va asigur ca toate aceste dureri vor fi anihilate de chipul bebelusului vostru
Fiecare din noi are un anumit prag al durerii si cu siguranta sunt multe persoane ce nu vor simpti cu aceeasi intensitate o durere pe care noi o consideram insuportabila!
Nasterea ingerasului meu a fost cel mai frumos cadou de care am avut parte !
Va doresc nastere usoara tuturor mamicilor de pe forum si asteptam sa ne impartasiti din experientele voastre!
bia_kidz
Postat pe 26 Iulie 2008 16:52
Buna Bia!!!
Sunt o viitoare mamica - intru in 38 sapt- si as vrea sa nasc natural, dar totul depinde de ce imi va zice doc la control, ptr ca la ultimul mi-a zis ca sarcina e pelvina si ar implica complicatii atat ptr mine cat si ptr bebe.
Cu ce sa aseman durerile contractiilor? Ptr ca simt in unele momente ale zilei ca am o presiune jos concomitent cu niste intepaturi scurte si de intensitati diferite... Sunt oare dureri ale contractiilor? De sapt care vine, trebuie sa ma astept in orice moment...am emotii cat carul...si asta ptr ca nu am inca suficienta incredere in capacitatea mea de a face fata durerilor si paote nici in cea a cadrelor medicale, care daca nu sunt stimulate, te cam lasa sa te chinui...
Epiziotomia nu se face cu anestezie locala????? Sau te doare dupa?
Lactatia vine mai repede decat in cazul cezarienei???
gioconda_iftime
Postat pe 28 Iulie 2008 14:21
Buna si tie viitoare mamica! Contractiile sunt de intensitati diferite si ce descrii tu cam seamana cu a fi contractii dar sfatul meu e sa te prezinti la medic sa-i spui ce simti.Eu am simtit acelasi lucru,dar am avut asociate si dureri in partea de jos,mai precis in zona pelviana.Cand am ajuns la control aveam colul deschis si dr m-a interenat pe motiv ca era cam devreme(32 sapt).
Nu trebuie sa-ti fie teama de nastere pt ca va fi ok,vei vedea!
cat despre prezentatie ,bebe se poate intoarce si inainte de a se naste,sunt cazuri cu bebe in prez craniana pana aproape de nastere cand se intorc in diferite pozitii!
Epiziotomia se face sub anestezie dar sunt locuri unde ea nu prinde asa cum trebuie(mucoasa vaginala e mai sensibila prin defininitie).
Lactatia de regula se instaleaza mult mai precoce decat la cezariana.Eu am alaptat la cateva ore dupa nastere si spre seara deja aveam suficient cat sa-mi simpt sanii ingorjati.
Cat despre sistemul sanitar:asa este,depinde de personalul medical care asista nasterea.Eu am avut parte de o moasa super,care a facut echipa buna cu medicul si au stat langa mine pana am ajuns in salon.
Trebuie sa fii optimista si sa crez din tot sufletul ca o sa fie totul ok!Iti tin pumnii si-ti doresc nastere usoara!
PS:daca mai ai nelamuriri si pot sa te ajut nu ezita sa ma intrebi!Astept vesti de la voi!Pupici gioconda_iftimie
bia_kidz
Postat pe 28 Iulie 2008 14:46
bia cu cine ai nascut tu? ai nascut la oradea?
pupici
violeta09_kidz
Postat pe 28 Iulie 2008 15:52
Desigur violeta ca am nascut la oradea.Eram influientata de colegele mele sa nasc in Ungaria deoarece el au cam avut neplaceri in maternitatea din oradea,mai precis cu unii din medici,dar eu am avut un medic bun cu care am comunicat f bine si de aceea am ales sa nasc in Oradea.Am nascut cu dr.Simon si am fost f multumita,motiv pt care si al doile copil ,cand va fi vremea,il voi naste tot cu el.Pupici
bia_kidz
Postat pe 28 Iulie 2008 16:07
bia eu am nascut cu dr.marge octavian si si eu am f ff multumita de dansul...si apropo de moase si eu am prins moase super ok...sa fiu sincera chiar tot personalul a fost ok...
violeta09_kidz
Postat pe 28 Iulie 2008 16:56
Citesc mesajele voastre si parca mi se pare ca experientele prin care ati trecut voi - Bia si Violeta- sunt ceva ...nici nu stiu cum sa le definesc...unice, unicat, ma intreb daca intr-adevar mi se va intampla si mie... Oricum, ma bucur ca am intrat, ca am scris si ca am primit raspuns, pentru ca am mai "intrat un pic in atmosfera" de dinainte de nastere. Parca abia acum, cand vb cu voi, constientizez din ce in ce mai mult clipa, ca voi avea un bebe si ca el (ptr ca are cuc ) va fi cel mai important din viata mea de familie.
Vineri ma voi duce la controlul de 38 sapt in urma caruia Doc imi va spune cum se prezinta bebe si daca se impune cezariana. Sincera sa fiu, eu as vrea sa nasc natural, dar am o mareeee temere. Voi ati scris ca ati avut parte de moasa si doctor super care v-au ajutat. Nu pot nega ca si Doc a mea m-a monitorizat atent pe parcursul sarcinii, in schimb ea pleaca in fiecare week-end din Iasi la Bacau (mai are acolo un cabinet unde da consultatii) si cand am intrebat-o daca e sa nasc in week-end, ce fac? ea mi-a dat de inteles ca nu stie daca poate ajunge si sa iau leg cu medicul de garda...Am plecat dezamagita si un pic speriata, ca medicii de garda, daca nu esti pacienta lor, nu prea iti acorda cine stie ce atentie.
Asa ca avand in vedere aceste aspecte, acum parca as face cezariana, doar ptr ca Doc a mea sa fie cu mine...
Va urez sa va traiasca bebeii, sa va aduca bucurii in orice clipa si sa dea Domnul sa imi impartasesc si eu experienta de dupa nastere ,in continuare, cu voi!
Bineinteles ca va voi tine la curent!!! Pupici multi si dulci!!!!!!!

Uitasem: Bia, cat a durat travaliul tau? Cand incepe? De cand se rupe apa sau de cand contractiile devin regulate si dese???
Apoi, am citit de eliminarea dopului gelatinos. Eu am aproape 38 si nu cred ca l-am eliminat. Ce simptome ar trebui sa am???
Merci inca o data!!!!!!
gioconda_iftime
Postat pe 29 Iulie 2008 19:43
Draga mea,dupa cum am spus mai sus,chiar nu stiu cat a durat travaliul propri-zis,deoarece eu nu am avut contractii regulate .In medie a fost vb de vreo 10 ore,din care doar 4 au fost cu dureri mai puternice.Travaliul incepe in mod normal odata cu aparitia contractiilor,care sunt regulate si din ce in ce mai apropiate ca durata.(la 5 min,la 3 min)dar fiecare organism e altfel.Eu desi am avut contractii neregulate am avut dilatatie completa inainte cu o ora de a naste.Cat despre dopul gelatinos,in mod normal se elimina cand punga apelor se rupe.Eu l-am eliminat la cateva minute dupa ce s-a fisurat apa,pt ca mie mi-a rupt dr punga apelor in speranta ca vor incepe contractiile,dar nu a fost asa.Dupa cum spune si numele,este o secretie gelatinoasa de cantitate variabila .
Cat despre nastere,iti tin pumnii sa nasti cat mai usor si sa ai parte de tot ce-ti doresti!Trebuie sa te increzi in D-zeu ca totul va fi bine si sa nu-ti pui problema ca nu vei avea parte de un personal asa cum am avut eu si violeta09(cum se cade).Bafta!
bia_kidz
Postat pe 30 Iulie 2008 09:43
am uitat sa-ti spun ca dopul gelatinos se poate elimina chiar mai devreme de ruperea membranelor(chiar cu cateva zile)dar ruperea membranelor trebuie sa te trimita la medic si binenteles daca incep contractiile.La prima nastere travaliul poate dura chiar si 14 ore,asa ca nu te speria!Pupici si multa sanatate tie si lui bebe!
bia_kidz
Postat pe 30 Iulie 2008 09:56
Multumesc muuult ptr incurajari!!!!! Bineinteles ca va voi tine la curent cu ce se mai intampla. Maine ma duc la doc si sper sa se mai limpezeasca apele :)), asa ca mai vb dupa!!!
Pupici si multe clipe frumoase alaturi de bebeii vostri!!!
gioconda_iftime
Postat pe 31 Iulie 2008 12:40
Buna fetelor!!!
Ce pot sa va spun este ca imi doream foarte mult sa nasc normal dar pana la urma am nascut prin cezariana deoarece baietelul era foarte mare dupa parerea lor la ultima ecografie. Imi doaream sa fie maricel baietelul, nici ca mine la 7 luni si 1.200 dar nici ca tati la 9 luni si 5.200. Ce pot sa zic ca atunci cand mi-au zis ca are 4.500 nu mai puteam de bucurie si m-am dus la prima gogoserie si am luat doua gogosi una pt mine si una pt bebe. Toate bine si frumoase pana la urmatorul control cand mi-au zis ca ma opereza in ziua aia ca deja am intrat in travaliu. Sincer nu am stiut ce este aia durere nici cand mi-au facut anestezia absolut nimic. Am auzit atatea povesti incat chiar am fost socata ca nu am simtit nimic. Asaca fiecare om este diferit si la fel si organismul. Eu nu pot sa dau nici un fel de sfat pt ca nu am avut contracti nu am avut nimic. Sincer as fi vrut sa am si eu sa vad cum este.
Felicitari la toate mamicile si la toti bebei.
zambila_kidz
Postat pe 30 Iulie 2009 16:27
Fetelor eu am vrut sa nasc normal cu epidurala daca se poate, dar habar nu am avut ce inseamna durerile facerii, indifert cat m-au avertizat ce-i din jur ! Contractiile mici nu le simti, si eu pe 8 mai seara am avut dilatatie de 3 cm si dureri f f slabe, pe 9 dimineata m-am internat in spital si mi-a declansat nasterea, adik mi-a rupt membranele ( pe mine m-a durat f tare, am avut membrane rezistente), dar abia pe la dilatatie 4 am inceput sa am contractii mai intense, ca si o durere mensrtuala acuta, dar mi-a facut prima doza de epidurala ( sunt 3 doze ) si a disparut orice urma de durere, aproape ca adormeam, numai ca peste vreo ora ( efectul anesteziei este functie de organism 1-2h ), au inceput timid dar sigur sa revina durerile, iar peste inca o ora, abia mai puteam sa respir de durere, aveam dilatatie 8 si m-au dus imediat in sala de nasteri unde a inceput calvarul, am trait cele mai intense dureri din viata mea, aveam senzatia ca un camion plin de marfa trece cu rotile peste ovarele, mijlocul si burta mea, contractiile erau asa de rapide ca nici nu aveam timp sa imi trag sufletul. Cu ajutorul doctorei si a unei taieturi de 2 cm am reusit sa aduc pe lume pe printesa inimii mele, insa nu am apucat sa o privesc prea bine ca mi-a scazut glicemia, calcemia si tensiunea mi-au facut insulina in picior si abia dupa 4 perfuzii si 5 ore in sala de lehuzie am reusit sa ma ridic din pat. Va intrebati probabil de ce am simtit durere cu epidurala, ei bine m-am dilatat f f repede si nu au avut timp sa-mi faca si a doua doza, m-au pus sa aleg, daca imi faceau doza de epidurala numai simteam contractiile, asa ca numai puteam impinge iar bebe era posibil sa iasa cu vaccumul sau forcepsul ! Am jurat atunci ca nu o sa mai fac niciodata un alt bebe, durerile au fost infernale, insa toate mamicile de acolo aflate la al doilea bebe ,mi-au spus ca o sa uit, si se pare ca au avut dreptate. Acum dupa 4 luni si jumatate de la nastere aproape am uitat , iar cand imi privesc printesa simt ca orice sacrificiu a meritat din plin, simt ca odata cu ea am devenit o femeie implinita !
iasmina_kidz
Postat pe 25 Septembrie 2009 15:28
Buna! Imi dau si eu cu parerea aici :)
Opinia mea , ca sa ai parte de o nastere si o sarcina ushoara este sa fii cat de activa poti, sa faci exercitii, si sa mananci sanatos!!! Nu este ushor, si sincer mi-as dori ca barbatii sa aiba parte macar o zi sa vada si ei cum este sa te plimbi cu un burtoi mare in fata!! Unii au impresia ca ar fi ceva ushor, normal! No offence barbati, tatici, dar nu-i ushor!!! Sanatate mamici si bebici!
aly_fab
Postat pe 18 Februarie 2010 18:24
aly fab.. eu am mancat cat se poate de sanatos si de aceea tot mi-a fost rau primele 4 luni jumate... in fiecare dimineata dadeam la boboci si apoi ma pregateam sa merg la servici.. miscare cat de cat am facut.. si am mers pana la 7 luni la servici.. apoi in fiecare zi ieseam la plimbare... dar cu toate acestea la nastere nu mam dilatat.. si pe langa asta am mai facut si tensiune asa ca a trebuit sa mi se faca cezariana... desi eu odream sa nasc normal.. asa diferite suntem.. asa complex e totul ca nu mai stii cum e bine...:),, asta e bine ca a treecut, acum sa ne bucuram de bb-ei:)
adryaana
Postat pe 19 Februarie 2010 15:57
buna mamicilor am si eu o intrbare....daca dau lui bebe supliment de lapte formula exista posibilitatea sa nu imi mai sanul????
valentina_mami
Postat pe 8 Martie 2010 16:33
buna bubulina nu are nimic daca ii dai supliment de lapte formula sau de care vrei tu dar sa nu existe posibilitatea sa se obisnuiasca cu biberonul ca ''curge mai repede'' si sa nu mai vrea sanul,cum am patit eu de exemplu,dar incearca si da-i san cat mai mult sa nu se dezobisnuiasca
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 16:35
mamicilor se poate ca la 2 luni sa ai dea dintisorii??? febra nu mi-a facut dar este marait si tot isi baga mana in guritza
valentina_mami
Postat pe 8 Martie 2010 18:00
este posibil sa-i iasa dintii.
bau
Postat pe 8 Martie 2010 18:02
se poate bubulina sa ii iasa dar nu cred ca aa de repede probabil il mananca gingiile si il roade acolo dar se si poate sa iasa
anaROBERT
Postat pe 8 Martie 2010 22:59
si fetitza mea cam de pe la 2 luni si un pic a inceput sa-si puna mana la guritza.. dar nu o prea baga in gura ci degetul aratator ill tine indiot si in pune doar un pic in guritza.. ca si cum ar suge pe acadea..ca si scoate un pic limbutza.. dar astea doar cand ii e foame,, asa am observat eu..vezi tu daca incep sa ii iasa::)
adryaana
Postat pe 9 Martie 2010 23:17
sunt diverse motive pentru care baga manuta in gurita nu neaparat ca ies dintisorii,este si ceva nou pentru ei
anaROBERT
Postat pe 10 Martie 2010 00:25
bubulina, cat timp are bebele tau? incearca pe cat posibil sa nu ii dai lapte praf deocamdata, se poate intarca singur.
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 00:33
cred ca exsita deja topic despre asa ceva pe acest forum... despre dintisori, aici se vorbeste despre durerile nasterii. Haideti sa nu incurcam borcanele!!
aly_fab
Postat pe 10 Martie 2010 00:45
valentina_mami
Postat pe 10 Martie 2010 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Celule stem 45 De la: Reosa 11 Octombrie 2017 11:12
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
Cursuri pt gravidute 13 De la: alinakatt 27 August 2009 16:46
revenire dupa nastere 1 De la: andyG 24 Octombrie 2008 11:27
iar ii curge nasu.... 1 De la: lumi_store 19 Noiembrie 2009 18:21
Setari Cookie-uri