Brocriptin- pt oprirea lactatiei

Va rog sa-mi impartatasiti experienta voastra daca pt oprirea lactatiei ati luat BROCRIPTIN. Eu am luat ieri o pastila si mi-a fost rau, azi imi sunt sanii foarte tari si umflati si nu stiu ce sa fac: sa continui tratamentul ??!!!
simi_kidz
Postat pe 18 Mai 2008 15:23
exact asa mi s-a intimplat si mie,dar am fost le medic urgent si mi-a spus sa ma mulg si apoi sa continui tratamentul.Nu am mai avut probleme in aceasta privinta.Dar eu am mai avut si doua fiole de ceva,nu-mi mai aduc aminte ce,recomandat de alt medic ,care mi-a dat o retetta pentru mai multe fiole injectabile,dar toate farmaciile mi-au spus ca nu se mai fabrica acel medicament si in final am facut rost de 2 fiole parca de la o farmacie din Sibiu,care din intimplare,mai avea in stoc.Am facut si cele 2 fiole injectabile si dupa terminarea tratamentului cu Brocriptin,dupa ceva timp,am observat ca daca stringeam de sini inca mai iesea lapte.Dar asta dupa vreo jumatate de an dupa tratament.Am revenit la medic si mi-a mai dat o tura de Brocriptin si apoi am rasuflat usurata...ma usurasem de tot...
ikarinusa
Postat pe 18 Mai 2008 16:00
si eu am fost sfatuita de catre medic sa iau Brocriptin.. dar dupa prima tableta mi-a fost atat de rau, incat m-am temut ca am sa ajung la spital.. printre simptome : greata, ameteli, dureri de cap, pe scurt, nu puteam sa stau in picioare.. nu am mai luat o a doua tableta, m-am muls si am pus comprese pe sani, cu apa rece sau gheata... si nu i-am mai dat bebelui sa suga.. in scurt timp el nu am mai cerut, am stat departe de el, ( nu l-am mai culcat eu), nu l-am mai tinut la piept si s-a obisnuit repede fara san.. lactatia a mai continuat mult timp dupa aceea, dar acum am scapat.. n-as mai sfatui pe nimeni sa foloseasca aceste tablete..
mult succes, mamici
paty_kidz
Postat pe 19 Mai 2008 09:43
Eu nu am luat nici-un medicament. Am stiut de la sora mea ca au efecte secundare urate. Am reusit sa opresc lactatia cu metoda traditionala, legandu-mi sanii. Ma si mulgeam dar doar o data pe zi si foarte putin (doar cat sa simti o usurare). N-am mai avut dureri si nici lapte in max o saptamana. Eu am avut o lactatie foarte abundenta, am alaptat un an si opt luni. Ce m-a ajutat foarte mult cand aveam sanii umflati si durerosi au fost compresele cu Bitter suedez aplicate pe locul dureros.
iordachec
Postat pe 20 Mai 2008 15:53
buna! eu nu imi simt sanii plini, dar am dureri in jurul sfarcurilor. ati patit asa ceva si cum v-a trecut durerea? am pus gheata si frunze de varza, dar tot nu ma ajuta. multumesc!
felideni
Postat pe 8 Septembrie 2008 18:26
eu l-am intarcat pe alex cand avea 1 an si 3 luni. Asta a fost la inceputul anului. Cand am fost la doctor mi-a dat broctiptin si l-am luat cateva zile, chiar o saptamana. Aveam reactii foarte urate si mi-a fost foarte rau. Inclusiv mi se usca nasu si aveam senzatia ca nu pot sa respir spre sfarsitul saptamanii. Am incetat sa il mai iau si am apelat la metodele traditionale, inclusiv comprese cu biter. Facusem un nodul la un san care ma durea destul de rau. In urma tratamentului cu brocriptin s-a retras putin insa tot cu metodele clasice am scapat de el. Acum insa, dupa aproape 10 luni, inca imi mai iese lapte daca strang mamelonul. Nu mult, cateva picaturi, dar mai iese. Nu ma dor sanii nu ma deranzjeaza, nu imi curg dar din cand in cand cand mai incerc mai ies cateva picaturi.
A mai patit cineva asa?
Cum a rezolvat?
garbo037619
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:36
buna! eu am patit ca tine cu primul copil. am fost nevoita sa intrerup brusc alaptatul si dupa 1 an dupa ce nu am mai alaptam aveam lapte...exact asa cum zici tu. eu am consultat un medic endocrinolog si am primit tratament (este ceva legat de prolactina). daca ai posibilitate consulta si tu un medic endocrinolog, cu siguranta te va ajuta. multa sanatate!
felideni
Postat pe 28 Octombrie 2008 22:34
multumesc mult de sfat. am sa rog medicul de familie sa-mi dea trimitere la endocrinolog sa rezolv problema.
cum am spus, nu ma deranjeaza cu nimic insa ma gandesc totusi k nu e normal ca la aproape 1 an de cand am intarcat sa mai iasa lapte atunci cand storc mamelonul. ma gandesc ca ar fi trebuit sa nu mai iasa nimic.
inca o data multumesc si iti voi urma sfatul.
garbo037619
Postat pe 29 Octombrie 2008 15:37
buna
eu am incercat sa opresc lactatia tot cu brocriptin si dupa cateva ore in care am crezut ca voi ajunge la spital, vomam ameteam foarte tare, tremuram din toate incheieturile, am renuntat la acest tratament. cred ca cea mai buna metoda , poate un pic mai putin eficace este cea traditionale legat, comprese, stors cate putin.Oricum trebuie si parerea unui medic.
iulika_kidz
Postat pe 17 Decembrie 2008 19:05
dostinexul este f bun eu la 2 zile dupa nu mai aveam lactatie , fara efecte secundare , este adev ca dupa mai ieseau cateva picaturi dar si acestea au incetat in 3 sapt .
ion_cristina
Postat pe 31 Decembrie 2008 14:56
aidarabei
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:10
Eu am alaptat 11 luni, iar cand am decis sa intarc fetita am plecat de acasa si am inceput sa iau Brocriptin. In prima zi am luat o pastila, iar ulterior cate doua pe zi. Intr-adevar, greturile au fost puternice, insotite si de o stare destul de profunda de depresie. Insa am insistat sa termin tratamentul. Eu nu mi-am muls sanii, desi pielea de pe ei statea sa crape! Am pus niste foi de varsa zdrobite ca si comprese, si am suportat durerea. Cred ca daca te mulgi nu faci altceva decat sa intarzii oprirea lactatiei. Oricum, dupa 5 zile si 6 nopti, cand am revenit la fetita nu mai aveam nici o picatura de lapte, si nici ea nu a mai vrut. Oricum, cateva saptamani am evitat sa ma vada cu sanii goi, ca sa nu-si aminteasca!
kidz000196
Postat pe 31 Martie 2009 13:33
Cel mai eficient medicament este, dupa parerea mea, extractul de arin alb, produs naturist ; se ia cam 2 luni zilnic cateva picaturi, fara dureri, fara greturi.... incercati! Mergeti la o farmacie naturista si cereti un prospect sa cititi!...Fetita mea a vrut san numai pana la 4 luni, dupa care a renuntat singurica si eu aveam lapte pt. 2 copii.
alesia
Postat pe 1 Aprilie 2009 20:44
Si eu am intarcat fetita la 9luni si 2sapt pt ca nu mai aveam lapte suficient iar dupa 2zile de la interuperea alaptatului m-am muls sa vad daca mai am lapte si nu imi mai curgea lapte ci un lichid apos.Dureri nu am avut si nici sanii nu mi s-au umflat,am fost la medic si mi s-a spus sa nu i-au nici-un medicament pt ca au reactii adverse si sa las sa treaca de la sine acel lichid daca nu am dureri si sanii umflati.
maria_serafim
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:31
Mi-am intarcat fetita repede si fara dureri am avut noroc.
maria_serafim
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:31
ami pare bine pt voi eu pe primul copil l-am antarcat la 10 luni si am scapat destul de greu de laptik m-au durut sanii 10 zile aproape ca nu mai puteam sa merg ca ma dureau la cea mai mica zdruncinatura sa nu va mai spun noaptea ca nu stiam cum sa mai dorm,acum am si pe cel mic da 9 luni azi a anplinit si mi-am pus an gand sa-i dau pana la un an ma gandeam sa iau ceva sa nu mai trec prin ce am trecut avand an vedere ce am patit cu primul copil va pup
silviatatu
Postat pe 2 Aprilie 2009 19:37
eu am intrerupt lactatia cu bromcriptina, 2 pastile/zi timp de 10 zile. la sfatul medicului ginecolog cu care am nascut. am avut stare de ameteal dar numai primele 2 zile. apoi nimic. m-am muls pina nu a mai curs nimic. si gata. cred ca depinde de organismul fiecareia. mai exista un fel de pastile dar nu mai stiu cum se numesc. daca imi amintesc o sa va scriu.
adrica
Postat pe 4 Aprilie 2009 17:26
mersi mult de sfaturi mai am ceva timp pana o sa-l tai de la ratie[daca se poate spune asa]dar o sa ma gandesc bine an continuare ce anume voi folosi va pupacim dulce
silviatatu
Postat pe 4 Aprilie 2009 22:45
acum incepem si noi sa papam mai putin titi ca avem deja maine 10 luni si e cam rusine sa o tot sugem pe mami
silviatatu
Postat pe 1 Mai 2009 11:47
CE POT SA-TI SPUN EU LE -AM LUAT SEARA INAINTE DE CULCARE CA ZIUA IMI ERA RAU DE LA ELE,NOAPTEA N-AM AVUT NICI O PROBLEMA,ADORME-AM SEARA SI DIMINEATA CAND MA TREZEAM NU MAI AVEAM NIMIC
ALEXANDRU28
Postat pe 22 Mai 2009 11:14
Fetelor, si eu am luat azi prima pastila de brocriptin si mi-a fost ffffffff rau...stari de greata, ameteala, nas infundat si uscat....m-am legat peste sani si cu o fasa cu malai umed...nici nu stiu ce sa fac, daca sa il iau si in zilele urmatoare ...poate ma sfatuiti voi cum e mai bine ..pupici
puiuadisor
Postat pe 22 Iunie 2009 20:53
asa o sa incerc si eu sa le iau seara inainte de culcare. sper sa nu mai imi fie asa rau ca azi. merci mult
puiuadisor
Postat pe 22 Iunie 2009 21:33
am luat si eu brocriptin dar noroc de un doctor homeopat mi-a dat ceva 3 zile de tinut sub limba si mi-a trecut caci daca continuam cu brocriptin vomam totul .aveti gija inainte de a lua acest medicament,trebuie sa aveti ajutoare pe laga voi.rabdare
garoafa_si_cavalerii
Postat pe 8 Iulie 2009 11:58
buna,de luni l-am intarcat si eu pe alex care a facut in 2 iulie un anisor si vreau sa spun ca ieri m-au durut ffff tare sanii si azi ma mai dor sunt fff tari dar nu asa ca pana acum sper sa SE RETRAGA LAPTELE CAT MAI REPEDE sa nu ma mai doara sanii asa de tare ,pasatile sincer cred ca nici nu mai incerc pt oprirea lactatiei pt ca maj au efecte secundare.Mi-am pus comprese cu apa[dar nu f rece]si m-am mai muls cate putin ca nu puteam sa dorm azi noapte va dati seama.va pup si sanatate multa
silviatatu
Postat pe 8 Iulie 2009 12:48
buna mamicilor.....vreau si eu sa va intreb de ce va chinuiti atata cu intarcatul, cu pastile pt oprirea lactatiei...etc?

eu cd am intarcat-o pe Bia la 9 luni,mi-a luat cam 2-3 saptamani si nu am avut nici un fel de durere si nici nu am lua nimic.numai ca nu am oprit alaptatul dintr-o data, ci usor usor.pana am reusit s-o dezvat pe bia,mai ales cd adormea ca atunci era cel mai greu.si usor ,usor, mi-a scazut si secretia de lapte si apoi gata.pt ca oricum dupa 8 luni masa de lapte e mai mult supliment.eu ii dadeam Biei doar in completare la pranz,seara si dimineata.si usor ,usor,l-am eliminat la pranz iar seara am inceput cu lapte praf si 2 min san iar dimeata deloc san,doar praf. apoi am inceput s-o adorm cu ceai in loc de san.

si eu zic ca a fost usor pt amandoua.de ce nu incercati asa?

mie mi s-a parut f usor,desi eram f speriata de intarcat si de cele auzite.

va pup si succes.
horobeanu
Postat pe 8 Iulie 2009 13:02
sincer si mie mi se pare cea mai simpla cale asta sebi nu mai vrea nici el sa suga noaptea ce-i drept in primele nopti m-au durut sanii dar apoi nu am mai avut probleme el mai are 2 mese de titi ziua asa ca o sa-mi fie foarte usor si mie si lui cu intarcatul.
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Iulie 2009 13:15
eu l-am intarcat foarte usor pe Darius.Am incercat sa-i scot treptat tzitzi.La inceput nu i-am mai dat seara , ci numai lapte praf ca era destul de somnoros sa mai simta diferenta.Iar apoi a renuntat la mancatul noaptea.Urmatoarea saptamana nu i-am mai dat nici dimineata (el papa doar diminetata si seara laptic , restul mancare solida)ci ii pregateam apa pt laptic de seara.Am crezut ca nu se va obisnui , mai ales ca este genul de copil care daca acum vrea acum trebuie sa-i dai , dar intr-o saptamana s-a obisnuit.Iar cu durerile..............un pic m-au durut sanii(cam 2 saptamani)dar am tinut comprese cu apa mai rece si varza batuta , iar eu am purtat maieuri stranse tare pe corp.Am evitat normal sa ma mai dezbrac in prezenta lui , si uite asa a uitat iuby meu de tzitzi.Multa bafta mamici dragi si fara masuri drastice si pastile , ca va faceti mai mul rau voua
adelafistis
Postat pe 8 Iulie 2009 13:53
pai hai sa va spun de ce am luat eu aceasta decizie,in ultimele saptamani alex nu mai vroia nimik sa manance decat titi ca i-au iesit caninii si a fost taaare marait nu stiam ce sa-i mai dau,ca sa-i mai fac,sticla sub nici o forma nu o accepta,si m-am hotarat sa-i iau titi detot ca sa uite de ea si sa inceapa sa pape mancarica si lapte de vaca in locul lui titi.el este f mamos si nu a mers deloc metoda cu redusul din mesele de lapte,de ce nu ii mai dadeam de aia vroia mai mult si uite asa ma chinuiam toata ziua ma tragea de bluza sa-i dau si am pus punct chiar daca imi e putin greu pana se retrage laptele.eu am avut si fff mult lapte,pana la 6 luni l-am alaptat exclusiv si daca era dupa el cred ca si acum nu ar mai fi mancat nimik decat titi,de aceea m-am hotarat sa-l intarc,si sa stiti ca de doua zile s-a invatat sa adoarma cu ceiut sau cu laptik din sticluta si imi pare bine ca incet incet uita de titi.pastile nu am luat si nici nu am de gand sa iau sincer cred ca mai bine se duce laptele de la sine,va pup pe toate si multumesc pt afaturi,sanatate la bebei
silviatatu
Postat pe 8 Iulie 2009 16:28
cam asa ceva era si pe la noi si la fel ar face si sebi daca l-as lasa ar papa numai titi si atat dar are mese stabilite si nu vede pe titi decat atunci cand are titi despre trasul de bluza sau cautatul lui titi nu mai spun ca el la 6 luni stia deja ca are 2 titi nu doar una dar de ceva timp cred ca de la caldura nu mai papa noaptea titi spre bucuria mea bea doar apa asa ca suntem pe drumul cel bun zic eu
oricum bine ca ai reusit ca sincer cred ca cel mai greu a fost cu adormitul ca asa era si sebi acum vreo 2 luni nu adormea decat cu titi dar i-am dat seara cereale si la vreo 30 min titi de nani si spre surprinderea mea sugea de cateva ori din titi se intorcea pe partea cealalta si
SEBY1YEAR
Postat pe 9 Iulie 2009 13:03
Ohhh, Doamne!!!! Nici nu vreau sa mai aud de acest med. Am ajuns la spital din cauza lui, am avut tensiunea sub 50, am fost inconstienta pana la spital, si acolo la urgente m-au tinut in 2 perfurii si vomitam intr-una.
Nu luati pastile. oprivita laptele natural !!!!!
creatza_kidz
Postat pe 10 Iulie 2009 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sanatatea parului 8 De la: chanty 9 Mai 2010 20:39
Yoga pt mama si bebe 1 De la: emerald555 16 Aprilie 2009 09:04
Indemnizatie pt al doilea copil 2 De la: pinicuta 14 Iulie 2009 13:28
Concediu maternal 39 De la: Gabica 26 Februarie 2010 11:00
Cat v-ati luat concediu de maternitate? 28 De la: cory_emy 18 Martie 2010 19:27
Setari Cookie-uri