sfat_cuptor cu microunde!

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste curatarea cuptorului cu microunde folosit in bucatarie.
Il folosesc zilnic, pentru sandviciuri (scuze daca n-am scris corect), la decongelari si la incalzitul mancarii.
Grasimea se imprastie peste tot si ... de la un timp este greu de curatat, de indepartat.
Am folosit produse din comert (inclusiv cele care apar in reclame ... nu degeaba apar in reclame )

Ar conta mult sfaturile care vin din experienta proprie.
Va multumesc!
deanna_delly
Postat pe 7 Septembrie 2008 10:32
pt curatat cuptorul cu microunde pune o cana cu apa si da-i 5 min acolo in asa fel incat apa sa fiarba acolo si sa topeasca grasimea de pe cuptor din interior
lusica
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:02
In primul rind acopera orice pui la cuptor si tine si un servetel de hirtie pe farfuria/tava cuptorului.
Si apoi foloseste orice spray care dizolva grasimile si il folosesti la curatatul aragazului (windex, lysol etc).Si incearca sa-l cureti cam in fiecare zi ca e mai usor de intretinut astfel.

Postat pe 12 Septembrie 2008 05:00
Multumesc pentru sfaturile primite.
deanna_delly
Postat pe 12 Septembrie 2008 09:15
buna!
eu am curatat cu un spray de bucatarie, am dat , am lasat 10 minute si apoi am sters intai cu o carpa umeda si apoi cu una uscata.
roalio
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:25
Buna ziua,
Poti sa-mi spui despre ce spray de bucatarie este vorba?
deanna_delly
Postat pe 12 Septembrie 2008 17:53
N-ai citit ce ti-am scris eu numai da bani pe spray poate mai intra pe la incheieturi si cand incalzesti mancarea iar iti cad aburi cu detergent in mancare da ce ti-e greu sa pui o cana cu apa sa fiarba 5 min in cuptor nici nu mai dai banii pe spray si e si mai eficient
lusica
Postat pe 12 Septembrie 2008 21:07
Lusica, sfatul tau e f. bun si foarte ieftin.Il aplic si eu, dar sa stii ca bacteriile nu se distrug numai cu apa simpla.Iar in cuptorul cu microunde se dezvolta foarte repede mucegaiul si alte bacterii ca e un mediu propice.Cind folosesti spray nu inunzi cuptorul, ci exact atit cit sa dezinfectezi/cureti si gata.Dupa asta poti folosi si apa tocmai pentru a fii sigura ca nu au ramas vapori toxici.

Postat pe 13 Septembrie 2008 05:50
Buna lusica (si la toata lumea)
Am citit ce mi-ai scris, chiar cu foarte mare atentie si-ti multumesc mult pentru sfat (mai ales ca nu costa nimic decat ... timp)

Insa ma interesa si sprayul de bucatarie si orice altceva (intentionez sa combin sfaturile primite). In sensul ca, voi "aplica" si una si alta ... periodic, pana scap de probleme; iar apoi voi incerca sa fiu mai "practica" in bucatarie cu cuptorul cu microunde.
Oricum, va multumesc mult pentru sfaturi. Chiar nu ma asteptam sa primesc atatea.

Probabil o sa va ganditi ca sunt neindemanatica si nepriceputa, dar sunt dornica sa invat. Inainte de-a ma casatori n-am prea stat prin bucatarie pentru retete mai deosebite ... ma multumeam cu orice. Reuseam fara un efort mare sa pastrez totul curat si bine pus la punct. Dar acum, dupa casatorie (fara a exagera) imi face placere sa-i fac surprize sotului meu, mai ales ca si el mai gateste din cand in cand.

Ar mai fi ceva (nu are legatura cu bucataria, desi se refera tot la ... curatat.
Cum se curata o ... candela. Am rasturnat-o din greseala si de-atunci, desi am sters-o imediat, a ramas lipicioasa.
deanna_delly
Postat pe 13 Septembrie 2008 17:20
deanna nu s-a nascut nimeni invatat si omul cat traieste invata f. foarte bine ca ii gatesti sotului ca il iubesti si eu am 2 baieti si as vrea sa scrie si ele despre baietii mei cum scrii tu de sotul tau felicitari si numai bine
lusica
Postat pe 13 Septembrie 2008 20:01
A stai ca am uitat ce vroiam sa-ti mai zic se spune ca aceste cuptoare cu microunde nu sunt bune pt sanatate am mai citit si eu pe niste site-uri despre chestia asta eu sincera sa fiu am avut unu vreo 3 ani si nu stiu de ce s-a defectat si nu l-am mai reparat am cumparat unul electric si pentru mici gustarele folosesc aparatul acela pt sandwich.Aici fiecare face ce vrea.
lusica
Postat pe 13 Septembrie 2008 22:21
Acopera tot ce incalzesti.Eu am un capac special dar, poti folosi la fel de bine si folie transparenta ,e foarte buna si nu se intampla nimic cu ea.
lucretiarem
Postat pe 14 Septembrie 2008 12:39
PUNE MANCAREA INTR-UN VAS DE STICLA CIRCULAR SI CU CAPAC ATUNCI CAND LE INCALZESTI.
claudiuchitza
Postat pe 14 Septembrie 2008 16:02
eu mi-am cumparat un capac....ca un bol..special pentru cuptorul cu microunde....si nu costa mult..doar 5 RON.....e excelent.....si adio cu stropitul...cuptorului!
bianca_c_t
Postat pe 15 Septembrie 2008 20:39

va transmit un mesaj pe care l-am primit si eu :

"APA INCALZITA LA MICROUNDE

Acum 5 zile fiul meu de 26 de ani s-a decis sa ia o ceasca de ceai. A pus la incalzit la microunde (ceea ce a mai facut si inainte in diferite ocazii) o ceasca cu apa. Nu stiu exact pentru cat timp l-a programat insa mi-a zis ca dorea sa fiarba apa.

La expirarea timpului, cuptorul s-a stins si el a scos ceasca cu apa. Pe cand privea ceasca a realizat ca apa nu fierbea; totusi, apa i-a sarit direct in fata.

El a lasat sa cada ceasca din maini dupa ce apa i-a sarit in fata datorita energiei acumulate. Pe toata fata are rani de 1º si 2º grade si e foarte probabil ca fata sa-i ramana marcata pe langa faptul ca nu mai vede cu ochiul stang.

Pe cand eram la spital, medicul care l-a ingrijit a spus ca sunt foarte frecvente aceste tipuri de accidente si ca nu ar trebui sa se puna apa singura la incalzit la microunde.

Daca se incalzeste apa in acest mod intotdeauna trebuie sa se puna ceva in ea, un betisor de lemn sau o plic de ceai, dar daca se intentioneaza sa se incalzeasca doar apa e mai bine sa se foloseasca aragazul.

Iata ce a spus un profesor de fizica despre acest subiect: "Multumesc ca m-ai avertizat in privinta folosirii apei in microunde. Cunosc cateva cazuri. Acesta se datoreaza unui fenomen cunoscut ca supraincalzire." Se poate intampla in orice moment cand apa se incalzeste mai ales daca recipientul folosit e nou.

Ceea ce se intampla e ca apa se incalzeste mult mai rapid inainte ca bulele sa se formeze. Daca cana e noua, nu are nici o zgarietura sau un loc unde ar putea sa se duca bulele si sa se formeze bule in apa care fierbe, apa se incalzeste trecand de timpul care ii i-a pentru a se incalzi (cum se spune fierbe...... fierbe....... si fierbe........).

Atunci apa se inabusa, sta pe loc si in contact cu aerul tasneste cu putere din cauza energiei pe care o are.

Rog a se trimite acest mesaj tuturor prietenilor tai, ati putea evita o mare durere si suferinta.

La revedere!! Noroc bun!! .... si ai grija de ochii tai, pentru ca dupa viata, cadoul cel mai de pret pe care ni l-a dat Dumnezeu e vederea!!! "
argillon
Postat pe 16 Septembrie 2008 07:28
Mergi la magazinul Banutel care se afla vis-a-vis de fostul spital ORL,mai exact unde a functionat inainte Pizeria"MAMA MIA",si-ti cumperi un capac transparent de plastic,special pentru microunde,sub care totul se incalzeste mult mai repede si nu vei mai avea cuptorul stropit cu mancare.Costa 2,50 RON
Craciunela
Postat pe 16 Septembrie 2008 09:55
Multumesc mult pentru sfaturi.
Astfel de capace pentru cuptorul cu microunde se gasesc doar la magazinul Banutel sau la ce gen de magazine?
Sincera sa fiu, eu n-am vazut astfel de capace pana acum. Sau, e posibil sa le fi vazut si ... nu mi-am dat seama la ce pot fi folosite, la ce sunt utile?
deanna_delly
Postat pe 16 Septembrie 2008 17:32
Cuptorul cu microunde se curata astfel foarte bine:intr-o oala se infierbinta bine apa si se pune in cuptor se lasa vreo 10 minute se mai incalzeste o data si repeti ,dupa care stergi cu putin cif va fi ok

Postat pe 16 Septembrie 2008 23:29
Deanna, cred ca stii ca in cuptorul cu microunde nu se pune nimic din metal, nici macar o cana care are dunga aurie sau argintie pentru simplu motiv ca strici cuptorul.Doar portelan sau plastic care e recomandat pentru microunde.

Postat pe 17 Septembrie 2008 04:49
Aceste capace pentru cuptorul cu microunde se gasesc in magazinele kaufland,reall,bila nu stiu daca am scris corect aceste nume de magazine ,intradevar sunt tare practice iar de curatat cum am mai spus eu asa curat incalzesc pe aragaz o oala de apa si o pun in cuptor inchid usa si las 10 minute si mai repet o data dupa care sterg cu cif si iese foarte bine

Postat pe 17 Septembrie 2008 21:43
Cele mai bune produse pt degresat sunt cele ecologice. Eu folosesc Dish drops si Zoom in bucatarie. Fac minuni aceste produse! Este adevarat nu se gasesc in comert, dar eu le procur de la un distribuitor Amway.
K_M
Postat pe 18 Septembrie 2008 10:51
Foloseste orice produs pe care este specificat: degresant. pulverizezi in interiorul cuptorului, lasi 10 min si apoi stergi cu o laveta curata. Chiar functioneaza.
bbiuta
Postat pe 19 Septembrie 2008 16:00
buna, Dana ma numesc, am vazut cererea ta cu privire la curatarea cuptorului cu microunde si doresc sa iti spun ca eu am vazut in mag Real produse speciale ptr curatarea cup cu microunde sau numai ptr cuptoare cu microunde,eu una am curatat cu cif si cu o laveta abraziva(pe care cred ca o gasesti la orice magazin) dar am avut grija la partile cu grilaje ptr a nu ramine cif intre ele, si apoi cu o laveta normala am limpezit, si e ok
saboudanaroxana
Postat pe 19 Septembrie 2008 20:24
cand am folosit pentru curatarea cuptorului cu microunde solutii obisnuite de curatat dar nespecifice s-a luat vopseau din interior... De atunci folosesc doar solutia de curatat speciala.Incerc sa protejez cuptorul incalzind mancarea in boluri de plastic cu capac care se gasesc la magazine (interex , etc) si sant ieftine; sau la gatit folosesc vase de Jenna. Din pacate nu am timp de gatit la aragaz si m-am obisnuit sa ":asamblez" rapid paste cu rosii sau sosuri, sau cartofi copti pt ca este mai lejer la microunde si mai rapid...
medlink
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:43
CEL MAI BUN MOD DE A CURATA CUPTORUL CU MICROUNDE ESTE:
INTR-UN BOL SE SE PUNE 3 PARTI OTET SI O PARTE APA , SE LASA IN CUPTOR 5 MINUTE.(SAU MAI MULT IN FUNCTIE DE PUTEREA CUPTORULUI), APOI SE STERGE FOARTE USOR CU O LAVETA.OTETUL ARE ROLUL SI DE A DESINFECTA CUPTORUL.
mari_ana1971
Postat pe 23 Septembrie 2008 12:01
foarte bun este si spray-ul sano...costa in jur de 10-13 ron
irinab
Postat pe 24 Septembrie 2008 16:59
intr-o cana cu apa dizolvi o lingurita cu bicarbonat de sodiu,lasi 5 min.incuptorul cu microunde (in functiune);se va curata mult mai usor.succes!
sisa
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:20
Cel mai bun mod de a curata cuptorul cu microunde este sa scapati de el. Este de departe cel mai nesanatos mod de a gati.In cartea "Hraneste-te inteligent!" dr. Jean-Marie Giullermond are un capitol care se numeste : "Cea mai daunatoare inventie din ultimul secol nu este bomba atomica, ci cuptorul cu microunde". Si se refera nu numai la gatit, ci si la incalzit. Nu e vorba de vestitele "scapari" de microunde, ele sunt foarte rare, la aparate defecte, ci de distrugerea informatiei din alimente si din aceasta cauza organismul nu mai recunoaste hrana si o trateaza ca pe un obiect daunator. Daca va iubiti copiii si familia, acordati o ora in plus gatitului si nu le mai faceti rau. Nu folositi motive de genul "nu am timp" sau "nu ii place decat asa". Hrana sanatoasa este mai putin gustoasa, se prepara mai greu, dar poate doriti sa ii mai vedeti pe cei dragi si peste 20 de ani, nu doar in fotografii.

Postat pe 25 Septembrie 2008 18:12
Scuza-ma Alina, dar chestia cu renuntatul la cuptorul cu microunde este ca acum 100 de ani cind se sugera renuntarea la gatitul la mazina cu gaz lichid sau mai tirziu la masina de gatit cu gaz sau masina electrica si revenirea la masina de gatit cu foc (traditionala soba, eventual soba de lut).Toate astea fac parte din evolutia umana, asa cum sa bei apa la sticla de plastic e la moda in loc de bautul apei din fintina.
Am o prietene care de o viata maninca numai junk food (vezi bine locuieste in USA), e perfect sanatoasa si mi-a declarat ca daca ar trece la mincare gatita in casa probabil corpul ei ar avea un colaps si ar muri.E totul despre obisnuinta.Cam asa cum Rasputin s-a obisnuit cu picatura de cianura si nu a mai putut fi omorit prin otravire.

Eu la topicul asta inca mai am o nedumerire: cit de murdar poate fi un cuptor cu microunde de nu mai sti cum sa-l cureti?Adica, cam cita vreme l-ai folosit inainte de a trece macar o cirpa umeda prin el? Ma rog, era doar o intrebare care o am de cind am citit inceputul topicului.

Postat pe 26 Septembrie 2008 18:07
E la moda si sa fumezi, sa faci sex de la 12 ani si sa nu citesti nici macar o singura carte. Nu tot ce e la moda este bun. Multa sanatate prietenei din America ! Va avea nevoie. Cat despre faptul ca eu as fi cel putin demodata, daca nu chiar mai rau, printre oamenii care gandesc e la moda sa mananci sanatos, ecologic, sa nu iti bati joc de corpul tau si de natura. Eu am scris mesajul de mai sus pentru propria mea constiinta. Daca un singur om macar citeste despre efectele nocive ale cuptorului cu microunde este bine. Nu ceea ce am incercat eu sa redau, ci rezultatele cercetarilor facute de cei in masura sa traga concluzii. Vom vedea peste multi ani cine a avut dreptate. Sper sa nu fiu eu. Toti prietenii nostri au asa ceva.
Cat despre curatat, eu ies in fata grajdului cu oala de lut, desurubez o potcoava de la cel mai apropiat cal si frec interiorul pana luceste. Apoi amestec o mana de tarana cu apa din baltoaca si curat si exteriorul, ca asa se cade...

Postat pe 26 Septembrie 2008 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care a fost ultima carte citita ? v-a placut ...? 60 De la: garbo_19362 13 Mai 2014 21:19
Cine cauta o vrajitoare 19 De la: Arhanghelul_Uriel 27 Septembrie 2019 11:27
am bec ECOnomic 4 De la: cristi_iordache 10 Noiembrie 2010 16:29
Ce parere aveti despre Capricorni? 1 De la: garbo027119 8 Decembrie 2009 21:40
masina electrica sau una de moda veche 2 De la: Thor_again 3 Martie 2011 14:16
Setari Cookie-uri