Mame singure

Sa iti traiasca fetita quasaria, sa va dea Dumnezeu sanatate amandurora!
Little_Lala
Postat pe 7 Noiembrie 2013 13:02
Lala, capul sus te vei descurca. Vei vedea ca ai facut o alegere buna. A fi mama este minunatia de pe pamant. Ai sa vezi.
Iti doresc multa sanatate, rabdare si mai ales liniste sufleteasca.
Fetita te va iubi la fel cum si tu o iubesti si sufletul tau va vedea adevarata fata a vietii.
Te pupicesc mult de tot pe burticuta ca sa prinda si ingerasul iubirea unei mamici coplesita de povestea ta.
Ai grija de tine si multe
Cu drag,

O mamica de baiat.
garbo_388052
Postat pe 7 Noiembrie 2013 13:16

foarte frumoasa poveste de viata si foarte inteleapta incurajare.
Si eu sun o mamaica singura de la inceputul inceputului.Stiam ca nu-si doreste copii dar si pentru mine a fost o surpriza.Pe care am acceptat-o ca o Binecuvantare de la Dumnezeu.Asa cum au spus si mamicile de mai sus,Dumnezeu nu Da la om mai mult decat nu poate duce...acolo unde omul nu mai poate va fi Mana lui D-zeu.
Baietelul meu are acum 10 luni si jumate.Este fericirea mea si puterea de a merge inainte...am pentru ce trai.L-am iubit si eu f mult pe tatal lui.dar eram constiienta ca a fost o iubire bolnava si nu tocmai de viitor.Dar, in schimb aceasta relatie mi-a adus Lumina in viata mea intunecata,prin baietelul meu.
Bineinteles o am pe mama alaturi si asta conteaza mult.
Dar felicitari mamicilor care fac fata singurele.Dumnezeu sa va ajute!Multa sanatate tuturor!!
garbo_384734
Postat pe 7 Noiembrie 2013 14:21
buna ma alatur si eu acestu topic... sunt si eu o mama singura de gemeni ,am 2 fetite. sunt totul pentru mine in viata,sunt mandria mea. este cel mai frumos lucru din viata ce mi s-a putut intampla,sa am 2 minunatii ca ele.e greu dar si frumos. va doresc o zi buna.
garbo258175
Postat pe 7 Noiembrie 2013 14:50
Sfatul meu e sa luptati pentru fericirea copiilor.Asta nu inseamna ca trebuie sa suportati batai,injuraturi,etc O mama trebuie sa se lupte pentru ca puiul ei sa fie fericit.Nu trebuie sa va despartiti fara sa luptati pentru EL.Incercati sa discutati,sa ajungeti la un numitor comun.Mamelor,nu mai fiti orgolioase...orgoliul vostru ii face rau copilului.Dupa o lupta lunga si grea,abia atunci puteti sa hotarati sa ramaneti singure.E adevarat ca un copil creste si fara tata,dar fericirea copilului nu e intreaga.E dureros sa ii zica ''tata'' unui strain.E dureros sa isi vada mama singura si nefericita.
Asa ca cel mai bine ar fi pentru toate femeile sa isi impuna niste reguli:
-sa aiba minim 25 ani cand are primul copil
-sa aiba minim 4-5 ani de relatie,si daca in acesti ani ti-a demonstrat 100% ca e bun ca sot si tata,abia atunci poti avea un copil
-sa ai o situatie materiala cat de cat buna...macar o casa a voastra si un job bun
-sa fiti siguri ca ramaneti impreuna

E dureros sa cresti fara ambii parinti.Dar e dureros si sa ii ai pe amandoi langa tine si sa ii vezi suparati,tristi,etc O mama trebuie sa fie un exemplu pentru puiul ei,asa ca atunci cand faceti ceva ganditi-va cum ar fi ca puiul vostru sa faca acel lucru...ar fi ok pentru voi?
Mamelor...tatilor...fiti exemple pentru copii vostri!Asta e cea mai buna educatie pe care o puteti da copiilor!Fiti eroii lor!
loving
Postat pe 5 Decembrie 2013 11:34
din punctul meu de vedere, partea cu "lipsa tatalui biologic" sint melodrame inutile. Nici macar mama biologica nu inseamna nimic: poate fi o scorpie lipsita de sentimente si lipsita de semnificatie. "Legatura singelui" e o prejudecata trista. Atit. Legatura dintre un parinte si un copil este sufleteasca - atunci cind il simti al tau, si atunci cind te simte mama - sau tata - e o legatura reala. Atunci cind ai participat la conceperea lui si la asta se limiteaza rolul, e absolut insignifiant faptul ca te numesti "parinte". Nu esti.
Deci n-as plusa prea mult doar pentru faptul ca unul ii e "tata" si restul sint "straini".
Idem - mi se pare foarte naiva, FOARTE naiva pretentia sa ai "macar o casa si un job bun" ca sa ai un copil. Pe linga copil, si casa si jobul sint temporare si fara importanta. Poti sa schimbi cinci case pina ajunge copilul adult - asa cum poti sa schimbi jobul in fiecare an. Responsabilitatea asumata fata de copil e pe viata, in rest toate sint variabile.
quasaria
Postat pe 5 Decembrie 2013 11:50
este usor sa spui o sau il cresc singura dar nu este bn toti copii traiesc cu ideea unei familii bune dar langa el nu unul hai si altul cea sau sa vada numai certuri si scandal mai bn atunci singura dar nu invatandu-l ca celalalt a fost asa si pe dincolo va creste si va vedea sg. bn ar fii sa fim capabile sa-l invatam sa nu faca greselile noastre sa nu treaca prin ceeace am trecut noi asta ar fii bn si sa auda numai lucruri frumoase sa fie un copil puternic asta ar trebui sa vada la o mama singura nu una vai de capul ei suparata plansa si alte cele asa nu>>>>>>>>>>>>>
doremi
Postat pe 5 Decembrie 2013 12:21
de ce ai ramas singura
?
garbo_393378
Postat pe 11 Decembrie 2013 01:50
Cred ca lucrul cel mai important pina la urma e sa ii asigure copilului un mediu fericit. Un copil nu se dezvolta la fel in plin razboi civil... :-) In unul sau doi, important e sa ii oferi/oferiti un camin, o familie, nu doar o locuinta... Indiferent daca e singura sau nu, o mama trebuie sa subs puterea interioara sa zimbeasca. Chiar si atunci cind e greu sa zimbesti. Chiar daca asta inseamna sa dai pe usa afara pe oricine sau orice te impiedica...
quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2013 02:20
Buna. Sunt nou venita in acest grup. Traiesc o poveste asemanatoare tie
Am fost intr-o relatie 14an din care au rezultat doua fetite minunate,una de noua ani si cealalta de un an si unsprazece luni. Din cauza firi lui violente, atitudini abuzive, comportamentului bipolar am ales sa ma mut cu fetele intr-un oras indepartat pentru a nu supune fetele unor scene traumatizante. Insa este foarte greu, nu cunosc pe nimeni aici, nu am ajutor si nici financiar nu o duc prea bine. Am incbiriat un apartamrent, pe fetita mare am inscris-o la scoala unde este foarte bine insa cu cea mica imi este foarte greu.. nu reusesc s-o inscriu la cresa si nu gasesc nici o bona sa stea cu ea ca eu sa ma pot duce la munca.El nu ma ajuta cu nimic, din contra, ma taraste prin procese chipurile ca vrea sa locuiasca copiii cu el. Tu cum te-ai descurcat din acest punct de vedere? Nu stiu ce ideii sa mai gasesc
garbo_493893
Postat pe 3 Noiembrie 2018 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama singura 3 De la: Madalina_Roxana_2 17 Septembrie 2017 16:34
Talasemie minora la bebe de 7 luni 4 De la: kidz008288 25 Mai 2010 09:08
mame singure 156 De la: dor72 9 Aprilie 2011 00:36
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
mame singure 1 De la: garbo214842 23 Iulie 2011 00:05
Setari Cookie-uri