Influenta tatalui in educatie

Am divortat de curand si Alex, puiul meu, are 2 anisori. Fostul meu sot a plecat din tara si nu va veni decat de sarbatori inapoi. Am inteles ca imaginea unui barbat este foarte importanta pentru copil. Ce as putea sa fac? Bunicul este la tara si nu cred ca voi cunoaste pe cineva care sa imi fie alaturi prea curand. Va fi influentat puternic Alex de lipsa tatalui? Ce sa fac?
Micutz_kidz
Postat pe 21 Noiembrie 2007 16:32
Buna Micutz,
O simpla coincidenta m-a facut sa-ti raspund la intrebare. Am un baiat pe care-l cheama Alex si din nefericire am avut aceeasi soarta ca si tine, poate chiar mai rea prin faptul ca fostul sot nu l-a mai vazut pana in momentul de fata. A plecat si bun plecat a ramas fara sa-l mai intereseze nimic. Datoria ta de mama este nu sa inlocuiesti imaginea unui barbat ci pur si simplu sa incerci sa nu simta lipsa si asta prin comunicare continua cu copilul tau cu si despre tatal lui, care spre fericirea voastra va fi mai rar dar in continuare prezent in viata copilului. Influenta lipsei tatalui asupra copilui depinde doar de tine prin faptul cum vei sustine prezenta lui in viata copilului, arata-i poze cu el si vorbeste despre el nu neaparat cu laude dar cu vorbe bune in asa fel incat el sa nu fie nevoit sa judece. O alta metoda ar fi din punctul meu de vedere personalitatea si autoritatea ta fata de copil. Vei fi probabil nevoita sa fi si zana buna dar si zana rea in situatiile cerute. Eu consider ca prin acest comportament fata de copilul meu am reusit sa-i creez o viata plina de valori si principii sanatoase, mentionand ca in tot acest timp am fost singura doar cu ajutorul mamei doar pana la varsta de 4 ani si jumatate. La varsta de acum, 20 de ani, este o fire independenta si matura si asta datorita zanei rele care a trebuit sa-si faca treaba atunci cand a fost nevoie cu autoritate dar si zana blanda care a indulcit perioadele cele mai critice din viata lui, fiind in momentul de fata pe cont propriu in statele unite - poveste lunga si plina de surprize - mandra de el, unde si cum a ajuns. Draga Micutz, iti doresc succes in continuare si sa ai incredere in tine ca vei reusi sa-ti educi copilul asa cum doresti si fara nici un spijin si aici ma refer evident la problema educatiei si nu ajutorului financiar sau fizic. Fii mereu alaturi de el, asculta-l si nu uita cel mai important lucru sa comunici cu el cat te tine "gura" cum s-ar spune. Trebuie doar sa fii increzatoare in tine si in capacitatile copilului tau care cu siguranta va intelege si va fi mereu alaturi de tine. Te pup si sa auzim numai de bine.
amm0re
Postat pe 5 Decembrie 2007 11:21
buna,micutz....parerea mea este ca un tata este absolut necesara in cresterea copilului...si eu sunt o mamica singura,sotul fiind plecat in strainatate de mult timp,iar cand merg in vizita la cineva sau vine cineva la noi este atrasa de persoanele masculine si chiar asculta de ele...te doare sufletul cand vezi ca le lipseste tatal si ei totusi sunt mici si crezi ca nu inteleg....dar inteleg prea mult dar nu se pot exprima...va pup dulce si sa aveti grija de voi...
vera_kidz
Postat pe 28 Decembrie 2007 21:33
nu va descurajati, eu am divortat cand fetita mea avea 2 ani si jumatate si
am facut tot posibilul ca tatal ei sa nu faca parte din viata ei pentru ca nu merita nici sa o vada nici nimic. eram SINGURA si uram toti barbatii, am facut f f f multe sacrificii si AM REUSIT. am crescut-o bine zic eu , nu-i lipseste nimic m-am recasatorit dupa 3 ani cu un barbat f bun, ea il iubeste si se inteleg excelent. nu credeam ca o sa aiba o relatie asa de buna ( nu as fi suportat sa fiu intre ciocan si nicovala, copila mea este pe primul loc in orice situatie) asa ca nu trebuie sa te sperii, o sa stii cum sa te comporti la momentul potrivit.
succes
intrigante
Postat pe 12 Februarie 2008 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de niste sfaturi 12 De la: lorrainee3 1 Noiembrie 2012 02:55
divortul pt mine a fost o solutie 3 De la: ella28 10 Iulie 2009 11:50
Dragi mamici 1 De la: lucky83 8 Aprilie 2011 13:57
nu mai stiu cum sa procedez cu el!!viitor tatic,la primul copil...invatat sa faca orice-i cere cineva din familia lui... 33 De la: ella28 29 Iulie 2009 19:32
cabinet specializat copii 0-6 ani 1 De la: irinae 2 Octombrie 2009 12:14
Setari Cookie-uri