rulouri din piept de pui


da,interesante retetele!cred ca aici cu putina imaginatie fiecare poate creea propria reteta!mie imi place f mult "ruladuta "aceea de pui,care practic ar fi un soi de "cordon bleu"...,de ce cordon bleu ...n-am inteles niciodata...dar nu conteaza!reteta mea ar fi urmatoarea,asta in cazul in care cineva ar putea fi interesat...!sa incepem..cu pieptul de pui care se pregateste ca pentru snitele,adica se feliaza pieptul,se bate un pic,se condimenteaza dupa gust cu sare si piper.pe langa pietul de pui,avem nevoie de casacaval,carnaciori f subtiri,la fel,dupa preferinte ,2-3 castraveciori murati,cateva felii de gogosari la otet.castraveciorii si gogosarii se taie in feliute f subtiri,pe lungime,iar carnaciorii,in functie de grosime se taie in doua ,tot pe lungime,iar daca sunt f subtiri se pot lasa asa.peste bucatica de piept pregatita ca pt snitel si condimentata,se aseaza o feliuta subtire de cascaval,cam cat marimea feliei de carne,iar la mijloc se pune carnaciorul,1-2 feliute de castravecior,1-2 feliute de gogosar,toate acestea variinde in functie de marimea bucatilor de carne.se ruleaza cu grija ,se prind cu scobitori,se dau prin aluat ca pt snitele(acela facut din oua,apa,un pic de faina si condimente dupa gust)si se prajesc in ulei bine incins.se poat manca ca atare,dar se si pot taia felii si aranja pe un platou...veti vedea cat de frumos vor arata ,mai ales pe masa de sarbatori!pofta buna,si sarbatori fericite tuturor!
simona_for_you_2006
Postat pe 12 Decembrie 2009 18:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna seara 1 De la: bujjoritza 30 Noiembrie 2009 01:09
help de sarbatori 1 De la: dyzzyy 6 Decembrie 2009 12:07
ajutorrrr!!! 1 De la: andy 22 Iunie 2009 16:58
Mananci, recomanzi si castigi 1 De la: Anaan 30 Iunie 2010 15:35
vreau si eu o reteta de ciocolata de casa 1 De la: relu_eu2001 30 Septembrie 2009 11:15
Setari Cookie-uri