"MAMA SUROGAT" interzis in Europa?

Gasesc mereu anunturi"caut mama surogat" sau "ma ofer mama surogat". Ok. 2 femei se intalnesc, si accepta embrio-tranferul. Dar unde se face acesta procedura? Stiam de ex.de Anglia. Acum 2 saptamani am fost in Londra,la o astfel de clinica. Da,se poate, dar cu anumite conditii. Doar daca o femeie nu are uter sau daca o eventuala sarcina i-ar periclita viata, doar atunci se poate face embrio transferul spre o mama purtatoare. Nu se accepta transferul de la o femeie sanatoasa, care poate duce o sarcina, dar de fapt nu ramane insarcinata din cauze necunoscute (chiar dupa mai multe fiv). Pana anunul trecut, acesta procedura se facea in Romania. Acum stiu doar despre Ukraina. Dar stie careva daca se poate altundeva, in Europa?!?
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:18
Mnchen ,Germania, exista o clinica specializata pt astfel de cazuri
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:21
M-am interesat deja. Si in Germania e interzisa mama purtatoare, ca in cazul Angliei.
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:45
care sunt exact motivatiile juridice evocate pt a interzice purtarea sarcinii de catre o mama surogat? stii sa-mi spui? am sa cercetez aprofundat aspectul
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:48
Pai exact cum am mai spus. E nevoie de un motiv. Ei spun ca sunt sanatoasa si sa mai incerc. Daca gasesti vreo portita, ti-as fi profund recunoscatoare.
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:51
la tine fertilizarea in vitro si implntarea ovulului sa inteleg ca nu posibila..? ai vreun ovar extirpat sau vreo afectiune grava la nivelul uterului?
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 00:59
situatii precum instalarea menopauzei, varsta materna inaintata, insuficienta ovariana prematura, boli genetice ale mamei, ovare polichistice, tratamente chimioterapeutice (care pot distruge functionalitatea ovarina),afectiuni legate de uter, precum o histerectomie, fibrom uterin, boli congenitale reprezinta situatii in care apelarea la o mama-surogat poate fi luata in considerare.Esti in vreuna din aceste situatii????


Din punct de vedere juridic va trebui sa tii cont de faptul ca mama surogat e considerata mama copilului iar tu va trebui sa faci toate procedurile unei adoptii cu efect deplin , stii asta nu?
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:03
Nu,la mine totul pare ok. Am facut deja cateva fertilizari in vitro dar fara nici un rezultat. Nimeni nu stie sa-mi spuna care e cauza pt.care nu raman insarcinata. Si pt.ca se considera ca nu am o problema grava, mi se spune ca trebuie sa mai incerc. Embrionii se dezvolta normal. Insa odata introdusi in uter,nu se mai dezvolta.
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:04
Nu am nici o problema. Nici eu si nici un alt membru al familiei mele.
Da, stiu ce implica mama surogat, adoptia etc.
Dar pana sa ma gandesc la partea finala, am nevoie de un inceput, adica de o tara care sa permita acest lucru in cazul meu.
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:08
sotul /iubitul tau..si-a facut o spermograma?? Rezultatul spermogramei arata modificari ale spermei , spermatozoizii neavand nici mobilitatea necesara (asteno), nici numarul suficient (oligo) si nici structura corespunzatoare (terato). E posibil ca el sa aibe o problema, sa conculte un medic androlog..si te-as intreba :fumezi? fumeaza vreunul dintre voi? si asta ar putea avea un rol in posibila infertilitate
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:08
Nu mai fumam de 2 ani.
Normal ca si-a facut spermograma. La fiecare clinica ni s-a cerut. Cu asta se incepe.
Nu s-a gasit nici un motiv. Nici nu mai am rabdare sa mai caut pe la alte clinici. Acum caut o posibilitate de a face embrio transferul unei mame surogat.
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:17
da..INSA: daca nu esti intr-una din situatiile pe care ti le-am scris mai sus nu vor face..nu-ti cunosteam varsta, m-am uitat acum in profilul tau ,vad 31 ani...deci transferul acela se face doar daca exista varsta inaintata , afectiuni grave ale uterului sau ovarelor ..sau ceva DOVEDIT medical care sa ateste faptul ca tu esti in imposibilitate de a purta un copil , este adevarat, aceasta este procedura.Dar am sa ma mai interesez daca exista in alta parte exceptii .
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:23
situatii precum instalarea menopauzei, varsta materna inaintata, insuficienta ovariana prematura, boli genetice ale mamei, ovare polichistice, tratamente chimioterapeutice (care pot distruge functionalitatea ovarina),afectiuni legate de uter, precum o histerectomie, fibrom uterin, boli congenitale reprezinta situatii in care apelarea la o mama-surogat poate fi luata in considerare
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:24
Multumesc pt.incercarea de a ajuta.
ClaudiaOradea
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:29
cu multa placere, nu sunt medic , prima mea formatie este aceea de jurist...am lucrat o perioada pe partea de adoptii..si stiu ca la momentul acela jurisprudenta era foarte saraca si egala masura restrictiva cu privire la posibilitatea ,,mama surogat" in sensul ca au nevoie de probe scriptice , medicale..care sa ateste faptul ca tu esti in imposibilitate de a purta o sarcina.
reyya
Postat pe 12 Aprilie 2010 01:33
Poate ai trombocitoza. Cunosc pe cineva cu acesta problema si care nu poate tine sarcina din cauza asta.
Ciresica
Postat pe 12 Aprilie 2010 02:11
Trombocitoza se manifesta prin inchegarea sangelui prea repede. As fi stiut daca am...
ClaudiaOradea
Postat pe 13 Aprilie 2010 00:01
trombocitopeniile apar evidente pe buletinele de analiza banale ale sangelui.....

sa nu fie ceva hormonal sau de structura a mucoasei uterine....ma gandesc ca organismul tau nu "receptioneaza" sarcina si nu determina schimbarile hormonale necesare dezvoltarii normale a fatului intrauterin.....sau e ceva la nivelul mocoasei uterine care "sufoca" embrionul.....zic si eu.....sunt medic stomatolog si incerc sa-mi dau seama ce ar putea afecta dezvoltarea intrauterina a unor produsi de conceptie obtinuti in vitro...
tutankhamon
Postat pe 13 Aprilie 2010 00:12
Pai orice ar fi, nu trebuia descoperit de medici?
ClaudiaOradea
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:50
Claudia, prietena mea n-a stiut pina nu apierdut 2 sarcini si apoi i s-au facut niste analize mai amanuntite.S-a nascut astfel si nu a avut nici o alta problema niciodata.
Acum face tratament de ani de zile pentru asta dar sarcina tot nu poate tine.Din cite stiu eu de la ea a pierdut in total 5 sarcini (inainte si dupa tratament)
Ciresica
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:30
ok,prietena ta a pierdut sarcini.
Eu nu raman insarcinata.
ClaudiaOradea
Postat pe 14 Aprilie 2010 02:57
Claudia, de ce nu incerci tu sa adopti pur si simplu un copil? Vrei neaparat ca viitorul copil sa se dezvolte din ovulul tau si spermatozoidul sotului tau? Am in familie un astfel de caz. Sora tatalui meu nu ramanea insarcinata, indiferent cat s-a chinuit si cate tratamente a facut. S-au chinuit asa 7 ani. Dupa un timp si-au luat gandul si m-au luat pe mine de suflet, cum se spunea atunci. In acelasi an matusa mea a ramas insarcinata si a nascut un baietel de toata frumusetea. E aproape inexplicabil, stiu. Totusi trebuie sa te gandesti si la astfel de posibilitati. Multe sunt caile Dumnului...
Lidiaolteanu
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:07
daca e cineva interesat de o mama surogat cunosc pe cineva care e de acord sa fie mama surogat,e sanatoasa are si ia doi copi destepti ,sanatosi ,frumosi e desteapta are ceva carte.Dar o face pentru bani ,au nevoie de bani ,au ceva probleme .
garbo020969
Postat pe 22 Aprilie 2010 17:12
9&9 , trebuie sa stii ca :Implantarea ovulului fecundat in conditii de laborator intr-o MAMA SUROGAT se face doar daca exista varsta inaintata , afectiuni grave ale uterului sau ovarelor ..sau imposibilitate de a purta un copil la mama BIOLOGICA,aceasta este procedura. Din punct de vedere legislativ , ulterior copilul nascut dintr-o mama surogat trebuie adoptat ( ADOPTIE CU EFECT DEPLIN , respectiv se pierde orice legatura cu mama surogat sub semnatura acesteia )
reyya
Postat pe 22 Aprilie 2010 22:21
BUNA,in Romania sunt f multe clinici de fertilizare in vitro,daca va hotarati sa apelati la o mama purtatoare,va pot ajuta,as fi dispusa sa va ajut,am 29 de ani,un copil de 9 ani,nascut normal,nu am vicii.ma puteti contacta la adresa de mess ana_mariaa41 sau la tel 0748970346.multumesc
garbo113864
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:35
ai uitat sa precizezi ,,contra unei sume substantiale desigur"
reyya
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:39
bine inteles ca va cere o suma consistenta ,mie mi se pare normal sa ceara o suma buna ,si sacrificile sunt pe masura.
garbo020969
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:59
Buna, eu m-am nascut fara uter, daca reusesc sa gasesc o mama purtatoare, unde sa ma adresezi?asa mi s-a spus ca singura posibilitate de a avea copil este mama purtatoare. Ovarele mi s-a spus ca e ok, biologic pot sa am copilul meu. Pot gasi o clinica in Romania unde se face embriotransfer?
gnand_ildiko
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:21
Nu-mi vine sa cred ca "mama-surogat"este interzis in Europa!De ce?Nu vad decit ineresu statului de a pune mina pe bunurile celor care nu au copii.Sau interesu statului de a indrepta atentia familiilor asupra copiilor abandonati-pentru a scapa de cheltuielile curente pe care le au cu acestia!Ii sileste pur si simplu la asa ceva!Eu cunosc o familie care a adoptat un copil,baiat si acum au probleme cu el,le reproseaza ca el nu are ce au altii-in fine mofturi de copil rasfatat.Mai bine sa fie trup din trupul tau ca problemele pe care le poti avea cu el le suporti mai usor dind vina pe fondu tau genetic sau pe educatia gresita pe care i-ai dat-o decit sa-l cresti pe al altuia si sa-ti torni cenusa in cap.Si acest caz nu este unul singular.Eu nu am nimic cu bietii copii-am fost la un leagan si va spun drept am fost impresionata de copilasi ca au venit toti si m-au strigat"mama"Iti este mila de acele sufletele nevinovate-dar ce sa faci?Eu invinuiesc statu deoarece nu sprijina familiile-degeaba au programu PRIMA CASA,salariile sunt de mizerie cum sa cresti unu doi copii?!Nu-mi spuneti ca trebuie sa facem facultatea toti-deunazi am vazut pe unu cu facultate cu tot ca s-a aruncat in fata trenului!Cred ca si catelu din curtea vecinului are facultate acum!
kaladris
Postat pe 5 Mai 2010 15:57
eu cred ca e putin mai complicata problema decat " interesul statului"
si apoi, probleme au toti in ziua de azi, nu doar cei care au adoptat copii si cred ca suporti la fel de greu consecintele faptelor copiilor, ai tau sai adoptati
sunt multe de zis si n-am vreme acum
zambila
Postat pe 5 Mai 2010 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O sansa pentru cele care isi doresc un copil-Infertilitate 4 De la: garbo_stefy 18 Decembrie 2017 16:00
fibrom 43 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 11:45
claudia neagoe 18 De la: lamar1900 4 Ianuarie 2011 13:17
Cazare in Szeged 1 De la: garbo_5748 21 Iulie 2012 10:03
Inseminare intrauterina Gynatal 1 De la: Irina_Oli_1 26 Martie 2016 09:04
Setari Cookie-uri