Somnul bebelusilor

Buna, dragi mamici,

Am o fetita de 9 luni si avem mari probleme cu somnul de noapte. Se trezeste din ora in ora, uneori chiar la intervale mai mici si vrea sa suga. Nu stiu ce e de facut ca sa doarma si ea mai mult!!! S-a confruntat careva cu o problema asemanatoare?
garbo095918
Postat pe 13 Martie 2008 22:19
pai pana acuma se trezea? poate nu se satura. in rest mananca bine? incearca ceva cereale in lapticul de seara...
ruschita
Postat pe 14 Martie 2008 12:41
pentru Cella aceeasi problema o avem si noi cu somnicul tare mas bucura sa ne ajute cineva Fetita mea Alexia are 10 luni si pana acum am culcato cu mine de 2 saptamani incerc so culc in patut dar se trezeste aproape din 2 in 2 ore peste noapte si simt intradevar ca nu mai pot Nu stiu ce sai mai fac Sunt obosita la maxim cand vine seara imi vine sa plec departe ca stiu ce ma asteapta seara inainte de culcare i dau o sticluta cu lapte si cereale dupa ce o mananca i dau si un pic de titi Adoarme o pun in patut si in 15 min se trezeste ma duc o mangai pe burtica i cant ceva dar degeaba trebuie so iau in brate sai dau un pic de titi si adoarme iar
Si tot asa toata noaptea pupici pentru puisori vostri
bibi_cri2ooo
Postat pe 14 Martie 2008 14:33
A inceput sa se trezeasca asa de des de la 4 luni, cand i-au aparut primii dintisori. Atunci am crezut ca-i doar o faza trecatoare, dar, iata ca au trecut 5 luni si nimic nu s-a schimbat. Cat despre mancat...ce sa zic...cred ca mananca bine: dimineata pe la 9:30 - 10 - mar, para cu biscuit, pe la 13:30-14 - piure de legume cu putin iaurtel (aici cam face nazuri!), la 17:30 - 18 iaurt cu branzica calcica si...bineinteles, intre aceste mese si laptic de la mami. De cateva seri ii dau cereale seara si tot nimic nu s-a schimbat, ba mai mult ....i-au facut rau (are diaree de la ele!!!).
garbo095918
Postat pe 17 Martie 2008 11:16
pentru cella cred ca avem aceiasi problema daria fetita mea care acum are 1 an pna la 5 luni dormea toata noaptea de nu stiam nimic dar dupa aceea s-a schimbat in sensul ca se trezeste noaptea si de 15 ori sa ii dau ceai si suzeta .nu stiu daca e de la dinti ca ei primii dinti i-au aparut pe la 10 luni .
inainte sa ii dea vreun dinte e si mai agitata noaptea face temperatura diareee si multe .
La sfatul medicului am incercat si cu romergan si cu peritolchiar si cu fenobarbital dar nimic nu a avut efect.
georgeta_claudia2000
Postat pe 18 Martie 2008 09:17
Nu cred ca medicamentele sunt o solutie! Eu cred ca acum fetita mea se afla si intr-o perioada cu multe "achizitii" si .....posibil sa fie si aceasta o explicatia pentru somnul ei intrerupt. Sincer....incerc sa dau tot felul de explicatii si astept momentul cand va dormi toata noaptea! :)
garbo095918
Postat pe 20 Martie 2008 15:25
nu sunt indicate medicamentele mai ales pentru somn, sunt copii si am mai multa energie, trebuie cu rabdare sa ii obisnuim care este diferenta dintre zi si noapte si mai ales sa nu cedam, ma refer la acele situatii cand copii se trezesc fara motiv....cel mai indicat este sa avem grija cat doarme copilul intr-un interval de 24 de ore....si sa avem grija ca ratia zilnica de somn sa nu ii afecteze somul de noapte. un copil care doarme ziua 6 ore e clar ca nu v-a mai dormi si noaptea cat trebuie. si incercati sa ii faceti un program si o rutina pe care sa o respectati oricare ar fi situatia. mai ales cand copilul are peste un an nu il lasati in weekend sa doarma mai mult pentru ca dormiti si voi mai mult...trezitil la ora obisnuita. incercati sa ii puneti in patut o jucarie preferata care "aduce somnul", si cu pe care ziua o ascundeti, ca e zi si nu se doarme ziua, evental o folositi sa il adormiti la pranz. dc copilul are enorm de multa energie innarmativa cu multa ranbdare si incercati diferite strategii, dar cel mai indicat este consescventa. a si kiar dc are o camera a lui sau nu, nu aprinde-ti lumina pentru nimic cand se trezeste, folositi o lumina de veghe si nu sariti la primul marait al copilului...
tudor_claudia
Postat pe 24 Martie 2008 13:42
Fetita mea nu doarme nici in timpil zilei prea mult: are 2 somnulete de cate 40 min sau 1h, deci noaptea ar trebui sa doarma neintoarsa. Ii sta gandul numai la joaca....chiar si noaptea cand se trezeste ar vrea sa se joace. Eu nu ma gandesc la mine ca nu dorm, ci la ea....desi nu pare ca nu s-ar odihni si e continuu plina de energie.
garbo095918
Postat pe 26 Martie 2008 10:35
Si baietelul meu se trezeste noaptea. Eu il iau cu mine in pat ii bag biberonul cu cei in gurita, ii cant si adoarme imediat. Se trezeste de 3-4 ori pe noapte. Daca il pun in patutul lui se trezeste f f f des, asa prefer de la 12-1 noaptea sa il iau cu mine in pat.
laura_paisan1983
Postat pe 2 Aprilie 2008 10:44
da, cunoastem, si noi dormim impreuna si sa vezi tu ce greu o sa ne invatamn la loc in patut...
ruschita
Postat pe 2 Aprilie 2008 15:52
Ma bucur insa ca doarme ziua in patutul lui. De multe ori noaptea adorm eu inaintea lui si ma trezesc cand se trezeste iara, ca poate daca n-as adormi asa de repede l-as pacalii inpoi in patutul lui.
laura_paisan1983
Postat pe 3 Aprilie 2008 11:56
Si la noi e aceeasi situatie: doarme in patut numai prima parte a noptii, pana pe la 12, maxim 1, apoi in pat cu mine, ca sa fie cat mai aproape de sursa cu lapte. Va fi foarte greu s-o intarc si s-o dezvat de dormitul in pat cu noi.
garbo095918
Postat pe 3 Aprilie 2008 15:06
Eu sper sa nu ma chinui cu mario f mult. Cred ca daca nu as adormii inaintea lui ar dormi in continuare in patutul lui.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2008 19:05
exista solutii: la noi a functionat foarte bine o combinatie de factori - adicao rutina de culcare foarte bine stabilita si de la care nu ne ABATEM niciodata si - os ingura data - fenobarbital - concentratie speciala pt sugari - timp de 10 zile, la recomandarea pediatrului.
concret, rutina pe care am stabilit-o eu cind mara avea doar 3 luni si jumatate, iar eu aveam deja peste 4 luni de cind nu mai dormisem, inseamna sa ne jucam mai mult pe seara, dupa masa, astfel incit sa fiu sigura ca e obosita.
urmeaza baita - lunga, in jur de 30 de minute, cu apa la o temperatura in jur de 40 de grade, iarna, si de 38 vara.
ne imbracam in pijama, in dormitor, la o lumina slaba de veioza, cintam cite ceva, din ce in ce mai incet, si incheiem cu biberonul pe care il bea cu ochii pe jumatate inchisi.
o asez in patut, am stins lumina, si am iesit din camera ei. nu s-a mai trezit decit cu mici exceptii, in perioada dintisorilor, si are acum un an si jumatate. cind am facut-o, am intrat la ea fara sa aprind lumina, putin ceai, suzi, 5 minute la mami in brate si gata!
da, fenobarbitalul l-am dat cind avea 3 luni si jumatate, si ma temeam pur si simplu ca o sa moara de epuizare - in citeva ocazii a stat treaza atunci si 16 ore. acum daorme 11 ore pe noapte, si inca 2 la prinz
liana_suditu
Postat pe 22 Aprilie 2008 01:38
in legatura cu acest subiect sunt o fericita de la 3 luni jumate fetita mea nu se trezeste noaptea
maria_adelina26
Postat pe 11 Mai 2008 09:36
eu i-am facut in timp urmatoarea rutina: spre seara, papa pe la 6,7 joaca....multa joaca..ii cand ma joc cu manutele, ii pun muzica..o iau in brate. in jur de ora 9 este baita, care dureaza cam 20 minute, masajul dupa baita, muzica speciala de nani (am cantece de leagan) la un volum mic, se inchide lumina si ramane doar ce-a de veghe, pe care nu o sting noaptea, papa si apoi nani. d eobicei adorme in brate manacand, cateodata insa nu adorme, ii mai cant un pic, o mai plimb in brate...si dc vad ca nu are si nu are chef de somn, o pun in patut, o tin de manuta, ii cant pentru 10 minute, apoi o las in patut..nu plange...mai vb ce mai vb si adorme singura. cazurile astea sunt rare ce-i adevarat si se intampla cand a dormit dupa 7 seara.
tudor_claudia
Postat pe 20 Mai 2008 09:35
Iata ca fetita mea se apropie de un anisor si situatia nu s-a schimbat....tot nu doarme noaptea si se trezeste plangand. Am fost la doctor cu ea si mi s-a spus ca-i vremea s-o intarc.....se pare ca Tzitzi este cauza trezirilor ei repetate noaptea. Deocamdata am reusit in 2 saptamani sa-i scot alaptatul in timpul zilei, dar noaptea nu adoarme fara tzitzi. Nu stiu ce fac??? Cum sa o fac pe micuta sa doarma si ea noaptea....macar 3 ore legate.
garbo095918
Postat pe 21 Mai 2008 11:10
incearca cu ceai sau apa, sau chiar si suzeta. Si Chira se mai trezeste uneori, defapt nu pot spune ca se trezeste in adevaratul sens al cuvantului, doar scanceste in somn, ii dau putina apa , se intoarce pe o parte si isi vede de somn in continuare, fara sa deschida ochii (bineinteles mai sunt si exceptii). Noi ne mai trezim si cand este cald, am observat lucrul asta. Si atunci bem si apa mai multa. Se agita mai mult. Oricum Chira numai mananca noaptea de la 2 luni si jumatate, si am alaptat-o pana la 5 luni, numai san, si pana la 7 luni cu completare. Iar cat a mancat si noaptea, nu-i dadeam san de cate ori plangea. Pana la 2 luni Chira nu dormea nopatea, statea, dar de mancat manca cand trebuia, si numai devreme de 3 ore. Nu i-am dat la cerere.Foarte rar o iau cu mine in pat, cand au fost nopti mai agitate, din cauza dintisorilor, dar o adormeam langa mine si apoi o duceam in patut. Tot timpul mi-a fost teama sa dorm cu ea in pat si mi-am spus de la inceput ca nu o sa doarma cu noi.Recunosc ca la inceput as fi vrut sa o iau in pat, dar am reusit sa ma abtin.
chira
Postat pe 22 Mai 2008 00:27
doamne, chira, dar de ce-i dadeai san la program cand era asa mica? acum peste tot se zice de "san la cerere", san la cerere, asta inseamna si la 30 minute dupa ultimul supt si tot in regula e.... nu poti sa stii cat mananca copilul de fapt la o masa si deci sa-l lasi sa astepte 3 ore pana la urmatoarea cand poate ii e foame sau sete mai ales cand e asa mic, nu inteleg... oricum laptele de mama se digera mai usor ca cel praf, si chiar si cu pauze mai lungi si tot se recomnda chiar ca un copil sa pape san la 2 - 3 ore,deci de 8 - 12 ori pe zi in primele luni. (deci chiar se recomanda si mai devreme de 3 ore). al meu sugea si la 30 minute si a crescut mare si voiic si sanatos. Eu de obicei ma abtin sa comentez ce fac alte persoane cu copii lor, dar parca tu prea de timpuriu ai luat-o cu "educatia". sa nu-i dam san cand plange ca trebuie obisnuit la program, sa nu-l luam in brate ca daca se obisnuieste asa si ce ne facem noi.... sa-i dam o tona de jucarii in jur (asa invata sa le si aprecieze.. cu siguranta...) si sa ne lase in pace sa ne facem treaba
a1_23
Postat pe 22 Mai 2008 23:13
bubulina a dormit cu noi si doarme in continuare si pot sa spun ca nu am avut nici o problema din contra m-am simtit atat de bine stiind-o langa mine
maria_adelina26
Postat pe 23 Mai 2008 22:56
Boaba,Chira nu a plans si nici acum nu plange de foame.Iar cu masa la 3 ore, chiar si doctorul ei mi-a recomandat asa. Bine, nu te gandi ca o trezeam sa manance ca trecusera cele 3 ore. Dar deja isi formase un program si se trezea singura.Iar Chira nu a avut deloc colici ( doar intr-o noapte am presupus noi ca sunt colici, ca isi strangea piciorusele si a plans). Si probabil o sa va intrebati ce legatura au colicii cu laptele. Daca ii dai lapte mai des, se poate sa aibe colici, deoarece laptele din stomac se amesteca cu cel proaspat.Oricum parerile sunt impartite. Nu toti doctorii au aceleasi pareri, nu in toate cartile si revistele scrie acelasi lucru, asa ca am facut cum am crezut ca e mai bine. Si la 1 an , Chira are 10.600kg, 80 cm,( s-a nascut cu 3.000kg si 47 cm) nu am avut nici un fel de probleme cu ea, in afara de o raceala mai puternica,cum am mai spus, nu plange de foame, avem un program, si de somn si de masa. Si din prima luna a luat in greutate foarte bine, avea tot timpul mai mult decat greutatea normala pe care ar fi trebuit sa o aibe un copil de varsta ei.Iar cu luatul in brate sa stii ca si eu m-am ferit sa nu o obisnuiesc, deoarece eu stau toata ziua cu ea, de dimineata pana seara, 19.00-20.00, si mi-ar fi fost foarte greu sa stau cu ea in brate. Singurul ajutor pe care il mai aveam in timpul zilei era tatal meu, si cand venea el, statea cu ea si eu mai faceam cate ceva.Treaba mi-o faceam cand dormea ea. Si la ora actuala , la fel. Ma trezesc cu mult inaintea ei, si mai fac treaba cand doarme la pranz. Mai cunosc mamici, care daca se duc la baie isi iau copilul cu ele, daca mananca, stateau cu copilul in scoica , pe masa din bucatarie etc. Cand suntem plecati de acasa, si trebuie sa doarme, mie mi se pare foarte greu sa dormi cu ea in pat.Sa nu mi-o iei in nume de rau, am vrut doar sa-ti spun parerea mea si sa-ti dau unele explicatii.
chira
Postat pe 27 Mai 2008 01:23
Sunt de acord cu Chira. Si eu mi-am obisnuit baietelul la fel si desi are 2 luni doarme singur in patut in camera lui. Intr-adevar el mananca formula si are mesele cam la 4 ore.
Mananca doar odata pe noapte si seara mananca ultima masa la maxim 9.
Cand ii faci un program, cu o rutina zilnica se obisnuieste si el asa si ii este si lui mai usor ca nu se fac schimbari de masa, locul unde doarme .... e foarte bine asa.
Noi momentan avem probleme cu dormitul infasat, ca asa a fost obisnuit si acum vine caldura si nu mai merge.
Asteptam sa primim salteaua din fibra de cocos sa doarma pe burtica si poate asa o sa fie mai usor.
verak
Postat pe 29 Mai 2008 15:32
verak, ai spus ca are 2 luni, nu e indicat la varsta asta sa-l pui sa doarma pe burtica, ei nu-si controleaza capul bine, nu-l pot intoarce, ridica, plus ca aceasta pozitie solicita mai mult muschii toarceliui care nu sunt suficient deyvoltati la vasrta aceasta si se pot intampla accidente, doamne-fereste.!.si mai ales ca-l tii in camera separata, nu-l poti supraveghea chiar continuu. eu cand vedeam ca doarme pe burtica il intorceam pe spate, de pe la 7 luni l-am lasat sa mai doarma si pe burtica. deci e total CONTRAINDICAT SA DOARMA PE BURTA Pe burta pana la 6 luni cel putin. MAI INTREABA SI DOCTORUL, mie mi-a intezis si pusul in fundulet sprijinit pana la 6 luni... cat mai multe exercitii pe burtica, dar nu fortat, adica daca lasa capul jos, scanceste trebuie intors imediat
a1_23
Postat pe 30 Mai 2008 09:38
aici sunte de acord cu Boaba, referitor la dormitul pe burtica. E periculos pana la 6 luni sau pana in momentul in care se rostogoleste singur. Poti sa-l pui sa doarma pe burtica, dar ziua, cand il poti supraveghea. Cel putin noua asa ne-a spus dr. Oricum Chira nu vroia sa doarma deloc pe burtica, se trezea in 15 min, dar acum doarme mai mult pe burtica, probabil seamana cu mine. Cat am fost insarcinata, a fost greu cu dormitul, numai putea pe burtica. iN patut si Chira doarme singura de la inceput, ca imi era frica sa dorm cu ea. Chiar si acum, cu toate ca ea nu a dormit cu noi in pat, decat foarte rar,cand era mai agitata sau cand a fost racita, o mai luam cu mine, ma trezesc uneori noaptea, cu teama ca e in pat si practic o caut cu ochii inchisi. Imi este frica sa deschid ochii , ca cine stie ce vad, ce s-a intamplat cu ea.Uneori il prind pe sotul meu de bluza si il tin, am impresia ca e Chira si ca o sa cada din pat. Nu stiu de unde teama asta. Si asa ca e mai bine in patut, altfel nu as fi dormit deloc. Cred ca as fi obisnuit-o si eu sa doarma singura in camera, dar deocamdata avem doar doua camere, asa ca...Si de ce l-ai infasat? Numai este recomandat...Mie din spital mi s-a spus sa nu o infas. Nu a stat infasata decat 2 zile, pana am luat-o in rezerva si atunci i-am pus hainutele noastre.
chira
Postat pe 30 Mai 2008 11:10
Prietenei noaste i-a recomandat medicul sa culce fetita pe burtica de la inceput pe saltea de fibre de cocos prin care se poate respira. Si acum are 1.5 ani si e foarte bine.
L-am infasat ca asa mi-a zis medicul de familie ca avea somnul prea agitat si se trezea foarte des, si asa s-a linistit si a dormit foarte bine.
Acum ne obisnuim usor usor si neinfasat. asta e floare la ureche fata de altele......
Capul si-l tine foarte bine, desi are doar 2 lunI.
verak
Postat pe 30 Mai 2008 21:59
verk, in toate cartulicile pe care le-am citit (scrise de medici), scria ca pozitia in care un bebe trebuie sa doarma e cea pe spate. Dormitul pe burtica la varste mici e asociat cu sindromul mortii subite la sugar. Prin salteaua de fibre de cocos, daca pica nu nasul cu ea, zici ca se poate respira??? Mai, una e sa lase pielea sa respire si alta e chiar sa respiri prin ea..... nu stiu ce medic i-a recomandat prietenei tale sa-si pun copilul de la inceput pe burtica.. e si o pozitie in care muschii resiratori sunt foarte solicitati, de asta apare sindromul mortii subite. Si supraincalzirea bebelusului poate da asa ceva. Lasa ca o sa doarma .. daca nu-i e cald sau frig, daca e satul o sa doarma bine si pe spate,mai ales pe salteluta cea noua. ai grija sa eructeze inainte de a-l culca altfel e riscul sa regurgiteze.. Eu sincer, in primele luni il culcam pe spate, dar ii puneam un scutecel impaturit sub el intr-o parte ca sa stea un pic inclinat, in cazul in care regurgiteaza.. asa ii punea si-n maternitate. somnic usor lui bebe mic!
a1_23
Postat pe 31 Mai 2008 14:48
Boaba prietenii nostri care au culcat fetita pe burtica de mica sunt medici amandoi si de la ei am aflat si noi cum e cu salteaua asta din fibre de cocos (probata de adulti intai), deci mai intereseaza-te... si o sa vezi ....
Merci pentru sfaturi.......
Fiecare din noi a invatat impreuna cu bebe ce e mai bine pentru bebe si cum ....
Si apoi noi am facut un program copiilor pentru ca asa e normal pentru ei si sanatos. Copiii au nevoie de mai mult somn decat noi adultii si daca doarme devreme cand va merge la gradi sau scoala va fi foarte odihnit si se va trezi foarte usor dimineatza....
copilul trebuie pus si pe burta sa isi intareasca muschii nu sa fie ca o pleasca cum am mai vazut ca stau in carut .... sau umflati....
Si chestia cu dormitul singur, si tinutul in brate numai cand e nevoie il ajuta si pe copil sa fie independent, nu sa stea legat de fusta mamei....
Eu am vazut copii crescuti asa si mi-a placut foarte mult si asa vreau sa fie crescut si bebeul meu care ni l-am dorit atat de mult si care vreau sa fie un exemplu cand va fi mare si sa nu simta diferenta ca a crescut cu parinti adoptivi.
verak
Postat pe 31 Mai 2008 22:39
de acord ca trebuie pus si pe burta, dar nu sa-l pui sa doarma pe burta. programul la bebe eu zic ca si-lface mai mult singur, oricat te-ai stradui sa doarma la o anumita ora, daca el nu vrea nu ai ce sa-i faci, mai ale scand e asa mic, ce-i faci ii zici treci la culcare si el se conformeaza? Inteleg sa-i respecti programul de somn, cand ii e somn o sa doarma bieninteles, cand ii e foame in cazul meu a fost san la cerere, adica daca plangea dupa 0 ora ce era sa fac sa-l las sa planga inca 2 ore ca sa-l obisnuiesc la program? iar pt ca un copil sa fie independ, am citit intr-o carte de psihologie a copilului ca o conditie importanta e sa nu fie lasat sa planga, sa fie tinut in brate pentru ca el asa simte iubirea prin contact fizic, in primele luni. Dobandind incredere in mama sa, fiindu-i indeplinite si lui toate cererile, va fi si el increzator in propria persoana.
a1_23
Postat pe 1 Iunie 2008 11:39
eu nu am pus-o deloc pana nu s-a intors ea singura adica pe la 5 luni jumate eu nu am miscat nici un deget in privinta asta cand a vrut sa se intoarca s-a intors cand a vrut sa se ridice in fundulet s-a ridicat cand a vrut sa se ridice in picioare s-a ridicat dar doar atunci cand a simtit ea ca poate fara sa o ajutam noi
maria_adelina26
Postat pe 2 Iunie 2008 01:25
Tocmai asta este ca trebuie sa il stimulezi prin masaj, gimnastica.....
Apropo de statul in fundulet, intors singur..... cititi va rog pe forumurile de copii adoptati/abandonati si vedeti cum sunt copiii care cresc in maternitati sau centre, care nu sunt stimulati, sa vedeti la cat stau copiii aia in fundulet, la cat isi tin caputul.... Si apoi ve-ti intelege cat il ajuta pe bebe sa fie stimulat, ajutat....
Boaba tu crezi ca noi am fortat copiii la programul asta, ca i-am lasat sa planga ca nu era ora de foame sau ca nu trebuiau luati in brate, sau ca i-am obligat sa doarma???? Doamne fereste draga, cum poti sa crezi asa ceva!!!
Bineinteles ca si noi ii tinem in brate, ii dam sa manance cand ii e foame si il lasam sa doarma cand ii este somn.
Era vorba de rutina cu masa, somnul, baie, masaj cu care il obisnuiesti si dupa un timp el se invata si seara dupa masaj, baie si papica doarme.
Vizavi de tinutul in brate: daca nu plange cand sta in patut sau pe salteaua de joaca si se uita la jucarii si rade de ce sa il tinem in brate? Asta era idea nu sa il tii in brate toata ziua si sa nu poti face nimic ca copilul trebuie tinut in brate. Ne refeream la a exagera cu tinutul in brate, nu la a nu tine deloc copilul in brate.
Bebeul meu rade tot timpul cat e treaz si vorbesti cu el.... deci e copil fericit.
Fiecare intelege cum vrea aceste lucruri si face cum crede ca e mai bine pentru puiul sau.



verak
Postat pe 2 Iunie 2008 08:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccin hepatita a (havrix) 1 De la: SEBY1YEAR 17 August 2009 22:51
Vand carucior Primii Pasi model H309 si scaun masina 1 De la: simi_clau 15 Aprilie 2010 23:43
alimente interzise in timpul alaptarii 15 De la: Noemmytza 13 Aprilie 2010 12:25
hainute 0-6 luni 1 De la: garbo_407979 10 Ianuarie 2015 12:02
vand patut +saltea,port bebe chicco 1 De la: onutza 19 Iunie 2009 11:06
Setari Cookie-uri