Mame singure

draga andyda,ai fost foarte puternica ca ai hotarat sa te desparti de el...este foarte greu sa iti cresti baietelul singura..dar fii tare si ai sa vezi ca dumnezeu o sa te ajute sa treci peste greutati..daca ai si parintii alaturi este un noroc..
alexxa_kidz
Postat pe 19 Ianuarie 2009 16:24
Dragele mele, sunt in dilema, nu stiu dak am procedat bine sau nu. Tatal fetitei mele si-a facut un obicei sa o vada cam la o luna... De sarbatori insa nu a sunat, nu i-a adus nimic, a plecat in vacanta cu actuala... si cand s-a intors... a cerut sa o vada, dar la el acasa (fosta noastra casa din care el ne-a alungat) sau la mama lui... asa cum am obisnuit pana atunci. Am refuzat sa mai fac asata ptr ca ori de cate ori merg la ei nu mai sunt buna de nimic 2 saptamani si mai bine, nu imi mai gasesc linistea... Asa ca i-am spus ca dak vrea sa o vada poate sa vina linistit acasa la parintii mei, unde stam acum si sa petreaca timp cu ea. El insa a spus ca nu vine aici. Atunci i-am rasp ca astea sunt conditiile si in consecinta face cum crede... Nu a mai sunat de atunci... Credeti ca sunt de condamnat, credeti ca fetita mea o sa spuna mai tarziu ca nu l-am lasat sa o vada? Acum ea are 10 luni si ma gandesc ca ii fac mai mult rau daca il vede numai cand isi aduce el aminte ca are un copil si nu reprezinta o prioritate pentru el... Ea o sa creasca si o sa se ataseze de el... si cu timpul o sa-i fie mai greu... Gresesc?
mamadeinger
Postat pe 20 Ianuarie 2009 17:02
buna. sunt andyda_andyda. multumesc pt incurajare. doresc multa sanatate si curaj mamicilor.
zbeng_a
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:57
buna. voi din ce oras sunteti? eu sunt din petrosani.
zbeng_a
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:44
draga mamadeinger, nu gresesti cu nimic. el este cel care greseste si daca nu cauta fetita e problema lui. nu cred ca il intereseaza de fetita daca nu o cauta, indiferent unde este fetita. si eu patesc la fel.
zbeng_a
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:06
Da... toata lumea mi-a spus la fel. Eu incerc sa-i gasesc scuze, cred. Dar este evident ca nu il intereseaza. Cand iti e dor de cineva, cand iti pasa de copilul tau, faci orice ca sa il ai in preajma... El nu face nici un efort. Cred ca a spus multumesc in gandul lui ca am refuzat, un motiv in plus sa ma acuze ca eu sunt cea care nu vrea sa aiba el vreo legatura cu copilul.Asa gandeste el, e mult prea las sa-si asume anumite lucruri... In fine, timpul le rezolva pe toate, sper... Oricum pentru el nu conteaza decat propria-i persoana... Nu merita asa un copil!
mamadeinger
Postat pe 21 Ianuarie 2009 20:08
buna. sunt andyda. voi de unde sunteti? eu din petrosani. daca sunteti prin apropiere poate ne intalnim sa mai vorbim. mi-ar face mare placere sa ne intalnim. eu nu am prietene prin zona. va pupik
ANCA_ANCA223
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:39
buna alexxa. id-ul meu e andyda_andyda. poate mai vb si pe mess. multi pupici pt bebei.
ANCA_ANCA223
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:49
Salut,

Vreau doar sa incurajez viitoarele mame singure, in sensul ca se vor descurca. Greu, usor, fiecare cum ia situatia. Este bine sa nu ne dam sfaturi radicale, pentru ca este foarte greu sa intelegi ce probleme sunt intre 2 oameni, desi credem ca suntem in aceeasi situatie.
Eu am nascut prin cezariana o fetita dismatura de 2 kg. Toata sarcina am fost singura si pana in momentul de fata. Desi nu eu am fost cea care s-a entuziasmat la inceput, ci el foarte tare, nu a fost deloc langa mine, poate si distanta este o scuza. Dupa ce am nascut m-am mutat de la ai mei pentru ca tatal meu era in stadiul terminal al bolii de care suferea, iar eu am vrut sa-mi cresc copilul intr-un mediu sanatos. Deci am fost singura inca din primele saptamani, fara posibilitatea de a iesi din casa nici macar pentru o ora, fara experienta cresterii unui copil, dar a trebuit sa fac asta. Nici prietenii nu m-au putut ajuta, pentru ca aveau serviciu. Dar, am reusit sa cresc pana acum (5 luni) un copil sanatos, vesel, care avea la inceput un prognostic sumbru. Unii spun sa ai incredere in Dumnezeu ca totul se va rezolva. Asa este, dar cel mai important este sa ai incredere in tine si in deciziile tale, sa stii care-ti sunt dorintele si ce vrei sa faci pe viitor.
Este de preferat ca atunci cand ajungeti in depresie din cauza unei situatii de genul asta, sa cereti sfatul unui psiholog, eventual sa mergeti la sedinte de psihoterapie. Este foarte important pentru ca de voi depinde un copil care simte tot. Atata timp cat tu esti ok si copilul este ok.
pusy_cat1985
Postat pe 4 Februarie 2009 01:54
buna fetelor.ce mai faceti?a trecut o vreme buna de cand nu am mai intrat in contul meu,dar vreau sa va povestesc ce s-a mai intamplat.....pana acum ceva timp aveam grija linistita de baiatul meu,cand primesc un telefon de la tatal lui(tineti cont ca m-a parasit cand a aflat ca sunt insarcinata)si imi spune ca vrea sa ne intalnim...toate bune si frumoase,ne-am intalnit l-a vazut pe andrei si i-a cumparat o jucarie de plus....akm vrea sa ne intalnim doar noi doi,cik sa ne aducem aminte de vremurile bune......sincer nu l-am uitat k doar e tatal copilului,dar nu vreau sa vina la mine doar la "nevoie"...si de asta mic nu prea il intereseaza.....voi ce ziceti?
garbo072467
Postat pe 14 Februarie 2009 18:37
parerea mea, ca mama singura, nuuuuuu, mai ales daca nu-l intereseaza bb, ai grija
ericuta
Postat pe 15 Februarie 2009 16:38
eu cred ca in primul rand trebuie sa arate interes pentru copil. nu spun ca nu e un lucru bun ca incearca sa te apropie si pe tine, dar depinde cum pune problema. stiu ca iti este greu, ca poate l-ai vrea inapoi, dar acum pe primul loc, inaintea ta, este copilul.
mamadeinger
Postat pe 15 Februarie 2009 20:33
buna daga mea.eu am vorbit cu fostul sot aproape 2 ani ,in care era totul perfect,sotul ideal,apoi dupa numai 3 luni de la casarorie au venit certurile si bautura bauta in exces fara sa stiu ca el de fapt era deja un alcoolist.toata perioada cind am fost prieten nu l-am vazut 1 data ametit,dupa casatorie sa schimbat radical,apoi am ramas gravida si nu vroia copil cica dupa parerea lui mu era pregatit si stateam in chirie ,mentionez ca eu aveam 23 ani si el 27 ani dar eu am pastrat copilul nu mi-a pasat de ce zicea el apoi dezastru certuri bautura si cind fatea mea a avut 5 ani jumatate am divortat de el nu mai puteam trai cu el si fata mea sa traiasca numai in certuri si tipete.ma ameninta ca imi ia copilul daca il parasesc,am trait cu aceasta frica 4 ani de zile dar la proba contrarie nu s-a intimplat ni mic.vreau sa zic ca dupa divort m-am simtit eliberata si am facut bine ceea ce am facut .acum am o minunatie e fata de 14 ani m-iam crescuto singura ,binenteles cu ajutoru mamei mele care vedea de ea cind eu mergeam la sevici si pot sa-ti spun e foarte bine dupa 7 ani de la divort m-am recasatorit cu un om minunat si cu ficamea se intelege bine.deci nu iti zic ca e usor sa cresti un copil singura dar iti garantez ca atunci cind vi de lasevici acasa cit ai fi de obosita un zimbet al ei face mult mai mult si iti da o putere sa mergi mai departe.iti doresc multa bafta.nu merita sa stai cu un astfel de o si nici fiinta aceea micuta
lilianastoica22
Postat pe 16 Februarie 2009 09:51
nu ai facut nimic gresi e bine cum ai reactionat.fetita ta e mica cind va creste este bine sa cunoasca tatal natural si ia o sa decida daca il va accepta sau nu.tu puneti conditiile tale daca le accepta ok daca nu asta e.nu-ti fa mustrari de constiinta.daca isi iubeste copilu vine sa-l vada oriunde.
lilianastoica22
Postat pe 16 Februarie 2009 09:55
un adevarat tata ar merge pana la capatul pamantului ca sa asi vada copilul siarda si viata pentru ca sa fie cu el
Dalsym2000
Postat pe 5 Martie 2009 06:26
salut tuturor! si eu ma lupt cu viata, crescand o pereche de gemeni! sigur tot SINGURA! e foarte greu, mai ales ca nu sunt nici macar recunoscuti de tatal lor! e groaznic! stie cineva care sunt pasii pt a l da in judecata pt stabilirea paternitatii? cineva care a trecut prin asa ceva , ma poate ajuta cu cava detalii?
va poop


kidz000160
Postat pe 5 Martie 2009 13:34
pacat ca nu toti taticii gandesc ca tine!!!! arunca in schimb cu asa ceva
kidz000160
Postat pe 5 Martie 2009 13:38
eu am o scumpete de baetel pe care al cheama Dani an mai face 6 luni dar dinpacate am pierdut dreptul de parinte si nu am nici dreptul de a al vizita .

pentru ca sa poti sa dovedesti ca as copii lui trebue sa faci un test DNA

Dalsym2000
Postat pe 5 Martie 2009 13:56
Buna Kidz eu am trecut prin asta cu recunoasterea copilului.Cat au copii tai etate ma refer eu am facut asa.Am deschis proces la tribunal pt recunoasterea copilului la mine a fost norocul ca nu sa prezentat la nici o chemare si sa trecut copilul an lipsa lui dupa un examen la medicul legist copilul meu a fost nascut la 7 luni daca se prezinta trebuie sa faceti ADN.Dar ai grija ca al poti da an judecata timp de un an .mergi si vb cu un avocat si ati da informatii
ines_kidz
Postat pe 10 Martie 2009 21:53
testul dna este foarte scump
Dalsym2000
Postat pe 11 Martie 2009 17:41
eu stiam ca ii spune test adn....nu?
oto_otto2000
Postat pe 11 Martie 2009 18:28
dalsym2000..... si nu e asa o avere depinde cum il faci sunt mai multe posibilitati cel mai complex poate ajunge la 600 euro.....dar cand e vorba de un copil la mijloc banii nu mai au valoare asa cred eu....
oto_otto2000
Postat pe 11 Martie 2009 18:31
problema este ca unele persoane nu pote sa asi permita
Dalsym2000
Postat pe 13 Martie 2009 18:47
Daca vrei sa plangi,aici e locul.
iulia_nicol
Postat pe 18 Martie 2009 18:23
cer ajutor oricunde il pot gasi... am 24 de ani, sunt insarcinata si m-am hotarat sa pastrez bebe. nu voi beneficia de nici o indemnizatie, in afara de alocatia copilului, pentru ca nu am lucrat si sunt studenta la un master si a doua facultate, pe care le voi termina. am insa ajutor din partea familiei.

tatal copilului este casatorit, este avocat. are 35 de ani si nu-si asuma copilul. nu il doreste. dar m-a amenintat ca mi-l ia pe motiv ca eu nu voi avea cu ce sa-l intretin.
este posibil asa ceva dpdv legal?
andra_brb
Postat pe 24 Martie 2009 18:32
cum sa ti-l ia daca nu si-l asuma?nu inteleg. daca nu il doreste de ce ar vre ain primul rand sa il ia? daca nu recunoaste paternitatea nu are nici un drept asupra lui .CLAR (adica ce, vine un strain sa iti ia copilul pt ca tu nu ai bani?), iar daca recunoaste paternitatea atunci poti sa ceri de la el pensie alimentara (cred ca aste denumirea) pt copil. El na, poate sa intenteze proces, asta e dreptul oricui, sa intenteze ce proces doreste, si faza e ca el e deja avocat, pe cand tu trebuie sa iti platesti unul. Dar motivul ca tu nu ai cu ce sa il cresti e pueril si lipsit de fundament din punctul meu de vedere. Pot veni ai tai cu dovezi ca te pot ei ajuta. Si in plus, daca tu nu ilpoti creste si el poate, sa iti dea atunci pensie alimentara ca sa ilpoti crerste si tu. El fiind insurat si avand copil cu tine pierde din crediblitate prin acest adulter. Tu ai atuul ca ai decis sa pastrezi copilul, deci il doesti si ii poti oferi o familie (tu si bunicii) care sa ii fie mereu alaturi, pe cand el daca vine cu argumentul ca il vor infia ei, el si nevasta, eu cred ca are de pierdut: daca a inselat o data isi va insela si a a doua oara nevasta, poate hiar divorteaza, deci nu e un mediu stabil din punct de vedere efectiv si nu este benefic pt copil. Eu nu sunt avocat , deci legal nu stiu ce sa iti zic, daca vrei ma pot interesa (matusa mea e jurist). Dar lamureste-ne situatia:ori il vrea ori nu il vrea, ca asta nu mi-e clar deloc. Daca nu il vrea de ce l-ar lua? e sa faca cu el?sa il dea spre adoptie sau ce? nu inteleg...
ruschita
Postat pe 24 Martie 2009 19:12
la procese mama castiga copilul an proportie de 90 % celputin asa mia spus avocatul meu cand am facut recurs pentru a putea sa am dreptul de ami vedea copilul
Dalsym2000
Postat pe 25 Martie 2009 05:44
BUNA SI EU SUNT INTR-O SITUATIE ASEMANATOARE.NU SUNT CASATORITA ( URMA SA NE SI CASATORIM ), DAR NE-AM DORIT FOARTE MULT UN COPIL SI DUMNEZEU NE-A DAT SA AVEM O FETITA CARE SE VA NASTE IN OCTOMBRIE 2009.
ACUM AM 15 SAPTAMANI DE SARCINA, IAR TATAL FETITEI NE-A PARASIT. ESTE GREU DE INTELES, DAR ACESTA ESTE CRUDUL ADEVAR. CAND A VAZUT CA TOTUL DECURGE OK, CA BEBITA SE DEZVOLTA NORMAL SI CA ESTE SANATOASA, A DAT BIR CU FUGITII,FIIND UN LAS CARE A FUGIT DE RESPONSABILITATI. ORICUM VIATA MERGE INAINTE, EU SUNT PUTERNICA SI STIU CA NE VA FI BINE SI MIE SI FETITEI, DEOARECE CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU SE REZOLVA TOATE.SUNT MULTUMITA CA ACUM AM LINISTE IN CASA SI CA IMI POT VEDEA LINISTITA DE SARCINA SI DE FETITA PE CARE DE-ABIA O ASTEPT!
FII TARE NU TE LASA RAPUSA DE PROBLEME SI ROAGA-TE PENTRU CA DUMNEZEU TE VA AJUTA DACA TE ROGI SI AI INCREDERE SI LUPTI PENTRU TINE SI PENTRU COPILAS.NICI UN BARBAT NU MERITA LACRIMILE UNUI FEMEI. EI NU SUNT CAPABILI DE CEEA CE POATE REALIZA CHIAR SI O FEMEIE SINGURA CU UN COPIL.
TE PUP SI TOATE CELE BUNE. ASTEPT VESTI BUNE.SI NU UITA: CAPUL SUS PUI DE URS.VIATA MERGE INAINTE, BUCURA-TE DE COPILAS SI LASA-L PE EL SA FACA EXACT CUM II DICTEAZA CONSTIINTA. MAI DEVREME SAU MAI TARZIU SI COPILUL VA INTELEGE STAI LINISTITA. ESTE DUREROS, DAR CU MULTA GRIJA , CALDURA SI ATENTIE AI SA IL FACI SA TREACA MAI USOR PESTE MOMENTELE GRELE.INTR-ADEVAR COPII NU AU NICI O VINA PENTRU CE SE INTAMPLA INTRE PARINTI, DAR NU O SA STAI ACUM SA CHINUI UN COPIL DE DRAGUL UNUI BARBAT.AI PROCEDAT FOARTE BINE DUPA PAREREA MEA.TREBUIE SA FPUI PE PRIMUL LOC BINELE COPILULUI SI AL TAU. CE SPUN SAU CE FAC CEILALTI NU CONTEAZA. TU FA CE E MAI BINE PENTRU TINE SI COPILAS.ID-UL MEU DE MESS ESTE ancazmeu. DACA VREI PUTEM TINE LEGATURA.TE PUP SI TOATE CELE BUNE!AI GRIJA DE TINE SI DE COPIL SI FII TARE. TOTUL VA FI BINE!
kidz000913
Postat pe 8 Mai 2009 11:28
O doamne. Toata stima si admiratia mea ca esti asa puternica si gandesti pozitiv. Si rusine celor ce nu stiu sa-si asume responsabilitati.
kidz000722
Postat pe 8 Mai 2009 12:22
sint tatal fetitei si ceea ce spune ea in aceasta scurta poveste.....este o mare minciuna....eu miam dorit copilul de la inceput...si stie si ea asta f bine...dar de 4 luni imi tot spune..e casa mea ..si te dau afara cind vreau..eu ...nici asa nu se poate sta...plina de rautate..si ura..ca vezi doamne am plecat si am lasato balta...NU ESTE ADEVARAT!! CREDETIMA...IMI DORESC FETITA LA NEBUNIE...SI VAS RUGA CARE VRETI SA VB...INTRATI PE ALEXZANDER27 ID DE MES...VA ASTEPT ...PE ORICCARE DIN VOI...ACEASTA FEMEIE MIA RUPT INIMA IN DOUA....BUCURIA SI FERICIREA...IN PLUS SCRIE AICI CEEEA CE NU ESTE ADEVARAT...NU AM PLECAT DE RESPONSABILITATI.NICI MACAR NU AM INSELATO....IMI DORESC ACEASTA FETITA EU SI CIT FAMILIA MEA...ASA CA ....DIN CAUZA PROBLEMELOR FINANCIARE...PE CARE EA LE-A INTELES PINA LA UN ANUMIT PUNCT...PE URMA AU INTERVENIT PROBLEME...CA NUMAI AVEM BANI...ETC..CA CE O SA FACEM....EU NU MAM DAT INAPOI NICIODATA .....SI AM FOST CU EA SI LA BINE SI LA RAU...DECI...MOR DUPA FATA MEA...MIO DORESC LUME..NUMAI CA EA...E PLINA DE RAUTATE SI URA...CEEA CE IN MOMENTELE ASTEA ACEST COPIL AR TREBUI SA SE NASCA LINGA CEI DOI PARINTI NATURALI...NUMAI CA EA NUMAI VREA..SA FIE CU MINE...SI SCRIE PE ACEST SITE NUMAI PROSTII....!!DECI...CINE VREA SI DORESTE SA STEA DE VB CU MINE SA VADA..IN CE SITUATIE SINT EU ..CIT SI FAMILIA MEA...MA GASESTE PE ALEXZANDER27 ID DE MES...!!ASA CA ADEVARU ESTE ...NU STIU DACA IMI VOI PUTEA CUNOASTE FETITA VRE-O DATA DIN CAUZA EI...
alexzander27
Postat pe 16 Mai 2009 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT suflet pereche 34 De la: garbo_408115 18 Ianuarie 2015 10:09
mame singure 1 De la: garbo214842 23 Iulie 2011 00:05
Mame singure 250 De la: lady_dy19 3 Noiembrie 2018 00:30
As vrea sa cunosc o mama singura 57 De la: secrau22 23 Martie 2015 22:06
Talasemie minora la bebe de 7 luni 4 De la: kidz008288 25 Mai 2010 09:08
Setari Cookie-uri