Diabetul si complicatiile lui

Buna .Am o rugaminte pentru cei ce stiu diete si retete speciale pentru bolnavii de diabet plus complicatiile lui.As avea nevoie cat mai urgent! Merci. O saptamana faina.
garbo112550
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:22
nu retetele culinare reprezinta factorul principal in alimentatia diabeticului,ci cantitatea de glucide acumulata in 24 de ore ,din alimentele pe care le consuma.
Pentru 1977 ii recomand cartea 'PLEDOARIE PENTRU O ALIMENTATIE RATIONALA' DE Feraru Nicolae- Editura Medicala in care va gasi conti-
nutul de proteine ,lipide,glucide si calorii pentru alimentele comer-
ciale.
FOARTE IMPORTANT ESTE -ca bolnavul de diabet sa nu depaseasca
150-200 max.grame glucide in 24 de ore,acestea fiind determinate prin cantarire a tot ce mananca.In ccartea de mai sus mentionata
exista prezentarea modului de calcul al ratiei calorice ,recomandari
privind alimentatia rationala a omului sanatos,recomandari igienico-
dietetice in obezitate.Va doresc sa aveti numai bucurii cu o alimentatie rationala si sanatoasa.
ticuta2IV1940
Postat pe 25 Septembrie 2009 20:55
Pentru 1977 !
Intrati va rog pe site-ul : www.retetemaxim.kingeshop.com si lasati la comentarii, la cartea pentru diabetici, email-ul dvs. O sa va ofer cu titlu gratuit aceasta carte !!!!
maxim62ro
Postat pe 26 Septembrie 2009 07:36
Ma simt obligat sa accentuez urmatorul fapt :
Lucrarea mea Retete pentru bolnavii de diabet - vol. 1 am oferit-o cu titlu gratuit doar pentru abonatul 1977 de pe acest site !!!
Lucrarea costa 20 de lei !!! Daca achizitionati inca o lucrare veti primi o a treia gratuit !!!!
Intrati pe site si veti vedea avantajele achizitionarii ei alaturi de alte lucrari , ofertele promotionale , premiile si alte facilitati !!!
Va multumesc dar... inteleg sa fiu platit pentru munca pe care o fac !!!!
maxim
maxim62ro
Postat pe 30 Septembrie 2009 09:24
Trebuie precizat un lucru referitor la cantitatea de glucide asimilate intr-om zi , depinde foarte mult de cine are diabet si mai ales ce fel de diabet , daca este noninsulinodeoendent atunci e firesc ca si cantitatea de glicide sa nu depaseasca , dar daca este insulinodeeondent atunci mai avem o problema .: daca persoana care are diabet tip I este copil cantitatea de glucide se face in functie de virsta acestuie ptr ca unui copil nu-i poti da o cantitate mine avind in vedere ca el este in crestere ,iar cantititea de glucide se calculeaza in finctie de caloriile pe care trebiue sa la manice un copil , ele sa calculeaza ca fiind jumatate din necesarul caloric al unui copil in finctie de virsta .........stiu asta pentru ca eu am o fata de 12 ani si este insulinodependent de la 6 ani , in toti acesti ani nu a avut niciodata glucidele necesare zilnic mai putin de 220 ..
bistriceanud
Postat pe 13 Decembrie 2009 07:51
De la: 1977, la data 2009-09-10 17:22:07Buna .Am o rugaminte pentru cei ce stiu diete si retete speciale pentru bolnavii de diabet plus complicatiile lui.As avea nevoie cat mai urgent! Merci. O saptamana faina.

sotul meu e diabetic insulono dependent de 46 ani....el are 58 si e bine merci.....nu tine regim ci doar tine cont de cantitatea de hidrati pe zi si in plus ce e mai important, din punctul lui de vedere: 3 mese principale si 2 gustari...face de 4 x pe zi insulina...DAR,....mananca la ore fixe si obligatoeiu doarme dupa-masa...daca va spun ca bea 2 cutii de bere pe zi si are vesnic dulciuri in buzunare ..ce mai ziceti? e printre cei mai longevivi bolnavi din evidenta pe Bucuresti....in rest? totul e OK.....duce o viata ca oricare dintre noi.......deci, constat in familie la mine.....diabetul e o disfunctie ( NU o boala!!!) care daca e monitorizata corect, atunci se poate supravietui ani buni.....ganditi-va...cand i-au depistat diabetul , sotul meu avea doar 12 ani.......

Postat pe 13 Decembrie 2009 20:05
Daca este DIABET TIP II cea mai buna RETETA este sa se dea jos kilogramele si sa se faca multa miscare in aer liber.
Fac aceste afirmatii DIN PROPRIE EXPERIANTA.
cnbernath
Postat pe 16 Ianuarie 2010 08:03
buna si sotul meu are diabet si se simte ff bine ptr ca tine sirespecta regimul de ex: maninca 300 de gr de paine pe zi nu mai mult in rest tot maninca inafara bineinteles de dulciuri si toate la gramajul ce i se cere dar face ff mult efort fizic si medicamentele le ia zilnic daca te ti de regimul ce ti se da si medicamentele cuvenite e ff bine !
cu stima "sicilia"
multa sanatate!
sicilia
Postat pe 16 Ianuarie 2010 14:30
De la: 1977, la data 2009-09-10 17:22:07Buna .Am o rugaminte pentru cei ce stiu diete si retete speciale pentru bolnavii de diabet plus complicatiile lui.As avea nevoie cat mai urgent! Merci. O saptamana faina.
dariakrk
Postat pe 18 Ianuarie 2010 19:14
De la: sicilia, la data 2010-01-16 14:30:36buna si sotul meu are diabet si se simte ff bine ptr ca tine sirespecta regimul de ex: maninca 300 de gr de paine pe zi nu mai mult in rest tot maninca inafara bineinteles de dulciuri
sicilia
Postat pe 20 Ianuarie 2010 17:42
raspunsuri romanesti...unde dai si unde crapa......am incercat si eu sa intru pe niste site-uri sau forumuri despre diabet si cam peste tot la fel...cel putin postarile despre piciorul diabetic de cate va ori pe acelasi forum m-au dus la disperare....asa ca m-am orientat spe cele straine, care imi ofera informatii la zi, solutii, sfaturi de toate zilele si retete delicioase, cu nr de portii , calorii, carbohidrati, tot ce e nevoie sa stie un diabetic care vrea sa tina regimul. de la medicul roman am primit doar o foaie cu ce am voie si ce nu si calculul carbohidratilor. restul e la latitudinea noastra. in afara de cartea mai sus mentionata, de un alt mic volumas gasit cu greu pe net doar teorie.diabetul tip II mi-a fost descoperit in italia....nu am sa uit cum m-au tratat acolo medicii....mi-au dat glucometru si 50 de testere gratis, am avut obligatoriu dupa vizita la diabetolog o vizita programata la nutritionistul pt diabet. intr-un cabinet super si special dotat am stat de vorba cate luna si-n stele si despre fiecare gura de aer pe care o respir, iar la sfarsit mi-a dat o serie de sfaturi si un manual al diabeticului usor si accesibil , adapatat insa la gastronomia italiana, care e mai greu de respectat in tara, dar care e mai bun decat ce am eu de aici...ma intreb daca exista atatea site-uri de bucatarie de ce nu e si unul pt cei bolnavi, cu retete dietetice pentru o serie de boli? pentru cine vrea retete ma ofer la le dau personal pt ca trebuie traduse. asa ca daca va lasati adr e mail, va cotactez eu si stabilim ce papam bun oferit de alte natiuni......
dunare
Postat pe 21 Februarie 2010 05:39
BUNA! SI SOTUL MEU ARE DIABET NONINSULINODEPENDENT. IA PASTILE METFOGAMA SI MANANCA NICI PREA STRICT NICI NORMAL,ASTFEL REUSESTE SA-SI MENTINA VALORILE GLICEMIEI LA APROX 120-140.AS VREA SA-I GATESC MANCARE PTR DIABET DAR NU AM RETETE.AS FII RECUNOASCATOARE DACA LE- AS PRIMI .IN SPERANTA CA LE VOI PRIMI MULTUMESC ANTICIPAT SI MA ROG DOMNULUI SA DEA MULTA SANATATE CELOR CARE MA VOR AJUTA IN ACEST FEL ,INTREGII LOR FAMILII CA DE ALTFEL INTREGII OMENIRI.
DOMNUL SA NE BINECUVANTEZE PE TOTI SI SA-I AJUTE PE CEI BOLNAVI SA-SI DUCA CRUCEA IN TACERE SI CU RECUNOSTINTA IN URMA LUI IAR PE CEI CARE LE SUNTEM ALATURI SA NE DEA MULTA BUNAVOINTA SI DISPONIBILITATE DE AI INTELEGE,SUSTINE SI AI AJUTA.
MARANATHA!!!!!
jenyviscz
Postat pe 21 Februarie 2010 06:03
buna la toata lumea ,
in cei 6 ani de diabet insulino-dependent am invatat ca diabetul nu e o boala ci o afectiune , cu ajutorul doctorilor de la centul de diabet cristian serban din buzias (pt mai multe informatii intrati aici : http://florin86.wordpress.com/2009/10/12/in-sfarsit-buzias/ , veti gasi multe lucruri interesante legate de diabet ) am invatat ca daca ai grija ce manananci si mai ales cat mananaci ajutat si de insulina viata poate fi foarte frumoasa .
eudiabeticul
Postat pe 21 Februarie 2010 10:50
In legatura cu diabetul: 1.Sa evite dulciurile,fainoasele,si painea alba.2 Sa consumati multe legume si fructe:mere acre,gutui,portocale.Evitati fructele dulci.3 Dupa fiecare masa beti cate o cana de ceai de afine.4 In cursul zilei faceti miscare(exercitii fizice) jumate de ora.O zi buna,daca aveti nevoie de sfaturi ma gasiti pe id de mess:batista_2008_best
Gavrila_Flavius
Postat pe 21 Februarie 2010 19:30
buna seara ! am citit mesajul dvs si as dorii sa va ajut. Sunt consultant de nutritie si educare alimentara iar cabinetul este in bucuresti in calea mosilor . Va las un nr de tel 0765781221 sa sunati si sa va faceti o programare . In cadrul consultatiei o sa discutam toate aspectele bolii . multa sanatate
delly001169
Postat pe 21 Februarie 2010 22:49
NU CRED!!!!!!!!!!!!!!!!!
cat
Postat pe 21 Februarie 2010 22:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pam 16 De la: LOLITTA 8 Octombrie 2008 17:40
Ajut defavorizati 11 De la: marian_els 13 Noiembrie 2009 10:28
Echipa Garbo iti ureaza La Multi Ani! 23 De la: iulia_dibu 5 Ianuarie 2017 20:50
Farmece 24 De la: garbo_480693 21 Ianuarie 2020 16:50
ajutor 4 De la: diavolul_roz 2 August 2009 14:38
Setari Cookie-uri