fica mea

buna,sunt o mama disperata care nu ma stie incotr-o sa o apuce.am o problema cu fica mea ,ea are varsta de 16 ani , a avut un prieten care acum i-a cerut sa se desparta ,motivul vrea sa isi vada de viitoru lui si si-a dat seama ca nu mai are rsot sa continue relatia.lucru care a terminat-o psihic pe fica mea. ea a incercat sa se omaoare luand tablete,acum urmeaza un curst de terapie psihologica dar fara prea putin efect,pe mine ma vede ca fiind cel mai mare dusman al ei-va rog sa ma ajutati cum sa ma port cu ea.pt ca nu mai stiu ce sa mai fac
va multumesc
garbo015769
Postat pe 4 Februarie 2010 11:33
De la: garbo015769, la data 2010-02-04 11:33:54buna,sunt o mama disperata care nu ma stie incotr-o sa o apuce.am o problema cu fica mea ,ea are varsta de 16 ani , a avut un prieten care acum i-a cerut sa se desparta ,motivul vrea sa isi vada de viitoru lui si si-a dat seama ca nu mai are rsot sa continue relatia.lucru care a terminat-o psihic pe fica mea. ea a incercat sa se omaoare luand tablete,acum urmeaza un curst de terapie psihologica dar fara prea putin efect,pe mine ma vede ca fiind cel mai mare dusman al ei-va rog sa ma ajutati cum sa ma port cu ea.pt ca nu mai stiu ce sa mai fac
va multumesc
Pai incerca sa vb cu fiica ta...Sa ii clarifici...Daca il iubeste pe baiat,poate sa iasa cu el dar sa nu se se culce cu el....Pt ca copila vede la altele care unbla cu baietii de la 11 ani..De asta,,face si ea..De asta sunt greu de controlat copii
omulsincer
Postat pe 4 Februarie 2010 11:37
De la: garbo015769, la data 2010-02-04 11:33:54buna,sunt o mama disperata care nu ma stie incotr-o sa o apuce.am o problema cu fica mea ,ea are varsta de 16 ani , a avut un prieten care acum i-a cerut sa se desparta ,motivul vrea sa isi vada de viitoru lui si si-a dat seama ca nu mai are rsot sa continue relatia.lucru care a terminat-o psihic pe fica mea. ea a incercat sa se omaoare luand tablete,acum urmeaza un curst de terapie psihologica dar fara prea putin efect,pe mine ma vede ca fiind cel mai mare dusman al ei-va rog sa ma ajutati cum sa ma port cu ea.pt ca nu mai stiu ce sa mai fac
va multumesc

vrei sa-ti spun ceva? de mult trebuia sa pregatesti fata pentru situatii de genul acesta...si inca multe altele ce vor veni. A intrat in perioada cea mai dificila. Comunicare-Comunicare-Comunicare si supraveghere atenta si fff discreta. Te cobori la varsta ei si o tii aproape de tine, sa te simta ca pe o prietena, nu ca pe o mama.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 11:49
din pacate cu copii de aceasta varsta este f.greu de discutat
conteaza daca ai mai discutat cu ea pana acum
conteaza marimea orasului in care traieste si care creaza o anumita presiune asupra adolescentilor
conteaza fetele din grupul ei
discuta cu ea dar nu pe seama problemei ei
abordeaza orice alte probleme
petrece mai mult timp cu ea facand activitatile care ei ii plac in mod deosebit
da-i exemple privind modul cum au reactionat alte persoane dar alege persoane pe care ea le apreciaza
daca este o anumita vedeta, probabil cantaret, actor prezinta modul in care a trecut peste o anumita greutate
sa nu-i dai exemplul tau pentru ca nu te va lua in seama
nu-i da senzatia ca o urmaresti
bafta
Dumnezeu sa-ti dea intelepciune sa-ti apropii copilul si sa depasiti problema impreuna
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 11:54
...curs de Terapie psihologica! ...ma faci sa rad...cu amar. Pai pentru o fata 16 ani, cel mai bun, mai adevarat si mai apropiat psiholog TREBUIE sa fie mama! atentie la statusul de mama, s-ar putea sa-l ratezi, dupa cum zici ca te vede, dusman.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:10
pt reflex
in situatii de criza cea mai buna solutie este sa-i faci observatii mamei ca nu a stiut sa-si apropie fata?
scuza-ma ai gandit ca un barbat
mai bine ai raspunde doar la topicuri pt barbati
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:15
De la: flori45, la data 2010-02-04 12:15:43pt reflex
in situatii de criza cea mai buna solutie este sa-i faci observatii mamei ca nu a stiut sa-si apropie fata?
scuza-ma ai gandit ca un barbat
mai bine ai raspunde doar la topicuri pt barbati

esti varza mai flori!
pentru curiozitatea ta; am crescut singur, o fata de la 13 la 20 de ani, si am facut-o f. bine! ...mai bea si o cana de apa, ca te-ai infierbantat mocka! si cand vrei lectii de parinte, hai la mine cu un caiet si ceva de scris.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:18
nu stiu ce au copiii astia de azi
probleme grave, nu stiu ce sa zic, eu una n-am discutat niciodata cu mama problemele mele, nici n-am simtit nevoia, nici nu m-am gandit sa ma sinucid pt vreun pusti cu cosuri pe fata, la 16 ani
copiii astia nascuti dupa '90 sunt toti emo?
zambila
Postat pe 4 Februarie 2010 12:19
dragule asa se explica aciditatea ta
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:20
De la: flori45, la data 2010-02-04 12:20:06dragule asa se explica aciditatea ta

scuze...da`esti infantila rau si nu merita sa dau din degete pentru tine.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:21
De la: zambila, la data 2010-02-04 12:19:42nu stiu ce au copiii astia de azi
probleme grave, nu stiu ce sa zic, eu una n-am discutat niciodata cu mama problemele mele, nici n-am simtit nevoia, nici nu m-am gandit sa ma sinucid pt vreun pusti cu cosuri pe fata, la 16 ani
copiii astia nascuti dupa '90 sunt toti emo?

copii de azi, n-au absolut nimic! conflictul intre generatii a existat de cand lumea. Intelepciunea parintilor -acolo trebuie cautata buba.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:26
ce-mi plac mie astia de cred ca le stiu ei pe toate...
Tylly
Postat pe 4 Februarie 2010 12:26
si mie imi plac astea, care isi rup protzapul in perete, ignorand realitatea, precum strutzul!
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:29
frumos raspuns flori si foarte realist sa faca orice sa-i distraga atentia sa o incurajeze sa gaseasca pe alcineva viata e frumoasa si pana se marita poate sa vorbeasca cu 20 de baieti care e problema?este o varsta dificila la 16 ani
monicasandica
Postat pe 4 Februarie 2010 12:31
FLORI 45 esti minunata si desteapta sant perfect de acord cu tine
monicasandica
Postat pe 4 Februarie 2010 12:33
De la: monicasandica, la data 2010-02-04 12:33:19FLORI 45 esti minunata si desteapta sant perfect de acord cu tine

hai ca poti mai mult! la teorie ne pricepem!
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:34
multumesc monicasandica
eu am un baiat de 16 ani care considera ca are o problema pentru ca nu poate sa aiba o relatie cu o fata mai mult de cateva luni
se plictiseste si-si cauta alta
dar ii pare rau ca ele sufera dupa el
si in acest caz trebuie discutat cu copii
de fapt in orice situatie
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:34
pt reflex
de la tine oricum nu ma astept sa ma intelegi
tu preferi cainii decat oamenii si vrei sa traiesti pe insula lui Robinson
eu dupa 40 de ani nu am renuntat la dorinte
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:36
De la: flori45, la data 2010-02-04 12:36:56pt reflex
de la tine oricum nu ma astept sa ma intelegi
tu preferi cainii decat oamenii si vrei sa traiesti pe insula lui Robinson
eu dupa 40 de ani nu am renuntat la dorinte

treaba ta ca mai ai dorinte neimplinite! Vezi ca citesti superficial si ma face sa cred ca asa iei si viata! n-am zis niciunde ca prefer cainii. Fii decenta te rog -macar in limita bunului simt.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:39
tind sa fiu de partea reflexului

ceva, ai gresit ca mama. daca te vede dusman, nu prea e de bine

nici eu nu-s pentru cei psihologi si trimis copiii pe canapele

mama e totul. rabdare, intelegere, comunicare, intelepciune .

si_totusi
Postat pe 4 Februarie 2010 12:39
nu stiu daca asta ti-ai propus dar ai reusit sa ma faci sa rad in mijlocul acestui subiect atat de serios
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:41
De comunicare a spus si reflex...iar in problematica terapiei psihologice...ii dau dreptate...nu un strain poate rezolva problema...tu ca mama ii esti mai apropiat...sa ar trebui
rodyk
Postat pe 4 Februarie 2010 12:41
flory, ce e gresit sa-i atraga atentia mamei, ca a gresit? aici nu e pe ambitii, nu e lupta barbati-femei, si nici nu e o situatie in care trebuie sa linistim mama.

copilul trebuie salvat. nu cred ca mama se supara daca isi pune niste semne de intrebare si isi reconsidera atitudinea.


in privinta terapiei psihologice, am mari rezerve. depinde de profesionalismul aluia. aici e aici.

si_totusi
Postat pe 4 Februarie 2010 12:45
...si inca ceva flori; de la 40 eu am pasat "visele" copilului! Eu ma hranesc, in contiunare cu "realitate". Cum draq ar fi, sa ramanem visatori pana la moarte.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:45
De la: flori45, la data 2010-02-04 12:41:14nu stiu daca asta ti-ai propus dar ai reusit sa ma faci sa rad in mijlocul acestui subiect atat de serios

pentru tine nu poate fi serios subiectul acesta -pari straina de el! Amen.
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:48
pentru reflex
cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii
ai preluat?
nu am interpretat nimic indecent
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:49
De la: flori45, la data 2010-02-04 12:49:47pentru reflex
cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii
ai preluat?
nu am interpretat nimic indecent

este un citat! il aplic fara rezerve in cazul tau! am zis; Amen! nu-ti mai raspund la provocari. E aiurea cu tine, n-ajung nicaieri. Bye!
Reflex
Postat pe 4 Februarie 2010 12:51
zambila
Postat pe 4 Februarie 2010 12:53
pt si totusi
niciodata nu am crezut ca este bine daca vad un om suparat care-si reproseaza ceva, sa mai pun si eu gaz pe foc
nu este nicio rivalitate barbati/femei, dar trebuie sa recunoastem ca fiecare vede rezolvarea dintr-un alt punct de vedere
eu ca mama am incercat tot timpul sa-mi tin copii aproape si sa le fiu prietena
asta nu inseamna ca am reusit de fiecare data sau nu am avut discutii in contradictoriu cu ei
flori45
Postat pe 4 Februarie 2010 12:54
flori eu am un baiet de 4 ani dar..eu eram la fel ca baiatul tau in tinerete,ma plictiseam repede si mi-a placut viata de aceea m-am casatorit la 35 de ani
monicasandica
Postat pe 4 Februarie 2010 12:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nepoata adolescenta nu stie sa danseze 6 De la: bunicuta_creta 13 August 2020 17:01
Iarna ! 71 De la: lala_cri 16 Februarie 2010 09:29
Fata mea vrea sa stea desculta mereu 22 De la: daria37 27 Ianuarie 2016 10:42
Despre singuratate 8 De la: garbo055472 13 Ianuarie 2010 21:04
Copilul meu fumeaza marijuana 522 De la: 2 Martie 2017 11:04
Setari Cookie-uri