hiperventilatie

Bine v-am gasit!Ma numesc LUPU AURA CARMEN,am 38 de ani si locuiesc in BELGIA.Am probleme cu respiratia,senzatie de sufocare,strangere de gat,iar la incercarea de-a respira adanc apare durerea in piept,exact intre sani,cu rezonanta in spate.Apoximativ de o luna a mai aparut o alta durere ca un junghi sub sanul stang,starea de oboseala s-a agravat,plus dureri musculare,dimineata ma trezesc obosita,nu mai dorm bine,obosesc la cel mai mic efort,ametesc ETC..Am facut analize de sange,am fost la scaner pt.glanda tiroida,am luat o luna PANTOMED pt stomac,am facut consult cardio-pulmonar,radiografie la inima si plamani,analizele sunt toate bune, dar eu ma simt pe zi ce trece tot mai rau si mai rau!Diagnosticul pus ieri de medici e hiperventilatie.Nu mi s-a dat nici un tratament.Inca un amanunt,am deviatie de sept,respir pe nas foarte greu,la efort sau in crize respir de cele mai multe ori pe gura.Sper sa ma puteti ajuta.MULTUMESC!
aura_arina
Postat pe 7 Februarie 2010 15:03
Draga mea, exact aceeasi chestie mi s-a intamplat si mie, am fost aici in austria la doctori si nu-mi gaseau nimik, poate k e in aer si in locuinta, si mi s-a dat o doza de 60 de zile cu praf i el, sa inhalez odata pe zi. si atunci mi-am luat masuri, m-am inscris la Fitness (de 3 ori pe saptamana), si sa stii k ma simt mai bine, deoarece m-am reinvatat sa respir din nou, si transpir, dupa antrenament dus, si mas imt ca noua si nu ma mai doare in piep, am doar febra musculara. Am si eu 38 de ani si nu am m,ai facut sport de 2 ani si m-am ingrasat 8 kg, cred k avea organismul mai mult de lucru...incearca si tu sa respiri adanc pe nas si sa dao pe gura si sa faci sport si respira controlat...mai vorbim...te pup
garbo0609
Postat pe 7 Februarie 2010 15:12
multumesc mult pt raspuns.
aura_arina
Postat pe 9 Februarie 2010 14:24
aura,

s-ar putea sa fie pe sistem nervos.
indragosteste-te...te faci bine cat ai zice:peste...
si opereaza deviatia aia de sept,nu mai sta asa...
iasomia
Postat pe 9 Februarie 2010 14:32
iasomie,lavanda e deja indragostita iremediabil,tare ma tem ca-i fizica problema mea,cu operatia stiu ca trebuie sa-i dau bice dar abia am scapat ieri de una,sa-mi trag o "tira"sufletul!mumtumesc mult pt raspuns!
aura_arina
Postat pe 9 Februarie 2010 20:36
hmmm, ma bag si eu in seama dar nu in totala necunostinta de cauza. da multe neplaceri...hiperventilatie, nod in gat, senzatie de constrictie la nivelul gatului, iritare, nervozitate, slabire/ingrasare nejustificata, palpitatii, insomnii, infertilitate, par si unghii casante, gandire greoaie, imposibilitatea de a te concentra, http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/7785.html# , intoleranta la caldura/frig, oboseala permanenta, moleseala si mai sunt simptome......
Daca va regasiti printre simptomele descrise mai sus...poate ar tb sa cereti parerea unui medic, de preferinta endocrinolog.
Multa sanatate, liniste si numai bine.
garbo074095
Postat pe 21 Martie 2010 19:48
De la: garbo074095, la data 2010-03-21 19:48:36hmmm, ma bag si eu in seama dar nu in totala necunostinta de cauza. da multe neplaceri...hiperventilatie, nod in gat, senzatie de constrictie la nivelul gatului, iritare, nervozitate, slabire/ingrasare nejustificata, palpitatii, insomnii, infertilitate, par si unghii casante, gandire greoaie, imposibilitatea de a te concentra, http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/7785.html# , intoleranta la caldura/frig, oboseala permanenta, moleseala si mai sunt simptome......
Daca va regasiti printre simptomele descrise mai sus...poate ar tb sa cereti parerea unui medic, de preferinta endocrinolog.
Multa sanatate, liniste si numai bine.



ERA VORBA DESPRE GLANDA TIROIDA , vad ca nu a aparut tot postul :(
garbo074095
Postat pe 21 Martie 2010 19:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hepatita C - o boala grava sau un virus pe care il porti si poti trai normal? 26 De la: Nicool 18 Iunie 2018 20:06
sterilet 2 De la: garbo_9758 27 Noiembrie 2012 04:42
Inima sau bronsita??? 64 De la: LoganElena 15 Aprilie 2014 19:16
Pneumotorax, chirurgie toracica 4 De la: Ali_Alexandra_2 8 Noiembrie 2013 16:22
Putin ajutor va rog :) 9 De la: eu_geminy 15 Noiembrie 2010 01:50
Setari Cookie-uri