Cum reusim sa diversificam mancarea la copii

Buna,am un baietel de 5 ani si jumatate ,pana la 3 ani nu am avut probleme cu mancatul ,manca orice,apoi am avit o problema si am fost internata in spital cu el,de atunci nu mai mananca decat alimente albe (cartofi,orez,carne de pui,lapte,paste)nu stiu cum sa-l pacalesc sa incerce si alte alimente pana si fructe nu mananca decat mere si banane.....singurul fruct colorat care il mananca este pepenele rosu...este o problema mare..caci este la gradinita si uneori il iau mort de foame caci nu manaca decat fructul..nu mai stiu cum sa procedez..va rog sa ma ajutati!
cezia_eric
Postat pe 27 Iulie 2008 09:04
sa va rugati maine la Praznicul Nasterii MAICII DOMNULUI la Sfanta FECIOARA sa-si revina copilul la normal si sa va ierte de pacate si nu numai maine ci tot timpul si sa-i multumiti lui DUMNEZEU pt. toate ca are un plan bun pt. fiecare; poate vrea sa va apropiati de EL si ce cele Sfinte. Sanatate si bucurii!

Postat pe 7 Septembrie 2008 18:37
http://www.magneticmarketing.ro/?r=e977d7efac1d899cb0b6a56f17007209
angelique_mailaddress
Postat pe 23 Ianuarie 2009 00:18
Buna Cezia,
majoritatea copiilor au probleme, daca preferinta lui este pentru alb, atunci diversifica putin, amestecand alimentele, budinca de cartofi la cuptor cu branza si oua, budinca de paste, dulce-sarata; incerca salata de fructe unde in afara bananei si a marului sa-i adaugi o felie, doua de ananas, portocala, mango...si incet, incet poate va accepta si celelalte alimente....rabdare, tenacitate....si bafta!!!
nik
Postat pe 21 Februarie 2009 15:14
deja acum baietelul doamnei CEZIA este putin m-ai mare si cred ca mananca fara probleme,asa este unii copii aleg ce le place,am cicit intr-o revista,despre alimentatia copiilor,ca trebuie sa-i lasam sa manance ce le place sa nu-i obligam nici cantitativ,sa manance cat pot si la ce ora vor,sa nu-i obligam la ceea ce vor,
dar usor treptat pe masura ce cresc,sa le facem o educatie despre ce si cum trebuie sa manance,cateodata ne reuseste iar cateodata nu!!!!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Martie 2009 07:06
Aceiasi problema o am si eu pana la 3 ani manca orice acum are cinci ani si nu mai mananca felul 2 deloc doar ciorbite si mezeluri sau fripturi deci felul doi nimic
maiki
Postat pe 12 Martie 2009 10:37
nu m-ai mananca felul doi ptr ca se satura cu primul fel,nu e neaparat sa manance doua feluri,incercati sa fie consistent primul fel,ce-si doreste el!!eu iubesc ff mult copii,ai mei sunt mari dar i-am crescut cu mare drag si grija!!!
floryyyy_delly
Postat pe 12 Martie 2009 10:48
nu spun ca nu e bine sa ne rugam, dar doamna nu de raspunsul asta avea nevoie. ca doar cu rugaciunea multe nu rezolvi. data viitoare abtine-te
b_ilda
Postat pe 12 Martie 2009 13:11
cred ca ai dreptate flory mananca primul fel destul de mult un castronel mare de ciorbita si mai suplineste cu ceva mezeluri dar totusi nu stiu daca i-as da felul doi ar manca? o sa incerc are 24 kg la 5 ani cred ca este destul de bine.
maiki
Postat pe 12 Martie 2009 14:15
AM CITIT DIN INTAMPLARE MESAJUL TAU SI ESTE UN DOMENIU CARE MA INTERESEAZA, AM SI EU UN BAIETEL DE 3 ANI. AM DE A FACE CU MULTE EXPERIENTE DE TOATE TIPURILE SI MA SI DOCUMENTEZ MERG LA CONFERINTE IN LEGATURA CU SANATATEA CU ALIMENTATIA, PSIHICUL. DUPA PAREREA MEA COPILUL TAU ESTE FOARTE POSIBIL SA FI AVUT UN SOC SE POATE SA FI COLEGAT MANCAREA COLORATA CU PERICOL DE VIATA INTRUCAT IN SPITAL SE DA DOAR MANCARE ALBA DE DIETA IAR ACASA SE MANANCA COLORAT. EU CRED CA TU AI PUTEA SA-I EXPICI COPILULUI CA NU TREBUIE SA-I FIE TEAMA DE MANCARE IMPORTANT E SA FIE PROASPATA DIVERSIFICATA SI SA NU EXAGERAM. CAT DESPRE FRICA NOI SANTEM IN STARE SA INTELEGEM DACA O MANCARE NE FACE BINE SAU E PROASPATA DUPA GUST, MIROS SI ASPECT DUPA INSTINCT ASA CA NU TREBUIE SA NE FIE FRICA. IMPORTANT ESTE SA NU FORTAM COPII SA MANANCE INTRUCAT EI SE REGLEAZA SINGIRI, AU PERIOADE IN CARE MANANCA MAI MULT PERIOADE IN CARE MANANCA MAI PUTIN IN BAZA LA CAT AU NEVOIE SINGURUL LUCRU DE CARE AU NEVOIE DIN EXTERIOR ESTE UN BIORITM REGLAT DE NOI PARINTII ORE FIXE SOMN MISCARE CU O ANUMITA CADENTA. DE EXEMPLU ESTE MAI IMPORTANT SA RESPECTAM ORARUL STABILIT (FARA EXAGERAM DACA NU SE POATE) SI DIVERSIFICAREA MANCARII DECAT CANTITATEA PENTRU CA FIECARE PERSOANA ARE NECESITATI DIFERITE. DE EXEMPLU CAND SANTEM BOLNAVI MANCAM MAI PUTIN PENTRU CA AVEM NEVOIE DE ENERGIA CARE O IMPIEGAM PENTRU A DIGERA SA NE FACEM BINE SAU SA CONTRASTAM O BOALA IN SCHIMB DACA NOI TREBUIE SA DIGERAM TOTA ENERGIA SE CONCENTREAZA IN STOMAC. POSIBIL SA SE FI IMBOLNAVIT LA GRADINITA CU CEVA CE NU I-A PLACUT SI I-A FOST IMPUS SAU IN CONCOMITANTA CU UN ASTFEL DE EPISOD SA FI COINCIS INTERNAREA IAR EL SA FI FACUT LEGATURA ACEASTA IN MINTEA LUI. DOAR TU POTI INDAGA SA VEZI CE GANDESTE SI DACA NU REUSESTI SA O SCOTI LA CAPAT POTI SA INTREBI PEDIATRUL DACA ESTE NECESAR SA-L DUCI LA PSIHOLOG DE MULTE ORI NE POATE DA O MANA DE AJUTOR INTR-O PROBLEMA FOARTE SIMPLA DAR NU AVEM INSTRUMENTELE NECESARE PENTRU A INTELEGE MECANISMELE CE SE POT DECLANSA INTR-UN COPIL TOTAL DIFERIT DE UN ADULT CU CONDITIA CA ACESTA SA FIE EXPERT IN PSICOLOGIE INFANTILA.
mirela_smadu
Postat pe 3 August 2009 17:22
IPORTANT ESTE SA NU NE PREOCUPAM PREA MULT, COPII SIMT CAND SANTEM IN TENSIUNE SAU SPERIATI, NERVOSI PENTRU CA ABSORB ENERGIA PE CARE NOI O EMANAM SI SANT SPERIATI PENTRU CA NU INTELEG CARE ESTE PERICOLUL. DACA NOI NE COMPORTAM IN MOD NORMAL SI-I INCONJURAM DE DRAGOSTE LE EXPLICAM CU RABDARE CA NU AU DE CE SA LE FIE FRICA SI DE CE ESTE NECESAR SA DIVERSIFICE MANCAREA VOR DECIDE EI INCET INCET CE SA ALAGA SI CE NU DIN CEEA CE LE OFERIM. TREBUIE DOAR SA-I IUBIM SA AVEM INCREDERE IN EI SI SA LE-O DOVEDIM. IN PLUS PE MASURA CE NE VOR VEDEA PE NOI CA MANCAM CU GUST VOR FI CURIOSI SA INCERCE SI EI LA UN MOMENT DAT. TREBUIE SA NE ARMAM DOAR CU RABDARE.
mirela_smadu
Postat pe 3 August 2009 17:41
Cu o rugaciune se poate rezolva orice problema:"Cere si ti se va da". Important este sa crezi cu adevarat ca rezultatul va fi unul pozitiv.
Toate cele bune!
diana81andrei
Postat pe 16 August 2009 10:49
Rugaciunile intuneca mintile si pun doar un voal pe ochi; nu mai vedem ce este efectiv de facut. Doar cultura generala, priceperea, chibzuinta, vointa, buna-credinta, bunul-simt etc. ne pot ajuta!
delly000311
Postat pe 6 Septembrie 2009 08:11
De unde vine toate acest calitati pe care le enumeri(chibzuinta,rabdarea,etc)? Nu de la Dumnezeu? Si daca vin de la El,cum indraznesti sa spui ca rugaciunea iti intuneca mintea?Numai daca ai o mintea nechibzuita.
delly001698
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:10
Nu este nimeni mai orb decat cel care nu vrea sa vada..rugaciunea nu are loc doar ca sa cerem ceva Domnului,este dialogul nostru cu El,este una din legaturile noastre cu nemurirea.Toate calitatile pe care le'ai enumerat sunt importante,dar fara inspiratia divina sunt usor de sfaramat.
Grazzia
Postat pe 6 Septembrie 2009 19:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
STITI SA FITI FERICITI? 356 De la: garbo048253 5 Ianuarie 2010 16:51
Epoca darului... palpabil 21 De la: garbo090549 30 Decembrie 2009 17:53
Castiga o sesiune de consiliere psihologica sau un profil psihologic! 165 De la: fleurdelis 2 Februarie 2011 21:27
Drumetii in muntii Fagaras 3 De la: aalomii 22 Martie 2012 16:48
LOC PENTRU DAT CU PAREREA 329 De la: florin999 25 Februarie 2010 06:02
Setari Cookie-uri