ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

femeieeeeeeeeee esti dusa cu capul! si esti plina de ura! vorbesti urat in primul rand!
du-ti copiii la mare sa se joace in nisip! crezi ca e dezinfectat!
iar faza cu pampersul...dovedeste cat te duce capul.....! ar trebui sa evoluezi nu crezi?
blondy_nr_1
Postat pe 14 Martie 2010 19:19
apropo.... despre crista mami vorbesc!!!
blondy_nr_1
Postat pe 14 Martie 2010 19:20
De la: fleurdelis, la data 2010-03-14 19:10:34eu tot broscutele testoase....le iubesc!
pt ca stiu sa taca!
si pt ca ...ma reprezinta!
pai io cred ca vorbeai cu animalutele mele de casa da ai si tu dreptatea ta stiu sa taca da sant prietenoase
garbo074997
Postat pe 14 Martie 2010 19:23
spicuind cateva idei din cele relatate mai jos mai am de precizat un lucru..sa ai un animal de companie nu tine de grade sau de rang ci mai degraba de suflet si de ce simti pentru el.cum am mai mentionat sunt ca niste copii doar ca nu pot vorbi de unde reiese ca pe langa fericirea care o aduc reprezinta si o mare responsabilitate pe care daca nu ti-o poti asuma mai bine las-o balta si nu le chinui inutil caci au si ele dreptul sa fie fericite la randul lor.lasa pe altul care poate face acest lucru.cum nu e suficient sa ai copii ca sa fii un bun parinte asa nu poti fi un bun stapan doar daca detii un animal de companie.
mihaela76sv
Postat pe 14 Martie 2010 19:23
utand, de aici incep problemele - ce ziceam eu? - LIPSA DE RESPNSABILITATE A OMULUI!

oare de unde sa mai invete omul un pic de compasiune, de empatie

de ce sunt unii extremisti si dornici de a impune propria vointa?

unde a "fugit" toleranta?


urmariti asta:

http://www.youtube.com/watch?v=otxGLQnIm4g

si spuneti voi care animal are mai putin suflet?

idei ca: "m-a muscat candva un caine - la moarte cu toti cainii!" suna ca si "un roman a furat/ucis undeva in...(o tara oarecare) - toti romanii sunt hoti/criminali"

nu vreau sa ma intind la povesti dar stiu multe din zona asta si nu pot sa cred ca animalele fac mizerie ca asa e natura lor - in fine, ma repet - vorbim degeaba! mentalitatea se schimba greu

crysta, mai citeste o data ce am scris si incearca sa intelegi exact ce am vrut sa spun: "Unde mai pui ca un copil care are un animalut de companie va invata sa respecte viata si implicit pe sine, va fi mai increzator in sine si mult mai responsabil" - nu o lua pe extreme si incearca sa accepti ideea ca si altcineva ar putea avea dreptate, macar partial...

- in spatii comune unde majoritari sunt iubitorii de animale care decid adoptarea - asta este - traim in comunitate
- in cele unde majoritari sunt cei care nu le iubesc si exista un animal trebuie sa se ajunga la un numitor comun - spre binele tuturor, dar si al animalului - fara abuzuri, maltratari, otraviri, etc.
- in spatii private fiecare aleage ce si cum face si traieste fara ca altcineva sa aiba dreptul sa-l judece sau catalogheze cu epitete ca cele de pe acest topic al unora...nu pot sa cred ca cineva iti baga fortat, in spatiul tau privat, ceva - ca e in spatiul comun si tu nu suporti sa vezi - inchide ochii

panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 19:24
De la: pantera_neagra, la data 2010-03-14 16:03:31
De la: garbo396, la data 2010-03-14 09:37:55
De la: amazonya20, la data 2010-03-14 09:31:48asta-i buna!...vorbesti despre animalele alea de parca ar fi niste monstri gata sa te inhate si care mai au si nesimtirea sa miroasa urat...sa nu uitam ca acele animale au fost agresate ani la rand...si ele nu devin agresive cand sunt flamande si cand sunt atacate...cu siguranta le-ai aruncat macar o privire plina de ura...ar fi fost frumos daca ai fi facut o campanie pentru strangerea de fonduri si pentru construirea unui adapost...sau pentru sterilizare...ca daca primaria ar avea grija de asta nu ai mai avea nici tu suparari...dar, atat timp cat societatea nu face nimic pentru a le ajuta,cei ca tine vor suporta consecintele...ura ta nu este indreptata decat spre niste victime...pentru miros...iti recomand un repellant...il gasesti la farmacia veterinara...



amazonya, ia fi tu prima care sa faca ceva in sensul asta! ca doar esti iubitoare de animale comunitare!! nu???


Ideea este ca unii dintre noi mai facem cate ceva, cat ne sta in putinta...(asta ca sa vezi ca nu m-am dat "la fund" si nici "tzatza" nu ma simt dar daca tu vrei sa ma vezi asa, e dreptul tau - pe mine nu ma afecteaza!)
Daca fiecare, in loc de cuvinte urate nervi si sicane, nu mai vorbesc de cei care chinuie, ucid, etc, ar face cate ceva ar fi un pic altfel.
Exista adaposturi peste tot in tara, exista voluntari care se ocupa de aceste probleme, exista campanii de sterilizare gratuita dar e mai simplu sa ne plangem, sa aruncam cuvinte urate sa punem otrava si sa facem tot felul de gesturi care numai cinste nu fac rasei umane...
Cine oare e de vina ca exista atatea animale abandonate? Cine oare a tinut "jucaria de plus" pana s-a plictisit si apoi i-a dat drumul in strada? Cine oare, din comoditate, pune femele gestante in strada sau, mai rau, tine femela si-i "elibereaza" puii???
Pentru ceea ce se intampla este de vina, in cea mai mare masura, LIPSA DE RESPONSABILITATE OMULUI!!!
Si da, ce poate fi mai "placut" deca sa dam cu pietre (citeste "cuvinte de mahala") in cei care "indraznesc" sa iubeasca si sa aiba un animal de companie??? Nu e mai simplu? Decat sa faci ceva constructiv in acest sens???
Nu pot uita imaginile in care, dupa o campanie grea si costisitoare de sterilizare, marcare, tratare si socializare, se prezinta, tocmai aceste animale, otravite si aruncate la gunoi!!! De ce??? Cu ce suflet???
In alta ordine de idei, sunt rare cazurile in care animalele sunt agresive de la mama natura, fara motiv!
In fine, fiecare om judeca dupa propriul suflet!
Va doresc o zi buna!

crysta mami.....esti chiar dusa cu capul...!!!!!!!!!!!!!si acrita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si innraita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu-mi vine sa cred ca te suporta pamantul! banuiesti ca vii de la tara si brusc te-ai transformat intr-o ,,doamna''!!!!! pe dracu!!!!!!
blondy_nr_1
Postat pe 14 Martie 2010 19:26
blondy, m-ai citat pe mine - e vorba de ceva din ce spuneam eu?
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 19:33
De la: tutankhamon, la data 2010-03-13 12:06:51ai incercat cu ceva otrava?????...nu de alta.....dar vad ca esti inversunata rau de tot....


Tuth, lumea nu stie ca esti iubitoare de animale si unii inteleg gresit - garantez eu ca nu e vorba de otravirea animalelor!

La cea care a deschis topicul, cred ca exprimarea e de vina ca s-a ajuns cu discutiile aici - chestia cu "Suntem obligati sa suportam...", denota repulsia...si asta uneori duce la abuzuri...
Parerea mea este ca, formulata altfel, problema dansei gasea mai multe raspunsuri folositoare

Eu recunosc, sunt mare iubitoare de animale - de tot ce e viu de altfel - si ma "aprind" repede tocmai pentru ca am vazut si m-am lovit de multe abuzuri asupra lor - si nu se pot apara singure si e nedrept!
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva dar, daca se pune problema vreunui abuz, nu ma limitez la vorbe - chiar daca legislatia e deficitara, ea totusi exista!
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 19:53
lysa_diana2007
Postat pe 14 Martie 2010 20:26
Dupa mine pari un un rau, care nu ai suflet, animalele sunt nevinovate, poti face ceva sa fie duse intr-un adapost unde sa fie harnite. De tine nu trebuie sa aiba grija nimeni esti un om matur care poti gasi modalitati. Ei nu pot vorbi sa spuna ce iti doare.
Eu am grija de cateaua vecinei mele care a fost lovita de tren, am dus-o la doctor a operat-o, am platit si i-am dus-o batranei inapoi si sa sti ca D-zeu platete oamenilor pt. relele facute si se vor chinui pe pamant inainte sa moara pt. tot raul pe care l-au facut. ASA CA NU MAI INCERCA SA FACI RAU UNOR FIINTE FARA APARARE ar trebui sa iti fie rusine ca doresti raul unor suflete nevinovate.
mosu_mihaela
Postat pe 14 Martie 2010 20:34
Dar cata inversunare !!
Nu vreau sa dau cu pietre dar se spune ca sufletele uscate si rele nu suporta animalele .
Eu zic sa betonam tot, sa omoram toate animalele in afara de ANIMALUL OM .Si pe urma sa ne plimabam prin parcuri fara porumbei ( ati vazut cata mizerie fac si pasarile cerului? ) , prin paduri fara alte alea. Sa uitam morala crestina , ca doar ne incurca , miros, put , dar mai si consumam din creaturile astea... vai ce scarbos
Cand ne plictisim trecem si la animalele oameni ptr ca , acum na, nu toti miros , gandesc si actioneaza la fel.
Hai sa nu ne mai ascundem dupa visin .Se face ceva ptr animalele alea ?? Nu! Ce degeaba ne uitam la posturi straine si gandim si actionam romaneste.Nu au nici un drept Faptic acele animale la noi ptr ca nu le este respectat nici un drept
ariana_larisse
Postat pe 14 Martie 2010 21:02
da! stai olecutioca sa o chemam pe nelly, k betoneaza ea!
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 21:04
toot
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 21:07
aSA E CAND E LA COMUN,SUPORTI.sI ANIMALELE SUFERA PENTRU CA LE-AM LUAT TOT SPATIUL,SI AVEM DOAR CIMENT.
La noi la fel,sunt oameni care hranesc pisicile si cainii vagabonzi,si nu miroase a nimic,pentru ca exista un parc,o bucata de pamant,unde se duc mirosurile.
Mie mi se pare un gest frumos,ca le hranesc,oamenii buni.
sa le lasam sa moara de foame,ca sa nu mai miroasa?
daniilia
Postat pe 14 Martie 2010 21:33
Ma refer la animalele fara stapan , care vagabondeaza prin scarile de blocuri , pe alei , prin preajma scolilor , mai ales daca au cantina sau camin !Sau la cele din parcurile pentru copii.

Cand imi plimbam copiii prin parc , un caine de talie mare, s - a apropiat de baiatul meu de 6 ani si i - a asezat labele din fata pe umeri ...am vazut negru ...

Sau in timp ce mergeam pe strada , din spate , un caine si - a pus limba pe piciorul meu . A fost groaznic . Sa inteleg ca m - a placut ?


Dumneavoastra , cum tolerati puricii care va invadeaza atunci cand treceti pe langa aceste animale - caini sau pisici ?

Vara imi place sa folosesc vestimentatie deschisa - chiar alba .

Va imaginati cum se vad insectele pe fustele sau pantalonii albi ?

Dar de intepaturile acestor purici - si ei animalute - ... ?

Si eu iubesc animalele , dar nu imi propun sa ingrijesc de la 20 de pisici in sus , si tot atatia caina !

A le arunca niste mancare este suficient ? De aceea am sustinut ca emana miros de urina , care necuratata , de - a lungul timpului ...
garbo021617
Postat pe 14 Martie 2010 21:35
looooool... blondy, de ce sunt dusa cu capul? bine... n-am zis ca nu sunt, asa am fost de cand ma stiu, dar in conceptia ta sunt dusa cu capul pentru ca nu lesin dupa animale? hm... acum cine da dovada de intoleranta?:)))))) la faza cu pampersul am vrut sa servesc o lectie, nu stiu daca ai copii sau nu, dar iti spun eu cu siguranta ca atunci cand il vezi ca baga nisip in gura (nah... e copil mic...), nisip din care tocmai ai adunat vreo 6 - 7 rahati (ce NU AVEAU CE CAUTA ACOLO!!!) pai devii cam irascibil, ce-i drept... fratilor, sunt spatii special amenajate pentru asa ceva si spatiile de copii parca au draci pe ele, parca bietul animal poate sa-si faca nevoile oriunde in alta parte numai acolo unde au spatiu special nu!!! pai acum unde-i nesimtirea??? consideram animalul de companie ca fiind parte din familia noastra, nu? membrii familiei noastre unde-si fac nevoile? la toaleta, unde e normal, sau prin toata casa?? pe mine asta ma seaca, nu stiu de ce va incapatanati sa purtati ochelari de cal si sa cititi in scrisele mele exact invers fata de ce scriu... NU AM ZIS SA MOARA ANIMALELE!!! aratati-mi un citat de-al meu in sensul asta si inghit pc-ul!! am zis ca intoleranta e exact de partea celor care striga mai tare "intoleranta" cine nu lesina dupa animale e rau, acru, plin de ura si mai stiu eu cum cine le iubeste e om bun!! pfff... adica sa inteleg ca o persoana fara blana atasata e din start plin de ura, rau...? unde scrie?
vad zi de zi cazuri de copii maltratati, violati, batuti, torturati... suna mai putin atroce pentru ca sunt oameni? ca nah... fac parte din cea mai josnica specie... dragele mele, nenorociri se intampla zi de zi si nu numai cu animale, dupa parerea voastra daca cineva face un rau altui om merita aplaudat...
am spus foarte clar (poate de data asta se si intelege...) nu am nimic cu animalele, nu le-as face niciun rau asa cum nu as face niciun rau nici unui om. dar am pretentia sa nu fiu obligata sa le iubesc asa cum nu oblig nici eu pe nimeni sa nu le iubeasca!!!
daca tot sustinem sus si tare ca iubim tot ce inseamna viata, atunci va aduc la cunostinta ca si specia umana vie inseamna viata, dar se pare ca asta (desi ai naibii sa fim, si noi facem parte din ea...) fiind mai josnica nu merita luata in considerare...
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 21:55

crysta mami.....esti chiar dusa cu capul...!!!!!!!!!!!!!si acrita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si innraita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu-mi vine sa cred ca te suporta pamantul! banuiesti ca vii de la tara si brusc te-ai transformat intr-o ,,doamna''!!!!! pe dracu!!!!!![/quote]

neah... am specificat clar ca familia mea e de ceva generatii in bucuresti tocmai pentru ca vad ca exista alta conceptie gresita din puctul meu de vedere, aceea ca cine are animal de companie primeste rangul de orasean... nu0s de la tara si nu mi-ar fi jena s-o recunosc, la tara sunt multi oameni de claitate, trebuie doar sa dai dovada de minte deschisa sa-i cunosti. doamna nu m-am considerat niciodata si in niciun caz nu mi-am strigat "domnia" in mod insistent:)))) nu itn neaparat la acest statut, ma rezum la a prefera sa fiu OM si asta nu devine evident in functie de cat de mult prefer purtatoarele blanei... dar nah... limitele si imposibilitatea de a trece peste ele... din nefericire nu vedeti mai departe de animalele voastre, sunteti atat de dezamagite de rasa umana ca nu ati reusit sa priviti cu atentie (aici e nevoie de minte deschisa), sincer, imi lasati impresia ca nu vedeti padurea din cauza copacilor...
de fugit nu am fugit nicaieri, n-am motive de teama, ce sa fac daca am copii de crescut?:))))))
om rau nu sunt, ajut pe cine pot, cand pot, indiferent cate picioare foloseste cand merge, asta-i toleranta!! voi? cand ati ajutat un om la nevoie ultima data?:))))
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 22:04
Am citit printre randuri acest topic. Si eu sunt iubitoare de caini si pisici. Am 2 pisi si 2 cutzu intr-un apartament de 2 camere. Am un sfat pt cei care iubesc animalele. Incercati sa-i ignorati pe cei care nu pot suferi animalele. Aceste persoane sunt bipede dar nu se pot numi oameni. Mie imi este mila de ei. Multi dintre ei sunt persoane frustrate, persoane care nu pot iubi si care nu primesc iubire. De cele mai multe ori nu se pot iubi nici pe ei insisi. Pe acesti bipezi nu ii poti schimba oricat ai vrea. Nu pot mai mult. Nu au capacitatea sa vada si sa inteleaga mai mult. Hai noi cei care putem sa-i lasam in plata Domnului si sa nu le dam atata importanta pt ca nu merita.
jojodiana
Postat pe 14 Martie 2010 22:06
De la: jojodiana, la data 2010-03-14 22:06:10 Am citit printre randuri acest topic. Si eu sunt iubitoare de caini si pisici. Am 2 pisi si 2 cutzu intr-un apartament de 2 camere. Am un sfat pt cei care iubesc animalele. Incercati sa-i ignorati pe cei care nu pot suferi animalele. Aceste persoane sunt bipede dar nu se pot numi oameni. Mie imi este mila de ei. Multi dintre ei sunt persoane frustrate, persoane care nu pot iubi si care nu primesc iubire. De cele mai multe ori nu se pot iubi nici pe ei insisi. Pe acesti bipezi nu ii poti schimba oricat ai vrea. Nu pot mai mult. Nu au capacitatea sa vada si sa inteleaga mai mult. Hai noi cei care putem sa-i lasam in plata Domnului si sa nu le dam atata importanta pt ca nu merita.

numai la Bucuresti sunt coconosi si in spatii amenajate in parc, miroase si peste tot isi lasa excrementele, nu ca nu as iubi animalele, dar unii cresc un caine sau il plimba in loc sa ia un copil sa-l creascauie mai mult cu un animal decat si multi chelt,la curte mai cu un om,merge , dar in casa frate ca faci anumite boli de la parul lor, provoaca alergi, mai ales pisica, hai catelul e altceva.
oliviasimona
Postat pe 14 Martie 2010 22:48
De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 22:04:10
crysta mami.....esti chiar dusa cu capul...!!!!!!!!!!!!!si acrita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!si innraita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nu-mi vine sa cred ca te suporta pamantul! banuiesti ca vii de la tara si brusc te-ai transformat intr-o ,,doamna''!!!!! pe dracu!!!!!!


neah... am specificat clar ca familia mea e de ceva generatii in bucuresti tocmai pentru ca vad ca exista alta conceptie gresita din puctul meu de vedere, aceea ca cine are animal de companie primeste rangul de orasean... nu0s de la tara si nu mi-ar fi jena s-o recunosc, la tara sunt multi oameni de claitate, trebuie doar sa dai dovada de minte deschisa sa-i cunosti. doamna nu m-am considerat niciodata si in niciun caz nu mi-am strigat "domnia" in mod insistent:)))) nu itn neaparat la acest statut, ma rezum la a prefera sa fiu OM si asta nu devine evident in functie de cat de mult prefer purtatoarele blanei... dar nah... limitele si imposibilitatea de a trece peste ele... din nefericire nu vedeti mai departe de animalele voastre, sunteti atat de dezamagite de rasa umana ca nu ati reusit sa priviti cu atentie (aici e nevoie de minte deschisa), sincer, imi lasati impresia ca nu vedeti padurea din cauza copacilor...
de fugit nu am fugit nicaieri, n-am motive de teama, ce sa fac daca am copii de crescut?:))))))
om rau nu sunt, ajut pe cine pot, cand pot, indiferent cate picioare foloseste cand merge, asta-i toleranta!! voi? cand ati ajutat un om la nevoie ultima data?:)))) [/quote]
anuntati presa de asemenea cazuri, ei investigheaza si stiu ce e corect.
oliviasimona
Postat pe 14 Martie 2010 22:50
nu va certaaatzi!
fleurdelis
Postat pe 14 Martie 2010 22:51
neah.. asta nu-i un principiu, omul e mult mai bun purtator de boli decat animalul (atunci cand animalul e corect deparazitat, evident...)
sa spui ca un om care nu iubeste animalele (nici nu le uraste, doar ii sunt indiferente...) nu se poate numi om, nu e iubit si nu iubeste... oare mai pot intalni pe undeva atatea limite?? well.. eu sunt iubita, imi ador copiii, am atata dragoste in mine cat (poate) nu au nici 100 ca voi, adoratorii de animale... cum puteti sa judecati pe cineva in functie de cat de mult iubesc sau nu animalele??? incercati sa va largiti sfera de judecata, sa intelegeti ca o persoana care nu gandeste ca voi nue neaparat inferioara, pur si simplu gandeste si simte altfel!!
ne tot "domnim" in functie de gradul de adoratie al animalelor... pai am mai spus-o, nu te face "Doamna" blana atasata la lesa, ci atitudinea, iar expresii precum "esti dusa", "nu esti iubita", etc, nu ajuta deloc la imagine de "doamna" la care tineti atata...
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 22:56
De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 21:55:44looooool... blondy, de ce sunt dusa cu capul? bine... n-am zis ca nu sunt, asa am fost de cand ma stiu, dar in conceptia ta sunt dusa cu capul pentru ca nu lesin dupa animale? hm... acum cine da dovada de intoleranta?:)))))) la faza cu pampersul am vrut sa servesc o lectie, nu stiu daca ai copii sau nu, dar iti spun eu cu siguranta ca atunci cand il vezi ca baga nisip in gura (nah... e copil mic...), nisip din care tocmai ai adunat vreo 6 - 7 rahati (ce NU AVEAU CE CAUTA ACOLO!!!) pai devii cam irascibil, ce-i drept... fratilor, sunt spatii special amenajate pentru asa ceva si spatiile de copii parca au draci pe ele, parca bietul animal poate sa-si faca nevoile oriunde in alta parte numai acolo unde au spatiu special nu!!! pai acum unde-i nesimtirea??? consideram animalul de companie ca fiind parte din familia noastra, nu? membrii familiei noastre unde-si fac nevoile? la toaleta, unde e normal, sau prin toata casa?? pe mine asta ma seaca, nu stiu de ce va incapatanati sa purtati ochelari de cal si sa cititi in scrisele mele exact invers fata de ce scriu... NU AM ZIS SA MOARA ANIMALELE!!! aratati-mi un citat de-al meu in sensul asta si inghit pc-ul!! am zis ca intoleranta e exact de partea celor care striga mai tare "intoleranta" cine nu lesina dupa animale e rau, acru, plin de ura si mai stiu eu cum cine le iubeste e om bun!! pfff... adica sa inteleg ca o persoana fara blana atasata e din start plin de ura, rau...? unde scrie?
vad zi de zi cazuri de copii maltratati, violati, batuti, torturati... suna mai putin atroce pentru ca sunt oameni? ca nah... fac parte din cea mai josnica specie... dragele mele, nenorociri se intampla zi de zi si nu numai cu animale, dupa parerea voastra daca cineva face un rau altui om merita aplaudat...
am spus foarte clar (poate de data asta se si intelege...) nu am nimic cu animalele, nu le-as face niciun rau asa cum nu as face niciun rau nici unui om. dar am pretentia sa nu fiu obligata sa le iubesc asa cum nu oblig nici eu pe nimeni sa nu le iubeasca!!!
daca tot sustinem sus si tare ca iubim tot ce inseamna viata, atunci va aduc la cunostinta ca si specia umana vie inseamna viata, dar se pare ca asta (desi ai naibii sa fim, si noi facem parte din ea...) fiind mai josnica nu merita luata in considerare...


Este vina ta ca bietul copil a ingerat nisip in care au fost fecale de catel: trebuia sa-l nu-l scapi din ochi nici macar o secunda sau sa il duci in alt loc de joaca; nu te obliga nimeni sa iubesti animalele ci doar sa ramai in stare de indiferenta daca nu poti sa faci ceva pentru ele si sa nu-i instigi pe altii la un comportament violent;
nu amesteca subiectele ca acum nu se punea problema sa rezolvam cazurile de violenta manifestata asupra altor oameni - pentru asta exista politie, procuratura, justitie si nu in ultimul rand opinia publica; daca tot a venit vorba, ce faci tu, o mare iubitoare de oameni, cand auzi de batrane macelarite sau copii violati- le plangi de mila in fata televizorului, nu-i asa? si daca tot te lauzi cu ioubirea de semenii tai, explica-ne si noua care ar fi nuanta de bunatate si iubire in gestul cu pampersii, ca mie imi scapa, oricat credit ti-as oferi...
esti indignata ca noi, iubitorii de animale nu suportam si nu toleram violenta si te criticam? da, pentru ca rastalmacesti, din rautate: nu suntem lesinati dupa animale ci le respectam dreptul la viata si intelegem ca si lor le e foame, le e frig, le e frica de om, masina, intuneric sau alt animal mai puternic...
DOLOSIV
Postat pe 14 Martie 2010 23:02
De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 22:56:12neah.. asta nu-i un principiu, omul e mult mai bun purtator de boli decat animalul (atunci cand animalul e corect deparazitat, evident...)
sa spui ca un om care nu iubeste animalele (nici nu le uraste, doar ii sunt indiferente...) nu se poate numi om, nu e iubit si nu iubeste... oare mai pot intalni pe undeva atatea limite?? well.. eu sunt iubita, imi ador copiii, am atata dragoste in mine cat (poate) nu au nici 100 ca voi, adoratorii de animale... cum puteti sa judecati pe cineva in functie de cat de mult iubesc sau nu animalele??? incercati sa va largiti sfera de judecata, sa intelegeti ca o persoana care nu gandeste ca voi nue neaparat inferioara, pur si simplu gandeste si simte altfel!!
ne tot "domnim" in functie de gradul de adoratie al animalelor... pai am mai spus-o, nu te face "Doamna" blana atasata la lesa, ci atitudinea, iar expresii precum "esti dusa", "nu esti iubita", etc, nu ajuta deloc la imagine de "doamna" la care tineti atata...


Cine vorbeste aici de judecata?
Cine isi permitea sa boteze, cu "respect" si nejudecand, oamenii in varsta pentru ca au "tupeul" de a-si plimba animalul?
Hai sa fim seriosi!
Unde este atunci corectitudinea?
Spui de altii dar tu ce ai postat mai in urma?
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 23:06
=))))) voi chiar ma distrati la maxim=)))) chiar cititi tot ce se scrie? sau numai ce va convine sa interpretati??:))) nu am judecat ca au tupeu bosorogii sa-si plimbe cateii, am zis ca ii plimba in spatii unde se joaca fara grija copii nevinovati in conditia in care au spatii special amenajate pentru "copilasii" lor:)))) chiar nu se vede diferenta sau nu se vrea asta? ce au spatiile pentru caini? draci pe ele?
ce cauta cainii in parcurile de copii? se dau in leagane? pe tobogane? de ce e musai sa-si usureze intestinele acolo???
cand aud ca e vina mea ca a bagat copilul nisip in gura... ma face sa ma intreb daca persoana ce scoate asemenea ineptii are copii. pai tre sa-i tii mainile legate permanent ca sa eviti sa inghita asa ceva. dar oare voua chiar va convine sa inghititi rahat de caine??? chiar nu vedeti nimic gresit in imaginea asta??? in care "alt parc" sa duc copilul??? toate sunt pline de nesimtiti de genul asta, care nu considera ceva gresit sa-si faca animalul nevoile acolo unde se joaca si copiii. ii tot urmaresc, umblu cu camera foto dupa mine sa prind unul in flagrant si nu ma las pana nu fac publica chestia asta. apoi sa vedem cat de normala e, in functie de reactiile starnite!!
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 23:16
Inteleg ca nu "adori" (zici tu, eu zic ca nu le suporti) animalele, ok, altceva?
Ce vrei sa demonstrezi cu atata inversunare si venin aici?
Te contrazici singura dovedind, prin ceea ce spui exact inversul
Nu ti-am adresat nici o vorba urata nu vad de ce incerci sa rastalmacesti si sa scoti in evidenta faptul ca a iubi un animal e ceva nefiresc si urat - pentru ca asta faci!
De unde chestia cu "adoratorii"???
Vrei sa spui ca vine din toleranta?
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 23:17
De la: crysta_mami, la data 2010-03-14 23:16:34=))))) voi chiar ma distrati la maxim=)))) chiar cititi tot ce se scrie? sau numai ce va convine sa interpretati??:))) nu am judecat ca au tupeu bosorogii sa-si plimbe cateii, am zis ca ii plimba in spatii unde se joaca fara grija copii nevinovati in conditia in care au spatii special amenajate pentru "copilasii" lor:)))) chiar nu se vede diferenta sau nu se vrea asta? ce au spatiile pentru caini? draci pe ele?
ce cauta cainii in parcurile de copii? se dau in leagane? pe tobogane? de ce e musai sa-si usureze intestinele acolo???
cand aud ca e vina mea ca a bagat copilul nisip in gura... ma face sa ma intreb daca persoana ce scoate asemenea ineptii are copii. pai tre sa-i tii mainile legate permanent ca sa eviti sa inghita asa ceva. dar oare voua chiar va convine sa inghititi rahat de caine??? chiar nu vedeti nimic gresit in imaginea asta??? in care "alt parc" sa duc copilul??? toate sunt pline de nesimtiti de genul asta, care nu considera ceva gresit sa-si faca animalul nevoile acolo unde se joaca si copiii. ii tot urmaresc, umblu cu camera foto dupa mine sa prind unul in flagrant si nu ma las pana nu fac publica chestia asta. apoi sa vedem cat de normala e, in functie de reactiile starnite!!


Stimata "doamna" - am citit pana la "bosorogi" - m-am lamurit de calitatile dvs umane - de aici incolo PASSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Sa va urez sa ajungeti sa va denumeasca si pe dvs, peste ani, altii asa?
Oricum, ma repet, fiecare dupa suflet si fapte!
Va rog sa nu-mi mai raspundeti - NU MAI CITESC!!!
panty_C
Postat pe 14 Martie 2010 23:18
psss... tocmai ce am vazut filmuletul de pe you tube... credeti voi ca numai animalele sunt in stare de empatie? pai inc azul asta imi este mie mila de voi, sa vezi numai rautate in jur, numai ura, te face sa fii tu insuti rau, plin de ura, chiar va este imposibil sa intelegeti ca si omul este in stare de sentimente frumoase? dar voi unde traiti, fratilor??? chiar nu vedeti decat ura din jurul vostru? vedeti numai ce face omul rau? iar animalele nu sunt in stare de asa ceva? de rautate? e adevarat ca ele macar o fac din instinct, dar tot cruzime se numeste!!
mai acum ceva timp am vazut o haita de caini sfasiind o pisica mai mult mai mica decat cel mai mic dintre caini... pana sa ajung eu acolo deja era oale si ulcele, dar nuuuuu.... animalele sunt buneeee.... ele iubesc mereu si desinteresaaaaaat.... priviti putin in jurul vostru la imaginea de ansamblu si nu mai fiti atat de limitate!!!!
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 23:24
nu ma contrazic, doar refuzi tu (sau nu poti, nah...) sa intelegi ce vreau eu sa spun. daca tot ne consideram toleranti hai sa toleram toate sufletele, bipede sau patrupede, tot spuneti despre cei care nu iubesc animalele ca nu sunt oameni, ca urasc, ca sunt rai... helloooo.... in asta consta rautatea??
inversunare? venin? nici gand, nu rastalmacesc nimic, doar mi se pare gresit total sa etichetezi un om ce nu-ti impartaseste simpatiile ca gandeste nefiresc si urat in conditia in care eu nu am zis ca a iubi un animal e nefiresc si urat.
nu am venin, nu sunt eu cea care arunca nonsalant apelative celor care nu gandesc ca mine, dimpotriva (aici m-ai pierdut tu in a ma intelege) eu accept toate modurile de a gandi si a iubi, nu consider deplasat sa iubesti un animal, dar consider deplasat a spune despre cineva ca daca nu-l iubeste e plin de ura si iese din rasa umana cea josnica...
crysta_mami
Postat pe 14 Martie 2010 23:34
wow!...am vrut si eu sa vad ce+i aici , da mi sa revarsat site+ul pe tot monitorul...asa ca Dunarea...
keks
Postat pe 14 Martie 2010 23:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Religia, o fraza de dansii, inventata..." 852 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:38
IMOBILIARE 5 De la: anakin 6 Decembrie 2010 14:40
.... 7 De la: quasaria 7 Ianuarie 2012 21:19
Romania 3 De la: Jojolin 25 August 2010 07:07
adopti 1 De la: garbo214116 27 Mai 2012 15:13
Setari Cookie-uri