budinca de prune cu crutoane

buna...am vazut la tv o reteta de budinca cu prune si crutoane ..dar din pacate nu am vazut toate incredientele ... ma poate ajuta si pe mine careva..pls
nico23
Postat pe 22 August 2009 19:21
Buna, am vazut reteta, si am vazut ca au pus 6 oua, 1 galetusa de smantana, zahar nu am vazut cat a pus, zahar vanilinat cate pliculete vrei. Am vazut ca au pus prune din compot, cred ca nu trebuie prea mult zahar, cred ca o lingura cu varf la ou este suficient.Pofta buna!
georgettina_68
Postat pe 27 Octombrie 2009 09:25
De la: nico23, la data 2009-08-22 19:21:07buna...am vazut la tv o reteta de budinca cu prune si crutoane ..dar din pacate nu am vazut toate incredientele ... ma poate ajuta si pe mine careva..pls


A ,La "CIREASA DEPE TORT",A fost preparata de ALIN OPREA DELA TALISMAN. SUCCES
feli49
Postat pe 18 Decembrie 2009 19:19
Budinca de prune
Ingrediente
500g Prune
250g Zahar
150g Gris
3 oua
500ml Lapte
100g Unt
Esenta de vanilie
Scortisoara


Mod de preparare:
Se pun laptele si 150g de zahar pe foc si se aduc la fierbere, dupa care se adauga grisul treptat, amestecand cu un tel pana cand se omogenizeaza. Dupa ce crema s-a racit se pun pe rand galbenusurile si se aromeaza cu esenta de vanilie dupa gust. Prunele se taie pe jumatate, li se scot samburii, se lasa sa se scurga putin, li se pune cate un varf de cutit de scortisoara si se dau prin zahar. Intr-o tava tapetata cu unt se aseaza un strat de crema, unul de prune, restul de crema si unt taiat in bucatele mici pe toata suprafata. Se tine la cuptor o jumatate de ora.

thequeeneva
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:08
Crutoane



Ingrediente
- paine alba (toast).

Pentru imbunatatire: unt, usturoi, sare, etc, dupa preferinte, sau le lasam simple>


Mod de preparare
Se ia painea - cea mai indicata fiind painea alba coapta in forma (toast) - se indeparteaza coaja si se taie felii.

Din felii se taie crutoane de forma cubica, cu latura de aproximativ 1 cm. Se introduc la cuptor si se tin la foc potrivit pana ce devin aurii. Se scot si se adauga bucatele de unt cat sunt inca fierbinti.

Se amesteca usor.

O alta modalitate de preparare ar fi prajirea crutoanelor de paine intr-o tigaie larga cu putin ulei. Prin miscari scurte din incheietura mainii, i se suceste in mod repetat tigaia, astfel incat crutoanele sa se mentina in miscare aproape permanenta.

Dupa ce toate crutoanele au capatat o culoare placuta, aurie, se poate adauga putin unt sau unt topit amestecat cu usturoi pisat.

Crutoanele astfel obtinute se adauga la supe creme sau salate, numai inainte de servire.

thequeeneva
Postat pe 19 Ianuarie 2010 21:09
multumesc mult
nico23
Postat pe 20 Ianuarie 2010 15:45
De la: thequeeneva, la data 2010-01-19 21:08:30Budinca de prune
Ingrediente
500g Prune
250g Zahar
150g Gris
3 oua
500ml Lapte
100g Unt
Esenta de vanilie
Scortisoara


Mod de preparare:
Se pun laptele si 150g de zahar pe foc si se aduc la fierbere, dupa care se adauga grisul treptat, amestecand cu un tel pana cand se omogenizeaza. Dupa ce crema s-a racit se pun pe rand galbenusurile si se aromeaza cu esenta de vanilie dupa gust. Prunele se taie pe jumatate, li se scot samburii, se lasa sa se scurga putin, li se pune cate un varf de cutit de scortisoara si se dau prin zahar. Intr-o tava tapetata cu unt se aseaza un strat de crema, unul de prune, restul de crema si unt taiat in bucatele mici pe toata suprafata. Se tine la cuptor o jumatate de ora.




Nu-i corecta Reteta. Se pune oua,smantana! Cautati pe ste la "CIRESA DEPE TORT. ACOLO
feli49
Postat pe 9 Februarie 2010 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hoodia Gordonii 1000 mg 1 De la: garbo078042 3 Decembrie 2009 10:35
masaj anticelulitic 1 De la: mogaldetz 22 Aprilie 2009 11:15
prajitura cu bulion 7 De la: arad 29 Noiembrie 2009 20:22
rulouri din piept de pui 1 De la: simona_for_you_2006 12 Decembrie 2009 18:13
Ceaiuri 31 De la: DRAKUSOR 15 Aprilie 2010 11:06
Setari Cookie-uri