Mame singure

8277, nici un barbat si nici un serviciu nu merita sa te desparti de copilul tau.
Nimic pe lumea asta nu merita.
Inteleg perfect ca e greu, poate fi chiar foarte greu - dar e copilul tau, tu l-ai facut: din momentul in care l-ai facut trece alaturi de tine prin bune si prin mai putin bune, asta e. E datoria ta sa il inveti ca asta e viata, viata reala, ca uneori trebuie sa lupti sa obtii ce iti doresti si ca, daca esti puternic, pina la urma rezolvi toate problemele.
quasaria
Postat pe 17 Octombrie 2012 09:36
Mai bine la mana alor tai, dar langa copil, decat la mana unor straini care nu iti accepta copilul. Daca stai si nu il vor accepta ce rezolvi? Vei fi nefericita mereu pt ca nu e langa tine. Copilul conteaza ,nu oamenii care nu il accepta! Daca nu il vor pe el ,inseamna ca nu te vor nici pe tine. Daca nu ii faci sa inteleaga ca voi sunteti doi, nu mai sta nici o clipa. Cum nu ai patit nimic pana acum la tine acasa si te-ai descurcat mai bine sau mai rau , fa si acum acelasi lucru. Du-te langa copilul tau pt ca el este cel mai important in viata ta. Tu nu mai esti singura, ai o familie formata din doi, il ai pe el. Lupta-te pt el, iar cand va veni vremea veti fi trei, dar doar cu cineva care il va iubi ca si cum ar fi al lui. Eu nu as accepta altfel. Si eu am fost in situatia ta, dar eu nu mi-am lasat copilul, pt ca am stiut ca nu mai sunt singura. Sa-ti de Dumnezeu putere si ganduri bune. Esti mama iar copilul tau are nevoie de tine, ajuta-te si cu tatal tau dar tu trebuie sa fii pe locul 1 in viata lui nu bunicul. Succes.
garbo005647
Postat pe 17 Octombrie 2012 09:37
Mama LUI nu te accepta cu bebele TAU ??? Bai, femeieee !! E copilul tau, fiecare clipa petrecuta langa el, fiecare realizare de'a sa..sunt IMPORTANTE !!! Zau ca nu inteleg cum pot unele femei sa stea departe de copii lor. Cum sa nu ii vezi primul dinte, prima cazatura, primul turn de lego, primul mers pe bici, prima julitura, prima...prima.... tot ce face nou zi de zi...caci, Slava Domnului, face !!! Ce barbat ar putea fi mai presus de propriul copil? Nici macar tatal lui biologic...NIMENI, nici macar tu, atata timp cat el, mic fiind, are nevoie de prezenta ta !!! Depinde emotional de tine, are nevoie de dragoste, de stabilitate, de tot ce ai tu mai bun de oferit.
E trist... Trist nu pentru situatia in care te afli tu...ci pentru situatia copilului tau...
b727ana
Postat pe 17 Octombrie 2012 12:51
Nimic din tot ceea ce exista pe acest pamant,si nimeni din aceasta lume...nu poate rupe legatura nativa,puternica si unica...care se infiripa intre mama si copil....inca din perioada intrauterina si care evolueaza de-alungul timpului!!!Nevoia reciproca este imensa si se intinde ,depasind palierul emotiilor si sentimentelor materne,trecand la nivelul spiritual!!!Mama.... este una singura !!!Este o relatie binecuvantata si un izvor de energie...copiii fiind acel flux energetic,propulsor pentru mamele lor!! Aici fac referire ...la mamele devotate,apte de orice sacrifii pentru copiii lor...exista si exceptii,care nu se pot lua in calcul!!!
The_rock_flower
Postat pe 17 Octombrie 2012 13:06
De la: The_rock_flower, la data 2012-10-17 13:06:19!!!Este o relatie binecuvantata si un izvor de energie...copiii fiind acel flux energetic,propulsor pentru mamele lor!!


aici ai perfecta dreptate. Si eu n-as numi-o sacrificiu, ci ajutor. Ajutor in sensul propriu al cuvintului. Un copil chiar iti da o energie si o putere pe care nu o ai altfel. Copiii sint o sursa inepuizabila de vitalitate, optimism si speranta. La modul propriu te invata sa te bucuri: sa te bucuri de un fir de iarba, de o furnica, de o melodie, de expresia lor senina cind dorm, de mirosul lor de bebe, de manutele mici si grasunele, de modul in care iti zimbesc - din tot sufletul - de cite un desen stingaci, dar facut cu multa dragoste, de o puzderie de pupici asa, ca tu esti MAMA. Devii fiinta cea mai importanta, incomparabila, UNICA - pentru ca tu si numai tu esti MAMA. Un copil e cel mai frumos cadou pe care ti-l poate da viata. Nu vad, chiar nu vad ce l-ar putea "inlocui" sau "compensa"...
quasaria
Postat pe 17 Octombrie 2012 13:28
Nimic si niciodata,"Q"!!!! Vorbim de acea reciprocitate pura ,mama are nevoie de energia copilului pentru a o remonta zilnic,pe cand...copilul este dependent de iubirea lipsita de egoism a mamei...pentru a exista ca rod al vietii insasi!!!
The_rock_flower
Postat pe 17 Octombrie 2012 13:37
asa este..aveti mare dreptate cu totii,..imi este enorm de greu fara el langa mine.. cand ma duc acasa(o data pe saptamana) e cu totul si cu totul altul,imi duce lipsa se vede...dar nu ma intelegeti gresit..eu nu am facut pasul asta doar pr acest baiat,ci si pt locul de munk cel mai mult,,,legat de ai lui:tatal lui e de acord sub toate formele doar ca mama lui nu..din cauza faptului ca eu am doar 10 cls si ca am un bebe,dar asta nu ma,dar este doar pr ei,,eu imi vad de ale mele si ea de ale ei...
garbo_8277
Postat pe 24 Octombrie 2012 08:07
asta este primul pas pe care il voi face acum...voi lasa totul in urma si voi merge lenge baiatul meu..Dumnezeu fie cu mine
garbo_8277
Postat pe 24 Octombrie 2012 08:10
guasaria....de unde sa mai am atata putere??? am trecut prin fffff multe,mai ales in ultimii 2 ani...cel putin psihic..st cu nervii la pamant..totul din cauza acestor probleme..va multumesc enorm de mult ca mi-ati ras si pt toate aceste sfaturi..
garbo_8277
Postat pe 24 Octombrie 2012 08:17
8277
Este foarte greu daca nu imposibil sa pui de acord copilul, un barbat care nu e tatal lui, familia barbatului respectiv, serviciul, banii, casa, orasul. Fa rapid o lista de prioritati si concentreaza-te pe ele, nu risipi energie pentru ceea ce nu e important si valoros. Ca mama lui nu te accepta, asta-i buna, chiar nu ai nevoie. Omul asta te vrea cu copil???? Ca esti in Buc e ok, cu timpul iti vei aduce copilul in Buc. Iar daca omul nu va vrea pe amandoi, sa fie sanatos...Asta-i culmea. Nu-ti mai bate capul atat. Pup.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:45
De la: garbo_8277, la data 2012-10-24 08:17:05guasaria....de unde sa mai am atata putere??? am trecut prin fffff multe,mai ales in ultimii 2 ani...cel putin psihic..st cu nervii la pamant..totul din cauza acestor probleme..va multumesc enorm de mult ca mi-ati ras si pt toate aceste sfaturi..


Tocmai! Te opresti, iti tragi sufletul, faci lista de prioritati-copilul e prima!!!. si mergi mai departe...drumul e lung si n-avem timp sa ne plangem, si nici energii.
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:48
De la: scolaritzas, la data 2010-03-13 23:08:28noi suntem din noi singurei.....mam despartit de tatal copilului pentru ca nu mai suportam certurile...ne certam si in fata copilului....prima luna a fost frumos....apoi totul sa schimbat.....la sfarsit am inteles de ce statea cu mine...statea doar pentru copil....ia mintit pe prietenii lui in fata mea sa ma faca de ras....nu se poate asa...nimic nui placea din ce faceam....


Ai facut foarte bine!
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:50
De la: Georgia_Gina_1, la data 2012-01-10 17:08:55buna fetelor
ma numesc georgia
ma regadsesc enorm in anumite postari
eu am o fetita de 9 luni relatia mea este un dezastru se poarta urat , nu ii pasa toata sarcina am plans stat in spitale si vreau sa plec dar nu am unde tata e un isteric nu ma primeste si daca ma duc viata de calvar o sa am , am un venit de 800 ron si din aprilie inca 1 an 500 ron nu am unde sa ma duc sa stau cu chirie caci nu imi permit inca alaptez si nu as avea cu cine sa las fata ca sa merg la munca , am cautat sa fac ceva de acasa dar nu gasesti decat video chat sunt disperata simt ca intru in depresie. inainte aveam o viata normala un servici de la care castigam aproape 25 mil o parte dati la negru ca asa se poarta si acum sunt legata de maini si picioae nu am ce sa ii ofer micutei , o casa ne trebuie atat
va pup siii cu siguranta voi sta aici poate ne mai incurajam sau gasim solutiii impreuna


Nu vei intra in nici o depresie, copilul nu-ti va da voie... Fii cuminte...vei gasi o casa, o solutie, te vei gasi pe tine insati, nu deznadajdui, ok?
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:53
De la: garbo264912, la data 2012-02-19 01:57:44buna fetelor sunt noua aici va scriu la ora asta pt ca pana acm am citit povestile voatre sunt o mama singura tatal este n muslman lam cunocut in italia am nascut acolo dupa ce am nascut si a recunoscut copil ma trimis in romania si de 5 luni abia mia trimi 200 euro mA AJUTA MAMA SI FRATIMIU dar va spun ca am un ingeras foarte norocos fetita niciodata nu ramane fara ceva cand zic ca nu am atunci se gaseste va pup i capu sus n copil este o binecuvantare cat despre musulmani feritiva de ei sunt foarte hAINI si perversi pup


Ochii pe copil ca pe butelie! Musulmanii au obiceiul sa-si duca copiii in tarile lor...Atentie totala!
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:55
Draga de Luna ...Cum are ea cate o vorba buna pentru fiecare ...
Rotty
Postat pe 24 Octombrie 2012 10:58
De la: Rotty, la data 2012-10-24 10:58:25Draga de Luna ...Cum are ea cate o vorba buna pentru fiecare ...


Rotty, iubita, nu te-am pupacit de mult, scuze, sunt un actor grabit...
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:03
Toti suntem draga mea...
Rotty
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:05
Asa este..scena vietii...este plina de actori ..ai propriului rol!!!
The_rock_flower
Postat pe 24 Octombrie 2012 11:10
De la: The_rock_flower, la data 2012-10-24 11:10:49Asa este..scena vietii...este plina de actori ..ai propriului rol!!!


Pai da! Si ne scriem singuri rolurile, unii...
Luna_in_capricorn
Postat pe 24 Octombrie 2012 12:31
da,el este de acord cu copilul...nu are absolut nimik impotriva..doar ca nu are curaj sa faca acest pas...
garbo_8277
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:18
va multumesc din tot sufletul tuturor..voi m-ati ajutat sa iau ce-a mai buna decizie..popo sa aveti grija de voi
garbo_8277
Postat pe 25 Octombrie 2012 17:25
De la: garbo_8277, la data 2012-10-25 17:18:36da,el este de acord cu copilul...nu are absolut nimik impotriva..doar ca nu are curaj sa faca acest pas...

Copilul este intr-adevar o prioritate dar nu trebuie sa o iei asa haotic sa lasi totul doar pentru el. Deci din cate am citit am ajuns la concluzia ca esti cu serviciul si o faci pentru bebe tau. Daca renunti la servici nu o sa mai ai bani pentru bebe si atunci? Nu te gandesti si la asta? Adica amandoi veti avea de suferit. Nu e un capat de lume sa muncesti si sa fi departe de bebe. Trebuie sa il iei ca pe un rau necesar treaba cu serviciul. Plus ca in asta consta dragostea ta, sa te sacrifici pentru el, sa ai din ce sai cumperi o jucarie, o prajitura, un cadou. Asta e viata fata mea draga. Cu totii muncim si ne zbatem pentru copiii nostri.
In ceea ce priveste baiatul cu care stai, daca el te iubeste si va intelegeti bine si iti accepta copilul nu-l lasa. In ziua de azi e foarte greu sa gasesti pe cineva care sa te sustina si sa-ti fie aproape. Pana la urma asta inseamna o familie : mama, tata, copilul. Sa fiti cu toii si va sustineti pana la capat orice s-ar intampla.
garbo_8940
Postat pe 26 Octombrie 2012 17:55
bineinteles ca ma tot gandesc si la asta,,tocmai de aceea nu stiu ce decizie sa iau..mai ales ca imi este foarte greu fara copilul meu...in schimb ma gandesc si ca daca ma intorc sa fiu langa el nu o sa mai am posibilitatea sa-i mai ofer ca acum...si mai ales ca el acum e in crestere si are nev de foarte multe..
garbo_8277
Postat pe 27 Octombrie 2012 12:43
nu pot sa zic ca imi este chiar asa de greu deoarece ma duc la fiecare sf de saptaman la el si stau cate o zi sau 2...
garbo_8277
Postat pe 27 Octombrie 2012 12:48
doar ca sunt in marii dubii din cauza alor lui(parintii baiatului la care stau)
garbo_8277
Postat pe 27 Octombrie 2012 12:48
exact asa simt si eu, daca Dumnezeu poate sa-l ierte, sa o faca, caci eu nu il voi ierta niciodata. acest gen de barbati nu merita iertati, merita tot ce e mai rau, si sper ca Dumnezeu sa le dea ce merita, sa plateasca pt raul facut.
si eu am o fetita care are 9 luni, iar tatal ei a uitat brusc de viitorul copil, de inainte de-a naste. dupa o relatie de peste 10 ani, el a decis pt el ca tocmai si-a schimbat optiunile in viata, cand eram gravida. asta a fost explicatia lui!
fetita s-a nascut prrematur, a fost foarte bolnava si doar cu ajutorul lui Dumnezeu traieste azi.
acum printesa mea e bine, si ma rog sa creasca sanatoasa, dar pe el nu l voi ierta niciodata!
imi pare rau, cred in Dumnezeu, dar asta simt,
cris_13
Postat pe 14 Decembrie 2012 09:08
mda. Eu tare mi-as dori sa uite, dar sa uite dreak de tot, sa il pocneasca amnezia si sa nu isi mai aduca aminte de noi vreodata, NIMIC, nici cum ne cheama - numai ca ar fi prea frumos sa se intimple asta, probabil...
quasaria
Postat pe 14 Decembrie 2012 09:12


De la: quasaria, la data 2012-12-14 09:12:46mda. Eu tare mi-as dori sa uite, dar sa uite dreak de tot, sa il pocneasca amnezia si sa nu isi mai aduca aminte de noi vreodata, NIMIC, nici cum ne cheama - numai ca ar fi prea frumos sa se intimple asta, probabil...


De la: quasaria, la data 2012-12-14 09:12:46mda. Eu tare mi-as dori sa uite, dar sa uite dreak de tot, sa il pocneasca amnezia si sa nu isi mai aduca aminte de noi vreodata, NIMIC, nici cum ne cheama - numai ca ar fi prea frumos sa se intimple asta, probabil...
cris_13
Postat pe 14 Decembrie 2012 11:47
o fmeie nu poate avea atata ura cum zici tu,mai ales gravida, cand are atata nevoie de protectia tatalui, de iubire ....
cu ceva ai ranito e evident!!!!!!!!!!!!!!
stiu din propria experienta!


De la: alexzander27, la data 2009-05-19 20:26:41ce poti sa intelgi despre o mamica insarcinata si plina de ura ..dusmanie...si vorbesc de mama copilului meu...sincer numai stiu ce sa mai fac sa o aduk pe drumul cel bun.
cris_13
Postat pe 14 Decembrie 2012 11:56
cris, sint convinsa ca situatia este diferita: dar neica nimeni, dupa ce si-a pus palma in cour cind eram insarcinata - s-a gindit el asa (peste vreo patru ani!!!) cum ca dom'ne e mare tata. Si de atunci m-a dat de vreo trei ori in judecata (la Haga inca n-a ajuns...) sa castige DREPTURI asupra copilului - care copil intreaba da' cine pana mea e asta, de unde a aparut si de ce nu faci ceva sa scapam de el odata?!
Copilului evident ca nu i-a luat vreodata o ciocolata, nu l-a intrebat vreodata de sanatate, in schimb se jeleste pe la toata lumea care e dispusa sa il asculte ca el, copilul adica, nu IL Respecta, pentru ca n-a fost crescut sa asculte de Tat-su! Iar copilul, la 6 ani, evident ca se prapadeste de ris....

Cam asta e gradina zoologica in care traiesc eu.
Iar daca as avea ceva cojones, probabil i-as da eu plodul in brate vreo saptamina - nu tb. sa i-l dea legea, pot sa i-l dau eu personal - si sint convinsa ca dupa o saptamina nu i-ar mai trebui in veci! Fie-mea, lasind la o parte ca e din mine si crescuta DOAR de mine, daca i se pune invers cineva e mult mai sadica decit pot fi eu. Eu mai am limite. Ea, nu. Deci daca as vrea sa imi bat joc de el, i-as da odrasla o saptamina sa il calce in picioare - cu tot respectu' aferent, desigur - cum n-a fost calcat in viata lui. Fara sa fiu eu prin preajma sa ii mai pun frina.
Dupa aia probabil si-ar suna avocatul sa ne puna ordin de restrictie...
quasaria
Postat pe 14 Decembrie 2012 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:14
Mama singura 3 De la: Madalina_Roxana_2 17 Septembrie 2017 16:34
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
Pe lng plopii...fr soț. 2 De la: Thor_again 18 Martie 2011 15:00
Mamici de ingerasi 163 De la: ingerasulGabriela 16 Martie 2013 10:46
Setari Cookie-uri