FRUCTEEEEEEEEE

CONSUMATI F MULTE FRUCTE SI VE TI FI sanatosi
florianjipa
Postat pe 14 August 2008 09:56
Da, si mie imi plac fructele.Ador afinele, murele, zmeura(cu s sau cu z? Iarna numai citrice din care fac suc.Kiwi,banane.Acum or sa vina strugurii...plus derivatele sale
In schimb anul asta n-am prea mincat cirese si visine.piersicile si nectarinele n-au avut nici un gust.
A, rodiile mai imi plac si lichi(mai ales sucul)papaya si mango.Si probabil multe altele dar nu-mi vin acum in minte.
Intr-adevar dupa ce maninc un platou de fructe, nu mai mi-e foame pina seara.
Ridhima
Postat pe 5 Septembrie 2008 10:21
putetzi sa-mi dati niste retete mai speciale cu fructe?

Postat pe 1 Decembrie 2008 20:45
POMELO - CUM SE MANANCA ?
mihaela1
Postat pe 14 Decembrie 2008 19:55
La fel ca grepfruitul.Are coaja cam groasa.Trebuie indepartata si pielita care acopera miezul.Gustul este f. bun si se pare ca are o gramada de beneficii pt. sanatate, cum ar fi:
- stimuleaza secretiile digestive;
- ajuta la eliminarea toxinelor din organism;
- contribuie la reducerea colesterolului etc.
Ca sa fiu sincera mie imi place mai mult grepfruitul.
Ridhima
Postat pe 14 Decembrie 2008 22:54
Pomelo este un fruct care seamana mult cu gref-ul si portocala ....se curata de coaja groasa exact ca o portocala si de cea alba si mai subtire , apoi se desface fellii- felii si se iau si pielitele foarte subtiri...Daca nu le indepartezi , pot fi amare....
Pofta buna!

Postat pe 20 Decembrie 2008 07:55
Buna!!
am sa va dau o reteta de suc natural de fructe ca o alternativa la sucurile din comert care nu sunt sanatoase:
pt 2 l de apa plata: 2 kivi, o banana, sucule de la 2 portocale si de la 2 lamai sau o lamaie ,miere de albine dupa gust (mai dulce sau acrisor). Pasati kivi si banana , apoi le puneti impreuna cu mierea, sucul de port si lamaie intr-o sticla si apoi turnati apa plata.Agitati ff tare , lasati sa se topeasca mierea si daca mai trebuie indulcita mai puneti indulcitor sau zahar dupa cum preferati!!
alindor
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:45
mdaaaa,asa suc asi bea in fiecare zi....bravo !
garbo115475
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:49
Nu stiu daca l-ai facut sau nu dar iti garantez ca e delicios, iar daca ti se pare prea gros sau dulce poti renunta la banana....
alindor
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:09
da asa e,fructele m-ai ales crude sunt izvor de sanatate!
floryyyy_delly
Postat pe 31 Ianuarie 2009 09:14
pomelo,la fel ca si grapefruit-ul se tai in jumatatetransversal si cu o lingurita si mananca fructul din fiecare jumatate de 'casuta',nu se curata de coaja si apoi de pielite...
pofta mare
ruxandra_toader
Postat pe 1 Februarie 2009 03:21

fructele si legumele sunt foarte bune ptr sanatate te invioreaza!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Februarie 2009 13:00
la ciorba de perisoare ,se oune la fiert zarzavatul razuit,sa fiarba,se fac perisoare sin carne tocata,cand e fiert zarzavatul,se pun perisoarele,se pune sare dupa gust,la fel si bors,la sf,se adauga ou,batut cu smsntana,vrdeata!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Februarie 2009 13:05
Am sa-ti dau eu o reteta f.buna.Este o SALATA DE PORTOCALE SI CURMALE. Incredientele sint ptr.2 persoane.
-100 g curmale proaspete sau conservate
- 2 portocale mici
- 1 lingura miere de albine
- 1 pliculet zahar vanilat
-1/4 lingurita scortisoara
- 50 g brinza de vaci

Modul de preparare:
Speli curmalele, le tai in doua, scoti simburii si taie-le felii subtiri.
Spala bine o portocala si cu un dispozitiv de razuit fructe si legume, desprinde citeva fisii de coaja. Rade apoi restul cojii, pe o razatoare si stoarce portocala.Amesteca sucul de portocala cu coaja rasa si cu mierea de albine. Adauga zaharul vanilat si scortisoara.
Tavaleste curmalele prin acest amestec, pune-le intr-un castronas si lasa-le aproximativ o ora.
Curata cealalta portocala, indepartind complet pielita alba. tai-oin felii rotunde si aranjeaza-le pe doua farfurioare de desert.
Scurge curmalele si aseaza-le peste feliile de portocala.
Amesteca brinza de vaci cu compozitia de suc de portocala si miere si aseaz-o pe farfurioara linga fructe.
Orneaza totul cu fisiile de coaja de portocala.

Sper sa-ti placa. Mai am o reteta f. buna dar pentru tort rulada cu fructe, ceva gen diplomat dar cu lapte acru.
Meme_delly
Postat pe 16 Aprilie 2009 22:13
ia un pepene galben,curata-l de coaja si samburi dupa care taie-l cubulete de aproximativ 2/2cm. pune pepenele taiat intr-un vas de sticla(recomand eu) dupa care toarna peste pepene 2 pliculete de zahar vanilat,zahar si cam 3 esente de rom.si pune la frigider acoperit cu o folie. din cand in cand amesteca sa se topeasca zaharul pe care lai adaugat la inceput in cantitate de circa60-100g depinde cum doresti sa fie de dulce. serveste-l rece nu te zgarcii la pret cand cumperi esentele de rom. ia de calitate.
andy_delly
Postat pe 22 Iunie 2009 18:23
Suna delicios! mersi de reteta!!!
kamellia
Postat pe 24 Iunie 2009 14:46
va avertizez, ca pe adam si eva,
nu mancati frutucteleeeeee din titlu-

contin prea multe e-uri !
marinushmichael
Postat pe 22 Iulie 2009 15:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bunul simt , Romania , alcool , lipsa de preocupare 25 De la: garbo115475 19 Februarie 2010 16:12
INVITATIE JOB PART TIME 1 De la: garbo174747 4 Noiembrie 2010 16:54
PROMOVARE PRODUCATORI ROMANI 1 De la: garbo_464189 18 Martie 2017 17:55
Retete rapide... pentru musafirii neasteptati... eu incep cu clatitele 5 De la: scorte 4 Februarie 2010 20:09
Dieta "Sacred Heart" 4 De la: Grazzia 24 August 2009 22:10
Setari Cookie-uri