???MINCIUNA???

OARE STAU SI AM INTREB DE CE MINTIM ATATA?IN ZIUA DE AZI ASCULTI MINCIUNI PESTE TOT:)) HAHAHA IMI VINE SA RAD DAR IN ACELAS TIMP STAU SI MA GENDESC OARE EXISTA CINEVA CARE NU A MINTIT VREODATA ???SI DE CE EXISTA ATATEA MINCIUNI INTRE SOTIE SI BARBAT, INTRE IUBIT SI IUBITA ,INTRE AMICI ,INTRE SEFI SI ANGAJATI, OARE CHIAR ESTE ADEVARAT CACI............TRAIM SI NE HRANIM DIN MINCIUNI???:(((( PAREREA VOATRA SI SPER CA NU AM SUPARAT PE NIMENI CU ACEST SUBIECT CACI ULTIMA OARA PFFFFF ATI SARIT PE MINE CU GURA
nimikkk
Postat pe 3 Martie 2010 02:16
de ce?...de frica!!!...adica oamenii spun adevarul...atunci candsunt relaxati si nu au nici o problema si nu simt nici un risc ca i/ar...pashte...ca sa zic asha...adica un om daca sa simte amenintata in vreun fel...spunanad adevarul...instinctiv...o sa aspuna o minciuna....e logic...
...de exemplu...daca eu stiu ca....spunanadu/i adevarul unui shef...risc sa fiu data afara...o sa spun o minciuna credibila...sau daca stiu ca adevarul nu poate fi verificat...daca sunt siguara ca minviuna aia o as ama salveze de a aramane fara serviciu...se numeste diplomatie pana la urma...de ce sa nu recunoastem ca...sunt situatii cand spusul adevarului nu te salveaza cu nimic...pe cand o minciuna...culmea...te poate scoate din mari belele....acuma mai depinde si de minciuna....ac unele daca sunt prea...gogonate cum zic unii....si se si vede lucrul asta...atunci mai bun ar fi adevarul....dar asta...ishi calculeaza fiecare singur...adica ramane la aprecierea fiecaruia.
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:11
apropos de apreciere...imi amintesc ca lucram undeva odata...iar locul de desfasurare al activitatii mele (ca functie)...era supravegheat video si stiam si eu asta...in timpul serviciului nu ai voie sa dormi....dar eu imi luasem mai multe ture in plus decat trebuia...ca oricum nu avea cine sa vian asi eu aveam nevoie de bani....dar dupa mai multe ture...de lucru...cu prea putin timp liber...in care sa ma pot odihni...am cedat..la un moment dat....vorbim de ture de 24 de ore...///intr/o noapte m/a luat somnul pe la 03 dimineatza...si nu efectuasem ce trebuia efectuat...un superior a fost in control...a vazut ca eu nu imi facusem...datoria...si automat ca a intrebat de ce...eu stiam ca...daca ma ia somnu in timpul serviciului risc sa fiu data afara...dar in situatia asta...nu puteam minti...si stiam si eu lucrul asta...adica putea verifica inregistratrea video si ar fi vazut ca dorm cu capul pe masa....si as mai fi fost si in situatia jenanta de a mintzi asha...pe fatza...deci am spus adevarul...cu scuzele de rigoare....si cu recunoasterea din partea mea...a faptului ca stiam ce inseamna asta.....am avut noroc sa nu fiu data afara...dar nu am ramas de atunci prea mult la locul respectiv de munca...din alte motive...
....ideea e ca sunt situatii care pot fi verificate si nu merge nici o minciuna....si alea se stiu deja....
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:20
oricum...pari cam nedomita
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:23
mai si eu sunt nedormita rau, am avut insomnii
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:28
pentru ca ne-am obisnuit sa ne salvam fundul de probleme si trantim cate o minciunica....pentru ca ne e frica sa dam piept cu realitatea si bagam la inaintare o minciuna infloritoare....pentru ca nu suntem in stare sa infruntam o sinceritate debordanta si ne ascundem pe dupa deget....pentru ca nu ii poti spune prietenei tale ca bluza ii sta ca dracu pe ea, pentru ca stii ca ea nu va gusta adevarul si se va supara pe tine.....pentru ca ai rupt un moment de "libertate" in ziua respectiva si ai fugit de nebunala o cafea cu noul coleg, care e un scump si un simpatic....pentru pentru pentru...
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:29
De la: nelly05, la data 2010-03-03 10:28:42 mai si eu sunt nedormita rau, am avut insomnii


iti lipseste jocul acela preferat cu fiiu=-tu mai>> de aceea??
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:30
fleur, imi lipseste rau mai, da rau
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:32
nelly...dar de ce nu folosesti mami telu mobil sa te joci jocul ala????sau nu se poate???
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:35
offf....
o lalea?? in mall, ceva>??
tre sa foog, te pup si lasa...k vine el si mom ala daa??
te pupic
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:35
nuuuuuuuuuuuuuuuu, nu poateeeeeeeeee!
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:36
nu intotdeauna sinceritatea e dezaramanta...si daca asta se stie deja...instinctiv nu vom fi intotdeauna sinceri
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:37
da' deeeeee ceeeeeeeeeeee?
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:38
tuth, nu se poate, avem noi un joculet special asa ca de la mamica la puisor.....pt povestiri si alte lucruri folosim si telefonul si web-ul in fiecare seara, ca nu pot sa stau fara sa-l vad, ca mor
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:40
uite d-aia!
tre sa le stii tu neaparat pe toate??
fleurdelis
Postat pe 3 Martie 2010 10:40
cini maiii????io????nu tre sa stiu,adica zici?????
nazirra
Postat pe 3 Martie 2010 10:42
pentru ca...adevarul ala poate il stiu si eu si nu am nevoie de nici o confirmare...si poate am nevoie de alt adevar....de exemplu...daca as fi eu prietena aia care are o bluza nashpa..poate ca as sti si eu asta...si mi/ar pica mai bine o minciuna precum ca bluza aia sta bine pe mine...chiar daca as simti si eu ca este o minciuna...as aprecia mai mult prietena care s/a chimuit pe sine sa spuna o minciuna numai ca sa ma simt eu bine....decat sa/mi fi spus un adevar care/l stiam si eu deja...si nu il puteam schimba
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:43
fleur, nici 15 mii de lalele in mall nu se compara cu o imbratisare de la puiutul meu.


dar repetam figura cu laleaua aia ca era fain tipul
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:44
nelly...stai mama cuminte, ca ma duce capul..imi cam dau seama ce fel de jocuri sunt intre o mamica si puiutzul ei.....dar am vrut sa vad o reactie.... si am vazut-o.....aveam o impresie si acuma e certitudine...
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:45
acuma depinde, daca e chiar penibila in bluza aia, prefer sa-i spun...daca se supara, inseamna ca nu-i prietena mea
zambila
Postat pe 3 Martie 2010 10:45
dar poate nu a avut alta bluza...ca doar nu a iesit la cafea pentru aprecierea bluzei...ci ca sa discute alte chestiuni...cu sinceritate...care ajung sa nu mai poata fi discutate din cauza bluzei..
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:48
zambilut, sa stii ca si eu fac asa si ai dreptate, adica mai daca ii sta naspa chiar ii spun
nelly05
Postat pe 3 Martie 2010 10:48
nazzi...stai mama cuminte, ca nu tu esti "oaia neagra".....de mine era vorba....nu stii ca eu sunt "sefa" pe aici si tre sa le stiu pe toate????....si ca sunt implicata poate si in niste furturi de poze de prin profile????....ia vezi...ascunde-ti repede pozele din profil, ca am chef iara sa fur niste imagini.....a!...si am uitat...cer cu insistenta stergerea unor profile......dar stii cu ce insistenta????..pfoai...n-am aer.....
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:48
faraoano....am auzit si io....da da mi voie sa zic ca nu cred un cuvintel......
nazirra
Postat pe 3 Martie 2010 10:50
mai ales daca ea nu intreaba cum ii sta cu bluza aia....ma gasesc eu desteapta care sa dau cu bata in balta nu???...poate vad si eu ca si ea isi da seama de asta...si atunci aleg sa nu pun paie pe foc....adica....privind cu atentie un om...iti poti da seama daca stie cat de bine sau rau arata in ce e imbracat...si cata importanta da acestui aspect....si daca sa intervii sau nu....functie de context
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:51
zambilutzo...ce te faci mama daca si tu, si inca vreo doua persoane, ii atrag atentia asupra bluzei, si nici atunci nu te crede?????ba chiar iti ies si vorbe ca i-ai fi vrut tu bluza, ca ai fi vrut sa-i iei tu bluza.....nu-ti vine sa iti bagi picioarele in ea de prietenie???
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:52
io nu am auzit!!!!...si cine..ma rog...a lansat acuzatia??...daca nu sunt indiscreta!!
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:52
nazzi...invidia, rautatea si dorinta de a strica ceva frumos domina unele caractere.....

p.s. stiu cine imi sunt prieteni cu adevarat si cine ma "sapa"...
tutankhamon
Postat pe 3 Martie 2010 10:54
De la: tutankhamon, la data 2010-03-03 10:52:06zambilutzo...ce te faci mama daca si tu, si inca vreo doua persoane, ii atrag atentia asupra bluzei, si nici atunci nu te crede?????ba chiar iti ies si vorbe ca i-ai fi vrut tu bluza, ca ai fi vrut sa-i iei tu bluza.....nu-ti vine sa iti bagi picioarele in ea de prietenie???

...ce descrii tu...denota un alt tip de caracter...uman...iara ce desriu eu...se refera la alta fire...pe care parca nu merita sa o ranesti in plus...subscriind la parerea generala.
andreea_n_c
Postat pe 3 Martie 2010 10:55
mai, in functie de context, ma bag sau nu sa zic asa ceva...cred ca-mi cunosc destul de bine prietenii, avand in vedere ca nici nu-s multi, astfel incat sa stiu cand sa vorbesc si cand sa tac
zambila
Postat pe 3 Martie 2010 10:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unghii 1 De la: garbo164791 26 Septembrie 2010 14:51
violenta domestica 51 De la: xenaprintesarazboinica 29 Decembrie 2010 15:25
Mai citeste cineva poezie in zilele noastre? 38 De la: Ilynka 11 Iulie 2012 09:21
CUM SA SUPRAVIETUIESC DUPA O DRAMATICA DEZAMAGIRE ? 8 De la: sora_ilsi 4 Ianuarie 2011 00:23
Unde il pot gasi in Romania, pe parintele CLEOPA? 6 De la: caleidoscop 11 Iulie 2012 23:46
Setari Cookie-uri