hepatita C - o boala grava sau un virus pe care il porti si poti trai normal?

Am lansat acest subiect nou pt ca as vrea sa stiu mai multe despre acest virus. poate printre voi sunt medici, care i-mi poat da sfaturi sau persoane care au hepatita C,si i-mi pot impartasi din trairile lor.
o persoana draga mie are acest virus din 2000, a facut punctie in 2007 si dupa aceea i-a prescris medicul interferon, pe care l-a facut un an,acum pe dinafara e ok.dar.... i-mi este teama,pt ca am auzit multe,ca nu doare,ca este ok, dar virusul este scolo si oricand poate recidiva ca este o boala grava care in momentul cand s-a declasat este galopanta si in scurt timp duce la deces.
va rod din suflet, daca sunt medici,astept sfaturile voastre,si totodata si persoane care au aceasta boala poate vor sa-mi impartaseasca din experientza lor.
va multumesc.
Nicool
Postat pe 10 Februarie 2010 09:06
las-o-ncolo de hepatita c, cica aia b face ravagii...
zambil
Postat pe 10 Februarie 2010 09:11
m-a distrat chestia asta:

"va rod din suflet,"


nicoll,

cauta mami pe "goagal".


intram si noi p-acilea ca sa ne mai veselim nitel.... da-o-n pustiu de boala...
iasomia
Postat pe 10 Februarie 2010 09:14
Multumesc Iasomia si ti-e zambil:),am lansat acest subiect,nu pt ca nu as sti nimic despre aceasta hepatita,numai ca in ,,naivitatea,, mea am crezut ca printre persoanele care intra pe acest sait,se gasesc si unele care il au, si as fi vrut sa vorbim despre asta,nu era un subiect pt toata lumea...subiecte de distractie sunt o garamada....si va distrati copios am vazut:,cand ,,lasa garbo portile deschise,, am vazut subiectele ,,minunate,, pe care le lanseaza unii,si am vazut si poatarile,tot sa te distrezi si sa te veselesti:.ok. am inteles.distractie placuta in continuare
Nicool
Postat pe 11 Februarie 2010 12:24
sper sa nu fi venit prea tarziu....

mama mea are hepatita de tip c de 3 ani....de fapt cred ca o are de mai mult timp, dar nu a descoperit-o pentru ca nu banuia ca s-a infectat..ideea este ca a facut interferon si l-a facut degeaba....in rest e bine mersi - are un regim alimentar ovo-lacto-vegetarian - de fapt medicul care o are in grija i-a zis ca poate manca orice doreste, dar care nu ii face rau....de doi ani mananca foarte multe fructe si legume, lapte dulce si iaurt facut in casa, branza de vaci, miere, oua cu moderatie, piept de pui si carne de vita slaba, peste numai prosapat pregatit...in rest, nu a mai pus alcool in gura de 2 ani, nici macar o picatura, carne de porc si derivate - mezeluri, afumaturi - nici macar nu le mai stie gustul, tigara oricum a lasat-o acum 10 ani, nu consuma sucuri imbuteliate absolut deloc, se fereste de tot ce poate contine chimicale si/sau conservanti...si, mai nou, am descoperit pe internet un nou medicament care poate fi o sansa...argintul coloidal.....care este un agent virucid puternic = omoara virusul incet-incet...inca nu a inceput cura, dar e dispusa sa incerce....ia in fiecare zi fiole de arginina, suplimente hepatice si protectoare de genul liv52, armurariu, amghinare si extract de catina......

din hepatita c, teoretic, nu se moare, daca ai grija de corpul tau...daca nu suprasoliciti ficatul nu produsi greu de metabolizat sau chimici..daca mai doresti detalii, te astept....

p.s.si eu, si mama mea suntem medici...
tutankhamon
Postat pe 11 Februarie 2010 12:38
descopera pe internet si Alga Galodium si hai sa ti-o trimit!!!Face minuni!!
marianela
Postat pe 11 Februarie 2010 12:41
mai, ma omori !!! e alga sau ciupearca ?
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Februarie 2010 12:44
siiiiiigur.....alga galodium nu e pentru a te lasa de fumat......

de fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, e posibil ca aceasta alga sa fie buna la toate.....chiar si la bataturi.....deci, nu se stie.....poate domnul doar doreste sa-si vanda produsul.....si face nitica reclama...
tutankhamon
Postat pe 11 Februarie 2010 12:45
pe net o gasim sub ambele denumiri si ciuperca pt obtinerea Kefirului si Alga Galodium pt fermentarea laptelui.Scuze.Cauta pe net.Are si imagini.Seamana cu mici buchetele de conopida
marianela
Postat pe 11 Februarie 2010 12:46
scuza-ma,nu sunt domn ci doamna....si nu vand...o daruiesc!!!O trimit in tara prin colet postal si nu astept nici macar taxele postale sa-mi fie platite.Am dovezi ca am trimis-o asa chiar aici pe forum am gasit doritori.
marianela
Postat pe 11 Februarie 2010 12:48
draguta mae doamna.....
1. stiu perfect ce e ciuperca pentru kefir, dar nu stiam ca se numeste asa.....
2. cum o trimiti tu in tara?? in borcane cu apa sau cu lapte???
tutankhamon
Postat pe 11 Februarie 2010 12:55
in lapte .Pun chiar o cantitate mai mare de lapte pt a nu muri.Normal ea se spala la 24 ore.Dar supravietuieste si 2 zile.Zilele astea voi trimite in Bucuresti.- cu trenul.Dar am trimis-o in Arges Mioveni pe posta,in Resita pe posta
marianela
Postat pe 11 Februarie 2010 13:01
fata nico...mi-e zambil,da...

ai vazut ca ai gasit oameni binevoitori?

spor...
iasomia
Postat pe 11 Februarie 2010 13:04
mari....aham...am vrut sa te testez.....dar se pare ca stii ce faci......ai insa grija zilele astea cu trenurile si transportul....e prapad....multa bafta.....
tutankhamon
Postat pe 11 Februarie 2010 13:13
da,il vezi pe sotul meu in imagine...e in gara din Sighisoara.Politist la transporturi feroviare.Ma ajuta el,ne informam sa nu fie prea mari intarzieri,etc.
marianela
Postat pe 11 Februarie 2010 13:15
va multumesc la toti!
doamna doctor,am facut interferonul, dar acelasi lucru mi s-a intamplat ,adik nu a avut nici un efect din contra, am ramas cu sechele de la reactiile adverse pe care le are ,adik dereglari ale glandei tiroide,si probleme cu glicemia:(.as vrea sa va intreb daca tratamentul de care vb are reactii adverse?
Nicool
Postat pe 11 Februarie 2010 16:38
mari, si tie i-ti multumesc am sa fac asta chiar in momentul asta,si mai vb.
Nicool
Postat pe 11 Februarie 2010 16:42
nicool...e foarte posibil....cel mai bine iti intrebi medicul curant care te are in grija cu hepatita si care ti-a recomandat interferonul...este foarte posibil sa ai reactii adverse....daca te uiti la lista de efecte secundare ale interferonului, te iei cu mainile de cap.....

tratamentul de care vorbesc nu are nici un fel de reactii adverse....arginina este un complex de aminoacizi necesar si indispensabil functionarii corecte a ficatului....restul de plante - armurariu si anghinare - sunt hepatoprotectoare, adica pazesc ficatul si il ajuta in lupta impotriva toxinelor...catina este un tonic general, avand si foarte multa vitamina c.....liv52 este un complex de plante care ajuta ficatul in functiile lui...
tutankhamon
Postat pe 11 Februarie 2010 22:15
Tutankhamon... va multumesc inca o data doamna! cat despre reactiile adverse ale interferonului le stiu am citit prospectul, si am semnat si un acord inainte de a incepe tratamentul,un acord care i-mi punea in vedere simtomele din timpul tratamentului,sa nu va mai spun ca le-am simtzit pe pielea mea timp de un an cat am facut tratamentul. medicul meu curant mi-a recomandat Lagosa in locul Liv 52,ideea e ca eu nu ma simt rau akum dar...am stari de oboseala nejustificata si totodata insomnii,ceea ce ma sperie este ca transaminazele sunt in limite normale si analizele oarecum ok cu mici exceptii, medicul meu mi-a recomandat o viremie, analiza care costa akum in jur de 800-900 de lei,eu fiind pensionara pt ca in urma tratamentului m-am sintit si mai rau, m-au pensionat pe caz medikal, nu beneficiez de nici o reducere,si acesti bani nu i-mi permit sa ii dau, dat fiind faptul ca am o pensie de 300 de lei.deci.....cam aici e buba. de aceea vreau sa incerc niste tratamente naturiste, pe care sa mi le pot permite,si care totodata sa nu-mi faca rau:(
Nicool
Postat pe 12 Februarie 2010 16:44
Daca faci tratamentul corect si iti si sprijini sistemul imunitar, poti sa o tii sub control si sa traiesti normal.

http://verze.ro
simtul umorului nu a murit
on_fire
Postat pe 12 Februarie 2010 17:19
De la: on_fire, la data 2010-02-12 17:19:48Daca faci tratamentul corect si iti si sprijini sistemul imunitar, poti sa o tii sub control si sa traiesti normal.
La ce tratament va referitzi? eu nu iau decat lagosa si mananc sanatos, cum cred ca ar trebui sa mancam totzi,fara grasimi ,nu prajit,fara porc,fara afumaturi sau mezeluri,alcool deloc si bauturi acidulate,prefer ceaiuri. deci...?
Nicool
Postat pe 12 Februarie 2010 17:24
Ma refer la tratamentul recomandat de medic, desigur, sau la orice i-a indicat medicul sa faca. Si la care - sa raspunda, sa aiba rezultate.

http:/verze.ro
simtul umorului nu a murit
on_fire
Postat pe 12 Februarie 2010 17:31
cum nu deschid zilnic la topicul asta lasa un mesaj pe garbo pt mine,atunci il vad cand deschid mailul.te pup
marianela
Postat pe 12 Februarie 2010 21:07
nicool...tot lagosa ia si mama mea....
tutankhamon
Postat pe 14 Februarie 2010 02:53
DA, te poti vindeca de hepatita C. Cu interferon in combinatie cu ribavirin.
Sunt multe analize medicale care se fac iar pacientul este controlat/ testat la singe la fiecare 3-4 saptamini.
Doza trebuie hotarita de medicul care face recomadarea.Se recomanda repetarea analizelor medicale pentru a vedea nivelul hemoglobinei si pentru tiroida, ochi, calciu etc.
Nu e usor dar e eficient.
Si nu sunt efecte secundare care sa ramina dupa terminarea tratamentului.
Si nici regim alimentar nu exista. Maninci tot ce iti face bine asa cum daca te consideri sanatos dar un aliment anume nu-ti prieste il scoti din dieta ta. E bun simt.

Ciresica
Postat pe 14 Ianuarie 2011 22:13
Nu știu dacă intre timp ai găsit tratamentul bun pentru a scăpa de virusul C dar eu astăzi 18.06,2018 sunt foarte fericită că viremia mea este NEDETECTABILĂ după trei luni de tratament.
Eu am refuzat din 2007 să fac interferon că am citit că are multe reacții adverse.
Medicamentul mi l am procurat singura deoarece nu ma încadram la Casa Națională de Sanătate neavând Fibroză F4 și am hotarât să fac ceva mai ales ca se gasește medicamentul în străinătatelă. Daca doresti mai multe detalii scrie mi pe adresa de maiil cotolenus@yahoo,com
garbo_491257
Postat pe 18 Iunie 2018 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bunadimineataptrcei care intra pe forum 37 De la: garbo174274 13 Mai 2011 10:02
musik 7 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 22:10
Hey am descoperit un produs pentru depistarea cancerului la sani 1 De la: garbo_stefy 2 Martie 2011 14:20
Fibromul uterin 1 De la: garbo272347 30 Martie 2012 15:30
Recuperare medicala sportiva 2 De la: garbo_385843 17 Octombrie 2017 00:18
Setari Cookie-uri