Sa vb si de obiceiuri cum e mormintarea la Romani,,

As dori sa avem o dezbatere si pe acest subiect ,noi stim de toate vb de dragoste , sex,avorturi ,cluburi de dans orice dar despre ceva serios cum e mormintarea in Rom;Ce fac cei care nu ai bani, care nu au avut pensie niciodata nu crede-ti ca pt famile e un dezastru .Atita formalitati si ultima seara inainte de a fi ingropat mortul sta sigur itr-un loc unde familia nu are voie ca se inchide la ora 8 seara cum vine asta il lasi pe cel drag o seara singur inainte sa-l igropi introcapela de ce carei ideea sa se obisnueasca sau statul Roman nu are nici un respect pt oameni platind un portar si sa tina deschis toata noaptea acel loc cu luminari aprinse si cine doreste sa stea acolo e bine venit ,cred pentru famile indurerata nui usor dar nu pot itelege cum se accepta acestea obiceiuri.Trebuie sa inchiriem sali unde se face pomenirea bani platiti numai pt local si mincarea facuta ca si cum e la o alta manifestare ,OK Macar in tarile occidentale au un crematoriu tin acolo persoana de la inceput vine toata familia o data si prieteni acolo e si pomenirea crede-ti ca e mai bine ?Mortul nu sta 3 zile in casa familiei apoi il inchizi o noapte singur i capela si apoi dimineata e inmormintarea ,dar daca alti nu au bani necesari ce facem cum statul ajuta , cred ca ar trebui sa discutam si subiecte de genul acesta sa nu fugim de realitate si tot timpul cu gindul la distractie dar cei mai important mereu uitam,A SA ACCEPTAM SI REALITATEA CA NU RAMINEM NEMURITORI VA ROG .VOI CONTINUA DESPRE SITUATIA IN CARE M-A AFLU DAR NUMAI DACA DVS TOTI ACCEPTATI?
garbo082991
Postat pe 18 Februarie 2010 22:41
Imi pare rau pentru pirderea ta, condoleante.
Daca-mi permiti as vrea sa te te intreb, de ce ai ales capela? de ce nu acasa?
persidadamian
Postat pe 19 Februarie 2010 01:46
Acasa e si mai aiurea..Eu stiu cand a murit bunicul meu parintii mei au inchiriat un spatiu langa Casa Mortuara..si 3 zile am putut dispune de acel spatiu.
reyya
Postat pe 19 Februarie 2010 01:50
Dar se poate sta in cimitir noaptea la capela,eu stiu caz
scrichy
Postat pe 19 Februarie 2010 01:50
da, asta spun, nu conditioneaza nimeni( adica cel putin la bunicul meu asa a fost) sa inchizi la o ora usa ca nu e magazin :-)
reyya
Postat pe 19 Februarie 2010 01:52
cam macabru pentru ora asta....oricum...dupa noua lege nu mai ai voie sa ti mortul in casa esti obligat sa il duci la capela...
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 01:54
Acum e lege, sa nu mai ti mortu in casa,e mai civilizat asa,e mai putin obositor,dar se poate aranja sa se stea la priveghi si acolo
scrichy
Postat pe 19 Februarie 2010 01:54
acolo unde a fost dus bunicul meu acum juma de an cand a murit se inchidea la ora 23...toata lumea pleca acasa si deschideau dimineata la 7
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 01:55
Oricum ..costa ceva mai mult dar merita sa dispui de acel spatiu cum doresti fara sa fii silit sa inchizi mortul inauntru si sa-l lasi singur, in definitiv nu ar trebui sa se intample asta sunt ultimele lui zile petrecute in aceasta dimensiune, e bine sa fie cu cei dragi , chiar daca aia dorm cu randul pt a-l veghea in acele doua zile.
reyya
Postat pe 19 Februarie 2010 01:56
De la: scrichy, la data 2010-02-19 01:54:56Acum e lege, sa nu mai ti mortu in casa,e mai civilizat asa,e mai putin obositor,dar se poate aranja sa se stea la priveghi si acolo

este reglementare europeana
reyya
Postat pe 19 Februarie 2010 01:56
asa ar fi normal doar ca nu te lasa sa stai...
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 01:59
DA intr-adevar este de dorit sa poti inchiria un spatiu, dar daca nu dispui de acei bani, ce faci? cred ca la asta se refera.
La felul in care statul ori parohia romana ar trebui sa-i ajute intr-un fel s-au altul pe cei care nu-si pot permite prea mult si la respectul acela traditional fata de cel trecut in nefiinta.
persidadamian
Postat pe 19 Februarie 2010 02:00
pe mine ma inspaimanta gandul de a-i pierde pe cei dragi...in familia mea bunicii au 60 de ani si sunt destul de sanatosi...nu vreau sa ma gandesc cum va fi fara ei si cand vor imbatrani si ceilalti....
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 02:01
De la: persidadamian, la data 2010-02-19 02:00:08DA intr-adevar este de dorit sa poti inchiria un spatiu, dar daca nu dispui de acei bani, ce faci? cred ca la asta se refera.
La felul in care statul ori parohia romana ar trebui sa-i ajute intr-un fel s-au altul pe cei care nu-si pot permite prea mult si la respectul acela traditional fata de cel trecut in nefiinta.


mai repede te ajuta vecinii decat statul sau parohia
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 02:02
Poate ca ar fii trebuit sa subliniez ar trebui in acea fraza.

persidadamian
Postat pe 19 Februarie 2010 02:04
EU ,ca nu mai pot,bashca,lumina merge,cu intermitente,sa nu am surprize cumva,sa pateasca ceva aparatele,ca asa o tin de la Craciun,pup fetele.
scrichy
Postat pe 19 Februarie 2010 02:05
nu primesc ajutor cei in viata ...cati oameni nu dorm in strada...dar cei care au trecut in nefiinta...
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 02:06
Noapte buna
persidadamian
Postat pe 19 Februarie 2010 02:06
somn usor scrichy
claudia_ank
Postat pe 19 Februarie 2010 02:07
ioi....viata mea...
l_flory
Postat pe 19 Februarie 2010 03:19
da ..e un subiect bun de discutie...eu am observat ca fiecare face ori ce isi permite...ori ce il taie capul...nu stiu exact ce era in vechime un ritual de inmormantare ...la romani....dar observ ca tendinta este...de a fi cat mai putin cmplicat...adica indeplinirea formelor legale si foarte putin din pastrarea vechilor obiceiuri....totul sa fie cat mai simplu si mai lipsit de obligatii...mai ales daca de pe urma mortului...nu/ti ramane nimic....sau...pardon...iti raman niste datorii si obligatii....nicidecum vreo avere sau vreo suma de bani ne/banuita....
garbo055472
Postat pe 19 Februarie 2010 04:44
472...iarta-ma ca-ti spun dar esti foarte incurcata ....si sincer imi pare rau de tine...
ar fi bine daca ai incerca sa vezi lucrurile cu alti ochi...nu stiu...dar iti faci mult rau tu singura...si cred ca ti s-au intamplat multe lucruri rele...in ceea ce scrii citesc foarte multa tristete...
l_flory
Postat pe 19 Februarie 2010 14:35
Pffffff sunt o gramada de chestiuni de discutat pe tema asta...
Tata a murit intr`un accident de munca...mie si mamei ne`au ramas de toate (dar aici iar e discutabil)cat despre inmormantare,am stat cu tata ore`n sir...cat am vrut...cat am rezistat si nu mi`a facut nimeni program!Nu stiu cum e in alte parti...dar la mine tata a stat doar o zi in capela,adica 2 nopti si`o zi,ca`n cealalta zi a fost inmormantarea...
Oricum...si sa ai banii lumii sa`i faci o inmormantare "fastuaoasa" tot nu te`ncalzeste cu nimic cand realizezi ce`ai pierdut!Eu nici in ziua de azi nu m`am obisnuit...si in aprilie se fac 6 ani...
AdrianaR
Postat pe 19 Februarie 2010 14:49
De la: l_flory, la data 2010-02-19 14:35:50472...iarta-ma ca-ti spun dar esti foarte incurcata ....si sincer imi pare rau de tine...
ar fi bine daca ai incerca sa vezi lucrurile cu alti ochi...nu stiu...dar iti faci mult rau tu singura...si cred ca ti s-au intamplat multe lucruri rele...in ceea ce scrii citesc foarte multa tristete...

....io nu stiu ce va intereseaza pe voi de cum as fi eu...trista sau nu....asta nu e problema voastra....asta e impresia unora...stiti cum se zice?...impresia artistica....care nu e totul....eu consider ca am scris chestii foarte realiste....care e nebunu sa/si cheltuie toti banii pe care stie ca ii are pe o inmormantare....o inmormantare ramane totusi o inmormantare....nu invie omul...care a murit...si de unde concluzionezi tu ca as fi trista...din parerile realiste pe care le am???....a fi realist inseamna a fi trist???...io cred ca nu....si apoi multa veselie...strica omul...la cap
garbo055472
Postat pe 19 Februarie 2010 20:12
nu ma consider o persoana trista deloc....numai ca nu pot trai in lumile si dupa obiceiul multora.
garbo055472
Postat pe 19 Februarie 2010 20:15
Tare subiectul la fileu! Pai io urasc bocitoarele, popii care behaie ca descreieratii pe langa mort si agita crucile in aer, intocmai ca Stefan-Voda sabia, la Podul Inalt. Urasc tzoalele negre pe langa raposat! Urasc sinistrele coroane. Urasc sa fiu inchis intr-un cosgiug si aruncat intr-o groapa. Urasc sinistra cruce aia care merge inaintea mortului. Urasc praporii.

Cum asi vrea sa fie mormantarea? Intocmai ca un bairam. La care lumea sa se distreze bineinteles nu cu mortu pe masa. Mortul -la crematoriu, si sa priveasca ospatul dintr-un borcanel.

Pana voi muri eu, sper sa se schimbe actualele obiceiuri, ce sunt mai ingrozitoare decat moartea in fapt.
Reflex
Postat pe 19 Februarie 2010 20:28
SUBSCRIU!! Eu as face inmormantarea aluia exact asa cum i-ar fi placut lui sa traiasca..in familia mea spre ex fara preoti , fara bocitoare, fara toape care nu au nicio legatura cu cel decedat , fara straie negre,fara rude pe care nu le-am vazut de cand aveam 2 ani, fara behaiala aia de se numeste slujba cand popa e la a 25 a inmormantare pe ziua respectiva mai mult beat decat treaz . Eu as face omului ceva de bun simt, frumos , senin , asa cum i-ar fi placut sa traiasca.
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:05
fleurdelis
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:07
completare : daca decedatului ii placea heavy metal sau rock..heavy metal va avea la inmormantarea lui si nu o slujba de aia unde toti simt ca ii ia somnul si unde preotul isi numara in gand la a cata inmormantare este si cati bani mai are de incasat .
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:21
aaaaaaa....uitasem si fara ,,draguti/e" dornici sa priveasca persoanele care insotesc mortul pe ultimul drum, fara sa fi cunoscut vreodata persoana in cauza..aveam o cunostinta , venea la inmormantari pt ,,potentiale lipituri " :-))
reyya
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
superb 23 De la: mirelas 19 Septembrie 2010 18:39
Am dobandit... 1 De la: Isabel2010 27 Mai 2010 08:20
Apartament nou 2 De la: Moirat 19 Noiembrie 2018 17:51
WWW.BESTPROIECT.COM - 1000 IDEI DESIGN+ 1000 PLANURI CASE 1 De la: garbo_7900 24 Noiembrie 2012 15:10
CATELUSI DE VANZARE 4 De la: jeanette40 1 August 2011 14:04
Setari Cookie-uri