Legea Pensiilor" - va ordon: daca vreti pensie, traiti mai mult......de Emil Boc

De la: LILO, la data 2010-02-17 16:11:07macar putem dezbate..ne putem "racori"
pe vremea celuilalt regim asta nu era posibil..


Corect...acuma ne "racorim" si cand ne punem in pat nu ne mai incalzesc nici 10 plapumi !
Da,de`acord!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 16:14
poi adriano..IMBRACA_TE
LILO
Postat pe 17 Februarie 2010 16:16
De la: AdrianaR, la data 2010-02-17 16:12:27Auzi Lady_Di fa`ti PFA ca`i iesi mai ieftin!


Nu ma deranjeaza sa dau impozite - ma deranjeaza ce se intampla cu banii stransi din impozite.
Lady_Di
Postat pe 17 Februarie 2010 16:16
De la: Lady_Di, la data 2010-02-17 16:16:35
De la: AdrianaR, la data 2010-02-17 16:12:27Auzi Lady_Di fa`ti PFA ca`i iesi mai ieftin!


Nu ma deranjeaza sa dau impozite - ma deranjeaza ce se intampla cu banii stransi din impozite.


Apoi ma tem ca deranjata ai sa ramai pe viata,si noi restu la fel!
Romania`i super!
AdrianaR
Postat pe 17 Februarie 2010 16:18
totusoaico, mai esti p-acilea?...

aia nu-s protejatii mei, fata... eu n-am preferinte politice, mai ales in romania de azi... aaa, c-am votat cu baselu' si nu cu geoana, aia-i chestie de conjunctura... daca tot te uiti la meci, macar sa tii cu cineva, nu?...

iar boc mi se pare chiar de treaba, la ce premieri am avut pan-acuma... ghinionu' lui ca l-a prins criza tocma' pe el...
zambil
Postat pe 17 Februarie 2010 16:29
Pe mine ma deranjeaza sa dau impozite...mai ales ca sunt aberante....pt.ce e impozitul? ca io nu inteleg...pe o cladire pe care am platit-o cu varf si indesat si pe care a construit-o Ceasca...sau pe catel...sau pe gard...
lala_cri
Postat pe 19 Februarie 2010 11:19
buna la toata lumea, ceea ce nu mi-a placut a fost modul cum a pus problema, Dl.Boc, cum naiba vine asta sa maresti varsta de pensionare in loc sa creezi locuri de munca pentru tinerii.Pentru mine nu are nici o logica, dar traim in romania....



Ps.Imi cer scuze, am deschi topic si am disparut dar am avut de pregatit aparea la proces de una singura (avocatii sunt prea scumpi si am preferat sa ma descurc singura) .
elyana_1969
Postat pe 19 Februarie 2010 17:05
AdrianaR ai dereptate ne mai racorim si noi putin
elyana_1969
Postat pe 19 Februarie 2010 17:11
lala_cri, o sa platim impozit si pe fum, asa ca cei care fumeaza
vor trebui sa renunte
elyana_1969
Postat pe 19 Februarie 2010 17:29
buna

de data asta chiar am avut rabdare sa citesc tot ce s-a scris pana acum... ori ma blazez ori ma maturizez...

si la pfa se plateste impozit. stiu din sursa sigura, ca exact cu asta ma ocup...

poate ca bugetarii au salariile reale pe cartea de munca, dar angajatorul lor e statul, si sincer eu nu cred ca ministerul X sau administratia Y chiar vireaza taxele in trezorerie. si chiar daca le vireaza de fapt scoate dintr-un buzunar si pune in altul. pe de alta parte, multi prefera sa plateasca la negru pentru ca nici angajatii nu au tragere de inima sa vrea altceva. te duci la banca pentru un credit: ai salariul prea mic - vor 2000 de euro cand majoritatea castiga 4-500. te duci la spital, mori acolo daca nu-ti cumperi singur medicamentele (de spaga nici nu vorbim). la pensie iesi cu 5-600 lei pe luna.

nu voi nega ca nici in strainatate sistemul social de stat nu e mai bun, ca aia care vor sa traiasca bine au asigurari private. numai ca aia au alte venituri, alte impozite si sunt altfel. am fost plecata in Dubai, Turcia si Belgia. nicaieri nu am vazut oamenii atat de rai si de necivilizati ca la noi. de fapt la turci as putea spune ca am avut un singur episod naspa in trafic. in rest oamenii sunt politicosi, nu se injura unul pe altul, au rabdare unul cu altul, se ajuta. aici treci pe strada si te pocneste unu in treacat si-ti mai si zice: "zi, ma, pardon!". mucosii astia care ies de la scoala se suie in autobuz si se proptesc pe scara si pe urma fac misto de tine cand ii impingi sa urci in autobuz.

iar ca sa fiu sincera pana la capat eu nici macar nu stiu daca voi mai apuca pensia. am zile in care dorm cate 2 ore in 24 de ore. si pe urma sunt surescitata ca iepurasii de la duracell. am momente cand imi vine sa iau pe toata lumea la bataie. si am senzatia ca de fiecare data cand ies din casa imi mai moare un neuron sau macar un axon acolo...

asa ca ce importanta mai are cand o sa ies la pensie? eu dupa 5 ani de munca la patron eram ca mama dupa 20 de ani de munca. pur si simplu nu ma puteam ridica din pat. facusem o facultate ca sa ridic cutii ca ultimul hamal si m-am ales cu o discopatie lombara care m-a tintuit 3 saptamani in concediu medical, timp in care insa am prestat remote pentru firma de pe patul de suferinta. eu pe undeva ii inteleg pe copiii astia care nu vor sa invete, eu am invatat si unde am ajuns. am invatat chiar prea mult, am pana si doctorat. si ce?

pana la dumnezeu te mananca sfintii si pana la pensie cine stie in al cui dulap ajungi? ca multi oameni au multe schelete in dulapurile lor.

iar boc scoate bani din piatra seaca. si noi suntem piatra seaca. si impozitele sunt pentru oamenii cinstiti. hotii intotdeauna vor fura. au bagat forfetarul. si ce? ala care a stiut sa-si ascunda veniturile va avea acu vreo jena. nu cred. si daca e s-o iau asa ia sa hotarasca sa dea salarii mai mici la parlamentari. doar e criza. sa vanda masinile, sa taie delegatiile. sunt destule locuri de unde se poate taia. asa ca eu nu-l scuz si nu-l inteleg pe boc. daca e criza sa-nceapa cu gaurile de la cureaua lui. ca la a mea s-au strans de anul trecut cand am platit impozit peste cota pe care am realizat-o, ca eu impozitul il platesc in avans pe ce va sa vie. lui il vireaza statul pe hartie din buzunarul stang in buzunarul drept.

si daca e ceva adevarat rrrrraaaaauuuuuuu, e ca avem ce meritam. se vede cine e majoritatea in tara asta dupa cine sta calare pe fruntea tarii. si chiar si dupa aia care-au fost. si mai stiti dupa ce? dupa cum ne vorbim unii altora. o venezueleanca, fosta colega de servici a mea, mi-a zis ca limba spaniola nu are nici pe departe atatea injuraturi cate are limba romana. si mai ales ca ei nu injura niciodata de morti... trageti voi concluzia...

si dupa o atat de lunga postare, va doresc o noapte buna, si va rog sa-mi scuzati eventualele greseli...
snowflake
Postat pe 20 Februarie 2010 00:47
snow esti tare suparata, dar te inteleg

noapte buna!
panty_C
Postat pe 20 Februarie 2010 00:50
noapte buna si tie, panteruto!

sa zicem ca in ultima vreme am cam multe motive sa-mi mai placa lumea din jurul meu... si e rau sa crezi ca-ti va fi mai bine intre straini. tare rau. pentru ca intotdeauna vei fi un strain pentru ei... uneori ma simt ca un metis, nu sunt sufiecient de buna pt nimeni... poate maine va fi mai bine.
snowflake
Postat pe 20 Februarie 2010 00:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
uite o zicala falsa si diabolica.....Ca cel destept cedeaza...asta ar insemna sa il lase pe omul rau sa aiba ultimul cuvant si el sa conduca si sa aiba dreptate 16 De la: ingerasulluptator 12 August 2012 08:32
Legea Pensiilor" - va ordon: daca vreti pensie, traiti mai mult......de Emil Boc 102 De la: snowflake 20 Februarie 2010 00:59
pt fete!v-ati detestat vreodata statutul de femeie? 36 De la: irina31 21 Noiembrie 2009 21:16
Ce e de facut cand iti vine copilul batut acasa? 19 De la: garbo276286 17 Octombrie 2013 08:59
buna 5 De la: Ciresica 20 Ianuarie 2011 04:30
Setari Cookie-uri