Ajutor! "Soacra mea e o scorpie".

Suferinta este ceva normal in aceste cazuri. Fiecare dintre noi a facut la un moment dat alegeri gresite. Si evident, am suferit dupa fiecare. Daca n-ar exista suferinta n-am aprecia bucuria. Ideea este ca atunci cand ratiunea iti spune ca cel/cea pentru care suferi nu este ceea ce-ti trebuie, chiar daca suferi sa mergi inainte pe drumul tau. Si eu am crezut ca pot avea o influenta pozitiva in viata cuiva si ca pot sa-l schimb. O greseala pe care si acum dupa mai multi ani mi-o reprosez ... omul nu se schimba decat daca el vrea, cu cat ceilalti insista pe o schimbare el e cu atat mai convins ca are dreptate. Spune-ti simplu: "Cine nu ma iubeste nu ma merita". Timpul liber de care vorbesti poate fi un avantaj. Sa-l folosesti pentru tine. Intr-o zi ai sa ti-l doresti. si in acea zi, cand vei avea alte dezamagiri...fiindca asa este viata...iti va fi mai greu sa te remontezi din lipsa de timp. Autosugestia poate fi folositoare. Spune: sunt tanara, sunt frumoasa, sunt inteligenta. Si iesi chiar de una singura, e fain sa te plimbi chiar si asa. Sus inima...viata e frumoasa, mai ales cand ai familia care te sprijina.
alyssum
Postat pe 12 Iunie 2010 11:16
kamy88 ti-am citit povestea si iti spun ca si ceilalti de pe aici sa-l lasi pe ,,baietel,, cu mamica lui, poate il mai alapteaza mamica lui si de aceea nu se pot desparti unul de altul...cine stie?!
dupa cum am citit vad ca esti tanara, inteligenta, frumoasa,, ai bani, chiar daca sunt de la parinti, asa ca ce te pretezi la unul ca el???? ce, ca a fost primul la ,,dulce''?! si eu l-am iubit pe primul la,,dulce'' si m-a parasit pt.fosta lui gagica, si apoi cand a venit inapoi ca de fapt pe mine ma vrea, i-am zis sa-mi dea de ,,dulce,, si apoi l-am trimis acasa ca o sa-l caut mai incolo sa dicutam.crezi ca l-am mai cautat?! de ce? sa sufar iar?! Eram frumoasa, tanara si tot ce vrei, iti dai seama ca am avut o gramada de pretendenti si mi-am trait viata, nu am reluat o relatie care se putea termina nici nu stii cand... daca m-a parasit o data , o va mai face si a 2-a, 3-a oara, asa ca screw him!
sper ca nu te-ai impacat iar cu el, ca altfel ma supar pe tine! fii fata desteapta si lasa-l in trecut si CARPE DIEM!- TRAIESTE CLIPA! ca numai asa ai sanse sa cunosti ceva mai bun! te pup, pa!
olteana26
Postat pe 16 Iunie 2010 06:20
Hai mai fetita ca nu dracul atit de negru.
Tie iti trebuie o vacanta, sa pleci din orasul tau pentru o vreme.De ce nu te uiti pentru slujba in alt oras?
Parintii tai or sa te ajute si or sa vina la tine oricum.
Cu mamele posesive nu poti luta. Si nici nu are rost.
Nu mai sunt alti barbati pentru tine in orasul tau? Pai poate ca nici alte femei pentru prietenul tau nu mai sunt.
Fetelor, viata e scurta si daca nu aveti VOI grija de ea, NIMENI altcineva nu va avea grija.

Decit nefericita ca ai mai bine nefericita ca nu ai de data asta.
Doamne ce nu mai am eu 25 de ani!

Neah, nici n-as vrea sa mai am ca eram tare timpitica la virsta aia.
Ciresica
Postat pe 17 Iunie 2010 04:29
Si eu. Dar tot as vrea sa am 25 de ani. Bine, dar sa-mi lase si mintea de acum.
Doara
Postat pe 17 Iunie 2010 05:52
De la: kamy88, la data 2010-06-05 22:47:05Buna fetelor, am si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra. Sa va spun povestea mea. Acum 2 ani am cunoscut pe cineva ne-am placut si de atunci am fost impreuna pana acum 3 zile. Relatia nu a mers cum as fii vrut eu dar am lasat foarte mult de la mine si am rezistat pana acum. Deja ne faceam planuri de casatorie. Chiar si un ienl de logodna mi-a dat. Dupa un an de relatie am hotarat sa ma mut la el, asta insemnand sa dorm la el si ziua sa ma duc la mine acasa. El sta cu minunata lui mama, care este cunostinta de familie cu parintii mei, asa cunoscandu-ma cu iubitu meu. Parintii lui sunt divortati de aceea el sta cu mama lui. La inceput m-am inteles foarte bine cu aceasta femeie pana acum cateva luni de cand a inceput sa critice tot ce fac si sa fie invidioasa de fiecare data cand iubitu meu imi lua ceva (si cand mi-a luat inelul de logodna a comentat). Am lasat-o in pace sa critice si sa zica ce vrea ea pana acum 3 zile, pe cand ma aflam la mine acasa i-a zis iubituluyi meu ca eu as fii luat de la un epilator vechi de 15 ani si un parfum B.U., acum cateva luni fara sa-i zic, adica le-am furat si dupa un timp le-am adus inapoi. Tin sa mentionez ca eu am 3 epilatoare noi acasa pe care nu le folosesc pentru ca ma doare foarte rau cand ma fac cu ele. De parfumuri nici nu mai zic cate am. Am primit de la iubitu meu foarte multe parfumuri de firma. Deci le-am luat la mine acasa le-am plimbat si dupa aceea le-am dus inapoi. Cand am aflat ce i-a zis mi-am permis sa o intreb de ce minte cu atata nerusinare si de ce vrea sa ma desparta de el/ Problema este ca prietenul meu o crede pe ea si ma acuza ca am furat de la ei din casa si ca de ce mi-am permis sa tip la mama lui. Cand eu ma certam cu el mama lui radea. Cum sa ii demonstrez ca mamz lui minte. Nu vrea deloc sa ma creada. Cum sa-i arat cine e cu adevarat mama lui? Ajutati-ma va rog mult! Dati-mi o idee, ceva sa ma ajute sa ma impac cu el. Nu m-a sunat deloc in aceste zile, eu i-am trimis zeci de mailuri iar el mi-a trimis doar 3 mailuri ca sa il las in pace. Eu nu vreau sa-i mai vad mama niciodata. Ajutor!






Draga mea,n-ai pierdut si nu pierzi nimic.Daca pana acum ai lasat mult de la tine asta inseamna ca de fapt n-a mers cum trebuia ...deci nu te mai uita innapoi,e dureros ,dar o sa treaca.El nu merita dragostea ta daca nu are curajul sa-si infrunte mama.Mama lui face asa pentru ca are aprobarea lui ,stie ca nu are curajul sa se supere pe ea .Nu vei avea niciodata o casnicie frumoasa,va fi vai si amar de tine....In lumea asta sunt destui barbati ,mult mai buni...fugi si nu te uita in urma...Iti doresc curajul de a face acest pas important in viata ta ,nu-ti bate joc de ea,vei regreta mai tarziu.Am destui ani sa-ti dau acest sfat.Ai curajul sa infrunti viata asa cum este ia si alege ce-i mai bun pentru tine,respecta-te!!!
maya28
Postat pe 18 Iunie 2010 18:13
Da, traiesc si eu o "iubire" care urmeaza sa se concretizeze la sf lunii iulie prin casatorie; viitorul meu sot ... a fost crescut ... de toata lumea; motiv pt care acum la varsta de 36 ani fara cateva zile este instabil sentimental (nu stie sa aleaga), eu cred cu tarie ca nu a stiut in toti anii astia sa isi puna ordine in viata; eu una i-am dat sa aleaga: ori eu ori mama/bunica lui; INCA in ziua de azi "raporteaza" tot ce face; bunica lui trebuie sa stie tot... intr-un sens, ii palce sa conduca relatia pe seama unor bani de care nepotul ei se bucura enorm cand ii primeste (si cred ca si din cauza asta ii foatre greu sa o refuze) si prin faptul ca l-a crescut la un moment dat. Eu nu pot tolera astfel de relatie; nu este primul meu prieten, am mai avut parte de soacre si bunici care erau mai importante decat mine. Eu cred ca fiecare (bunica, bunicu, mamica, taticu) au locul lor, si fiecare trebuie sa isi stie locul, nu sa se bage "ce e bine - ca nu e bine". Ba mai mult, a zis chiar azi ca tot timpul s-au bagat in relatiile lui (fiecare fata nu era buna pt el, dintr-un motiv sau altul si asa i-au distrus viata). Asa nu se face o casa, din contra ... se destrama incet-incet. Cel mai bine, este sa pui punctul pe "i"; sa iti spui punctul de vedere cu tarie si convingere.
vio_0878
Postat pe 22 Iunie 2010 16:25
De la: vio_0878, la data 2010-06-22 16:25:55Da, traiesc si eu o "iubire" care urmeaza sa se concretizeze la sf lunii iulie prin casatorie; viitorul meu sot ... a fost crescut ... de toata lumea; motiv pt care acum la varsta de 36 ani fara cateva zile este instabil sentimental (nu stie sa aleaga), eu cred cu tarie ca nu a stiut in toti anii astia sa isi puna ordine in viata; eu una i-am dat sa aleaga: ori eu ori mama/bunica lui; INCA in ziua de azi "raporteaza" tot ce face; bunica lui trebuie sa stie tot... intr-un sens, ii palce sa conduca relatia pe seama unor bani de care nepotul ei se bucura enorm cand ii primeste (si cred ca si din cauza asta ii foatre greu sa o refuze) si prin faptul ca l-a crescut la un moment dat. Eu nu pot tolera astfel de relatie; nu este primul meu prieten, am mai avut parte de soacre si bunici care erau mai importante decat mine. Eu cred ca fiecare (bunica, bunicu, mamica, taticu) au locul lor, si fiecare trebuie sa isi stie locul, nu sa se bage "ce e bine - ca nu e bine". Ba mai mult, a zis chiar azi ca tot timpul s-au bagat in relatiile lui (fiecare fata nu era buna pt el, dintr-un motiv sau altul si asa i-au distrus viata). Asa nu se face o casa, din contra ... se destrama incet-incet. Cel mai bine, este sa pui punctul pe "i"; sa iti spui punctul de vedere cu tarie si convingere.



draga mea, eu de as fi in locul tau nu m-as mai marita cu el nici la sf. lunii nici la sf. lumii! crezi ca daca te mariti cu el ,va fi mai bine?!
eu sunt acum la a 2-a casatorie, de primul m-am despartit dupa cca. 8 ani impreuna, ca nu vroia sa avem copii, parintii lui m-au iubit mult si au plans cand am plecat din familia lor, dar le-am zis ca eu nu mai am respect si iubire pt. un om care nu vrea sa imi daruiasca un copil si atunci m-au inteles.
iar acum cu al 2-lea sot am deja un bebel de 10 luni si sunt iar insarcinata in 2 luni. parintii lui ma plac mult, dar si daca nu ma placeau nu conta, pt. ca sotul meu nu ar permite nimanui, inclusiv parintilor mei, sa se amestece in relatia noastra, a zis ca nu permite nimanui sa vorbeasca ceva rau de mine sau sa ma faca sa plang, pt. ca e viata noastra!
parintii lui au venit in vizita la el, inca nu eram casatoriti dar stateam cu el, maica-sa odata mi-a interzis sa mananc portocale ca mai sunt doar 4 si fiul ei fiind racit sa aiba el vitamine, si eu avand toata viata mea de toate si nefiind invatata de la parinti sa mi se interzica sa nu mananc, iti dai seama ca m-a mirat ca mama lui sa imi interzica sa mananc ce-mi place. seara in pat i-am zis sotului meu ca uite ce a facut ma-sa. atunci s-a si sculat din pat si a mers la ea in camera si i-a zis ca cum isi permite ea in casa lui sa ii interzica fetei sa manance portocale?! i-a zis ca din moment ce eu voi fi sotia lui si eu deja locuiesc in casa, atunci e si casa mea si pot sa mananc si sa fac ce vreau, iar mama fiind musafira nu are dreptul sa dea ordine in casa noastra.i-a zis ca daca nu-i convine ceva , e libera sa plece acasa la ea. el intelege ca mama vrea sa fie protectoare, dar el i-a zis ca nu mai are 5 ani, ca deja e barbat si acum are nevoie de o sotie si sa-si faca propia familie , nu de mama! a 2-zi si-a cerut maica-sa scuze si mi-a zis ca ea ma iubeste ca-n totdeauna si sa nu fiu suparata pe ea ca nu a intentionat nimic rau. cand a venit sotul de la lucru, mi-a adus 4 kg de portocale si razand a zis: haideti toata lumea sa mancam portocale!!!
si de atunci au trecut 2 ani jumate(de 3 jumate ne cunoastem) si deja avem familia noastra, ne intelegem super bine ca de obicei si crede-ma ca mai mult de la viata nu imi doresc, sunt fericita!
iti doresc si tie sa fii fericita si numai bine!
olteana26
Postat pe 23 Iunie 2010 17:04
baiat destept sotul tau
azurro
Postat pe 23 Iunie 2010 17:26
De la: azurro, la data 2010-06-23 17:26:45baiat destept sotul tau


multumesc!
olteana26
Postat pe 23 Iunie 2010 18:52
Vai de mine!Nu numai a ta e o scorpie si a mea,dar am scapat in sfirsit de ea,nu n-o murit dar o inceput si fiu-so s-o vada in adevarata ei "lumina"ca sa nu spun "intunecime".Mai si ce am stat pe baricade!Sa-i deschid orbului ochii!Icepea baba sa-l ia cind cu liguseala-acum o ia cu biserica si cu Dumnezeu ca se apropie de groapa-ca vede ca nu-i mai merge cu "puiu mamii"!Mai nu am timp sa scriu un roamn la tehnicile folosite-da si eu nu-s mai prejos!Adevarul este ca si eu mi-am aratat ghearele si soacra-mea si surorile lui vitrege s-au inarmat impotriva mea.Ehehe sa vezi razboi!Purtat ca si Stefan cel Mare impotriva turcilor adica numeric vorbind de 1 la 3 timp de 20 de ani!Acum e liniste pe toate fronturile,ghearele s-au tocit...Unii dintre dusmani s-au imbolnavit de cancer,altii au imbatrinit si ultimu a ajuns ce am spus eu ca o sa ajunga-HA1HA1HA1Am ajuns sa nu mai am pentru ce lupta,vai unde-s vremurile demult apuse cind ca o domnita din povesti luptam pentru cavalerul meu?!
kaladris
Postat pe 25 Iunie 2010 15:33
Ce nu inteleg eu,este urmatorul lucru:daca el a decis sa isi creada mama, tu de ce nu-l bagi undeva adinc, si sa-i dai papucii!Am un baiat de 28 de ani ,are pe cineva ,dar niciodata ,retine ,niciodata nu am indraznit sa spun ceva de fata, pentru ca ei doi sint impreuna , iar baiatul este la virsta la care stie ce vrea!
teodor_el
Postat pe 25 Iunie 2010 16:09
Deci mama,bunici care sa se amestece vor fi cit lumea si pamintul depinde cit de mult ti la el si el la tine,ca daca te apuci sa faci pasul cel mare sa vezi cum incep certurile cit tine ziua de lunga si anul!De Paste unde mergem-la mama sau la soacra?De Craciun cu cine-l petrecem?!Si uite asa desi cedezi teren incepi sa vezi ca relatia scirtii si ai ajuns sa le faci pe plac mamei lui, surorilor lui,bunicilor lui!Ar trebui sa locuiti pe Luna-asa ati avea motiv ca locuiti departe de lumea dezlantuita si o scuza ca nu puteti veni!Deci sfatul meu e sa faceti nunta si sa va gasiti un loc al vostru cit mai departe de mamici ,bunici sau alte neamuri-asta daca nu faceti si un bebe si ati incurcat-o rau de tot daca va bizuiti pe ajutorul mamicilor,bunicilor-ca v-ati legat pe veci si de copil si de neamuri!
kaladris
Postat pe 26 Iunie 2010 15:56
Crezi ca au importanta studiile fiecaruia intr-o relatie?parerea mea este ce este mai putin insemnat acest aspect! Dar totodata trebuie multa intelepciune si mai ales ratiune, din moment ce exista sa spun asa o diferenta de studii si cel mai important multa dragoste de la ambii parteneri!Ceva ma face sa cred ca in aceasta relatie , sentimentele pure au fost doar de o parte...Restul a venit de la sine!Dar a murit oare saminta baietilor???Nu cred , draguta !Cel mai intelept ar fi sa-si caute fiecare fericirea alaturi de altcineva:tu cu alt baiat,iar el eventual alaturi de "maman", de care se desprinde foarte greu!
teodor_el
Postat pe 27 Iunie 2010 15:29
uneori au
fleurdelis
Postat pe 27 Iunie 2010 15:31
Taica-meu avea o vorba cind il vedea ca megre la maica-sa-"merge sa suga tita"-eu credeam ca o spune din rautate,dar avea drepate tirziu am vazut si eu adevarul!Nu mai sunt barbati sunt niste mamosi si fustangii!
kaladris
Postat pe 28 Iunie 2010 17:47
De la: kaladris, la data 2010-06-28 17:47:32 Taica-meu avea o vorba cind il vedea ca megre la maica-sa-"merge sa suga tita"-eu credeam ca o spune din rautate,dar avea drepate tirziu am vazut si eu adevarul!Nu mai sunt barbati sunt niste mamosi si fustangii!
Ai perfecta dreptate!
teodor_el
Postat pe 29 Iunie 2010 15:03
fleurdelis
Postat pe 29 Iunie 2010 19:25
Kaladris, s-a meritat razboiul ala dus de tine cu soacra? Pentru 20 de ani?

Adica chiar s-a MERITAT??????
Ciresica
Postat pe 9 Iulie 2010 03:34
De la: Ciresica, la data 2010-07-09 03:34:44Kaladris, s-a meritat razboiul ala dus de tine cu soacra? Pentru 20 de ani?

Adica chiar s-a MERITAT??????
Pentru persoanele "slabe"merita!Dar pentru unele ca noi
teodor_el
Postat pe 9 Iulie 2010 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cE PARERE AVETI DESPRE ALINIAMENTUL ACESTOR PLANETE ? NE VOR INFLUENTA VIATA DIN PUNCT DE VEDERE MENTAL , SEXUAL-SENTIMENTAL SAU SOCIAL LA NIVEL PLANETAR ? 77 De la: Freya__ 21 Mai 2011 09:09
PREZINTA MODA CUM O VEZI TU 59 De la: suparatu_ 19 Martie 2012 12:59
despartire dureroasa 7 De la: tutankhamon 17 Decembrie 2009 00:33
Rochii de seara,ocazii speciale 1 De la: moniq29_uk 25 Iunie 2009 04:03
buna 7 De la: garbo_385412 19 Noiembrie 2013 22:37
Setari Cookie-uri